Jump to content



Coolermaster Hyper TX2 Perfomance


fusion

Recommended Posts

Χθες πηρα απο Πλαισιο την εν λογω ψυκτρα.

it_photo_72753_26.jpg

everesttempsxq4.jpg

Οπως βλεπετε, ο φουρνος το prescotti μου εγινε ψυγειο σε λιγα μολις λεπτα...

Και εκει που benchαρα στα 3,967 και μου τα ριχνε ολα στο orthos τωρα τον εχω 4GHz και 59 βαθμους σε LOAD.

Τι να πω, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το προιον και το θεωρω πλεον best-buy στην κατηγορια του.

Welldone CM!!:T::T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Η εν λόγο ψήκτρα νομίζω ότι ακυρώνει τον λόγο ύπαρξης του 50% των μοντέλων της αγοράς. Ίσως ακόμα και πολλών της ίδιας της Coolermaster. Στα 15€ που πωλείται θα μπορούσε να θεωρηθεί ακόμα και αθέμιτος ανταγωνισμός!!!

Από θόρυβο δεν θα πρέπει να σε απασχολεί Spyrus. Το max του ανεμιστήρα είναι οι 1800 στροφές και ακούγεται ως κλασικό απαλό φύσημα αέρα. Ούτε βογκάει ούτε τσιρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Aπό φασαρία πως πάει;

Την εχω εξω την mobo και ακουγεται αλλα ενταξει σε λογικα πλαισια.

Να πω επισης οτι ακουγεται η ροη του αερα, σε αντιθεση με τον intel που ακουγεται και ο μηχανισμος.

Για τα αυτια μου τουλαχιστον αυτο "κλασικό απαλό φύσημα" που λεει yanni, μου "καθεται" πολυ καλυτερα απο τα τσικ-τσικ πολλων fan.

@yanni

Πως πεφτει στις 1000 στροφες ο ανεμιστηρας, σε εμενα ειναι καρφωμενος στις 1800 απο την στιγμη που το εβαλα.:...:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις στην μητρική σου, στο BIOS στο Power> Hardware Monitor, αν υποστηρίζεται το Q-Fan της ASUS ή κάτι παρόμοιο που ουσιαστικά ρίχνει τις στροφές του ανεμιστήρα όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή. Αν δεν υποστηρίζεται μπορείς να δοκιμάσεις το Speedfan το οποίο δουλεύει σε δεκάδες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω φιλε μου κατι.Πηρα και εγω την ψυκτρα αυτη.

προς το παρον δεν την εχω βαλει μεσα.Την δοκιμασα με εναν ρυθμιστη στροφων και οι εντυπωσεις μου για τον θορυβο ειναι οτι σε full στροφες ειναι λιγο ενοχλητικη σε μεσαιες και χαμηλες στροφες ειναι αθορυβη.ειδικα στις ελαχιστες του ρυθμιστη οταν εβαλα το αυτι μου διπλα ακουγα απλα την ροη του αερα.Το ποσο θα ψυχει σε αυτες τις στροφες θα το δω οταν θα την τοποθετησω.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Πως ειναι καλυτερα να την βαλω?

Ο ανεμηστηρας που εχει να βγαζει τον αερα πισω και να τον περνει ο πισω ανεμηστηρας του κουτιου και να τον βγαζει εξω?

Η να κοιταει επανω και να περνει το τροφοδοτικο τον αερα και να τον βγαζει εξω?

Η ουσιαστικη διαφορα θα ειναι το πως θα ερχετε ο αερας. Στην 1η περιπτωση ο αερας θα ερχεται απο το επανω μπροστα μερος του κουτιου ενω στην 2η απο κατω που βεβαια βρισκεται η gpu και υπαρχει εισαγωγη απο εναν πλαινο και τον μπροστα.

Εσυ πως την εχεις βαλει?Πιστευω οτι η δευτερη περιπτωση ειναι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου λογικη ετσι λεει.

απλα και το τροφοδοτικο θα τον παιρνει τον αερα και θα τον βγαζει εξω αφου ακριβως απο πανω ειναι η εισοδος του ανεμηστηρα του τροφοδοτικου.

Το ερωτημα μου ειναι η "τροφοδοσια" του αερα να γινετε απο ενα μερος που δεν κυκλοφορει σχεδον καθολου αερας ή να γινεται απο ενα μερος οπου ακολουθει την φυσικη κυκλοφορια του αερα??

