Jump to content



Αγορά Απάτη απο μέλος


messinios

Recommended Posts

Κανω λαθος σιγουρα? Η απειλη ειναι αλλη κατογορια "εγκληματος". Μηπως για να κανεις μια πωληση πρεπει να κανονισεις και με την εφορια για να γινει η μεταβιβαση του αντικειμενου (οπως πχ οταν πουλας ενα αυτοκινητο) και ειναι εξ'αρχης ΚΑΙ ανυπαρκτη αλλα ΚΑΙ παρανομη η πωληση χερι-με-χερι ακομα και ενος στυλο? Δε το παιζω εξυπνος ουτε ξερω οτι ισχυει αυτο, μπορει πχ να υπαρχει καποιο οριο στα πχ 100 ευρω και κατω απο αυτο να μη χρειαζεται αυτη η διαδικασια, αλλα ιδεες λεω, οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο "εχω αποθηκευμενο ενα PM του"...

Επισης πρεπει να ξεχωρισουμε τις εννοιες "ενδειξη" και "αποδειξη" . Τα PMs ή οτιδηποτε ειανι απλα ενδειξεις οτι μπορει να εγινε λαμογια, ΔΕΝ συνιστουν ομως αποδειξεις.

Αν εγω κανονιζα με τον κυριο αυτον να αγορασω εναν επεξεργαστη για 200 ευρω και πηγαινα και μου εδινε καμμενο επεξεργαστη ας πουμε και μου ετρωγε τα λεφτα, δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι το εκανε αυτο. Μπορει να ισχυριστει οτι θελει ακομα και οτι τον εκαψα εγω....

Αν παλι του κανω καταθεση και δε στειλει ποτε τιποτα (που αποτι καταλαβα ετσι λειτουργυσε συνηθως) παλι δε μπορω να κανω τιποτα. Το μονο που φαινεται ειναι οτι εγω εβαλα 200 ευρω στο λογαριασμο του ΤΑΔΕ. Δε φαινεται ΟΥΤΕ αν μου εστειλε τιποτα, αλλα και στην τελικη και να φαινοταν καπως (απο logs των ΕΛΤΑ ας πουμε....καλα κρασια αλλα λεμε τωρα) οτι δεν εστειλε τιποτα, δε μπορω να αποδειξω οτι ΕΠΡΕΠΕ να στειλει κατι. Το να εχω 2 PMs του στο Inbox Μου που συνοψιζουν τη "συμφωνια" δεν σημαινει και τιποτα, δεν ειναι κανενα συμβολαιο, μπορει να ισχυριστει οτι θελει, απο το οτι τελικα επικοινωνησαμε στο τηλεφωνο και εδωσε το πραγμα σε ενα φιλο του ή ακυρωσαμε τη συναλλαγη ή οτι το θελει τελοσπαντων.

Δεν ειμαστε στο νηπιαγωγιο να παμε στη δασκαλα και να πουμε "μα συμφωνησα με τον γιαννακη να ανταλλαξουμε τα αυτοκινητακια και αυτος ποτε δε μου εδωσε το δικο του" και η δασκαλα να κρινει οτι μαλλον λεμε αληθεια και να μας δικαιωσει.

Η ουσια λοιπον ετσι οπως βλεπω εγω τα πραγματα (και που νομιζω οτι τα βλεπετε πολυ απλοικα μερικοι) ειναι οτι NO συμβολαιο, NO party , και οσες ενδειξεις και να υπαρχουν για κατι, κανενα δικαστηριο δε θα καταδικασει καποιον χωρις αποδειξεις...

Πραγματικα μακαρι να βρεθει τροπος να πληρωσει αυτος ο ανθρωπος για οσους εξαπατησε, αλλα φοβαμαι οτι απλα με ενα επιεικως μετριο δικηγορο δε μπορουν να τον αγγιξουν...

Σιγουροτατα κανεις λαθος.

