Jump to content



Ζητείται 6-pin to 8-pin converter


sstav

Recommended Posts

Ερώτηση εν μέρει :OT: εν μέρει on topic. Απλά για να σιγουρευτώ αν αποφασίσω και εγώ να αγοράσω κάποια στιγμή αυτό το τερατάκι. Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. Το psu έχει 1 8πινο, 2 4πινα και 2 εξάπινα ανάμεσα στα άλλα. το θέμα είναι ότι στο mobo μου εγώ έχω καρφωμένο αυτή τη στιγμή το 8πινο αντί για το 4πινο (πιο συγκεκριμένα τα 4 από τα 8 pins ήταν καλυμένα με ένα μαύρο καπάκι το οποίο αφαίρεσα...). Μήπως έχω κάνει χοντρή βλακεία? Ή μπορώ να βάλω εκεί τα 2 4πινα και να βάλω το 1 6πινο και το 8πινο στην κάρτα? Γιατί έχει 8 pins εκεί το mobo μου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πάμε να αποφύγουμε και όχι για την 9800gx2 μόνο αλλά και για τις μελλοντικές power hungry καρτες... Είναι κρίμα τροφοδοτικά 700W (για μονή κάρτα οχι για SLI) να μην μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα adapter για ενα φιλο πριν λιγη ωρα.

Τωρα παει να τον δοκιμασει ... μονος του ! :D :D :D

Χρησιμοποιησα ενα 4pin molex τροφοδοσιας επεξεργαστη (p4 γαρ) απο παλιο και χαλασμενο τροφοδοτικο . Το εκοψα στη μεση με κοπιδι και ετσι δημιουργηθηκε το διπινο που χρειαζεται για να συμπληρωθει το 8pin απο το 6pin pcie (οπως κοιταμε το 4pin αυτα που μας ενδιαφερουν ειναι τα δυο δεξια) . Τα δυο καλωδια που φευγουν απο αυτα τα pin , πανε πανω σε ενα απο τα κλασσικα molex οπτικων και pata δισκων . Βρηκα ενα αρσενικο molex και εγιναν 2 κολλησεις και αυτο ειναι ολο . Κοστος μηδεν . :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για σίγουρα πράγματα, όσοι πάνε αυτό το καιρό για αγορά νέου psu καλό θα είναι να υπάρχει και 8πινο PCI - Express.

Εγώ περιμένω την δευτέρα να μου φέρει ο κούριερ το Chieftec 750 W αλλά μόλις το πάρω θα το πάω πακέτο πίσω στο πλαίσιο και αλλαγή με κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.