Jump to content



Αγορά Απάτη απο μέλος


messinios

Recommended Posts

Υπαρχουν λευκα.

Το θεμα ειναι να γινει αγωγη με περισσοτερους απο εναν εξαπατημένους ωστε η κατηγορία να γινει εξαπάτηση κατα συρροη το οποια αν δεν απατωμαι οικτρα ειναι κακούργημα και οχι πλημμελημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε λοιπόν παρά να το κάνετε.

Όταν ξεκίνησα εγώ την όλη ιστορία βρέθηκαν άλλοι δύο από άλλο forum οι οποίοι φυσικά έκαναν ακριβώς το ίδιο.Άρα είμαστε είδη τρεις......καλό είναι να γίνουμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πως εμπιστεύεστε κάποιον ξένο να του στείλετε προκαταβολικά χρήματα; δεν πρέπει να είσαι τρομερά αφελής για να εμπιστευτείς έναν τελείως ξένο; Εκτός και αν δεν ματώνεις για αυτά τα χρήματα...οπότε σου είναι εύκολο να τα σκορπάς. Χόρτα αγοράζεις στη λαική και κοιτάς την θεία με μισό μάτι που την έχεις μπροστά σου, ακόμα θυμάμαι κάτι περιπτώσεις έξω από πολυκαταστήματα με (και καλά) ναυτικούς/φυλακόβιους/τοξικομανείς που σκοτώνουν ρολόγια, κολόνιες, βιντεοκάμερες (μόνο το case, μέσα έχει πέτρες) και αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν ακόμα και να γυρίσει κάποιος να εξετάσει αυτά που πουλάνε.

Το θετικό είναι οτί πληρώνεις και μαθαίνεις (είναι μερικοί που πρέπει να πληρώσουν 2 και 3η φορά).

Καλή τύχη στον δίκαιο αγώνα σας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε....μετα Χριστό Προφήτες ...... να σαι καλά.

Και η διαφορά με την θεία στην λαϊκή ξέρεις πια είναι; Ότι και χαλασμένα χόρτα να σου δώσει και να σε στείλει δεν σου δίνει ούτε ονομ/μο ούτε τα υπόλοιπα στοιχεία της ,ενω εδώ.....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν λευκα.

Το θεμα ειναι να γινει αγωγη με περισσοτερους απο εναν εξαπατημένους ωστε η κατηγορία να γινει εξαπάτηση κατα συρροη το οποια αν δεν απατωμαι οικτρα ειναι κακούργημα και οχι πλημμελημα.

Δεν το έθεσα σωστά, ο τύπος τα έταζε λευκά με απόδειξη από Γερμανό.

@Chosen, LOL

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε να σου δώσω ότι στοιχεία θέλεις, μέχρι και τι νούμερο σώβρακο φοράει η πεθερά μου και που είναι θαμένο το κυνηγόσκυλο του τσοπάνη της κάτω πετρομαγούλας, αν σου ζητήσω αέρα ένα κατοστάρικο μου το δίνεις?

Δεν θεωρώ τον κόσμο που σας λέει ότι έπρεπε να είστε πιο προσεχτικοί μετα Χριστόν προφήτες, είναι αυτονόητα, σαν να βλέπεις εδώ τις αγγελίες στην εικόνα και να σκέφτεσε σοβαρά να ασχοληθείς.

post-10321-1416074748,691_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

katerinoula...δεν ζήτησα να μου δώσεις τίποτα απο τα παραπάνω ούτε εγω ούτε κάποιος άλλος εδω μέσα.Και ο συγκεκριμένως τύπος ή τύποι αν είναι παραπάνω δεν μας έδωσαν φυσικά τέτοια στοιχεία και γιαυτό άλλωστε όσον αφορά αυτόν που αναφέρομαι εγώ τον έχουν εντοπίσει και είμαστε στα δικαστήρια.