Το συμβολαιο ειναι απλα αποδειξη.Και ο νομος το απαιτει μονο σε συγκεκριμενα πραγματα (ακινητα αυτοκινητα πλοια αεροπλανα κλπ).

Η πωληση ειναι συνηθως ατυπη δικαιοπραξια.Δηλ υπαρχει εγκυροτατη πωληση με προφορικη συμφωνια και παραδοση του πραγματος.Αλλιως με την λογικη σου θα ειχαμε πλουτισει ολοι ...

Α.επισης το οριο της εγγραφης αποδειξης βασει του κωδικα πολιτικης δικονομιας ειναι τα 5.900 ευρω.Απο κει και κατω παιζουν και μαρτυρες.

Και οσον αφορα το τι αποδεικνυεται και τι οχι,εινα ολοκληρα βιβλια και νομοθεσια για το δικαιο αποδειξης.Μαλλον εσυ τα βλεπεις ΠΟΛΥ απλοικα με νηπιαγωγεια και δασκαλες κλπ...

ΥΓ:επειδη σε βρισκω και λιγο αουτ οφ ντεητ με τα ελτα,σε πληροφορω οτι αμα στειλεις συστημενο φαινονται τα ΠΑΝΤΑ σε δημοσια προσβασιμο σαιτ...Απο που περασε,ποτε,αν παρεληφθη κλπ...Και απο την αποδειξη που δινουν στον αποστολεα φαινεται το βαρος.Και η αποδειξη αυτη ειναι δημοσιο εγγραφο...Με πιανς???

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τσάκωνα, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με όσα είπες. Δεν χρειάζεσαι συμβόλαια για να αγοράσεις τσιγάρα. Βέβαια στην πώληση εξ αποστάσεως υπάρχουν σίγουρα διαφορές.

Πώς αντιμετωπίζεται όμως το θέμα του παρανόμου της πώλησης(μη καταβολή ΦΠΑ);

Link to comment
Share on other sites

πες μου ποτε θα πλερωσεις :hehe:

οποιοδηποτε τροπο, ειτε αντικαταβολη ειτε εχει προηγηθει καταθεση.

Για να μη καταληξουμε στο με εφαρμοσιμο επιχειρημα οτι και καλα στην αντικαταβολη θα ανοιξεις το πακετο και θα δεις τι περιεχει και δε θα το δεχτεις, ας υποθεσουμε οτι ειχες κανει καταθεση και εφτασαν αλλ'αντ'αλλων... Τι μπορεις να αποδειξεις αποκει και περα...?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιιιγγιαααα (δεβορα) ..συνεννοουμαστε λεπον

Πετρο ,οταν καποιος πωλει μεταχειρισμενο (και δεν κερδιζει ,δηλ πωλει φτηνοτερα αποτι αγορασε) ΔΕΝ χρειαζεται ΦΠΑ.Νομιμοτατη η πωληση.

ας υποθεσουμε οτι ειχες κανει καταθεση και εφτασαν αλλ'αντ'αλλων... Τι μπορεις να αποδειξεις αποκει και περα...?

ακομη πιο ευκολα.Στις συναλλαγες υπαρχει μια "νομιμη αιτια"..Πας το χαρτι της τραπεζας μπλα μπλα μπλα γιατι τα βαλες αυτα τα λεφτα μπλα μπλα γιατι συμφωνησαμε να μου πωλησει αυτο ,μπλα μπλα και μουφτασε αυτο...μπλα μπλα σηριαλ ναμπερ μπλα μπλα...

2ον λογω υψους της διαφορας ,αυτα γινονται στο ειρηνοδικειο(γρηγοροτερα-απλουστερα-1 δικαστης μονο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε να σου δώσω ότι στοιχεία θέλεις, μέχρι και τι νούμερο σώβρακο φοράει η πεθερά μου και που είναι θαμένο το κυνηγόσκυλο του τσοπάνη της κάτω πετρομαγούλας, αν σου ζητήσω αέρα ένα κατοστάρικο μου το δίνεις?

