Jump to content



p2p μεσω proxy


d'amato

Recommended Posts

Στο pc της δουλειας μου υπαρχουν καποια sites που δεν μπορουσα να μπω λογω φραγης.

Ανακαλυψα προσφατα οτι μπορω να μπω μεσω του proxy.οrg (αν και δεν μπορω να κανω login).

Yπαρχει δυνατοτητα να κατεβαζω απο p2p ή torrents επισης μεσω proxy?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις κάποιον proxy για να κατεβάζεις και δε νομίζω ότι έχουν κάνει κάτι τέτοιο για απλούς λόγους όπως bandwidth και ασφάλεια. Αυτός ο proxy που χρησιμοποιήσες είναι για http-https.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε hayabusa, dεν λεω για το Rapid Share, λεω για το μΤοrrent, το BitCommet, το Emule και τα παρομοια.

Πώς ακριβως γινεται, μπορεις να μου πεις?

Φιλε trenty, τι εννοεις "...και δε νομίζω ότι έχουν κάνει κάτι τέτοιο για απλούς λόγους όπως bandwidth και ασφάλεια" ? ποιοι?

Ο proxy που χρησιμοποιησα (proxy.org) ηταν για τον λογο που ειπα, να μπορω να μπαινω στα sites που τους εχουν βαλει φραγη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato

Πώς ακριβως γινεται, μπορεις να μου πεις?

ΔΕΝ ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι το bitcomet (εχω πααρα πολυ καιρο να το χρησιμοποιησω) ειχε καπου μια επιλογη σχετικη επιλογη...Αν θελεις ψαξτο και δες τι παιζει..Παραπανω δεν μπορω να βοηθησω (προς το παρον τουλαχιστον)

Επισης δοκιμασε το εξης...Μπες σε ενα μπλοκαρισμενο site μεσω proxy και μετα χρησιμοποιώντας κανονικα την συνδεση του γραφειου δοκιμασε να κατεβασεις το αρχειο...Λογικα δεν θα εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα:

Here are some key features of "Proxy Log Analyzer":

· Count the number of times each unique domain in the proxy log was requested from your proxy server and who requested it.

· Full proxy log searches based on a set of keywords and exclude words that you create.

· Track all traffic for a specific IP Address or Username on your network in each proxy log.

· Count the total amount of bandwidth used by each user.

· See the download count, bandwidth and user usage activity per file type.

· Calculate the amount of time your proxy spent servicing user's requests.

Ποιος είσαι, ποια IP είχες, που κοίταζες, πόσο κατέβασες κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, μιας και όλα τα δεδομένα περνάνε απο τον proxy, αυτός μπορεί να τα καταγράψει σε Log ή ακόμη και να τα υποκλέψει, και να χρησιμοποιηθούν κατα βούληση απο τον κάτοχο του proxy. Γι αυτό χρειάζεται προσοχή στην επιλογή proxy server. :)

Link to comment
Share on other sites

d'amato όπως ξαναείπα αυτοί οι proxy που έχεις είναι για http-https. Δεν είναι για κατέβασμα από torrents.

Ειναι η δευτερη φορα που το λες αυτο.

Εχεις καταλαβει τι ρωταω?

Λογικά, μιας και όλα τα δεδομένα περνάνε απο τον proxy, αυτός μπορεί να τα καταγράψει σε Log ή ακόμη και να τα υποκλέψει, και να χρησιμοποιηθούν κατα βούληση απο τον κάτοχο του proxy. Γι αυτό χρειάζεται προσοχή στην επιλογή proxy server

Kαι τι θα μας κανει δηλαδη?

Με αυτη τη λογικη δεν θα επρεπε καθολου να σερφαρουμε.

...Ποιος είσαι, ποια IP είχες, που κοίταζες, πόσο κατέβασες κλπ κλπ κλπ.

το ποιος ειμαι σαν φυσικο προσωπο δεν μπορει να το ξερει.

Σημειωνω οτι η ΙP θεωρειται προσωπικο δεδομενο και... αλλαζει πολυ ευκολα(οσο ενα reset του router).

