Jump to content



AudioTrak Prodigy HD2 / Op-Amp Modification (56k Semi-Friendly)


LevelOne

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί λαμπίτες...

'Υστερα απο αρκετή σκέψη, ήθελα να κανω λίγο πιο ποιοτικό τον ήχο στο σαλόνι μου...

Να σας θυμίσω οτι το κλασσικό "στερεοφωνικό" έχει αντικατασταθεί απο ενα HTPC και ενα ζευγάρι Logitech Z-5500, τα οποία μπορεί πολυ σύντομα να αντικατασταθούν απο κατι σαφώς ποιοτικότερο.

prodigyhd2_large.jpg

Η AudioTrak Prodigy HD2 λεπτομερέστατα

SPECS:

- PCI audio interface based on VIA VT1721 (Envy24HT-S)

- PCI card supplied with standard and low profile metal bracket

- 24 bit / 192kHz playback (analog & digital)

- 24 bit / 96kHz recording

- High quality AKM AK4396 120dB(a) S/N ratio DA converter for extremly high quality 2 channel audio playback via RCA output connectors (5Hz - 40kHz frequency response)

- Triple OpAmp design for audio output with three high quality Fairchild NE5532 OpAmps on separate sockets (can be exchanged for tuning & customization)

- Headphone output with 1/8" connector routed via JRC4580 dual OpAmp

- Analog line input with 1/8" connector via AKM AK5353/7 102dB(a) S/N ratio AD converter (20Hz - 40kHz frequency response)

- Optical S/PDIF digital output following IEC-958C standard, can be used for stereo audio playback (PCM) and multichannel streams from such sources (AC-3 or DTS data)

Εψαξα λοιπόν λιγο για την συγκεκριμένη κάρτα και ομολογώ οτι με τράβηξε το γεγονός οτι και τα 3 Op-Amps που διαθέτει, κάθονται επάνω σε sockets ετσι ώστε να μπορέσουν να αντικατασταθούν κατα βούλησιν. Μαζί με το γεγονός οτι ειναι audiophile-orientated την κάνουν μια πολύ καλή πλατφορμα που αξίζει να ασχοληθείς. Επίσης, ενα άλλο που με τράβηξε είναι το γεγονός οτι η κάρτα δείχνει τα δόντια της στην 64μπιτη έκδοση των Vista, το λειτουργικό που χρησιμοποιώ στο HTPC. Διαβάστε εδώ ενα αναλυτικότατο review που την κατατάσσει κλάσεις επάνω απο την X-Fi Elite Pro σε θέματα ακουστικής ευκρίνειας και ποιότητας. Κατατάσσεται στις επαγγελματικές. Πόσο μάλλον με τα καινούριο Op-Amps.

"The only competitors of this card are the Auzentechs...

Δείτε το control panel της

12.png21.png

15.png16.png

prodigyhd2.jpg

Οι τρείς τελεστικοί που θα αντικατασταθούν. Αυτη ειναι η Gold με ήδη αλλαγμένους 2 απο τους 3 Op-Amps

Ετσι, αγόρασα την κάρτα απο εδώ σε αρκετά καλή τιμη (100 Ευρώ) και μια τετράδα Op-Amps της National Semiconductors, με κωδικό LM4562. Αυτοι οι Op-Amps μαζί με τους Burr Brown OPA627 θεωρούνται ώς οι κορυφαίοι hi-fi στερεοφωνικοί τελεστικοί. Ενδεικτικά, η τιμή για 4xLM4562 απο ebay είναι στα ~20 Ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, και για 4xOPA627 το κόστος ανεβαίνει λίγο στα ~35 ευρώ με μεταφορικά. Αν και ο ήχος ειναι σχετικά υποκειμενικό ζήτημα και επηρρεάζεται απο πολλούς παράγοντες, σκοπεύω να μοιραστώ μαζί σας την άποψη μου για το πώς ακούγονται αυτα τα Op-Amps, τόσο τα "μαμά", όσο και τα άλλα.

Γενικώς για να πάρετε μια ιδέα, για τον LM4562 λέγεται οτι είναι πιο καθαρός και γρήγορος, πιο ουδέτερος, λεπτομερής και καθαρός στο μπάσσο.

Για τον OPA627, οτι ειναι πολυ ραφιναρισμένος και αληθινός στις πολυ χαμηλές συχνότητες και γενικός πιο "ανετος" συμφωνα με την παράδοση της Burr Brown.

Δείτε τα datasheet απο τους Op-Amps

National Semiconductors LM4562

lm4562ji1.gif

Διαβάστε όλο το datasheet σε PDF

Burr Brown OPA627

opa627ne1.gif

Διαβάστε όλο το datasheet σε PDF

Ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να με αποζημιώσει, καθώς βαδίζω σε αχαρτογράφητες περιοχές για εμένα.

Εξ' άλλου, το όλο θέμα γίνεται πρώτα απ' ολα για το μάζεμα γνώσης σχετικά με τα Op-Amps και Θεου θέλοντως, ας έρθει και ο καλύτερος ήχος :hehe: Αν υπάρχει κατι που θα θέλατε να με ρωτήσετε ή κάποια προσωπική εμπειρία που έχετε, είναι ολα ευπρόσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Διαβάζοντας όλο το review, πραγματικά αν δεν είχα την Auzentech που ήδη έχει τον LM4562 απάνω, θα ψηνόμουν άγρια για αυτή. Jesus δηλαδή, έχει built-in pre-amp για ακουστικά!

