Jump to content



AudioTrak Prodigy HD2 / Op-Amp Modification (56k Semi-Friendly)


LevelOne

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...

Ήρθαν οι opa 627.

To θέμα ειναι οτι δεν πεζει η Κάρτα εαν βάλω πάνω μονο 1 ζευγαρι opa 627:wall:

Παρακαλώ την βοήθεια σας.

Στην φωτογραφία φαίνεται ενα setup που δούλεψε για λίγο, στον κόκκινο κύκλο φαίνεται το ζευγάρι που έβαλα ανάποδα για να πσιλοπαιξει... αλλα η κατα πλεων ειναι :rip:

οπότε την πειραματίζομαι με την δεύτερη.

Ξέρει κανένας πως πρέπει να μπουν για να δουλέψουν? Τι λαθος κάνω?

mg0914sk8.th.jpgthpix.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να την στήσω την 7.1 prodigy hifi 7.1hifi σε 64bit vista απο χτες αλλα δεν μου κάνει το χατήρι. Μια παίζει μια δεν παίζει. Ασε που τα ήχεια παίζουν μπερδεμένα.

Ειναι beta η drivers εδω και 8 μήνες και απο το control panel της η καρτέλα με τα ηχεία δεν ανταπορκρίνεται καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν οι opa 627.

To θέμα ειναι οτι δεν πεζει η Κάρτα εαν βάλω πάνω μονο 1 ζευγαρι opa 627:wall:

Παρακαλώ την βοήθεια σας.

Στην φωτογραφία φαίνεται ενα setup που δούλεψε για λίγο, στον κόκκινο κύκλο φαίνεται το ζευγάρι που έβαλα ανάποδα για να πσιλοπαιξει... αλλα η κατα πλεων ειναι :rip:

οπότε την πειραματίζομαι με την δεύτερη.

Ξέρει κανένας πως πρέπει να μπουν για να δουλέψουν? Τι λαθος κάνω?

mg0914sk8.th.jpgthpix.gif

Επειδή σε καμιά 10ριά μέρες με βλέπω να κάνω και εγώ το ίδιο εγχείρημα.

Γιατί οι opamps που βάζεις έχουν τη πράσινη πλακετίτσα απο κάτω? Έτσι σου ήρθαν και δεν την έβγαλες? Γιατί στις απείραχτες φώτο της prodigy δεν βλέπω πουθενά τέτοια απο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Οι OPA627BP είναι μονοφωνικοί - βάζεις 2 στην ειδική πλακέτα και γίνονται στερεοφωνικοί ;)

Γι αυτό είναι ανώτεροι από έναν LM π.χ., γιατί ο LM είναι ένας και στέρεο, ενώ οι ΟΡΑ διαχειρίζονται κάθε κανάλι ξεχωριστά.

Το κακό είναι ότι ο αντάπτορας στην Prodigy, απ' ότι έμαθα, βρίσκει πάνω σε ένα πυκνωτή της...:(

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση βασική.

Διάβαζα κάπου ότι παίζει και με το ένα socket opamp (το πιο κοντινό στην RCA έξοδο) κενό. Αν και ελαφρώς πιο αδύναμα...

Το κάθε ένα opamp socket τι ρόλο έχει ? Πχ στην x-fi το ένα είναι για το ένα κανάλι, το άλλο για τα πίσω κ.ο.κ.

Εδώ πέρα αν εφαρμόσουμε την αρχή του ότι όσο λιγότερες περεμβολές έχουμε, τόσο πιο καθαρός είναι ο ήχος, μήπως αν κάποιος (λόγω καλού ενισχυτή πχ δεν του λείπει η ένταση) καλύτερα να αφήσει κενό το τρίτο opamp?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλεύει ρε παιδιά...

Και στις 2 καρτες που δοκίμασα να βαλω τους opa627 σε ολα τα σλοτ μαζι, δεν βγάζει ήχο!

Δοκίμασα και αυτο που λεει ο deorum αλλα και πάλι 2 ζευγαρια opa627 οταν ειναι μαζι δεν βγαίνει ηχος :(

Εσυ levelone τι έκανες?

Ξερει κάποιος γιατι συμβαίνει αυτο? μηπος δεν φτανει η τροφοδοσία για πανω απο 1 ζευγαρι opa627 ???