Ποιον μπρει να ενδιαφερει που κοιταζα, ποσο κατεβαζα κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για εσωτερική IP, την IP του PC σου. Προσωπικό δεδομένο η LAN IP σου δεν είναι. Ελπίζω να μην έχετε και domain εκεί και να κάνεις login με username/pass γιατί ο proxy το δίνει και αυτό :)

Όσο για το ποιον ενδιαφέρει και τι θα σου κάνει αδερφέ, αυτόν που έχει το δίκτυο/εταιρεία κλπ συνήθως τον ενδιαφέρει και συνήθως κάτι μπορεί να κάνει. Θέλεις να κάνεις κάτι που μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες πανεύκολα, να μην το πούμε; P2P βάλε όποτε θες, χωρίς port πόσο να παίξει; Αυτό σου λέει και ο Trendy.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato

Ειναι η δευτερη φορα που το λες αυτο.

Εχεις καταλαβει τι ρωταω?

Ναι ρωτάς το παρακάτω στο πρώτο σου post...

Αρχική απάντηση από d'amato

Yπαρχει δυνατοτητα να κατεβαζω απο p2p ή torrents επισης μεσω proxy?

Αλλά αν δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω ή δεν ξέρεις ότι ένας http proxy δεν κατεβάζει torrents ή άλλα p2p μη μου κάνεις το έξυπνο.

Αρχική απάντηση από d'amato

Kαι τι θα μας κανει δηλαδη?

Με αυτη τη λογικη δεν θα επρεπε καθολου να σερφαρουμε.

Μπορεί να σου τσιμπήσει τα passwords για αρχή. Με τον isp σου έχεις υπογράψει ένα συμβόλαιο οπότε αν ποτέ βρεθεί ότι σου snifάρει την κίνηση είναι υπόλογος. Με τον τυχαίο proxy στο internet δεν έχεις υπογράψει κάτι, τον χρησιμοποιείς at your own risk.

Αρχική απάντηση από d'amato

το ποιος ειμαι σαν φυσικο προσωπο δεν μπορει να το ξερει.

Σημειωνω οτι η ΙP θεωρειται προσωπικο δεδομενο και... αλλαζει πολυ ευκολα(οσο ενα reset του router).

Ποιον μπρει να ενδιαφερει που κοιταζα, ποσο κατεβαζα κλπ??

Δεν μπορεί να το ξέρει, αλλά μπορεί να το βρει αν κάνεις κάτι που θα τον εκθέσει. Και τα logs κρατιόνται για αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jpavly,

αν δε κανω λαθος απαγορευεται ο εργοδοτης να μπαινει στο προσωπικο σου pc(εστω κι αν ειναι εταιρικο) και να ελεγχει τους φακελους σου ή αλλα προσωπικα στοιχεια, σωστα?

Σχετικα με τη δευτερη παραγραφο σου, εγω μιλουσα γενικα, οχι για το χωρο της εργασιας μου. Τα περι μπελαδων ειναι μια αλλη κουβεντα και οπωσδηποτε δεν εχουν σχεση με το θεμα.

Φιλε trenty,

για 3η φορα μου ειπες το ιδιο περιττο πραγμα(αυτοί οι proxy που έχεις είναι για http-https. Δεν είναι για κατέβασμα από torrents)

Να επαναλαβω λοιπον τι ζηταω ελπιζοντας αυτη τη φορα καποιος να μου απαντησει:

Πως μπορω να κατεβαζω απο p2p ή torrents μεσω proxy?

Δεν εχω κανενα λογο να σου.. κανω τον εξυπνο. Λυση στο ζητημα μου θελω.

Μπορεί να σου τσιμπήσει τα passwords για αρχή. Με τον isp σου έχεις υπογράψει ένα συμβόλαιο οπότε αν ποτέ βρεθεί ότι σου snifάρει την κίνηση είναι υπόλογος. Με τον τυχαίο proxy στο internet δεν έχεις υπογράψει κάτι, τον χρησιμοποιείς at your own risk.

Eνας χακερ μπορει να σου υποκλεψει τα passwords ετσι κι αλλιως. Αλλα γιατι να ασχοληθει μαζι σου?

Εσυ ποιον εννοεις οτι "θα μου τσιμπησει τα passwords για αρχη"?

Τι εννοεις "μου σνιφαρει την κινηση"? ποιος?

Τι ρισκο εχω με καποιον proxy? Δινεις την εντυπωση τρομοκρατημενου χρηστη που ο proxy θα τον καταστρεψει... Λες και ειναι θυματα ολοι αυτοι που χρησιμοποιουν proxy ή οτι τα proxy sites ειναι εγκληματικες οργανωσεις...

Παντως εγω δεν ειπα οτι θα δωσω καποιο password μεσω proxy.

