Jump to content



HD3870X2 HELPPP!!!!


ssfun

Recommended Posts

Πρόσφατα "έφτιαξα" (ακόμα το παλεύω δλδ) το νεο μου pc:

Intel Core 2 Duo E8500

Asus P5E3 Deluxe WiFi

CellShock 2GB (2x1GB) DDR3 @ 1800MHz

Sapphire HD3870X2 1GB

Enermax Galaxy 850W

+ Drives, HDDs...

Στην αρχή έιχα το εξής πρόβλημα, το PC άνοιγε, έκανε το σύντομο και γνωστό μπίπ του post, η οθόνη έπερνε σήμα αλλά η εικόνα μαύρη. Στην αρχή ψιλιάστικα την κάρτα γραφικών. Την δοκίμασα σε ένα άλλο PC αλλά δούλευε ρολόι. Μέτα σκέφτηκα τις μνήμες, αλλά με διαβεβαίωσε τεχνικος του ΠΛαισίου οτι δεν φταίνε οι μνήμες γιατί τις έχει τοποθετήσει στην συγκεκριμένη μητρική. Δοκίμασα και τον cpu και όλα τα κομμάτια δούλευαν ρολόι, οπότε λέω η μητρική είναι. Πάω στο πλαίσιο και μου την αλλάζουν , την βάζω και πάλι τα ίδια. Μετά σκέφτηκα να κάνω update το bios. Βάζω μια 8800GTS ενός φίλου και όλα ως δια μαγείας δούλεψαν ρολόι. Flashάρω το bios αλλάζω πάλι κάρτες και με το που ξεκινάει πέρνω εικόνα. Στο πρώτο όμως restart πάλι τα ίδια..Το πάλεψα απο εδώ το πάλεψα απο εκεί αλλά τίποτα. Το πρόβλημα μου ειίναι οτι έχω μια κάρτα γραφικών που δουλέυει παντού εκτός απο το σύστημά μου που με οποιαδήποτε άλλη κάρτα γραφικών δουλευει ρολόι...Κουλό? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ssfun

Πρόσφατα "έφτιαξα" (ακόμα το παλεύω δλδ) το νεο μου pc:

Intel Core 2 Duo E8500

Asus P5E3 Deluxe WiFi

CellShock 2GB (2x1GB) DDR3 @ 1800MHz

Sapphire HD3870X2 1GB

Enermax Galaxy 850W

+ Drives, HDDs...

Στην αρχή έιχα το εξής πρόβλημα, το PC άνοιγε, έκανε το σύντομο και γνωστό μπίπ του post, η οθόνη έπερνε σήμα αλλά η εικόνα μαύρη. Στην αρχή ψιλιάστικα την κάρτα γραφικών. Την δοκίμασα σε ένα άλλο PC αλλά δούλευε ρολόι. Μέτα σκέφτηκα τις μνήμες, αλλά με διαβεβαίωσε τεχνικος του ΠΛαισίου οτι δεν φταίνε οι μνήμες γιατί τις έχει τοποθετήσει στην συγκεκριμένη μητρική. Δοκίμασα και τον cpu και όλα τα κομμάτια δούλευαν ρολόι, οπότε λέω η μητρική είναι. Πάω στο πλαίσιο και μου την αλλάζουν , την βάζω και πάλι τα ίδια. Μετά σκέφτηκα να κάνω update το bios. Βάζω μια 8800GTS ενός φίλου και όλα ως δια μαγείας δούλεψαν ρολόι. Flashάρω το bios αλλάζω πάλι κάρτες και με το που ξεκινάει πέρνω εικόνα. Στο πρώτο όμως restart πάλι τα ίδια..Το πάλεψα απο εδώ το πάλεψα απο εκεί αλλά τίποτα. Το πρόβλημα μου ειίναι οτι έχω μια κάρτα γραφικών που δουλέυει παντού εκτός απο το σύστημά μου που με οποιαδήποτε άλλη κάρτα γραφικών δουλευει ρολόι...Κουλό? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί!

Πιθανον να έχεις πεσει σε κάποια κουλή ασυμβατότητα... Οπως ειπε και ο Μάριος, πηγαινε τα ολα μαζι ωστε να σου βρούνε μια λύση. Πιθανοτατα να χρειαστει να αλλάξεις ενα απο τα κομμάτια ωστε να παίξει...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την Ρ5Κ μου αφότου έκανα bios update.Τελικά έβγαλα τις μνήμες και τις έβαλα μία μία όπως επίσης και την κάρτα γραφικών και μετά δούλεψε δια μαγείας.Τι να σου πω .Καλύτερα είναι όντως να πας στο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

για εχε υποψιν σου και τις cellshock εγω ηδη με το καλημερα ενα σετακι 1600αρες τις πηγα πισω..

δοκιμασε να ξεκινησεις το συστημα με μια μνημη μονο εναλαξ..μηπως μια απο τις δυο ειναι χτυπημενη

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα την λύση τελικά :clap: και είναι εντελώς κουλή! Η απάντηση είναι εδώ:

http://support.ati.com/ics/support/KBAnswer.asp?questionID=31811

Το chipset της κάρτας έχει πρόβλημα με το Express Gate της μητρικής και πρέπει να απενεργοποιηθεί!

:D :D :D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.