Το αν μετά απο όλα αυτά έχουν αλλάξει πολλά στα forum και στις συναλλαγές μεταξύ μας;;; Ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο τυπος αθλιος, αλλα περα απο αυτο, εχω μια (αφελη?) απορια.

Με ποιο δικαιωμα μπορει ο εξαπατημενος να του κανει μυνηση?

Με την ταπεινη μου λογικη, μια αγοραπωλισια αντικειμενων μεσω ιδιοτων δεν "φαινεται" τυπικα ΠΟΥΘΕΝΑ. Δηλαδη εξ'αρχης οι συμετεχοντες αναλαμβανουν το οποιο ρισκο υπαρχει και το αποδεχονται.

Δηλαδη αν συναλαχτω εγω με τον Georarg ή οποιονδηποτε ομοιο του για μια καρτα γραφικων GTX 480 και ερθει με αντικαταβολη μια radeon 3650 σε κουτι 480 , με ποια λογικη θα κανω μυνηση? Υπαρχει κανενα συμβολαιο?

Αν πχ τον πληρωσω με καταθεση και δεν ερθει τιποτα, τι παει να πει οτι εχω τα στοιχεια του και μια αποδειξη οτι κατεθεσα τα λεφτα? Μπορει να ισχυριστει οτι του χρωστουσα, οτι δεν υπηρχε καμια αγοραπωλησια, οτι ειαμι τρελος και κατεθεσα τα λεφτα, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Η πραξη της συναλλαγης (καθως και οτι περιλαμβανει) δε φαινεται πουθενα ΤΥΠΙΚΑ....αρα δε βλεπω πως ενα δικαστηριο μπορει να δωσει τη λυση...

Δυστυχως νομιζω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις και οταν ειναι ΤΟΣΟ βεβαιο και προφανες οτι καποιος κανει αυτη τη δουλεια, αναγκαστικα πρεπει να τιμωρηθει με "πλαγιες"/ανεπισημες μεθοδους απο την κοινοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Παθων κι εγω απο το Adsl.gr ,28 ευρω για ενα ρουτερ ..

Εκει ειχε το nick itgeorgakopoulos ,ο λογαριασμος που μου εδωσε ειχε το κανονικο του ονομα το οποιο εχει δημοσιευτει ηδη σε αλλο φορουμ ..

Στο Adsl.gr ειχα ενημερωσει τον διαχειριστη κι εχω κρατησει ολα τα π.μ λογαριασμους κτλ ..

Δεν ξερω αν θα επρεπε να κανω κατι ,εχω μπερδευτει..αλλα αφου τον πιασανε let it go ..

Link to comment
Share on other sites

καθόλου let it go.....μαζευτείτε όσοι εξαπατηθήκατε και στο ΨΑΧΝΟ!

messinios αν δεις το μήνυμα αυτό να επικοινωνήσεις και με τον http://www.thelab.gr/members/17313.html Αvatar4383 μιας και είναι ακόμα ένας που εξαπατήθηκε και θέλει να αλλάξετε στοιχεία επικοινωνίας για να βοηθήσει και εκείνος στη δίωξή του.

Link to comment
Share on other sites

Για σας και από εμένα.Διάβασα όλα όσα γράψει.

Θα μπορούσα να πώ πολλά για όλα αυτά αλλά δεν είναι του παρόντος.

Το σίγουρο είναι ότι.....Μετά Χριστό ...προφήτες. Μάλλον μιλάμε για το ίδιο άτομο διότι δρα με τον ίδιον τρόπο ακριβώς (πολύ θράσος) ή για σπείρα.

Όταν δίνεις τραπεζικό λογαριασμό στην ουσία δίνεις και το ονομ/μο σου και τα υπόλοιπα στοιχεία σου.

Το όνομα του γνωστού georarg που εγώ προσωπικά έχω κάνει μήνυση (αλλά έχει πάρει αναβολή) είναι Γεώργιος Αργ......