Δεν μπορεί να το ξέρει, αλλά μπορεί να το βρει αν κάνεις κάτι που θα τον εκθέσει. Και τα logs κρατιόνται για αρκετό καιρό.

Kαι ποιος σου ειπε οτι θα κανω κατι που θα τον εκθεσει?

Και βεβαια η λέξη "εκθεσει" σηκωνει κουβεντα γιατι δεν ειναι σαφης.

Τα logs κρατιουνται αλλα ειναι απορρητα δεδομενα και παραβιαζονται μονο με εισαγγελικη εντολη.

Οταν λες "μπορει να το βρει" ποιον εννοεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato

Ποιον μπoρει να ενδιαφερει που κοιταζα, ποσο κατεβαζα κλπ??

νομιζω πως τα μερη που στα οποια κοιτας και οι προτιμησεις σου γενικοτερα δεν θα αφηναν αδιαφορες τις διαφημιστικες εταιρειες...:)

(για ολους ισχυει αυτο,οχι μονο για εσενα)

edit: τωρα ειδα τα απο πανω ποστ,οταν εγραφα δεν υπηρχαν...Στην επριπτωση της εσωτερικης ΙΡ αφου για αυτη μιλανε τα παιδια δεν ισχυουν αυτα που σου ειπα...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato

Φιλε jpavly,

αν δε κανω λαθος απαγορευεται ο εργοδοτης να μπαινει στο προσωπικο σου pc(εστω κι αν ειναι

εταιρικο) και να ελεγχει τους φακελους σου ή αλλα προσωπικα στοιχεια, σωστα?

Εξαρτάται από το policy της εταιρίας. Αν είναι εταιρικό το pc μπορεί να σου απαγορεύσει να βάζεις προσωπικά πράγματα μέσα (παιχνίδια, εικόνες, μουσική, τσόντες) οπότε ό,τι έχεις μέσα ανήκει στην εταιρία και μπορεί να στο κοιτάξει.

Αρχική απάντηση από d'amato

Φιλε trenty,

για 3η φορα μου ειπες το ιδιο περιττο πραγμα(αυτοί οι proxy που έχεις είναι για http-https. Δεν είναι για κατέβασμα από torrents)

Να επαναλαβω λοιπον τι ζηταω ελπιζοντας αυτη τη φορα καποιος να μου απαντησει:

Πως μπορω να κατεβαζω απο p2p ή torrents μεσω proxy?

Δεν εχω κανενα λογο να σου.. κανω τον εξυπνο. Λυση στο ζητημα μου θελω.

Σου απάντησα στο πρόβλημα σου στο πρώτο μου post στην πρώτη πρόταση.

Αρχική απάντηση από d'amato

Eνας χακερ μπορει να σου υποκλεψει τα passwords ετσι κι αλλιως. Αλλα γιατι να ασχοληθει μαζι σου?

Ένας χάκερ δεν μπορεί να σου υποκλέψει τα passwords με τον ίδιο απλό τρόπο που στα υποκλέπτει ένας proxy.Και μπορεί να ασχοληθεί μαζί σου γιατί μπορεί να χρησιμοποιείς κάποιο site που να τον ενδιαφέρει.

Αρχική απάντηση από d'amato

Εσυ ποιον εννοεις οτι "θα μου τσιμπησει τα passwords για αρχη"?

Τι εννοεις "μου σνιφαρει την κινηση"? ποιος?

Αυτός που είναι admin στον proxy και μπορεί να διαβάσει τα logs του.

Αρχική απάντηση από d'amato

Τι ρισκο εχω με καποιον proxy? Δινεις την εντυπωση τρομοκρατημενου χρηστη που ο proxy θα τον καταστρεψει... Λες και ειναι θυματα ολοι αυτοι που χρησιμοποιουν proxy ή οτι τα proxy sites ειναι εγκληματικες οργανωσεις...

Αν ήταν όλα τόσο ρόδινα όπως τα περιγράφεις δε θα είχαμε φαινόμενα εξαπάτησης στο internet.

Αρχική απάντηση από d'amato

Παντως εγω δεν ειπα οτι θα δωσω καποιο password μεσω proxy.

Εσύ μπορεί όχι, κάποιοι άλλοι όμως;

Αρχική απάντηση από d'amato

Kαι ποιος σου ειπε οτι θα κανω κατι που θα τον εκθεσει?

Και βεβαια η λέξη "εκθεσει" σηκωνει κουβεντα γιατι δεν ειναι σαφης.