Δεν θεωρώ τον κόσμο που σας λέει ότι έπρεπε να είστε πιο προσεχτικοί μετα Χριστόν προφήτες, είναι αυτονόητα, σαν να βλέπεις εδώ τις αγγελίες στην εικόνα και να σκέφτεσε σοβαρά να ασχοληθείς.

Έχω πουλήσει αρκετές φορές πράγματα αξίας πάνω από 100€ μέσω του thelab, είτε με κατάθεση είτε με αντικαταβολή. Ούτε σειριακούς έδωσα ούτε τπτ, θέλω να πιστεύω ότι μπορείς να κρίνεις κάποιον μέσα από την χρόνια παρουσία του σε ένα forum. Δεν γίνονται απατεώνες από την μια μέρα στην άλλη. Σε πιο νέα μέλη ναι πρέπει να είσαι επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν το σκέφτηκα; Αφού δεν δημιουργείται κάποια επιπλέον αξία(προστιθέμενη). :tomato:

Δεν το'χα ψάξει ποτέ, αλλά νόμιζα ότι σε κάθε χρηματική ροή πρέπει να έχει μερίδιο το κράτος. Anyway, thanks.

Link to comment
Share on other sites

ακομη πιο ευκολα.Στις συναλλαγες υπαρχει μια "νομιμη αιτια"..Πας το χαρτι της τραπεζας μπλα μπλα μπλα γιατι τα βαλες αυτα τα λεφτα μπλα μπλα γιατι συμφωνησαμε να μου πωλησει αυτο ,μπλα μπλα και μουφτασε αυτο...μπλα μπλα σηριαλ ναμπερ μπλα μπλα...

Πολυ ωραια.... και οταν ερθει η ωρα, ο αλλος ισχυριζεται οτι σου εφτασε κανονικα η 480 και λες @@ιες για να τον κλεψεις, και σε κατηγορει και ο ιδιος για τον ιδιο λογο.

Δηλαδη γινεται ο λογος σου εναντιον του λογου του.....

Τι γινεται λοιπον αποκει και περα?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια.... και οταν ερθει η ωρα, ο αλλος ισχυριζεται οτι σου εφτασε κανονικα η 480 και λες @@ιες για να τον κλεψεις, και σε κατηγορει και ο ιδιος για τον ιδιο λογο.

Δηλαδη γινεται ο λογος σου εναντιον του λογου του.....

Τι γινεται λοιπον αποκει και περα?

Υπάρχει μια παροιμία για το θέμα αυτό: "Δυο μαρτυράνε έναν κρεμάνε" : )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια.... και οταν ερθει η ωρα, ο αλλος ισχυριζεται οτι σου εφτασε κανονικα η 480 και λες @@ιες για να τον κλεψεις, και σε κατηγορει και ο ιδιος για τον ιδιο λογο.

Δηλαδη γινεται ο λογος σου εναντιον του λογου του.....

Τι γινεται λοιπον αποκει και περα?

Καλά, αυτό το κάνεις και σε μαγαζί άμα είναι. Δεν ξέρω κανένα κατάστημα που να βιντεοσκοπεί το πακετάρισμα των παραγγελιών μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό το κάνεις και σε μαγαζί άμα είναι. Δεν ξέρω κανένα κατάστημα που να βιντεοσκοπεί το πακετάρισμα των παραγγελιών μέσω internet.