Εδώ βέβαια η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δεν επενέβη ποτέ αν και είχα στείλει πολλά μηνύματα.

Τι μπορείτε να κάνετε;;;

Μήνυση κατά του συγκεκριμένου προσώπου ...αν ο τραπεζικός λογαριασμός σας βγάζει το ίδιο όνομα, αλλά ενημερώνοντας την αρμόδια αρχή ότι εκρεμεί εναντίων του δίκη στην Καλαμάτα και ότι έχει εντοπιστεί απο τις αρχές για να μην τον ψάχνουν άδικα και χάνουν χρόνο.

Αφού βρεθούμε και άλλοι που πιστεύουμε σε κάποιες αξίες είναι πιο εύκολο να τον τιμωρήσουμε κιόλας στην δίκη που θα γίνει στις 5 Μαϊου 2011 στην Καλαμάτα.ότι θέλετε για απορίες παρακαλώ πμ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για τον χώρο σας.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

messinios ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΠΜ...

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ''ΚΥΡΙΟΥ'' ΑΠΟ ΤΟ WWW.ΑVSITE.GR ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΔΕΣ ΤΟ ΠΜ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο τυπος αθλιος, αλλα περα απο αυτο, εχω μια (αφελη?) απορια.

Με ποιο δικαιωμα μπορει ο εξαπατημενος να του κανει μυνηση?

Με την ταπεινη μου λογικη, μια αγοραπωλισια αντικειμενων μεσω ιδιοτων δεν "φαινεται" τυπικα ΠΟΥΘΕΝΑ. Δηλαδη εξ'αρχης οι συμετεχοντες αναλαμβανουν το οποιο ρισκο υπαρχει και το αποδεχονται.

Δηλαδη αν συναλαχτω εγω με τον Georarg ή οποιονδηποτε ομοιο του για μια καρτα γραφικων GTX 480 και ερθει με αντικαταβολη μια radeon 3650 σε κουτι 480 , με ποια λογικη θα κανω μυνηση? Υπαρχει κανενα συμβολαιο?

Αν πχ τον πληρωσω με καταθεση και δεν ερθει τιποτα, τι παει να πει οτι εχω τα στοιχεια του και μια αποδειξη οτι κατεθεσα τα λεφτα? Μπορει να ισχυριστει οτι του χρωστουσα, οτι δεν υπηρχε καμια αγοραπωλησια, οτι ειαμι τρελος και κατεθεσα τα λεφτα, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Η πραξη της συναλλαγης (καθως και οτι περιλαμβανει) δε φαινεται πουθενα ΤΥΠΙΚΑ....αρα δε βλεπω πως ενα δικαστηριο μπορει να δωσει τη λυση...

Δυστυχως νομιζω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις και οταν ειναι ΤΟΣΟ βεβαιο και προφανες οτι καποιος κανει αυτη τη δουλεια, αναγκαστικα πρεπει να τιμωρηθει με "πλαγιες"/ανεπισημες μεθοδους απο την κοινοτητα...

Κανεις λαθος φιλε μου. Αποδεικτικα υπάρχουν και ειναι στην μορφη αναρτημενων μηνυμάτων, προσωπικων μηνυμάτων κοκ. Το οτι εχεις ενα nickname και οχι το πραγματικο σου ονομα δεν σημαινει οτι εισαι ανευθυνος των πραξεων σου. Αν εγω σε απειλήσω οτι θα σου σπασω τα ποδια πχ μεσω ενος φόρουμ, μπορεις να κανεις μηνυση. ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Οτιδηποτε παρανομο γινεται μεσω διαδικτύου ειναι αξιοποινο στο δικονομικο μας συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο τυπος αθλιος, αλλα περα απο αυτο, εχω μια (αφελη?) απορια.

Με ποιο δικαιωμα μπορει ο εξαπατημενος να του κανει μυνηση?

