Jump to content



AudioTrak Prodigy HD2 / Op-Amp Modification (56k Semi-Friendly)


LevelOne

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
@deorum

link για παραγκελια sample?

http://www.national.com/pf/LM/LM4562.html

κοίτα χαμηλά.

Στο account που θα κάνεις βρες ένα mail όχι τσαμπέ και δεν πληρώνεις ούτε μεταφορικά! :bigsmile:

Blkik η κάρτα είναι δικάναλη! μήπως εννοείς όχι την HD2 αλλά την άλλη version την πολυκάναλη? (μου διαφεύγει το όνομά της)

Link to comment
Share on other sites

@angel_f

Δυστυχως δεν την είχα μοντάρει με τους Burr Brown, ακολούθησα την πεπατημένη και έβαλα τους LM4562... Στις δοκιμές ομως που έκανα, οταν τους πρόβαρα απλά πάνω στην κάρτα με τον adaptor, έβρισκε σε κάποιον πυκνωτή.

Ο Jaco θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σίγουρα για το τι παίχτηκε...

Εγω απο την άλλη, ζόρισα λιγο τις βάσεις και μπήκαν στην θέση τους.

Λες να παρω 2 LM4562 και να τους βαλω μαζι με το 1 ζευγάρι opa627?

Εσυ άκουσες διαφορά με τους LM4562?

Jaco που εισαι??:help:

Link to comment
Share on other sites

LM4562MA or LM4562NA?

ποιες οι διάφορες τους?

πια είναι τα σωστά?

MA, NA Και ότι άλλο οι διαφορές είναι μόνο στο μέγεθος και στα ποδαράκια. Δείτε δίπλα ακριβώς στην λίστα TYPE που είναι clickable (Mdip, soic etc) ποιος τύπος είναι. Ποιος ακριβώς τύπος ταιριάζει δεν ξέρω να σας πώ, μιας και ακόμα την κάρτα δεν την έχω παραλάβει, αλλά από ότι βλέπω στις φώτο το MDIP είναι αυτό που ψάχνουμε. Googlaρετέ το λίγο. Αν δεν ταιριάζει ακριβώς ίσως παιδευτείτε πιο πολύ στην συγκόληση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα άκρη.

Δεν δούλευαν οι opa627 γιατί το ενα ζευγάρι που αγόρασα απο Αμερική ειναι ασύμβατο με τα αλλα 2 ζευγάρια που αγοράστηκαν απο Hong Kong!!!, στην φώτο φαίνεται η διαφορά τους... WTF???

Τελικά άφησα τα δυο ζευγάρια απο Honk Kong στις 2 πισω θέσεις και την μπροστινή, ποιο κοντά στα RCA, την άφησα κενή.

Οπότε δούλεψε τζαμι:happy2: και ο ήχος, εχω την εντύπωση οτι ειναι αρκετα βελτιωμένος:):T:!

znci9t7m7a2n0scolo69.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει και εγώ ότι το μπροστινό (κοντά στa RCA) είναι για το headphone amplifier, οπότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία (με πάσα επιφύλαξη!)

Ωραία! Να μου έρθει και εμένα η καρτούλα (παρήγγειλα την advance απο HONG KONG που έχει καλύτερα op-amp πάνω) και μετά βλέπουμε!

Αλήθεια που την έχεις συνδεδεμένη την κάρτα, δλδ σε τι ενισχυτή και ηχεία?

ΥΓ. Λένε ότι την πλήρη διαφορά στον ήχο θα την δείς μετά απο καμιά βδομάδα :-P, φαντάσου!

Link to comment
Share on other sites

Το πηγαίνω στο σαλόνι για σύνδεση με τον ενισχυτή Yamaha(<μέχρι το κόκαλο!) RX-797 με Chario Silverette 200

Και στο δωμάτιο που ειναι τον περισσότερο καιρο ακούω μεσω των Headphone Sennheiser HD 555 και εαν δεν κοιμάται ο μπέμπης:baby: Logitech Z-2300.

Καλορίζικη και η δικιά σου.

Τα headphone παίζουν μια χαρά χωρίς το μπροστινό.

Την βάζω να παιζι συνέχεια για στρώσιμο:hehe:

Link to comment
Share on other sites

μμμ... δεν μπορώ να καταλάβω τότε τι ρόλο βαράει.

μήπως τα Opamp (όπως λέει και το όνομα τους) απλά ενισχύουν τα ασθενέστατο σήμα μέχρι να πάει στον ενισχυτή... οπότε αν λείπει ένα απο τα τρία, απλώς η διαφορά είναι ότι ακούς στο 70% της έντασης σε σχέση με πρίν, γλιτώνοντας όμως και άλλο έναν "παρεμβολέα" μεταξύ αρχικού σήματος και αποτελέσματος (αυτό για τους πιο purist...)

Κάτσε να μου έρθει (να μην μου μείνει στο χέρι... και βλέπουμε)

Link to comment
Share on other sites

http://www.diyaudio.com/forums/showthread/t-120464.html

Έχει πολύ ενδιαφέρουσες συγκρίσεις Opamp, (όχι βέβαια στην κάρτα μας, αλλά παρόμοιο αντικείμενο μου φαίνεται) και καταλήγει με ένα μεγάλο debate LM4562 vs opa627.

Μετά απο πολύ ανάλυση καταλήγει (οριακά) υπέρ του opa627. Δεν είναι βέβαια παρά μια γνώμη ενός τύπου, για άλλη χρήση των opamp (για μουσική πάντα, αλλά όχι στην κάρτα ήχου μας) αλλά από όσο έχω ψάξει στο net (και πιστέψτε με έχω ψάξει πάρα πολύ εδώ και μια βδομάδα) είναι η πιο αιτιολογημένη απο όλες!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα την κάρτα μου :fun:

Πήρα και νέο ενισχυτή (NAD c370).