Τότε τι το θέλεις τον proxy και δε σερφάρεις κανονικά από τον isp σου;

Αρχική απάντηση από d'amato

Τα logs κρατιουνται αλλα ειναι απορρητα δεδομενα και παραβιαζονται μονο με εισαγγελικη εντολη.

Οταν λες "μπορει να το βρει" ποιον εννοεις ?????

Δεν "παραβιάζονται" τα logs, παρουσιάζονται μάλλον ήθελες να πεις. Και δεν είναι τόσο δύσκολο να σε "δώσει" ο isp σου αν κάνεις κάτι αξιόποινο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Trenty, μετα το τελευταιο σου μυνημα πρεπει να σου απαντησω σε καθε περιεργη φραση που εγραψες.

Οσο για το θεμα μου... ειναι το μονο για το οποιο οπως φαινεται δεν ενδιαφερεσε να απαντησεις. Εγραψες ενα καρο ασχετα εκτος απ αυτο που πραγματευεται το thread.

Εξαρτάται από το policy της εταιρίας. Αν είναι εταιρικό το pc μπορεί να σου απαγορεύσει να βάζεις προσωπικά πράγματα μέσα (παιχνίδια, εικόνες, μουσική, τσόντες) οπότε ό,τι έχεις μέσα ανήκει στην εταιρία και μπορεί να στο κοιτάξει.

Δεν υπαρχουν διακρισεις. Απαγορευεται ρητα να σε παρακολουθει ο εργοδοτης σου και να μπαινει στους προσωπικους φακελους σου. Εχουν βγει σχετικα πολλες καταδικαστικες αποφασεις για τους παραβατες "περιεργους".

Σου απάντησα στο πρόβλημα σου στο πρώτο μου post στην πρώτη πρόταση.

Aυτο που ειπες ηταν :

"Πρέπει να βρεις κάποιον proxy για να κατεβάζεις και δε νομίζω ότι έχουν κάνει κάτι τέτοιο για απλούς λόγους όπως bandwidth και ασφάλεια"

Νομιζεις οτι αυτη ειναι απαντηση που με καλυπτει? Το "πρεπει να βρω" δεν λεει κατι, δεν βοηθαει σε κατι.

Επιπροσθετα, δεν αντιλαμβανομαι το δευτερο συνθετικο της προτασης σου(δε νομίζω ότι έχουν κάνει κάτι τέτοιο για απλούς λόγους όπως bandwidth και ασφάλεια). Οτι εχουν κανει ποιοι???....

Ένας χάκερ δεν μπορεί να σου υποκλέψει τα passwords με τον ίδιο απλό τρόπο που στα υποκλέπτει ένας proxy.Και μπορεί να ασχοληθεί μαζί σου γιατί μπορεί να χρησιμοποιείς κάποιο site που να τον ενδιαφέρει.

O χακερ εχει πιο σοβαρα πραγματα να κανει απ το να ασχολειται με τον καθε κακομοιρη απλο user. Αν θελει να χακεψει καποιο site θα το κανει απευθειας.

Εσυ ετσι οπως τα λες υπονοεις οτι ολα τα proxy σε υποκλεπτουν!

Τελοσπαντων, υπονοησε οτι θες αλλα οχι σε βαρος του χρονου μου, δεν ασχολουμε με κατι τετοιο αυτη τη στιγμη.

Α! και μη ξεχασω να σου πω κατι σημαντικο: Μεσω proxy δεν μπορεις να κανεις login...

Τότε τι το θέλεις τον proxy και δε σερφάρεις κανονικά από τον isp σου;

Δεν ειμαστε καλα... λογαριασμο θα σου δωσω ρε παληκαρι? :lol:

αυτο ειναι το προβλημα σου? για συνελθε λιγο...

Δεν "παραβιάζονται" τα logs, παρουσιάζονται μάλλον ήθελες να πεις. Και δεν είναι τόσο δύσκολο να σε "δώσει" ο isp σου αν κάνεις κάτι αξιόποινο.

Oταν θιγεις κατι που ειναι απορρητο, λεγεται παραβιαση.

Ποιος θα κρινει τι ειναι αξιοποινο και τι οχι? ο γειτονας ή η κυρα-μαρω? Ξαναλεω οτι τα στοιχεια αυτα παραβιαζονται μόνο με εντολη εισαγγελεα, φανταζεσαι να τα χρησιμοποιουσε κατα το δοκουν ο οποιοσδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε d'amato αφού δεν το ανοίγεις το τιμημένο το Google να διαβάσεις λίγο, να δεις τι εννοεί.