Με την ταπεινη μου λογικη, μια αγοραπωλισια αντικειμενων μεσω ιδιοτων δεν "φαινεται" τυπικα ΠΟΥΘΕΝΑ. Δηλαδη εξ'αρχης οι συμετεχοντες αναλαμβανουν το οποιο ρισκο υπαρχει και το αποδεχονται.

Δηλαδη αν συναλαχτω εγω με τον Georarg ή οποιονδηποτε ομοιο του για μια καρτα γραφικων GTX 480 και ερθει με αντικαταβολη μια radeon 3650 σε κουτι 480 , με ποια λογικη θα κανω μυνηση? Υπαρχει κανενα συμβολαιο?

Αν πχ τον πληρωσω με καταθεση και δεν ερθει τιποτα, τι παει να πει οτι εχω τα στοιχεια του και μια αποδειξη οτι κατεθεσα τα λεφτα? Μπορει να ισχυριστει οτι του χρωστουσα, οτι δεν υπηρχε καμια αγοραπωλησια, οτι ειαμι τρελος και κατεθεσα τα λεφτα, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Η πραξη της συναλλαγης (καθως και οτι περιλαμβανει) δε φαινεται πουθενα ΤΥΠΙΚΑ....αρα δε βλεπω πως ενα δικαστηριο μπορει να δωσει τη λυση...

Δυστυχως νομιζω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις και οταν ειναι ΤΟΣΟ βεβαιο και προφανες οτι καποιος κανει αυτη τη δουλεια, αναγκαστικα πρεπει να τιμωρηθει με "πλαγιες"/ανεπισημες μεθοδους απο την κοινοτητα...

Όταν πούλησα κάτι ψιλοπράγματα εδώ στο TheLab, με κόστος καπου 30-40 ευρώ σύνολο, βρήκα τα παιδιά και αλλάξαμε χέρι με χέρι.

Όταν όμως πούλησα την G25, επειδή ήταν 150 ευρώ, είχα ετοιμάσει πριν πάω χαρτί που έγραφε: το serial number της τιμονιέρας που του πούλησα, το όνομα του παιδιού, ημερομηνία, χρήματα. Και τον έβαλα και υπέγραψε. Η πώληση εξ αποστάσεως δε σου επιτρέπει να τα κάνεις όλα αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω ξαναγραψει για το θεμα...ειμαι ενα απο τα θυματα του ''κυριου'' οποιος την εχει πατησει ας επικοινωνησει μαζι μου με πμ, καλο ειναι αν ειμαστε οσο το δυνατον περισσοτερη γιατι ενας ισον κανενας...ενω αν μαζευτουμε πολλοι μπορει να επιστευτουν οι ενεργειες και να σωσουμε τα πιθανα νεα θυματα του

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω ξαναγραψει για το θεμα...ειμαι ενα απο τα θυματα του ''κυριου'' οποιος την εχει πατησει ας επικοινωνησει μαζι μου με πμ, καλο ειναι αν ειμαστε οσο το δυνατον περισσοτερη γιατι ενας ισον κανενας...ενω αν μαζευτουμε πολλοι μπορει να επιστευτουν οι ενεργειες και να σωσουμε τα πιθανα νεα θυματα του

Ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα και από μενα και καλώς σας βρήκα.είμαι και εγώ θύμα απάτης ότι θέλείς εδω είμαι

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος φιλε μου. Αποδεικτικα υπάρχουν και ειναι στην μορφη αναρτημενων μηνυμάτων, προσωπικων μηνυμάτων κοκ. Το οτι εχεις ενα nickname και οχι το πραγματικο σου ονομα δεν σημαινει οτι εισαι ανευθυνος των πραξεων σου. Αν εγω σε απειλήσω οτι θα σου σπασω τα ποδια πχ μεσω ενος φόρουμ, μπορεις να κανεις μηνυση. ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Οτιδηποτε παρανομο γινεται μεσω διαδικτύου ειναι αξιοποινο στο δικονομικο μας συστημα.

