Jump to content



Αγορά καινούριας οθόνης " Προτάσεις "


Dodo

Recommended Posts

Χαίρεται παιδιά.

Αποφάσισα να αγοράσω καινούρια οθόνη διότι αυτή τη στιγμή το Pc μου είναι συνδεδεμένο με μια samsung Lcd tv 32" και πλέον η πολύωρη χρήση αρχιζει και με κουράζει!!

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα και παρόλο που ψάχνω δεν ξέρω προς τα που να κατευθυνθώ (περισσότερο σε μάρκα).

Λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας σύμφωνα με τις απαιτήσεις μου και τις δυνατότητες

1) Τιμή από 300 - 500+- euro

2) Διαγώνιος από 20" -24" (εδώ βοήθεια λόγο πολύωρης χρήσης )

3) Χρήση Gaming , Επεξεργασία εικόνας και πολύ χρήση εφαρμογών γραφείου (λίγο από όλα δλδ)

4) Τύπος Μόνο Wide 16:10 ή 16:9!

παρατήρηση: Η αγορά θα γίνει με σκοπό να την κρατήσω για αρκετό καιρό!

Αυτά. Ελπίζω να σας κατατόπισα για το τι θέλω!!

Ευχαριστώ .... :)

Link to comment
Share on other sites

Dell 2007WFP από 20άρες. Πάρε τηλ. τη Dell Hellas να σου πούνε τιμή, δεν ξέρω πόσο έχει πάει τώρα.

Φοράει S-IPS Panel, πολύ καλά χρώματα, όμορφη, κατάλληλη για όλες τις χρήσεις που προανέφερες.

Ειδικά όταν μιλάμε για επεξεργασία εικόνας, το ΤΝ Panel και τις λύσεις του (του τέστειν φτηνές 24άρες) τις ξεχνάμε.

Πάρε μια καλή 20άρα και θα είσαι κύριος ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την Dell που είναι από τις top επιλογές αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο το panel που θα φοράει κοίτα και για:

- Samsung

- Eizo (πανάκριβες)

- Asus

- LG (ποιό φθηνές)

22-24 ίντσες είναι στα χρήματα που διαθέτεις και θα βρείς πολλά μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

22-24 ίντσες είναι στα χρήματα που διαθέτεις και θα βρείς πολλά μοντέλα.

- THANKS για τις απαντήσεις - το ξέρω ότι παίζουν πολλά μοντέλα αλλά δε γνωρίζω καθόλου και θέλω να τα σκάσω για κάτι σίγουρο!

Dell στο Ελλάντα που βρίσκω? Και υπάρχει η συγκεκριμένη σε 22"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σου προτείνω αυτή http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E5ABED026190A1478F009B5083FFC137&pa=4BD6FE9E0023DF4C903F20B665A6D6BD&ref=pathfinder είμαι πολύ ευχαριστημένος στην απόδοσή της στα παιχνίδια και στο βίντεο και έχει και HDMI.Είναι σε καλή τιμή αυτό το καιρό..

Link to comment
Share on other sites

βγηκε μια 26ρα με 559 ευρω!σε ενδιαφερει?

Μωρέ 26" μου φαίνεται πως δεν έχει μεγάλη διαφορά με την 32" και πιστεύω πως θα με κουράζει...

"SCARFACE" Την LG θα την κοιτάξω, Τα χρώματα είναι ζωντανά? Α και το contrast που εχει πρέπει να είναι δυναμικό?

Αυτή πως σα φαίνεται??

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=984868

Link to comment
Share on other sites

εως 20'' ειναι καλα αν εχεις νορμαλ συστημα

οι 22'' εχουν την ιδια native αναλυση με τις 20αρες οποτε δεν στις προτεινω

στις 24'' παλι η αναλυση παει στα 1920χ1200.........αρα θες και γομαρι vga τουλαχιστον για παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω - για να έχουμε σαφή προσανατολισμό.

Η επεξεργασία εικόνας που λες ότι θα κάνεις, πόσο σοβαρή θα ναι?

Μιλάμε για ημι-/full- επαγγελματικό επίπεδο, ή hobby να λέμε ότι τρέξαμε μια στο τόσο και κανα Photoshop/Corel?

Γιατί αν μιλάμε για το πρώτο, ΟΥΤΕ με σφαίρες δεν θα πάρεις ΤΝ Panel σε φτηνή 22άρα-24άρα, ότι και να σου λένε. Θα πετάξεις τα λεφτά σου.

