Jump to content



PicLens: Ο πολιτισμένος τρόπος να κοιτάς εικόνες στο Web.


alexis2044

Recommended Posts

header-piclens16.jpg

Λέγεται PicLens της CoolIris και είναι Plugin του Firefox.

http://www.piclens.com/site/firefox/win/

Ελαφρύ και βολικό, παρουσιάζει της εικόνες σε ένα τρισδιάστατο τοίχο.

Πχ σε ένα google search για εικονες τοποθετει ολες τις εικόνες κατα μήκος ενος τοίχου και κάνετε scroll για να βρείτε αυτό που ζητάτε. Δεν υπάρχουν πλέον σελίδες.

Κατόπιν με ένα κλικ σας φερνει μπροστα την είκονα που επιλέξατε στον Browser.

Πολύ χρήσιμο, πιο ξεκούραστο για αυτούς που κάνουν αναζητησέις εικονών και πανέμορφο.

Μια λίστα με τα site με τα οποια συνεργαζεται προς το παρόν.

Photo Sites

Flickr

Photobucket

Picasa Web Albums

DeviantArt

Smugmug

Social Networking

Facebook

MySpace

Bebo

Hi5

Friendster

Image Search

Google Images

Yahoo Images

Ask Images

Live Images

AOL Images

Δουλεύει και σε Mac.

Δοκιμάστε το και αφήστε ένα σχόλιο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ποιο είναι το όνειρο μου λοιπόν.

Θέλω ένα desktop όπως όταν παίζω παιχνίδια.

Να είμαι σε ένα δωμάτιο, να ανοίγω πόρτες, να έχω βιβλιοθήκες, γραφεία, στερεοφωνικά, τηλεοράσεις, βιβλία για να διαβάσω, χαρτιά για να γράψω και να τα βάζω όπου θέλω, σε όποιο δωμάτιο θέλω.

Να μετακινούμαι όπως το κάνω στα παιχνίδια, να πατάω το κουμπί του DVD και να ανοίγει (πραγματικά και εικονικά) και να βλέπω αν έχει μέσα κάποιο ξεχασμένο CD.

....

Ελπίζω να ακουστεί και παραπέρα αυτό το "όνειρο" ώστε να το δούμε κάποια μέρα να γίνεται πράξη.

Από παλιότερο μου post

Δείτε και ένα video με το τρισδιάστατο desctop υλοποιημένο από την ερευνητική ομάδα της Microsoft Research.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο εντυπωσιακό, αλλά στην πράξη άχρηστο κι εξηγώ:

1. Όταν επιλέξεις μια φωτογραφία και τη μεγαλώσει, δείχνει το thumbnail, με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο σε μεγάλες αναλύσεις.

2. Δεν έχει κάποια λειτουργία ώστε να σε πηγαίνει στο site/image αν το επιλέξεις

3. Αν έχεις προχωρήσει πολύ και βρεις αυτό που θέλεις, κλείνοντάς το, σε επιστρέφει στη σελίδα του Google που ήσουν κι όχι σε αυτή που βρήκες το αποτέλεσμα που σε ενδιαφέρει.

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όμορφο εντυπωσιακό, αλλά στην πράξη άχρηστο κι εξηγώ:

1. Όταν επιλέξεις μια φωτογραφία και τη μεγαλώσει, δείχνει το thumbnail, με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο σε μεγάλες αναλύσεις.

2. Δεν έχει κάποια λειτουργία ώστε να σε πηγαίνει στο site/image αν το επιλέξεις

3. Αν έχεις προχωρήσει πολύ και βρεις αυτό που θέλεις, κλείνοντάς το, σε επιστρέφει στη σελίδα του Google που ήσουν κι όχι σε αυτή που βρήκες το αποτέλεσμα που σε ενδιαφέρει.

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Μην ειστε κακοι παντως.. :p.

Η λεξη ''αχρηστο'' με τις λεξεις ''θελει δουλεια ακομα'' εχουν μεγαλη διαφορα..

Παντως πολυ ωραιο και σαν προταση και σα θεματακι alexi..

Μπραβο.. ;)

Κατ'αρχας ειναι και ωραια οργανωμενο.... :T:

Τωρα τα περετερω σχολια καλο ειναι να υπαρχουν αλλα ρε παιδια με πιο καλοπροερετο τροπο.

Δεν ειναι κατα τη γνωμη μου στην πραξη αχρηστο.. Οπως ειπες wizard στην πραξη θελει δουλιτσα.:T:

Link to comment
Share on other sites

’χρηστο σημαίνει δεν έχει καμία χρησιμότητα. Κι εγώ έτσι πιστεύω :)

Μόνο για εφέ είναι αυτή τη στιγμή ;) Όπως ακριβώς είπα, όμορφο, εντυπωσιακό, αλλά από εκεί και πέρα, σε τι χρησιμεύει όπως είναι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια απλη αναζητηση εικονων , ευκολη και ευχαριστη...

Οντως τα 3 προβληματα που ανεφερες ειναι ΒΑΣΙΚΑ . Αλλα δεν το κανουν αχρηστο. ;)

Aκομα εχει τη χρησιμοτητα του..Εστω και ετσι οπως την εχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όμορφο εντυπωσιακό, αλλά στην πράξη άχρηστο κι εξηγώ:

1. Όταν επιλέξεις μια φωτογραφία και τη μεγαλώσει, δείχνει το thumbnail, με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο σε μεγάλες αναλύσεις.

2. Δεν έχει κάποια λειτουργία ώστε να σε πηγαίνει στο site/image αν το επιλέξεις

3. Αν έχεις προχωρήσει πολύ και βρεις αυτό που θέλεις, κλείνοντάς το, σε επιστρέφει στη σελίδα του Google που ήσουν κι όχι σε αυτή που βρήκες το αποτέλεσμα που σε ενδιαφέρει.

