Jump to content



NEW pc!! (help ME)pls


tromeross

Recommended Posts

Για σας ,

Λογαριάζω να αγοράσω νέο pc και θέλω την βοήθεια σας, gια το λόγω ότι δεν γνωρίζω τι νέο υπάρχει στην αγορά . θέλω ένα pc αρκετά γλήγορο και καλό! Και φυσικά στα λογικά πλαίσια φτηνό! 1110 euro περιπου χωρις οΘονή .αν μπορείτε γράψετε μου και ενδεικτικές τιμές για τα πράγματα που θα έχει επάνωκαι καμιά CASE καλή να υπάρχει ! και στην Κύπρο!

ευχαριστώ εκ το προτέρων

Τώρα έχω αυτό το pc:

Intel Pentium D 3.00 ghz

1 GB ram (από ότι γνωρίζω είναι 2Χ512 DDR DUO )

200 GB

Sony DVD RW

Αλλά είναι αργό κατά την άποψη μου .. ps. υπάρχει κανένα πρόγραμμα να δω τι υπάρχει στο pc (hardware) τη motherboard , κάρτα γραφικό , ακριβός μοντέλο του επεξεργαστή ? κτλ.

Πήρα μια προσφορά αλλά δεν μου άρεσε καθόλου

Intel core 2 duo 2.33 GHz

Intel dg33 gav motherboard

1024 mb ddr2-400 mhz rar

Deluxe p4 case

3.5 fdd driver

160 gb hard disk/7200rpm

128mb pci (express) intergraded vga card

Dvd writer +-r (dual layer)

Pci sound card

56k modem

Ethernet card 10/100mps

240 watt speakers

TFT 19 hp

Multimedia keyboard and mouse (Microsoft)

880 euro κατά την άποψη σας είναι ακριβό για να πράγματα που έχει ? πιστεύω ναι!

Link to comment
Share on other sites

Λες για 1100 χωρίς οθόνη, αλλά αυτό που έχεις κάνει 880 μαζί με 19ΗΡ και σου φαίνεται ακριβό...?

Τι ακριβώς θέλεις να το κάνεις?

Για να δεις το έχει ακριβώς το pc σου τώρα, δοκίμασε το Everest

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια προσφορά από ένα κατάστημαέτυμη προσφορά δεν τού είπα τι θέλω να έχει επάνω το Υ/Π .. αλλά με τα πράγματα που έχει επάνω το pc στην προσφορά μου φάνηκε θέλει περισσότερα από όσα πρέπει ! αν μπορείτε βοηθήστε με θέλω ένα pc με επεξεργαστή Intel .. Περίπου 900-1100 euro . χωρίς οθόνη . ( είναι αρκετά για ένα γρήγορο pc ? )

thnks

Ευχαριστώ Wizard! Για τιν απάντηση σου και για το program ! θα το κατεβάσω σε λιγο ! και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι με τα ιδια λευτα μπορεις να τσιμπισεις κατι καλυτερο.. (Τις ταξεως των 800ων ευρω, χωρις να υπολογιζουμε το κουτι και την οθονη)

Τωρα, πιστευω οτι ειναι καλυτερο να αφισω τα παιδια που εχουν ασχοληθει περισσοτερο να εκφερουν γνωμη πανω στο θεμα.. Μακρια παντως απο αυτη την προσφορα. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tromeross [Σήμερα, στις 18:13]

Για σας ,

Λογαριάζω να αγοράσω νέο pc και θέλω την βοήθεια σας, gια το λόγω ότι δεν γνωρίζω τι νέο υπάρχει στην αγορά . θέλω ένα pc αρκετά γλήγορο και καλό! Και φυσικά στα λογικά πλαίσια φτηνό! 1110 euro περιπου χωρις οΘονή .αν μπορείτε γράψετε μου και ενδεικτικές τιμές για τα πράγματα που θα έχει επάνω…και καμιά CASE καλή να υπάρχει ! και στην Κύπρο! 

forum_on.gif εδώ είσαι. Ξεκίνα το διάβασμα:D

Link to comment
Share on other sites

χμμμ

Επειδή το plaisio είναι κλειστό πάρε 2 από το ακατονόμαστο....

Θέμα εξωτερικού δεν παίζει, διότι στέλνουν με courier και έτσι άν δεν έχει μαγαζί εκεί... ή το παίρνει κάποιος φίλος σου και σου το στέλνει πακέτο...

λοιπόν..