Εχω δωσει περιπου 150 ευρω, εχω 7 opa627 και 6 βάσεις (απο μ@λακια μου) και χρησιμοποιώ μονο το ενα ζευγάρι!!!

HELP!!!

ps το λινκ σου Deorum http://stores.ebay.co.uk/Parts-and-Audio_Operational-Amplifier-OPamp_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ173635319QQftidZ2QQtZkm

Link to comment
Share on other sites

Η μια έφυγε για RMA:rip:

Στην αλλη έκανα τις δοκιμές μου, πλέων την δουλεύω κανονικά με 1 ζευγάρι opa627

Και στα άλλα 2 σλοτ τα δικα της.

Ε κάτι είναι και αυτό! :o

Εντυπώσεις απο την αλλαγή έστω ενός opamp?

Η άλλη γιατι λές να κάηκε και αυτή όχι? Μήπως έκανες εσύ τίποτα λάθος? Γιατί αν ήταν θα είχε καεί και αυτή αν πχ δεν σήκωνε τα opamps?.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρέπει να έγινε...

Πριν χαλάσει έβαλα την ποιο πάνω φωτο, στον κύκλο μεσα το ανάποδο ζευγάρι.

Οπος καταλαβαίνεις δεν τολμάω να τους βαλω πάλι ανάποδα... αν και δεν ειμαι 100% σίγουρος για το πως :rip::hm:

Link to comment
Share on other sites

@angel_f

Δυστυχως δεν την είχα μοντάρει με τους Burr Brown, ακολούθησα την πεπατημένη και έβαλα τους LM4562... Στις δοκιμές ομως που έκανα, οταν τους πρόβαρα απλά πάνω στην κάρτα με τον adaptor, έβρισκε σε κάποιον πυκνωτή.

Ο Jaco θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σίγουρα για το τι παίχτηκε...

Link to comment
Share on other sites

@angel_f

Δυστυχως δεν την είχα μοντάρει με τους Burr Brown, ακολούθησα την πεπατημένη και έβαλα τους LM4562... Στις δοκιμές ομως που έκανα, οταν τους πρόβαρα απλά πάνω στην κάρτα με τον adaptor, έβρισκε σε κάποιον πυκνωτή.

Ο Jaco θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σίγουρα για το τι παίχτηκε...

Δλδ δεν "χωράγανε" να το πώ έτσι... (όταν μου έρθει η κάρτα βλέπω να στέλνω ΠΜ να μου τους πασάρεις... που να μπλέκω με ebayaaaaa....)

Εντυπώσεις απο τους LM4562 σε σχέση με τους μαμίσιους μας είπες?

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα 3 κομμάτια LM4562 απο National Semiconductor.

Στην αρχή πήγα να παραγγείλω 5 σαν sample (αν δεν προκειται για sample τα πουλάνε σε 1000δες), αλλά επειδή λένε το παρακάναν πολλοί με samples μέγιστην παραγγελία τα 3.

Εκεί πλήρωνες μόνο τα μεταφορικά 8$. (πάλι επειδη έχουν τρελή ζήτηση για samples.)

Αν όμως βάλεις ένα mail όχι free. (δλδ όχι hotmail, msn, yahoo, gmail etc) αλλά του στυλ edu.gr (όπως έβαλα εγώ) δεν πληρώνεις ούτε μεταφορικά! :-O Έτσι και εγώ έκανα πίσω στην παραγγελία μου, επιστράτευσα ένα άλλο mail που είχα (της δουλειάς μου) και τα παρήγγειλα εντελώς δωρεάν! :coax:

Οπότε απλά τα περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφέρει κανείς να την βάλει σε windows Vists 64bit. Μου παίζουν 2 απο τα 6 ηχεία και δεν μου αναγνωρίζει το QVE 19-24 στο device manager

Απο το forum της Audiotrak δεν έβγαλα άκρη αλλά αναφέρει ότι δεν δουλέυουν σωστα οι beta drivers και δεν ανταποκρίνονται στο panel που βάζει η καρτέλες(των ηχείων ας πούμε που με καιει, τις άλλες δεν τις κοιταξά)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.