ναι φυσικα, βεβαια το καταστημα εχει περισσοτερο ενδιαφερον για τη φημη του και τις μελλοντικες πωλησεις του για να κανει κατι τοσο αθλιο. Και η βιντεοσκοπηση δεν ειναι λυση, ανετα ισχυριζεσαι οτι αλλο βιντεοσκοπησε και αλλο πακετο εστειλε :p

Εχουν περασει χρονια πλεον και ολοι εχουν εξοικειωθει με τις αγορες μεσω internet και φαινεται αστειο, αλλα για σκεωου τον εαυτο σου πριν 10 χρονια και τον τρομο σου να αγορασεις απο το internet.... Αν θυμηθεις, ακριβως σε αυτο το λογο οφειλοταν, την περιπτωση του να πληρωσεις και να μη φτασει ποτε αυτο που πηρες. Απλα μετα απο τοσα χρονια και τις ελαχιστες "στραβες" που εχουν γινει ακομα και σε μειωμενης αξιοπιστιας αγορες (πχ ebay) τα εχουμε ξεχασει και νιωθουμε σχετικα ασφαλεις.

Αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση. Εδω συζηταμε το οτι οταν φτασουμε σε εκεινο το σημειο πως μπορει να σταθει νομικα στο δικαστηριο η οποιαδηποτε κατηγορια σου οταν δεν εχεις αποδειξεις, και γιατι ο δικος σου λογος μετραει πιο πολυ απο του αλλου... Εχω μεγαλη απορια...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις πως μπορει να σταθει νομικα??

Εννοεις πως να βρεις το δικιο σου??

Δε στο εγγυαται κανεις αν δεν εχεις αποδειξεις..αλλα και παλι ποσα δικαστηρια μπορει να φαει καποιος και να αθωωθει?

(ομοιως και το αναποδο...δλδ δεν μπορεις να τρεχεις τον οποιοδηποτε στο δικαστηρια για ψευδεις λογους -δε σου πουλησε αυτο που ηθελες ενω το εκανε.)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις πως μπορει να σταθει νομικα??

Εννοεις πως να βρεις το δικιο σου??

Δε στο εγγυαται κανεις αν δεν εχεις αποδειξεις..αλλα και παλι ποσα δικαστηρια μπορει να φαει καποιος και να αθωωθει?

(ομοιως και το αναποδο...δλδ δεν μπορεις να τρεχεις τον οποιοδηποτε στο δικαστηρια για ψευδεις λογους -δε σου πουλησε αυτο που ηθελες ενω το εκανε.)

Αυτο ακριβως εννοω...που ειναι οι αποδειξεις?

Ακομα και το δευτερο που λες, δε συνιστα αποδειξη. Και 100 φορες να τον πανε στα δικαστηρια για τον ιδιο λογο, το μονο που δειχνει ειναι οτι υπαρχουν σοβαρες ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ, οτι οι 100 εχουν δικιο και οχι ο 1, αλλα και παλι για να καταδικαστει καποιος δεν αρκουν οι ενδειξεις...

Καλως η κακως πιστευω οτι μονο ανεπισημα τιμωρουνται αυτα τα ατομα, οπως ανεπισημες ειναι και αυτες οι πωλησεις.

Με τις πιθανοτητες παιζεις και πρεπει να εχεις καποια κριση και να ξερεις ποσο ρισκαρεις. Αν πας να αγορασεις κατι απο ενα μελος με 0 posts που εγγραφη χτες δεν ειναι το ιδιο με το να πας να παρεις κατι απο καποιον που υπαρχει στην κοινοτητα απο την εποχη του pctech... Ειναι το ιδιο πραγμα με το να αγοραζεις κατι απο το Πλαισιο ή απο το νεο αγνωστο μαγαζι που εχει τη φτηνοτερη τιμη στο skroutz...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Κατι που το εχω παραπονο ΟΧΙ γιατι τωρα μονο με αφορα παντα το ελεγα:

Θα μιλησω για το συγκεκριμενο θεμα και μπορει ο καθενας να το σκεφτει οτι το ιδιο γινεται και γενικα στην καθημερινη μας ζωη,στην κοινωνια μας στην ΕΛΛΑΔΑ.

Λοιπον,εχω μιλησει με πολλα και διαφορα ατομα που εχουν εξαπατηθει απο τον συγκεκριμενο ''κυρο'' και οχι μονο μπορει και απο καποιον αλλον...και τους ακουω να λενε μπλα-μπλα-μπλα....