Αν όμως μιλάμε για hobby που δε μας πολυνοιάζει, το ξανασυζητάμε. Πες μου ακριβώς τι θα κάνεις σε αυτόν τον τομέα συγκεκριμένα και θα τη βρούμε την άκρη ;)

Link to comment
Share on other sites

junior-21- Και η 32αρα που έχω πίστεψε με μαμ@ει στα Games αλλά σε όλα τα άλλα μου βγάζει τα μάτια!!

"makio" Το σύστημά μου ... Ε6600@3,5 2γιγα ραμ και 8800 gt kai Τρέχω Vista ulti sp1 "μονταρισμένα"! Πιστεύω οτι είμαι μια χαρα!

gznp Προς Θεού δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με την επεξεργασία, είναι το χόμπι μου ,απλά ασχολούμαι αρκετά γιατί μου αρέσει η φωτογραφία. Την συγκεκριμένη οθόνη που έχω τώρα να φανταστείς την έχω καλιμπράρει με τo spider pro.Δίνω πολύ βάση στα χρώματα!(δεν θα αντέξω ξεθωριασμένα τα χρώματα)

Το θέμα είναι ότι δε γνωρίζω. Δεν γνωρίζω τι είναι S-IPS Panel και τί ΤΝ και ούτε εχω το χρόνο να το ψάξω σε τόσο βάθος λόγο φόρτου εργασίας, για αυτό και σας ζητάω προτάσεις!

Για να σας προσανατολίσω,Το μόνιτορ που ψάχνω προορίζεται για τον προσωπικό μου Η/Υ που περνάω την ελεύθερη ώρα μου και ασχολούμαι με τα προαναφερθέντα! Όσο για την τιμή και κάτι παραπάνω να δώσω δεν με πειράζει, αρκεί να τα αξίζει!!

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω να καταλάβεις πώς πάνε περίπου τα Panel, η λίστα με τα περισσότερο διάσημα είναι, με σειρά από το χειρότερο προς το καλύτερο:

ΤΝ

P-MVA

S-PVA

S-IPS

Το ΤΝ με διαφορά είναι το χειρότερο από τα 4, λόγω των μικρών γωνιών θέασης που έχει και της μη καλής πιστότητας στην απόδοση των χρωμάτων. Λέω μακράν, γιατί τα άλλα 3 μπορεί να είναι πολύ κοντά σε ποιότητα, ειδικά τα τελευταία 2.

Καλά ΤΝ υπάρχουν - π.χ. μια 24άρα Iiyama που έχει το Πλαίσιο έχει pre-calibrated χρώματα από τη μάνα της. Εν τέλει, αποδίδει πολύ καλά - για ΤΝ - χρώματα και είναι σίγουρα από τις καλύτερες λύσεις αν πας σε ΤΝ.

Ο λόγος που πολλοί προτιμούν ΤΝ είναι απλός: Είναι φτηνό. Πολύ φτηνότερο από τα υπόλοιπα. Οι διαφορές που έχει στην απεικόνιση σε κάποιους φαίνονται μικρές/ασήμαντες/αμελητέες, και έτσι το ΤΝ είναι η λύση για αυτούς.

Επίσης πατάει πολύ στους hardcore gamers, που η πιστότητα των χρωμάτων παίζει εντελώς δευτερεύων ρόλο αλλά τους ενδιαφέρει η γρήγορη απόκριση και να μην παρουσιάζει η οθόνη ούτε στο ελάχιστο φαινόμενα blurring/ghosting, που θολώνουν λίγο την εικόνα.

Το P-MVA είναι ίσως το τιμιότερο Panel για τα λεφτά του. Δύσκολα όμως πλέον το βρίσκεις στις 20". Κυρίως 24" και πάνω χτυπάνε με P-MVA. Πολύ καλά χρώματα πάντως, σχετικά αρκετά καλό μαύρο και γρήγορη απόκριση.

Το S-PVA και το S-IPS είναι τα δυο κορυφαία Panel αυτή τη στιγμή στο "γενικό" εμπόριο. Στα χρώματα είναι τα πιο καλά, στο μαύρο, στις γωνίες θέασης, παντού. Μόνο τους μικρό ελάττωμα είναι ότι δεν κάνουν για τους hardcore gamers, οι οποίοι θα προσέξουν ένα ελαφρύ blurring.

Είπαμε όμως hardcore gamers, άτομα που με ένα ΤΝ τη βγάζουν άνετα.

Ένας casual gamer δε θα προσέξει απολύτως τίποτα με ένα S-PVA / S-IPS.

