Jump to content



Ήσυχο Τροφοδοτικό


psybill

Recommended Posts

Καλημερά και καλή χρονιά σε όλους...

Ξέρω ότι δεν είναι και πολύ πρωτότυπη η ερώτηση μου αλλά έχω μπερδευτεί και θέλω τη βοήθεια σας για επιλογή τροφοδοτικού. Μοναδικά κριτήρια: η ησυχία και η τιμή.

Το σύστημα μου δεν είναι άξιο λόγου, αφού είμαι ακόμα με τον αρχαίο athlon xp. Δεν κατάφερα να αναβαθμιστώ πέρυσι, αλλά φέτος δεν παίρνει άλλη αναβολή και θα πάω σε κάποιο duo ή quad cpu και σε 2600 ή 3850 gpu.

Με τη λογική της επερχόμενης αναβάθμισης είχα αγοράσει πέρυσι το tagan 580 u15 modular. είχα "ακούσει" από κοντά το αντίστοιχο 480 και είχα εντυπωσιαστεί με την ησυχία του. δυστυχώς όμως δεν συμβαίνει το ίδιο και με το 580. δεν είναι ότι δεν αντέχεται, το σίγουρο είναι ότι ακούγεται αρκετά. Θέλω λοιπόν να το πουλήσω αν μπορώ και με ελάχιστη χρηματική διαφορά να πάρω κάτι πολύ ήσυχο. ( πάντα σε modular)

Από παλιά threads έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για τα thermaltake toughpower. Ξέρω ότι πολοί εδω μέσα θα διαφωνήσουν με την αξιοπιστία της ΤΤ, δεν είδα όμως καμία αρνητική απάντηση στο θέμα θορύβου. δεν είμαι απαιτητικός χρήστης σε ρεύματα (no overclocking), οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. σίγουρα πολύ καλά λόγια ακούγονται και για τα seasonic, αλλά είναι ακριβότερα και δεν θέλω να χαλάσω πολλά χρήματα αυτή τη στιγμή. αυτο βέβαια θα εξαρτηθεί και από την τιμή που θα πιάσει το tagan. αλήθεια πόσο να το υπολογίζω? υπάρχει κανένας που ενδιαφέρεται?

περιμένω προτάσεις για εταιρεία αλλά και για watt. είναι πολλά τα 580? μπορώ να κατέβω σε 500 ή 550 σύμφωνα με τη cpu+gpu που σκέφτομαι να αγοράσω?

ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι αυτό που ακούγεται είναι το tagan και όχι κάποιος άλλος ανεμιστήρας ;;;;

To κουλό είναι ότι αφού έχεις παλιό σύστημα με λίγες ενεργειακές απαιτήσεις το 580άρι δεν ζορίζεται, άρα δεν ανεβάζει θερμοκρασία άρα δεν θα δουλεύει σε υψηλές στροφές και ο ανεμιστήρας του.

Και τις περισσότερες φορές κάποιος άλλος ανεμ. ακούγεται περισσότερο.

Επίσης μην περιμένεις να το πουλήσεις στην τιμή που το αγόρασες και να βάλεις άλλα 10-20 ευρώ (λέμε) για να πάρεις καινούργιο.

Aπό ότι είδα 100 ευρώ κοστίζει περίπου το καινούργιο οπότε υπολόγισε να το δώσεις κανένα 60άρι το πολύ.

Και αν πρόκειτε να πας σε quad και μεγέλη κάρτα υπολόγισε ότι θα χρειαστείς πάλι ένα καλό μεγάλο τροφοδοτικό γύρω από τα 500-600Watt με τιμές από 100 μέχρι 140 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος για τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών. επίσης τα 4 x12'' μανίσια fans του Mozart TX που δουλεύουν, μπορεί να μην είναι εντελώς αθόρυβα, αλλά σταματώντας τα πάλι έχω θόρυβο. γι αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι οι δίσκοι μου. έχω 2 αρχαίους ide maxtor και άλλους 2x320gb seagate 7200.10 sata2.

λέτε όλο αυτό το βουητό να είναι από τους δίσκους και όχι από το τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

Aπο ενα σημειο και μετα ακουγονται οι δισκοι..

Δεν ξερω αν το εχεις ξεπερασει αυτο το σημειο.

