Jump to content



Ποια κάρτα για gaming?


daemon13

Recommended Posts

Έχω μητρική gigabyte GA-M51GM-S2G με athlon 64 x 2 6000 και τις CORSAIR TWINX DDR2 6400 CL5 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL KIT.Λόγω έλλειψης λεφτών κράτησα την onboard κάρτα γραφικών ( μια nvidia 6100:TD: )....Η κάρτα είναι ανίκανη για να παίξεις οποιοδήποτε game πόσο μάλλον σε μεγάλη ανάλυση.Όποτε αποφάσισα να περάσω σε μια 8800.Χώρις πολύ ψάξιμο(μου την πρότεινε φίλος μου), έπεσα πάνω σ'αυτην!! http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512658

Αυτο που θέλω από εσάς είναι να μου πείτε τις προτάσεις πάνω στην αγορά κάρτας γραφικών....διαθέτω μέχρι 300 (ή κάπου εκεί γυρω!)ευρώ για την αγορά της..

Η μητρική έχει pci-express 1χ.Mπορεί να πάρει την συγκεκριμένη κάρτα που όπως διάβασα είναι pci-xpress 2x???

Ρωτάω γιατί κάτι είχα ακούσει περί ασυμβατότηταs των καρτών γραφικών (pci-xpress 2x) με mobo pci-express x1.......(τώρα μπορεί να είπα και καμιά κοτσανούλα!! ) :o

Επίσης ξέχασα να πώ πως έχω τροφοδοτικό ένα thermaltake tr2 550 w.

Θα χρειαστεί να πάω σε παραπάνω watt με την καινούργια κάρτα?

650 watt είναι αρκετά για overcloking στο παραπάνω σύστημα αφού γίνει αλλαγή μητρικής?

ΥΓ.overclocking δεν έχω κάνει λόγω των πολύ περιορισμένων επιλογών του bios(παρόλο που είναι και η τελευταία έκδοση)-η μητρική μου δεν είναι για τέτοια!!

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer [Σήμερα, στις 23:34]

Με τον 6000 όχι

δυστυχώς όμως δεν μπορώ να περάσω σε intel λόγω χαμηλού budget...:(

είδες ένα-ένα τα παίρνω τα κομμάτια....αν το φτιαχνα τώρα το pc σε intel θα πήγαινα.

Στο θέμα μας...έχει κανένας καμιά καλύτερη προταση?;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 11:32]

Μπα δεν νομιζω να εχεις τιποτα τέτοιο...Εξαλλου αυτη την στιγμή ολοες οι μητρικές ειναι PCI Ε 1.0 οπότε θα παιζει :)

ευχαριστώ

ωραία μέχρι εδώ!

σχετικά με το τροφοδοτικό τι να κάνω να πάω σε παραπάνω watt?

θα μου προτείνατε εσείς κανένα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer

Με τον 6000 όχι

Δεν παιζει να εχει bottleneck... Και δεν τον συμφερει κ μια αλλαγη.... οπως λεει...

Αλλα bottleneck δεν θα εχει.. Και μια αλλαγη θα την δει στανταρ.. αφου ειναι gamer.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ για την μέχρι τώρα χρήσιμη βοήθεια σας..

έχω μια ακόμη απορία:Αφού βάλω την καινούργια κάρτα,πρέπει να απενεργοποιήσω και την

onboard?από ποια επιλογή του bios το κάνω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daemon13 [Σήμερα, στις 02:27]

ok ευχαριστώ για την μέχρι τώρα χρήσιμη βοήθεια σας..

έχω μια ακόμη απορία:Αφού βάλω την καινούργια κάρτα,πρέπει να απενεργοποιήσω και την

onboard?από ποια επιλογή του bios το κάνω αυτό?

Οχι δε χρειαζεται,θα δει αυτοματα τη νεα καρτα (στις περισσοτερες περιπτωσεις) .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.