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Και στα 3 σημεία έχεις άδικο γιατί δεν το έψαξες. :)

Και γω έτσι νόμιζα...

1. Όταν επιλέξεις μια φωτογραφία και τη μεγαλώσει, δείχνει το thumbnail, με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο σε μεγάλες αναλύσεις.

Σου δείχνει το thumbnail οταν περνας γρηγορα από πάνω της. Αν μείνεις εμφανίζεται μια μπλε μπαρα απο κατω και φορτωνει την εικονα στην κανονικη της αναλυση. Αν πατησεις enter την φερνει σε full screen.

edit Α και οι εικόνες του πχ google δεν είναι όλες 1920*1080. Λογικό είναι σε μερικές 22-24αρες οθόνε ς στο full screen να έχει παραμόρφωση.

2. Δεν έχει κάποια λειτουργία ώστε να σε πηγαίνει στο site/image αν το επιλέξεις

Όταν βρεις την εικόνα που θες, πάνω αριστερα δίπλα στο σημα του Google έχει ένα βελάκι >

Το πατας και σε πηγαίνει στον browser στην σελιδα της εικόνας.

3. Αν έχεις προχωρήσει πολύ και βρεις αυτό που θέλεις, κλείνοντάς το, σε επιστρέφει στη σελίδα του Google που ήσουν κι όχι σε αυτή που βρήκες το αποτέλεσμα που σε ενδιαφέρει.

Αν κάνεις το παραπάνω βήμα και πας στη εικόνα που θες στον browser, μετά κανοντας scroll over στο thumbnail της εικόνας που δίνει το google εμφανίζεται πάλι το σηματακι να εκκινήσει το PicsLens και συνεχίζει από κει που σταμάτησες.

To παρουσίασα πρώτα για τη χρησιμότητα του ( για μενα τουλαχιστο) και μετά για την ομορφιά του.;)

Κυρίως μου άρεσε το γεγονός ότι καταργεί της σελίδες του Google/Yahoo κτλ Image Search.

Edit

tutorial-wall.jpg

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά τέλειο.Μόνο μείον ότι δεν μπορεις να κάνεις save τις φωτό.Δεν λειτουργει το κλασσικό δεξί κλικ.Μακάρι να υπήρχε και κάτι ανάλογο για τα Window για τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044

Και στα 3 σημεία έχεις άδικο γιατί δεν το έψαξες. :)

Και γω έτσι νόμιζα...

Έχεις απόλυτο δίκιο :T:

Απλά δεν είναι προφανές που τα έχει, μετά που το ξαναείδα, τα βρήκα απλά είχα φύγει και δεν πρόλαβα να ποστάρω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Έχεις απόλυτο δίκιο :T:

Απλά δεν είναι προφανές που τα έχει, μετά που το ξαναείδα, τα βρήκα απλά είχα φύγει και δεν πρόλαβα να ποστάρω ;)

:)

Αρχική απάντηση από nickstamat

Σε μένα γιατί κράσαρε ο FF όταν το έβαλα?

Από το site του PicLens.

1 - Conflict with Firefox plug-in called RealPlayer Browser Record.

PicLens will work only if the RealPlayer plug-in is disabled.

2 - Conflict with Firefox add-on called CustomizeGoogle.

PicLens may not work properly on Google Images if the CustomzieGoogle add-on is also enabled on your Firefox browser.

Μπορεί κάποιο από αυτά να σε βοηθήσει...

Αρχική απάντηση από racer

Δε δουλεύει στα Ubuntu:slap:

Δυστυχώς ναι... Είναι μόνο για Mac και Win. Δοκίμασα και γω να το βάλω αλλα δεν μπόρεσα. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Χθες, στις 23:18]

Από το site του PicLens.

1 - Conflict with Firefox plug-in called RealPlayer Browser Record.

PicLens will work only if the RealPlayer plug-in is disabled.

2 - Conflict with Firefox add-on called CustomizeGoogle.

PicLens may not work properly on Google Images if the CustomzieGoogle add-on is also enabled on your Firefox browser.

Μπορεί κάποιο από αυτά να σε βοηθήσει...

Τα είδα κι εγώ αυτά φίλε μου, αλλά δεν έχω κανένα από αυτά εγκατεστημένο.

Δεν εμφανίζεται καν το βελάκι πάνω στις εικόνες, όπως λέει εδώ: http://www.piclens.com/site/firefox/tutorial_pl_ff.php

Δεν καταλαβαίνω... Κι αν πάω να πατήσω στο μπλε κουμπάκι που εμφανίζεται πάνω δεξιά, τότε κρασάρει και παίρνω το κλασικό μήνυμα "Η εφαρμογή firefox.exe αντιμετώπισε πρόβλημα και πρέπει να τερματιστεί... κτλ."

Καμιά ιδέα ρε παιδιά? :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious

Και εμένα όποτε θέλει εμφανίζεται το βελάκι.Αν κλείσω τον ff και τον ξαναανοίξω τις περισσότερες φορές θα εμφανιστεί.

Το μπλε βελάκι στις εικόνες εμφανίζεται συνήθως με λίγη καθυστέρηση αναλογα με την σύνδεση. Προφορτώνει φαντάζομαι έναν αριθμό εικονων έτσι ωστε όταν μπει στο PicLens να δεις κάποιες. Δοκίμασε να παρεις το ποντίκι από πάνω απο την εικόνα και κανα δυο δεύτερα μετά να το ξαναβάλεις πάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.