Η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ... το μόνο κακό είναι πώς δεν μπορώ να αποδόσω την διαφορά στην κάρτα ή στον ενισχυτή! Δεν ξέρω πιο κάνει ποια διαφορα! Όπως και να έχει βελτίωση υπάρχει δραματικά!

Λεπτομέρειες πλέον μόλις αλλάξω τα opamps...

edit : Πφφφφ.... πανάκριβά τα opa627...

edit 2 : Αλλά τι να κάνεις θα την ρίξω την παραγγελιά! :-P ( ή τρώμε σκάλωμα ή δεν τρώμε... :-P)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα άκρη.

Δεν δούλευαν οι opa627 γιατί το ενα ζευγάρι που αγόρασα απο Αμερική ειναι ασύμβατο με τα αλλα 2 ζευγάρια που αγοράστηκαν απο Hong Kong!!!, στην φώτο φαίνεται η διαφορά τους... WTF???

Μαν αυτά που δείχνεις ότι είναι απο αμέρικα είναι μουφεξ (counterfeit) πες μου με pm από που τα αγόρασες;

Η Burr brown δεν χρησιμοποιεί το marking που έχουν αυτά που λες από αμέρικα. Τα άλλα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μαν αυτά που δείχνεις ότι είναι απο αμέρικα είναι μουφεξ (counterfeit) πες μου με pm από που τα αγόρασες;

Η Burr brown δεν χρησιμοποιεί το marking που έχουν αυτά που λες από αμέρικα. Τα άλλα είναι οκ.

Γιατί με PM? Μας ενδιαφέρει όλους, αν είναι όντως μούφα, γράψε εδώ απο που τα πήρες να μην την πάθουν και άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay μπορεί να βάλει κανείς ότι θέλει, αλλά:

Στην δική σου φωτόγραφία Angel_f αυτά που είναι μαρκαρισμένα ως "αγορασμένα από america" δεν φαίνονται να είναι αυθεντικα από τον τρόπο που είναι γραμμένος ο κωδικός πάνω στο πλαστικό...

Για να είσαστε σίγουροι αφήστε το ebay και πιάστε digi-key :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα απο τον LevelOne 4 opa627BP μαζί με 1 (δυστυχώς...) adaptor. (όποτε με λίγα λόγια τα 2 Opa627 μου περισσεύουν. (Θέλω ένα ανταπτοράκι... περισσεύει κανενός? :to_pick_ones_nose: )

Έβαλα λοιπόν πάνω το ένα ζεύγος Οpa Και αφησα τα άλλα ως έχουν. Άλλαξα το πάνω δεξιά όπως κοιτάμε την κάρτα με τα RCA αριστερά μας.

RCA L ------------------------- opamp

RCA R --------- opamp

......-------------------------- opamp

Δεν ίσχυε LevelOne αυτό που μου είπες ότι κάθε Opamp είναι για άλλη δουλειά (1 για ακουστικά, 1 για input, 1 για κανονική έξοδο). Δοκίμασα και δεν έλεγε να παίξει με τίποτα με τα 2 slot γυμνα, και το ένα 2*Opa627. Μόλις κούμπουσα και τα άλλα πάνω έπαιξε. Εψαξα αρκετά στα διάφορα DIY φορουμ, και νομίζω ότι έτσι είναι. Μάλιστα με μόνο το 1 σλοτ γυμνό, χάνεις ελάχιστα σε βάθος και ένταση όπως διάβασα και εδώ. http://www.head-fi.org/forums/f46/installing-new-opamps-prodigy-hd2-301983/index2.html .

Το αποτέλεσμα τώρα με τα 2 όπως ήταν ΝΕ5532Ν και το 1 opa627 δεν είναι καλυτερο απο πριν. Είναι λίγο διαφορετικό, μάλλον προς το χειρότερο θα έλεγα. Μπερδεμένο κάπως. Ακούω πολλά πριμα, νομίζω κουράζουν. Και τα μπάσα είναι παραπάνω απο πολλά... Δεν ξέρω. Είμαι αρκετά επιφυλακτικός γιατί 1ον δεν είχα μάθει ακόμα τον "ήχο" μου πριν (έκανα πολλές αλλαγές πρόσφατα...) και 2ον ο opa627 θέλει αρκετές ώρες στρώσιμο.

Έχω την αίσθηση όμως ότι κάτι λείπει. Και αν όντως (που κατα πάσα πιθανότητα έτσι είναι) παίζουν ρόλο στο αποτέλεσμα και τα 3 opamp τότε λογικό είναι να μην νιώθω την διαφορά προς το καλύτερο, αφού άλλαξα μόνο το 1/3 των οπαμπ και ίσως απλά τα "μπέρδεψα".

Link to comment
Share on other sites

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=255682&page=5

Your Prodigy HD2 uses the AK4396 DAC which is the same DAC as the X-meridian and Prelude. It is a output voltage dac, so it can directly drive low loads without an active output. Potentially, you can bypass the op-amp based output stage briding the opamps sockets (in your case, the 3 sockets). Put a piece of wire between the 1 and 3 pins and the 5 and 7 pins.

If you have an external amp you can give it a try. If the output volume is enough, you will get higher sound quality than any opamp combinations!

Λετε να στέκει ? Να βάλω μόνο έναν opamp και να βραχυκυκλώσω τα άλλα? ahah :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.