1) Ο proxy που έχεις είναι http/https και αφορά SITES και μόνο. Ο Trendy σου εξηγεί ότι θα πρέπει να υπάρχει κάποιος άλλος proxy που να σου επιτρέπει να δεις άλλου τύπου transfer.

2) Το policy της εκάστοτε εταιρείας κάλλιστα μπορεί να σου απαγορεύει να βγεις στο Internet χωρίς proxy. Επίσης, μπορεί να σου ξεκαθαρίζει, ότι τίποτα δεν είναι προσωπικό αλλά όλα είναι corporate.

3) Το μόνο που κάνουμε είναι να σε ενημερώνουμε, να σε προστατεύουμε και να τα ακούμε κι από πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 18:03]

Φιλε Trenty, μετα το τελευταιο σου μυνημα πρεπει να σου απαντησω σε καθε περιεργη φραση που εγραψες.

Οσο για το θεμα μου... ειναι το μονο για το οποιο οπως φαινεται δεν ενδιαφερεσε να απαντησεις. Εγραψες ενα καρο ασχετα εκτος απ αυτο που πραγματευεται το thread.

Ωραία να στο γράψω απλά για να το καταλάβεις. Δεν έχω βρει πουθενά proxy για p2p προγράμματα. Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει δεν πρόκειται να πιάνει καλές ταχύτητες γιατί θα τον χρησιμοποιούν πολλοί και θα γίνει εύκολα στόχος αντιπειρατικών οργανισμών, οπότε είναι καταδικασμένος.

Το κάρο με τα άσχετα μπορείς να το προσπερνάς και να μην απαντάς, δε σε υποχρεώνει κανείς ξέρεις.

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 18:03]

Δεν υπαρχουν διακρισεις. Απαγορευεται ρητα να σε παρακολουθει ο εργοδοτης σου και να μπαινει στους προσωπικους φακελους σου. Εχουν βγει σχετικα πολλες καταδικαστικες αποφασεις για τους παραβατες "περιεργους".

Εξαρτάται από το policy της εταιρίας. Αν σου απαγορεύει συγκεκριμένα πράγματα και ανήκει στην εταιρία μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Απλώς οι πιο πολλοί δεν έχουν κάποια πολιτική οπότε εξυπακούεται ότι δεν υπάρχει περιορισμός.

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 18:03]

O χακερ εχει πιο σοβαρα πραγματα να κανει απ το να ασχολειται με τον καθε κακομοιρη απλο user. Αν θελει να χακεψει καποιο site θα το κανει απευθειας.

Γιατί να το χακέψει απ' ευθείας και να μην το κάνει μέσω εσένα, οπότε να στο φορτώσει;

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 18:03]

Εσυ ετσι οπως τα λες υπονοεις οτι ολα τα proxy σε υποκλεπτουν!

Δεν το υπονοώ, είναι κάτι που συμβαίνει. Εκτός αν δεν έχεις καταλάβει τι κάνει ο proxy.

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 18:03]

Τελοσπαντων, υπονοησε οτι θες αλλα οχι σε βαρος του χρονου μου, δεν ασχολουμε με κατι τετοιο αυτη τη στιγμη.

όπως το να ψάχνεις p2p proxy...

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 18:03]

Α! και μη ξεχασω να σου πω κατι σημαντικο: Μεσω proxy δεν μπορεις να κανεις login...

οκ εδώ πλέον πείσθηκα ότι δεν ξέρεις τι κάνει ο proxy.

Αρχική απάντηση από d'amato [Σήμερα, στις 18:03]

Oταν θιγεις κατι που ειναι απορρητο, λεγεται παραβιαση.

Ποιος θα κρινει τι ειναι αξιοποινο και τι οχι? ο γειτονας ή η κυρα-μαρω? Ξαναλεω οτι τα στοιχεια αυτα παραβιαζονται μόνο με εντολη εισαγγελεα, φανταζεσαι να τα χρησιμοποιουσε κατα το δοκουν ο οποιοσδηποτε?

Μάθε να γράφεις Ελληνικά. Παραβίαση είναι όταν γίνεται πρόσβαση χωρίς εξουσιοδότηση. Ο isp τα έχει στην κατοχή του τα logs και τα παρουσιάζει στις αρχές όταν κάνεις κάτι για το οποίο θα του ζητηθούν ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.