Εσύ με λίγα λόγια θα είσαι μια χαρά με τα S-PVA και S-IPS.

ΤΝ δε σου προτείνω εκτός αν μου πεις ότι θες κάτι σε καλύτερη τιμή.

Στις 20" οι καλύτερες είναι:

- EIZO S2031W / Φοράει S-PVA.

- Dell 2007WFP / S-IPS έχει.

Είναι και μια NEC 20WGX2 (νομίζω σωστά το λέω το μοντέλο) αλλά έχει Glossy Panel - κακό για φωτεινούς χώρους.

Αυτά. Μείνε στις 20" αν θες ποιότητα, για να πάρεις καλό Panel.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με καποιους προλαλησαντες.

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΠΡΟΣΟΧΗ !

αν θες να παρεις πάνω από 20" , ΣΚΕΨΟΥ το ΚΑΛΑ !!!! ΨΑΞΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ !!!!

ο "υποφαινόμενος" και πολοι άλλοι την έχουν πατησει επειδη πηραν >= 22" !!!

Link to comment
Share on other sites

o gznp νομιζω τα λεει ξεκαθαρα - το μονο που μενει ειναι η προσωπικη αποψη δλδ αντικειμενικοτητα μηδεν.......

καλο ειναι ΑΝ γινετε να δεις οθονες σε λειτουργια και να αποφασισεις

προσωπικα εχω στη δουλεια μου μια LG L204WS την οποια αξιολογο σαν αθλια! οσο και να προσπαθησα να φερω το λευκο σε νορμαλ επιπεδα ,δεν γινετε τπτ - παραμενει ...μπλεδί ! ! οξυτητα μετρια -γενικα εφαγα αρκετη ωρα να την καλιμπραρω σε ανεκτα επιπεδα

απ την αλλη για προσωπικη χρηση εχω μια PHILIPS 200VW με την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος -

GAMES και απεικονιση πολυ καλη (εχω και μυωπια οποτε καταλαβαινεις) βασικα δεν πολυασχοληθηκα με τις ρυθμισεις της -δεν χρειαστηκε ιδιαιτερη προσπαθεια

ασχολουμε κι εγω χρονια με την φωτογραφια οποτε τον μονο που μπορω να σε συμβουλεψω ειναι...μην την ψαχνεις πολυ! αν στηθεις μπροστα σε 3 διαφορετικα μονιτορ σε 3 διαφορετικους χωρους θα εχεις και....3 διαφορετικες αποψεις της ιδιας φωτογραφιας !! ασχετα αν εσυ πιστευεις οτι τις εχεις φερει στα μετρα σου -αν τωρα εχεις καλιμπραδορο , εισαι αρχηγος!!

eedit> και τις 2 οθονες τις πηρα στα 'τυφλα' οποτε ειναι λαχειο τι θα κατσει (και οι 2 κινουνται περ. στα 200 ε)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδια, αλλά ισως παραφέρθηκα λιγάκι , δεν ξερω...

Η 22άρα μου φαινεται πολυ μεγαλη. Εχει ένα white background που σε τυφλωνει. Μετα ψαχνεσαι και προσπαθεις να βρεις ρυθμισεις φωτεινοτητας.

πας να παιξεις μερικα games που θελουν full screen ( και δεν ειναι λιγα που παιζουν μονο σε full screen , και εκει ειναι που πας χαμενος.

Πρεπει να κάθεσαι τουλαχιστον 1 μετρο μακρια.

Ασε που μόλις την συνδεσα, άρχισε να μου ριχνει και την ασφαλεια. ενας Θεος ξερει ποσο καιει.

Σκεφτομαι να τη μετρησω και με ενα βατομετρο.

Η γνωμη μου ειναι, να πας (ει δυνατον) να τη δεις και να τη δουλεψεις λιγάκι. ειναι δυσκολο να προσπαθεις να τη φανταστεις πως θα ειναι στο χωρο σου.

Και μετα, δεν ξερω αν αξιζει τα πολλά λεφτα. εγω πηρα μια ΕΙΖΟ 2201 (554Ευρω).

Μου φαινεται οτι με (λιγοτερα) απο τα μισα λεφτα παιρνεις κάτι καλες εικοσάρες!

και παλι συγνωμη αν σας μπερδεψα λιγακι. ισως φταιει ότι πηγα απο μια 15άρα σε 22άρα. Ισως να συνηθησω αργοτερα. Παντως εδω και 2 μηνες δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.