Jump to content



Maximus -> Rampage Mod


Spyrus

Recommended Posts

Μόλις κυκλοφόρησε ... η μετατροπή της Χ38 Maximus Formula σε X38 Rampage Formula

σε ότι αφορά τις επιλογές του bios, δηλαδή το τσιπσετ παραμένει το Χ38 αλλά έχει και εξτρά που υπάρχουν

στην Χ48 Rampage Formula.

To mod είναι one way δηλαδή αν το κάνετε δεν υπάρχει γυρισμός εκτός αν έχετε άλλο chip ή

εξοπλισμό για bios saviour/flash :banging:

Εdit: το mod είναι reversible δηλαδή αν θέλετε γυρνάτε πάλι σε maximus formula:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=179580

Mε τόσα κοινά που έχει το Χ38 με το Χ48 αναμενόμενο ήταν...

αν δω ότι σταματάει η υποστήριξη του Χ38 σε bios θα το κάνω μελλοντικά :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για fsb αλλά πιστεύω ότι θα μπορεί να σφίξει κι άλλο το τσιπσετ και μπορεί να

παίξει και με λιγότερη τάση το nb εκτός αν αυτό γίνεται μόνο στο Χ48 λόγω

higher binned τσιπ (αν είναι και αυτό τελικά το Χ48 συγριτικά με το Χ38).

Link to comment
Share on other sites

To φοβάμαι επειδή έχει καθυστερήσει το επόμενο official bios και έχουν και το θέμα με το tRFC που είναι αρκετά σοβαρό για μια μητρική που υποτίθεται ότι είναι από τις καλύτερες. Μπορεί να βγουν και άλλα πολλά δε λέω αλλά μπορεί και επίτηδες να μη βγουν για να προωθηθεί η rampage οπότε δε θα τη γλυτώσουμε αν φτιάχνει και κανένα σοβαρό bug βέβαια (όπως αυτό με usb legacy auto/enabled)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η ΑSUS έχει ήδη σταματίσει την παραγωγή της Μaximus Formula που αντικαθίσταται από την Rampage (εεε Gorillakos ?). Άρα αυτό το "για να προωθήσει" την νέα, δεν πολυπαίζει. Ότι υπάρχει σε ράφια και αποθήκες θα τελειώσει.

@giorgos th. : Ποιά άλλη 975 εκτός από αυτήν της ASUS υποστηρίζει 45nm & 333FSB ? Νομίζω καμία, κάτι λέει αυτό για την ASUS.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω....πραγματικά δεν ξέρω.

Είναι κυριολεκτικά άλλη μητρική.

Όχι μόνο λόγο των ρυθμίσεων,αλλά η συμπεριφορά της στα ρεύματα είναι τελείως διαφορετική από πρίν.

Βελτίωση ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω,βέβαια μόλις χθές το έκανα....μιας και τότε με ενημέρωσαν γιατί είχα χαθεί λιγάκι απ τον κόσμο γενικώς :p

Άμα καταφέρω κάτι που δεν είχα καταφέρει με το μαμα bios Θα ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νομίζω πως η ΑSUS έχει ήδη σταματίσει την παραγωγή της Μaximus Formula που αντικαθίσταται από την Rampage (εεε Gorillakos ?). Άρα αυτό το "για να προωθήσει" την νέα, δεν πολυπαίζει. Ότι υπάρχει σε ράφια και αποθήκες θα τελειώσει.

@giorgos th. : Ποιά άλλη 975 εκτός από αυτήν της ASUS υποστηρίζει 45nm & 333FSB ? Νομίζω καμία, κάτι λέει αυτό για την ASUS.

H Abit AW9D Max με το τελευταίο 16αρι..

και πριν λιγο εβγαλε και 17 και συνεχιζει...Αbit FTW

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.