Jump to content



DVI οθονη σε d-sub καρτα


d'amato

Recommended Posts

Καλά, συγνώμη κιόλας μην βαράς που ασχοληθήκαμε να σου απαντήσουμε.

Έτσι όπως το έγραψες (δεν διευκρίνισες ότι το ζητούμενο είναι αποκλειστικά και μόνο η ψηφιακή σύνδεση), αυτό που κατάλαβα (το οποίο τελικά δεν απέχει από αυτό που ζητάς) είναι λογικό.

Καλό είναι λοιπόν όταν ανοίγεις ένα θέμα και περιμένεις την βοήθεια των άλλων να είσαι πιο συγκεκριμένος στο τι θες και θα μου επιτρέψεις να σου πω και λίγο πιο ευγενικός με αυτούς που καταναλώνουν τον χρόνο τους για να σε βοηθήσουν.

Επί του θέματος τώρα:

Καταρχήν αν διαβάσεις την 1η απάντησή μου θα δεις ότι απαντάει και σε αυτό που τελικά ρωτάς.

Αυτό που θες (μετατροπή του αναλογικού σήματος της vga σε ψηφιακό για το monitor) απλώς δεν γίνεται (με κανέναν μετατροπέα ή καλώδιο). Ίσως γίνεται με εξειδικευμένο hardware αλλά μιλάμε για άλλα κόστη και καταστάσεις που ξεφεύγουν της normal χρήσης.

Αν το monitor έχει DVI-I σύνδεση (που δέχεται και αναλογικό σήμα δλδ) και αν ο αντάπτορας δουλέψει (δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω αν οι αντάπτορες που δίνουν οι vga και τα τα pins του DVI καλύπτουν αμφίδρομη επικοινωνία) το μόνο που θα καταφέρεις είναι μία απλή αναλογική σύνδεση όπως με το dsub δλδ (που είναι ήδη εφικτή αφού το monitor σου έχει και dsub).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Αν έχει μόνο DVI-D το monitor (απίθανο), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Αν έχει DVI-Ι θεωρητικά γίνεται αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

:T:

Με το DVI-I θα χρειαστείς αντάπτορα όπως λέει ο spc. Αλλά και να τα καταφέρεις, παραμένει αναλογικό το σήμα και όχι ψηφιακό, όπως πάλι σου λέει, αφού η πηγή είναι αναλογική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 14:44]

Αν καταλαβα λοιπον, μου λες οτι δεν γινεται η ψηφιακη συνδεση με τα δεδομενα που εθεσα.

Συνεπως, προκειμενου να αποκτησω ψηφιακη συνδεση χρειαζεται να αγορασω τη φτηνοτερη καρτα γραφικων με υποδοχη dvi(μονο για κειμενα και σερφαρισμα, οχι παιχνιδια) και ενα καλωδιο dvi, σωστα?

Ακριβως
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato

Αν καταλαβα λοιπον, μου λες οτι δεν γινεται η ψηφιακη συνδεση με τα δεδομενα που εθεσα.

Συνεπως, προκειμενου να αποκτησω ψηφιακη συνδεση χρειαζεται να αγορασω τη φτηνοτερη καρτα γραφικων με υποδοχη dvi(μονο για κειμενα και σερφαρισμα, οχι παιχνιδια) και ενα καλωδιο dvi, σωστα?

ναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato -> Aς το επεκτεινουμε λιγο τωρα,

Μηπως υπαρξει καποια ασυμβατοτητα με τους drivers της νεας καρτας? Aυτη θα πει σε παλιο pc(Ιntel Pent. 4 1,7GHz)με λειτουργικο Win NT 4.0

Αυτο είναι το "εύκολο" της υποθεσης. Απλα δες τι καρτουλες σου κάνουν από αυτές που υπαρχουν στην αγορά (τιμες, χαρακτηριστικα κτλ) και μετα πας στο site του κατασκευαστή τους και κοιτας για συμβατότητες ή μη με το συστημά σου. Αν δεν είναι τα specifications ξεκάθαρα στείλε email στο τμήμα υποστίριξης του κάθε κατασκευαστή και απλά περίμενε απάντηση.

So simple :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato -> Αυτο ειναι το δυσκολο της υποθεσης και καθε αλλο παρα simple:)

Aν αυτο ειναι το ευκολο οπως λες, τοτε το δυσκολο ποιο ειναι? Να σηκωσω το τηλεφωνο να παραγγειλω και να μου φερουν τη καρτα και το καλωδιο στο σπιτι? :)

simple είναι, δύσκολο μπορει... προσπάθησες ???

Το τηλέφωνο και η παραγγελία ειναι το lotto... και αν σου κάτσει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.