Φυσικη κυκλοφορια του αερα του κουτιου μου ειναι απο μπροστα και απο πλαι μπαινει παει στον επεξεργαστη και μετα βγαινει απο τον πισω και του τροφοδοτικου τον ανεμηστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι η ψήκτρα δεν νομίζω να έχει ουσία η τοποθέτηση ανεμιστήρα στο πλάι ώστε να φυσάει προς το socket της cpu. Αντίθετα είναι πολύ λογικότερη - κατά την προσωπική μου άποψη - η τοποθέτηση ανεμιστήρα χαμηλά στο πλάι ή μπροστά στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αναφερω πουθενα οτι θα μπει ανεμιστηρας στο υψος του cpu!!!

Δεν ξερω γιατι εχεις κολλησει με αυτο!!Φιλικα παντα!!!

Για την τοποθετηση της θεσης της ψυκτρας εχω ερωτημα το πως να περνει τον αερα!

Απο κατω? η απο πλαι?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικη κυκλοφορια του αερα του κουτιου μου ειναι απο μπροστα και απο πλαι μπαινει παει στον επεξεργαστη και μετα βγαινει απο τον πισω και του τροφοδοτικου τον ανεμηστηρα.

Μήπως για αυτό "κόλλησα"? Φιλικά πάντα να σου προτείνω να διευκρινίζεις με ποιο ξεκάθαρο και ποιο ευγενικό τρόπο σε όσους ενδιαφέρονται να απαντήσουν στις ερωτήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις φυσικα αλλα παραπανω (post#7) ειχα πει οτι o αερας μπαινει απο το πλαι απο ενα πλαινο που βρισκεται η gpu και απο μπροστα.Απλα δεν διευκρινησα οτι ο πλαινος που ριχνει στην gpu βρισκεται μπροστα στην gpu και οχι μπροστα στην cpu.

Αλλα λογια ν'αγαπιομαστε δηλαδη.Δεν ειναι θεμα να το κανουμε και ζητημα.

Και δεν πιστευω οτι εθιξα κανεναν για να χρειαστει να γινω πιο ευγενικος.

Ξεκαθαρος ειμαι και πιο πολυ δεν μπορω να γινω εκτος αν χρειαστει να ανεβασω καποιο σχεδιο γιατι καμια φορα τα λογια δεν ειναι και οτι καταλληλο για να περιγραψουν μια κατασταση.

Απαντηση ουσιαστικη που να μου απανταει ξεκαθαρα απο που ειναι καλυτερα να ερχεται ο αερας στον ανεμιστηρα της ψυκτρας δεν εχω παρει , γιαυτο και συνεχιζω να ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εγκατέστησα και γω. Δεν μπορώ όμως με τίποτα να μειώσω τις στροφές του ανεμιστήρα. ASUS P5K σε Q-FAN silent mode και όλα default.

Και εγω φιλε μεχρι στιγμης δεν εχω κατεφερει να μειωσω τις στροφες.

Μαλλον πρεπει να καταφυγουμε στις hardcore λυσεις.:devil:

Εσυ πως την εχεις βαλει?

Δεν τα εχω βαλει ακομα στο case, εγω παντως την εχω να κοιταει πισω.

Link to comment
Share on other sites

Το Speedfan το δοκιμάσατε? http://www.thelab.gr/showpost.php?p=693774&postcount=10

yanni ωραιος!:T:

Φαινεται το ειχα ριξει πολυ προχειρα το speedfan κια δεν δουλεψε, απο δευτερα θα δουμε τι ψαρια ποιανει και αυτο.:p

Link to comment
Share on other sites

ΔΥστυχώς το πρόβλημαδεν είναι του ανεμιστήρα αλλά της p5k. Θέλει οπωσδήποτε 4pin fan για να δουλέψει το Q-fan. Βέβαια μπορείς να το συνδέσεις σε υποδοχή για chassis fan αλλά μετά θα αυξομειώνει τις στροφές σύμφωνα με θερμοκρασία της μητρικής και όχι του επεξεργαστή. Έτσι έκανα και τον έχω στο 60%. Και εκεί όμως το αυτί μου τον ακούει. Οπότε πάμε για άλλον :happy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.