Jump to content



Ζητείται 6-pin to 8-pin converter


sstav

Recommended Posts

Ψάχνω να βρώ ετοιμο από κάπου 6-πινο σε 8-πινο μετατροπέα (που;, πόσο;; ) για την τροφοδοσία των νέων καρτών γραφικών που απ'οτι φαίνεται απαιτούν οκταπινο (οι 9800gx2, 3870x2, 2900xt κτλ). To Μ12-700 Seasonic τροφοδοτικό είναι παρα πολύ καλό και σκέπτομαι να το κρατήσω όσο πάει αλλά έχει οκτάπινο για το mobo μόνο ....

y81d5p1fb6wwr2lygrus.jpg

ξέρω ότι γίνεται με μοντες σε καλώδια κτλ ....αλλά ψάχνω για κάτι τέτοιο

9imqgkkjdudwkd1om1xk.jpg

Thankx

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πψς αν δε κλοκαρεις μπορεις να βαλεις και 6πινο χωρις προβλημα. παντως σε μαγαζια αμα πας και ρωτησεις θα βρεις πιστεβω χψρια που σιγουρα παρεχει η συσκεβασια της καρτας δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελαυταία από όσο έχω δεί οι κάρτες γραφικών που έχουν ανάγκη από έξτρα τροφοδοσία έρχονται συνήθως με αντάπτορες αλλά είναι συνήθως 2 ide ==> 6pin.

Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα συμβαίνει και για τις 8pin κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιταξεις σε reviews καινουριων καρτων, στις σελιδες που δειχνουν την συσκευασία, δείχνει οτι περιλαμβανει μεσα το πολυποθετο κουτι της καρτας. Εκτος των υπολοίπων συνοδευτικών, συνήθως έχει και αντάπτορες για να καλυπτει όλους εμας που δεν έχουμε τετοια βυσματα στα τροφοδοτικά μας. Παντως αυτό είναι κ μενα ενα θεμα που με ανυσηχουσε για να πω την αληθεια αλλα πλεον δεν νομιζω να ειναι πρόβλημα, γιατι σκέψου οτι αλλιως αυτες οι καρτες θα απεθεύνονταν σε καπιτάλες που έχουν φράγκα τόσο για αλλαγη κάρτας γραφικών όσο και για αλλαγή υποστηριζομενου απο αυτές τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γενικα οι κατασκευαστες δεν συνιστουν ανταπτορα...(σιγα μην συνιστουσαν...)

ανταπτορακια στην συσκευασια δινουν μονο οι BFG & XFX..

κι εγω θα παω για αλλαγη τροφοδοτικου δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

γενικα οι κατασκευαστες δεν συνιστουν ανταπτορα...(σιγα μην συνιστουσαν...)

κι εγω θα παω για αλλαγη τροφοδοτικου δυστυχως..

Έχεις καποιο link γι'αυτό ? Ποιοι κατασκευαστές καρτών ή τροφοδοτικών ? Πάντως όποιος το λέει αυτό δεν τα λέει σωστά.

Σύμφωνα με τα πρότυπα, το 6pin PCIEX βύσμα πρέπει να μπορεί να δώσει 75watt (δηλαδή 6,25 A στα 12V) ενώ το 8pin 150Watt (δηλαδή 12,50 A στα 12V). Αν λοιπόν το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει στην γραμμή που είναι το 6πινο 18Α, τότε που είναι το πρόβλημα ???? Μια χαρά γίνεται μόντα 6-tο-8pin ή για τους πιο "κυριλέ" μπαίνει 6-to-8pin adaptor.

Link to comment
Share on other sites

διορθωνω....δεν συνιστουν καν δοκιμη με 2*6πινα χωρις τις εξτρα γειωσεις...

πιστευω πως αν χωραει το 6πινο στην 8πινη υποδοχη και συνδεθουν 2 γειωσεις απο ενα μολεξ η καρτα θα δουλευει μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά όταν κυκλοφόρησε η 2900ΧΤ (η πρώτη που έβαλε πάνω 8πινο). Η μόντα που είναι πανεύκολη (και safe αρκεί να ξέρετε τι κάνετε) : http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=552620#post552620

[flashback & offtopic] Όποτε θυμάμαι την 2900ΧΤ μου έρχετε στο μυαλό ένα τραγούδι που λέει : "Θα βραχυκυκλώσω το σεσουάρ, το σεσουάρ του κομμωτηρίου ... " [/flashback & offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά όταν κυκλοφόρησε η 2900ΧΤ (η πρώτη που έβαλε πάνω 8πινο). Η μόντα που είναι πανεύκολη (και safe αρκεί να ξέρετε τι κάνετε) :

[flashback & offtopic] Όποτε θυμάμαι την 2900ΧΤ μου έρχετε στο μυαλό ένα τραγούδι που λέει : "Θα βραχυκυκλώσω το σεσουάρ, το σεσουάρ του κομμωτηρίου ... " [/flashback & offtopic]

εντάξει δεν είναι το ίδιο για όλους

διορθωνω....δεν συνιστουν καν δοκιμη με 2*6πινα χωρις τις εξτρα γειωσεις...

πιστευω πως αν χωραει το 6πινο στην 8πινη υποδοχη και συνδεθουν 2 γειωσεις απο ενα μολεξ η καρτα θα δουλευει μια χαρα..

δηλαδή Η XFX /BFG το συνιστούν και το περιλαμβάνουν στην συσκευασία τους ενώ ASUS, Sparkle, Gigabyte oxi; Οι converters της φωτογραφιας παραπάνω δεν πουλιούνται πουθενά χωριστά; Για έναν Q6600, δύο δίσκους και μια κάρτα 9800γχ2 (μονή) σε P5k θα πρέπει να αλλαχθεί το τροφοδοτικό μου; αφού τα σηκώνει χαλαρά.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.