Jump to content



Coolermaster Hyper TX2 Perfomance


fusion

Recommended Posts

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα ξεφύγει σε κάποια φάση η θερμοκρασία του επεξεργαστή σου προς τα πάνω υπερβολικά, απλά δοκίμασε να τον συνδέσεις σε molex στα 5V. Αν δεν μπορείς να κάνεις την μόντα μόνος σου υπάρχουν και οι έτοιμες λύσεις:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&product=587036

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Σε πρωτες δοκιμες μετα την τοποθετηση της ψυκτρας:

Σε Q6600 με

STOCK COOLER idle : 36-37 Full load : 71-73

Coolermaster TX2 idle : 27-29 Full load : 60-61

Ολες οι θερμοκρασιες ειναι σε κελσιου και ειναι οι μεγιστες και ελαχιστες των 4 πυρηνων.

Μια χαρα δουλεια εκανε για 15ευρω και αθορυβη.

Με O/C στα 3.0ghz με 1.4v οι θερμοκρασιες ηταν παρομοιες με την stock ψυκτρα αντε ελαχιστα ανεβασμενες.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω την ιδια ψυκτρα με το ιδιο προβλημα στροφων 1950 rpm και 50 c.μηπως ενας μετατροπεας 3 pin to 4 pin κανει δουλεια?επισης εχω βαλει τον ανεμιστηρα της ψυκτρας να στελνει τον αερα προσ τα κατω ετσι να τον στελνει ο μπροστα ανεμιστηρας του κουτιου πισω,,,,μηπως επρεπε να τον βαλω να στελνει πισω απ ευθειας στην εξοδο??????

Link to comment
Share on other sites

Κανε την αλλαγη που λες, να στελνει στον πισω τον αερα.

Αυτο που διαλεξες να στελνει κατω ειναι το μεγιστο λαθος.

Αν υποθεσω οτι εχεις και το τροφοδοτικο απο επανω του και ετσι τραβας αερα μεσα απο το τροφοδοτικο λογικο ειναι να βλεπεις 50 βαθμους.Και ακομα χειροτερα αν οπως ειναι πλεον ολα τα τροφοδοτικα εχει και εναν μεγαλο ανεμιστηρα απο κατω τοτε καταστρεφεις τελειως την ροη και ετσι οπως ειναι τωρα η διαταξη ο αερας που διερχετε απο την ψυκτρα ειναι ζεστος και με ελαχιστη ροη.

Αλλαγη αμεσως.Και προσοχη και στην θερμοαγωγιμη.Ελπιζω να εβαλες!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε την αλλαγη που λες, να στελνει στον πισω τον αερα.

Αυτο που διαλεξες να στελνει κατω ειναι το μεγιστο λαθος.

Αν υποθεσω οτι εχεις και το τροφοδοτικο απο επανω του και ετσι τραβας αερα μεσα απο το τροφοδοτικο λογικο ειναι να βλεπεις 50 βαθμους.Και ακομα χειροτερα αν οπως ειναι πλεον ολα τα τροφοδοτικα εχει και εναν μεγαλο ανεμιστηρα απο κατω τοτε καταστρεφεις τελειως την ροη και ετσι οπως ειναι τωρα η διαταξη ο αερας που διερχετε απο την ψυκτρα ειναι ζεστος και με ελαχιστη ροη.

Αλλαγη αμεσως.Και προσοχη και στην θερμοαγωγιμη.Ελπιζω να εβαλες!!

H αλλαγη εγινε,τελικα αυτο το 3 σε 4 μεσω τροφοδοτικου πιο πανω θα ριξει τισ στροφες?1800 τωρα:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κανω ενα update γιατι ενταξει παιδια πρεπει αν ειμαστε αντικειμενικοι.

Καλη και αγια η ψυκτρουλα τον χειμωνα αλλα το καλοκαιρι μεσα στο case δεν τη παλευει.

Ολα stock ξανα 3GHz και σε idle βαραει 49-51, ισως δεν εχω και πολυ καλο airflow με τα stock fans του κουτιου.