Tροφοδοτικο ..δες η το zalman 600...η το corsair 450..(μη σε τρομαξουν τα λιγα watt του)

Αρκετα κατω απο 100€ και τα δυο..και 8α σε καλυψουν εξισου

Link to comment
Share on other sites

φίλε NTG θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? τι εννοείς από ένα σημείο και μετά ακούγονται οι δίσκοι? δεν μιλάμε για το γρατζούνισμα που κάνουν όταν γράφουν. αυτό δεν με ενοχλέι καθόλου. αυτό το συνεχόμενο βουητό είναι που με ενοχλεί.

Θα βγάλω τους δίσκους μόλις βρω λίγο χρόνο και θα ενημερώσω. ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psybill

φίλε NTG θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? τι εννοείς από ένα σημείο και μετά ακούγονται οι δίσκοι? δεν μιλάμε για το γρατζούνισμα που κάνουν όταν γράφουν. αυτό δεν με ενοχλέι καθόλου. αυτό το συνεχόμενο βουητό είναι που με ενοχλεί.

Θα βγάλω τους δίσκους μόλις βρω λίγο χρόνο και θα ενημερώσω. ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον...

Οι παλιοί δίσκοι έβγαζαν ένα βουητό από το μοτέρ τους εν ώρα λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε και τους δίσκους αλλά και τους 12άρηδες. ’σε μόνο τον επεξεργαστή να ακούγεται και σταμάτα με το χέρι σου τον ανεμιστήρα CPU και VGA. Το μόνο που θα μείνει θα είναι το τροφοδοτικό. Οι 7200.10 πάντως δεν είναι ιδιαίτερα θορυβώδεις...

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι στην προσπαθεια να κανουμε το συστημα αθορυβο ...καποια στιγμη 8α ρ8ουμε αντιμετωποι με τον θορυβο που κανουν οι δισκοι.

Απλα κανε αυτο που σου ειπαν οι αλλοι ..βγαλε τους δισκους και πατα το power..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο thread, θελω να ρωτησω, οσους εχουν αυτο το τροφοδοτικο, αλλα και αυτους που δεν το εχουν αλλα γνωριζουν....

Εχοντας αποκοψει ΟΛΟΥΣ τους αλλους ανεμιστηρες του υπολογιστη, εχω παρατηρησει οτι το τροφοδοτικο ειναι αυτο που κανει τον πιο πολυ...

Το θεμα ειναι οτι οπως γνωριζουμε, δεν ρυθμιζονται οι στροφες..

Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να μειωθει ο θορυβος που βγαζει?...

Υ.Σ..Please οχι λυσεις του στυλ λαδι και τετοια...:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7

Για να μην ανοιγω νεο thread, θελω να ρωτησω, οσους εχουν αυτο το τροφοδοτικο, αλλα και αυτους που δεν το εχουν αλλα γνωριζουν....

Εχοντας αποκοψει ΟΛΟΥΣ τους αλλους ανεμιστηρες του υπολογιστη, εχω παρατηρησει οτι το τροφοδοτικο ειναι αυτο που κανει τον πιο πολυ...

Το θεμα ειναι οτι οπως γνωριζουμε, δεν ρυθμιζονται οι στροφες..

Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να μειωθει ο θορυβος που βγαζει?...

Υ.Σ..Please οχι λυσεις του στυλ λαδι και τετοια...:laughing:

Σε ένα FSP Group (Fortronn) που είχα αντικατέστησα τον 12άρη ανεμιστήρα του με άλλον και το καλώδιο του το είχα βγάλει έξω από το τροφοδοτικό και το είχα πάνω σε ροοστάτη.

Ρύθμιζα τις στροφές του εκεί που με βόλευε.

Βέβαια ήταν εκτός εγγύησης αφού έπρεπε να το ανοίξω κανονικά για να κάνω την αλλαγή.

ΑΛΛΑ για το τροφοδοτικό που έχεις εσύ ΔΕΝ νομίζω ότι θα τόλμαγα να κάνω το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παντως. Και εγω αυτο λεω, να μην παω σε μια λυση τελειως mod και στην τυχη, ειδικα σ'αυτο το τροφοδοτικο, επειδη βασικα αν παθει κατι , δεν μπορω να ξαναδιαθεσω αυτη τη στιγμη αυτα τα λεφτα...

Καμια αλλη ιδεα?..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.