Κανω λαθος σιγουρα? Η απειλη ειναι αλλη κατογορια "εγκληματος". Μηπως για να κανεις μια πωληση πρεπει να κανονισεις και με την εφορια για να γινει η μεταβιβαση του αντικειμενου (οπως πχ οταν πουλας ενα αυτοκινητο) και ειναι εξ'αρχης ΚΑΙ ανυπαρκτη αλλα ΚΑΙ παρανομη η πωληση χερι-με-χερι ακομα και ενος στυλο? Δε το παιζω εξυπνος ουτε ξερω οτι ισχυει αυτο, μπορει πχ να υπαρχει καποιο οριο στα πχ 100 ευρω και κατω απο αυτο να μη χρειαζεται αυτη η διαδικασια, αλλα ιδεες λεω, οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο "εχω αποθηκευμενο ενα PM του"...

Επισης πρεπει να ξεχωρισουμε τις εννοιες "ενδειξη" και "αποδειξη" . Τα PMs ή οτιδηποτε ειανι απλα ενδειξεις οτι μπορει να εγινε λαμογια, ΔΕΝ συνιστουν ομως αποδειξεις.

Αν εγω κανονιζα με τον κυριο αυτον να αγορασω εναν επεξεργαστη για 200 ευρω και πηγαινα και μου εδινε καμμενο επεξεργαστη ας πουμε και μου ετρωγε τα λεφτα, δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι το εκανε αυτο. Μπορει να ισχυριστει οτι θελει ακομα και οτι τον εκαψα εγω....

Αν παλι του κανω καταθεση και δε στειλει ποτε τιποτα (που αποτι καταλαβα ετσι λειτουργυσε συνηθως) παλι δε μπορω να κανω τιποτα. Το μονο που φαινεται ειναι οτι εγω εβαλα 200 ευρω στο λογαριασμο του ΤΑΔΕ. Δε φαινεται ΟΥΤΕ αν μου εστειλε τιποτα, αλλα και στην τελικη και να φαινοταν καπως (απο logs των ΕΛΤΑ ας πουμε....καλα κρασια αλλα λεμε τωρα) οτι δεν εστειλε τιποτα, δε μπορω να αποδειξω οτι ΕΠΡΕΠΕ να στειλει κατι. Το να εχω 2 PMs του στο Inbox Μου που συνοψιζουν τη "συμφωνια" δεν σημαινει και τιποτα, δεν ειναι κανενα συμβολαιο, μπορει να ισχυριστει οτι θελει, απο το οτι τελικα επικοινωνησαμε στο τηλεφωνο και εδωσε το πραγμα σε ενα φιλο του ή ακυρωσαμε τη συναλλαγη ή οτι το θελει τελοσπαντων.

Δεν ειμαστε στο νηπιαγωγιο να παμε στη δασκαλα και να πουμε "μα συμφωνησα με τον γιαννακη να ανταλλαξουμε τα αυτοκινητακια και αυτος ποτε δε μου εδωσε το δικο του" και η δασκαλα να κρινει οτι μαλλον λεμε αληθεια και να μας δικαιωσει.

Η ουσια λοιπον ετσι οπως βλεπω εγω τα πραγματα (και που νομιζω οτι τα βλεπετε πολυ απλοικα μερικοι) ειναι οτι NO συμβολαιο, NO party , και οσες ενδειξεις και να υπαρχουν για κατι, κανενα δικαστηριο δε θα καταδικασει καποιον χωρις αποδειξεις...

Πραγματικα μακαρι να βρεθει τροπος να πληρωσει αυτος ο ανθρωπος για οσους εξαπατησε, αλλα φοβαμαι οτι απλα με ενα επιεικως μετριο δικηγορο δε μπορουν να τον αγγιξουν...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.