Jump to content



ρύθμιση ανεμιστήρων.


darthtony

Recommended Posts

έχω 3 ανεμιστήρες 120άρηδες. είναι με 2 καλώδια(μη ελεγχομενοι)

το θέμα είναι αν μπορώ να βάλω ένα(ή τρια) ποτενσιόμετρα για να τους ελέγχω. γίνεται η θα έχω πρόβλημα? πώς να τα ζητήσω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψαχνόμουν κι εγώ τελευταία να βάλω ποτενσιόμετρα αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πόσο ρεύμα τραβάνε οι ανεμιστήρες (watt) και τι ampere (A). Με αυτά τα 2 αν πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά-ηλεκτρολογικά και πεις στον πωλητή τι ΄θέλεις να κάνεις θα σε δώσει το κατάλληλο εξάρτημα.

Φυσικά μπορείς να βάλεις στους ανεμιστήρες με τα 2 καλώδια ρυθμιστικό. Θα το βάλεις στο καλώδιο που έχει το +12V (το ρεύμα) και όχι στην γείωση. Αν ψάξεις στο νετ θα βρεις πολλούς οδηγούς με πάρα πάρα πολλές λεπτομέρειες.

Όσον αφορά αν βάλεις 1 ή 3 ποτενσιόμετρα δεν ξέρω να σου απαντήσω και θα ήθελα κι εγώ μια απάντηση. Επειδή εχω ήδη 3 ρυθμιστές είναι καλό να βάλω από 2 ανεμιστήρες στον κάθε ρυθμιστή ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=62641

που κάνει το ίδιο αλλά για περισσότερους ανεμι. και το κυριότερο επιλέγεις εσύ αργό ή γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

επειδή το λινκ δε δουλεύει, τι είναι? πάνελ που μπαίνει σε 5,25' και ρυθμίζεις τις στροφες?

αν ναι δεν ενδιαφέρομαι για τέτοιο.(έχω ήδη ένα της zalman-4θερμομετρα-4ανεμιστηρε-καταναλωση-)

εγώ ενδιαφέρομαι απλά για ποτενσιομετρα, και πώς να τα ζητήσω(θα μπουν σε εξωτερικό κουτι, μαζι μξε την υδρόψυξη ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου έχει το q-fan οπότε μπορείς να τους βάλεις επάνω της και να τους ρυθμίσεις.

Αν δεν σου κάνει αυτό τότε ψάξου για παραπάνω έξοδα (και καλώδια παραπάνω στο κουτί)

Link to comment
Share on other sites

ναι τώρα μου δουλευουν. αλλά τι να τους κάνω τους αντάπτορες? εγώ απλά ρωτάω για ροοστάτες, που μπορεί να τους βάλω πιο πολύ έτσι για την αίσθηση. οι ανεμιστήρες είναι με 2 καλώδια, και δεν ελέγχονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.