AMD Σύστημα {Θα σε έβαζα phenom, αλλά άλλαξα γνώμη}:

http://i158.photobucket.com/albums/t103/Puaro1/amd_system.jpg

INTEL Σύστημα {Δέν ξέρω και πολλά από intel motherboard, αλλά είναι δυνατό}

http://i158.photobucket.com/albums/t103/Puaro1/intel_system.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το πλαίσιο:

Κουτί: Coolermaster Elite 330 Black 39 ευρώ

Τροφοδοτικό: Corsair 620W HX Series 124 ευρώ

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray 165 ευρώ

Ψύχτρα: Zalman 9700 LED for Intel - Amd 50 ευρώ

Μητρική: Asus P5K Premium WiFi-AP (s775, DDR2) 188 ευρώ

RAM: Corsair Ram DDR2 2GB Kit 800 55 ευρώ

Κάρτα γραφικών: Sapphire HD3870 512MB DDVI 210 ευρώ

Σκληρός: Seagate 500 GB (7200RPM - 32MB, Sata) 120 ευρώ

Αντιγραφικό: Lite-On DVDRW + / - 20X Dual Layer Black (Bulk) 20 ευρώ

Σύνολο: 971 ευρώ

Αν μπορείς να δώσεις παραπάνω μπορείς να πάρεις τον Q6600 με 75 ευρώ διαφορά

Με αυτά πιστεύω ότι θα έχεις ένα πολύ γρήγορο και σταθερό σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Σκληρός: Seagate 500 GB (7200RPM - 32MB, Sata) 120 ευρώ

πεταμενα λεφτα ειναι αυτος ο δισκος

με 2Χ 67 ευρω παιρνει 2 320ρηδες και τους βαζει σε raid 0 και ειναι και πολυ πιο γρηγορος και συνολικα μεγαλυτερος χωρος

Κουτί: Coolermaster Elite 330 Black 39 ευρώ

δεν ειναι γυφτια να βαλει τοσο ακριβα πραγματα σε τετοιο κουτι?

αμα ειναι να τα βαλει σε κουτι απο παπουτσια:worship: :whistling

Ψύχτρα: Zalman 9700 LED for Intel - Amd 50 ευρώ

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray 165 ευρώ

τα λεφτα που δινεις για τη ψυκτρα παιρνεις 4πηρυνο!

Μητρική: Asus P5K Premium WiFi-AP (s775, DDR2) 188 ευρώ

δεν αξιζει...

η παιρνει μια απλη p5k η αλλιως μια με Χ38:P

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και με τον Kostas007 μόνο που οι σκληροί σε raid δεν χωρίζονται και κάθε φορά που θα κάνεις format θα χάνονται όλα τα δεδομένα σου. γι'αυτό πάρε έναν 500 και χώριστον σε partitions. και η μητρική που σε προτείνω είναι λίγο τσιμπιμένη απλά άμα κάνεις ovrclocking είναι αρκετά σταθερή αλλιώς πάρε αυτήν που σε προτείνει o Kostas007

Link to comment
Share on other sites

Αυτό; :whistling

Τώρα για το κουτί, εκτός του γεγονότος ότι είναι μονότονα απλό, που κατά την άποψη μου είναι κάτι καλό, είναι μια χαρά κουτί και με αρκετά καλό air flow. Απλά δεν είναι κουτί "μόστρα" που είναι η πραγματική γυφτιά κατά την ταπεινή μου άποψη:getlost: .

Παρεπιπτόντως τετραπύρηνο με 215 ευρώ δεν παίρνεις και ποτέ δεν μετανοιώνεις για μια καλή ψύκτρα...

Τώρα για την μητρική η αλήθεια είναι ότι και η απλή P5K την κάνει τη δουλειά, απλά η άλλη έχει και τα

μπιχλιμπιδάκια της :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AGRIMI

συμφωνώ και με τον Kostas007 μόνο που οι σκληροί σε raid δεν χωρίζονται και κάθε φορά που θα κάνεις format θα χάνονται όλα τα δεδομένα σου. γι'αυτό πάρε έναν 500 και χώριστον σε partitions. και η μητρική που σε προτείνω είναι λίγο τσιμπιμένη απλά άμα κάνεις ovrclocking είναι αρκετά σταθερή αλλιώς πάρε αυτήν που σε προτείνει o Kostas007

μια χαρα χωριζονται σε partitions...

εγω εχω 2χ 160 και ειναι χωρισμενοι σε 64 και 234...

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία ! συγνώμη ! αλλά βλέπετε είμαι στρατιώτης :( κακό αυτό .. θα τα πούμε σε 3 μέρες όταν θα βγω και θα έχω λίγη ώρα για το λόγω τώρα τρέχω και δεν φτάνω .. έτυχε μια μετάθεση μου και πήγα πολλή μακριά. Συγνώμη δεν φαιό. Τα λεμέ σύντομα και ευχαριστώ όσους με βοηθήσαν και θα με βοηθήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.