Αθανατο ελληνικο καλοκαιρι.:slap:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι εννοεις οτι δε κουμπωνει σε 775;

Εχει ιδιο συστημα με την στοκ της ιντελ.

Σημαντικος λογος που θελω να την παρω ειναι οτι δε θα χρειαστει να ξυλωσω την mobo...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα πραγματα , οσο αφορα τις ψυκτρες ειναι απλα.

Αν δεν ασχοληθεις με o/c , καλυπτεσαι απο την μαμισια - κοιτας απλα να εχεις καλο airflow στο κουτι.

Αν σκοπευεις να ασχοληθεις με o/c , η λυση της thermalright 120 ultra extreme ειναι μονοδρομος. Αν παλι θες την ιδανικη επιλογη μεταξυ επιδοσης και θορυβου , προτιμησε την scythe zipang.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το απογευματακι πρεπει να παω να παρω μια φθινη ψυχτρα σχετικα αθορυβη (μεχρι 28dba καλα ειναι) που κουμπωνει χωρις ξυλωμα m/b στο 775 εχετε να προτεινετε κατι? Κατι που πρεπει να προσεξω ισως? Να παω κατευθειαν για την TX2?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το απογευματακι πρεπει να παω να παρω μια φθινη ψυχτρα σχετικα αθορυβη (μεχρι 28dba καλα ειναι) που κουμπωνει χωρις ξυλωμα m/b στο 775 εχετε να προτεινετε κατι? Κατι που πρεπει να προσεξω ισως

Κοιτα η ψυκτρα που θα παρεις να μην ειναι πολυ βαρια (π.χ. scythe mugen), γιατι χωρις τη χρηση backplate η μητρικη σου θα λυγισει.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα αλλά απ'οτι διαβάζω θα χρειαστεί να την παίξω στα 9V-10V και δεν έχει ροοστάτη...

Παιζει στο Asus Q-Fan?

απ ότι βλέπω έχει και μπλέ καλωδιάκι!

edit: Ok, Λύθηκε η απορία μου!

At idle, the core temps are 38-40C at idle and at full load (Prime95) are 58-60C. The noise level is very good at both idle and load. I use Asus Q-Fan to control the fan speed and so far, it's working great.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι. Πήρα την εν λόγω ψύχτρα, όμως, η διαφορά που είδα δεν είναι τόσο μεγάλη όσο την περιγράφετε. Πιο συγκεκριμένα, έχω έναν athlon 3200+ socket 754 με στοκ ψύχτρα είχε θερμοκρασία γύρω στους 67 οC τώρα με αυτή την ψύχτρα έχει θερμακρασία μέχρι 61 οC. Αυτή είναι αναμενόμενη διαφορά από τη στοκ ψύχτρα?? Μήπως έκανα καμία μαμακία?? Βασικά, η κόλα που είχε μου φάνηκε λίγη, οπότε συμπλήρωσα από μία άλλη κόλλα που είχα. Μήπως ήταν λάθος αυτό?? Μήπως απλά θέλει χρόνο για να κολλήσει καλά γιατί η αλήθεια είναι ότι παίζει λίγο αν και την έσφιξα καλά. Τέλος, ο ανεμιστήρας της ψύχτρας πρέπει να σπρώχνει τον αέρα προς τα μέσα (σκληρούς δίσκους) ή προς τα έξω (εκεί που έχει η μητρική τα usb και τις υπόλοιπες θύρες??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν επιπλέον πάστα (και όχι κόλλα). Να μην πω ότι λιγότερη θα ήταν και καλύτερα. Αν μάλιστα η πάστα που είχες ήταν της πλάκας, διπλό λάθος.

Τι εννοείς παίζει? Μήπως την έχεις βάλει και στραβά? Αν απλά κουνιέται 1-2 χιλιοστά, μετά από δική σου πίεση, μάλλον φυσιολογικό είναι.

Ο αέρας θα πρέπει να πάει προς τα USB.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.