*Θα παω να κανω μηνυση λεει ο ενας.

*Θα παω να κανω καταγγελια λεει ο αλλος.

*Θα μιλησω με τον δικηγορο μου να κανει καταγγελια.

*Θα μιλησω και με αλλα ατομα που την πατησαν και θα κανουμε ομαδικη καταγγελια.

*Θα παω στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος κ.α τοσα.

Το αποτελεσμα....ΑΣΕ ΒΡΕ ΑΔΕΛΦΕ ΠΟΙΟΣ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ 200€-300€-400€ κ.α

Ε!Τοτε βρε αδελφε μου γιατι κλαιγεσαι σε ενα φορουμ και γραφεις τοσες σελιδες και μπλα μπλα μπλα και δεν κανεις τιποτα...

Γιατι βαζεις φωτια και δεν κανεις τιποτα γιατι σκεφτεσαι μονο την παρτυ σου βρε αδελφε και αφηνεις το καθε ''κυριο'' να φαει και αλλο μελος???

Τεσπα....ενα παραπονο ειχα μεσα και ηθελα να πω και δεν ειναι μονο για αυτο το θεμα γενικα το βλεπω παντου γυρω μου και στεναχωριεμαι γιατι ειμαι 23 χρονων και λεω που ΖΩ ΡΕ .... ΜΟΥ.

Δεν υπαρχει τσιπα???Δεν υπαρχει ανθρωπια???Δεν υπαρχει τιποτα απο αυτα που μου ελεγε ο πατερας μου???

Που ΖΩ ..... ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΗ μου---------------------------> ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ???????

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Εγινε ενα βημα θετικο παρακατω μπροει να διαβασετε ευχαριστα νεα...εξαθρωθηκε σπειρα που εκανες απατες μεσω του ΙΝΤΕΡΝΕΤ με αγγελιες συνηθως ηλεκρικων ειδων(προιντα τεχνολογιας)....

Newsbeast.gr | ΚΟΙΝΩΝΙΑ : Εντοπισμός διαδικτυακού κυκλώματος απατηλής πώλησης αγαθών

Αντε αντε να ερθει και η σειρα του ''κυριου''

Link to comment
Share on other sites

Πριν περιπου 2 μήνες κάποιος απατεώνας απο τη Θεσσαλονίκη αναρτούσε αγγελιές με iphone 4 τα οποία η δεν έστελνε η έστελνε κλώνους ενώ είχε πάρει είδη τα λεφτά μας...

τότε επικοινώνησα με το emarket όπου είχα δει τις συγκεκριμένες αγγελίες και υποσχεθήκαν να μας καλύψουν όλους τους εξαπατημένους τουλάχιστον νομικά έξοδα , ανταυτού σήμερα απότι ακούστηκε στη Θεσσαλονίκη ο γνωστός νεαρός επιχειρηματίας Α.Ι με απαλλακτικό βούλευμα της εισαγγελείας ‚ Θεσσαλονίκης απαλάχτηκε των κατηγοριών και κρίθηκε πρανακρητικά αθώος ,και ουσιαστικό το παράνομο εμπόριο που έκανε κρίθηκε νόμιμο. Κοινώς είναι ελεύθερος μπορεί να πουλά οτι θέλει όπως θέλει και όλοι εμείς βγήκαμε βλάκες , αίσχος λοίπόν. Δεν αρνούμαι οτι η δικαιοσύνη έκρινε σωστά απλά θεωρώ οτι απο τη στιγμή που κάποιοι άνθρωποι τους δίνεται νόμιμα το διακιώμα να εμπορευοντε ότι θελουν όπως θέλουν το ηλεκτρονικό εμπόριο τέτοιων σελιδών κατάντάει πλήρως αναξιόπιστο.

http://tro-ma-ktiko....-post_1660.html

Τι εχετε να πειτε για αυτο???Αισχος???Αν αληθευει....Με ποιες αιτιολογιες βγηκε ενα τετοιο βουλευμα???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.