Εγώ στην προτείνω στάνταρ - δεν είναι και πολύ ακριβή, θα ψωνίσεις και τους opamp από το eBay, μια χαρά σε βρίσκω.

Go4it

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα, απο Τεταρτη ειμαι μονος. Εαν δεν ερθεις εσυ, θα ερθω εγω με οποιοδηποτε απο τα 2 ιταλικα και θα μαρσαρω μπροστα απο το σπιτι/μαγαζι σου. To καινουριο σου πιστολι δε, δεν με φοβιζει καθολου, καθως τα αυτοκινητα ειναι απο κατασκευης διατρητα.

Το μενου θα περιλαμβανει ενα συγκρτικουλι. Η RME μεσω του micromega, η δικη σου μεσω τoυ micromega, και η δικη σου σκετη πανω στον accuphase.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, είσαι σίγουρος οτι θα σε βγάλουν μέχρι εδώ, γιατι δεν ζμπρώχνω που να χτυπιέσαι; Δευτερον, self-pwn3d.

Στο κυρίως μενού, ακρως ενδιαφέρουσα η πρόταση σου. Σου βάζω και νεο συγκριτικό. Ολα αυτα που είπες, με την Prodigy με μαμα τελεστικους, με LM4562 και με τους Burr Brown... Μόλις μου έρθουν τα οπ-αμπ το ανανεώνουμε, προς το παρόν βολεύεσαι με τα μαμά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα, οτι εχουμε και μια αισθηση αυτοσαρκασμου.

Ψηνεσαι να το καψουμε εντελως δηλαδη, ε? Εγω παλι... Καλα, who am I kidding. Με το σημα μου, ερχεσαι οπως εισαι σουμπιτος με τα μαμα, και η διαδικασια θα επαναληφθει και με τα καινουρια. Ελπιζω να μην εχεις κανενα θεμα με τς κορνες, και με τις υψηλες σταθμες. Εαν παλι εχεις, ειναι καθαρα δικο σου προβλημα, και να κοιταξεις να προσαρμοστεις.

God help the neighbours. Over and Out.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: Σήμερα μου ήρθαν και τα op-amps...

p2403080004mz4.jpg

Συμφωνα και με τα ΕΛΤΑ, αυριο παραλαμβάνω και τις βάσεις για τους Burr Brown μιας και ειναι μονοφωνικοι, και αρχίζουμε τις δοκιμές.

Προς τους γνώστες: Μια ψυχη μου είπε οτι ο καλυτερος τρόπος για να τους "στρωσω" (ειδικα τους LM4562) ειναι με ~150 ώρες αναπαραγωγής pink noise.... Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λοιπον αυτο το νημα ειχε σαν αφορμη να μπω και εγω στην διαδικασια να

ψαξω μπας και υπηρχε καμια μοντα για να βελτιωσω και εγω τον ηχο στην καρτα

ηχου μου (creative x-fi platinum).....ετσι μετα απο διαφορα νηματα που διαβασα και υπαρχουν πολλα γυρω απο

το θεμα στον ιστο καταφερα να βγαλω ακρη

ετσι λοιπον εκανα παραγγελια και εγω για 5 χ samples LME49860 op-amp (εβαλα τελικα τα 4)

και επισης 1 χ ELNA 16V 2200UF capacitor

(διαβασα οτι εκτος απο ποιο καλα ρευματα τα φιλτραρει και ποιο καλα)

και ετσι ο ηχος ειναι ακομα ποιο καλος

λοιπον τα πραγματα ηρθαν χθες και μετα απο μια επισκεψη στον ανθρωπο που κανει κεντημα

με το κολλητηρι :clap:........a.k.a ( hipro5 ) η μοντα εκανε να ολοκληρωθει 5 ολοκληρα λεπτα

μολις ηρθα σπιτι εβαλα την καρτα πανω...........καμια σχεση με πριν η μερα με την νυχτα

ποιο γλυκος ηχος ποιο μεστο μπασο εχω παθει πλακα πραγματικα :nada:

thanks to hipro......:kiss: η καρτα μου αλλαξε δραματικα προς το καλο παντα

νημα για την μετατροπη..........

http://forums.creative.com/creativelabs/board/message?board.id=soundblaster&message.id=102568

edit.......

εχω παθει πλακα levelone ακουω Gipsy Kings για να δω τι κανει απο κιθαρες και λες και τους εχω μπροστα μου

........αντε να ερθουν και τα ακουστικα να δω και εκει τι λεει

post-4898-1416073460,9832_thumb.jpg

post-4898-1416073461,0387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

giorgio thanks φιλε.......θελουν λεει 200 ωρες τα chipakia για να ερθουν

στο τελικο σταδιο χωρις ακουστικα που ειμαι τωρα φαντασου οτι νομιζα

οτι ακουγα αλλα ηχεια οταν την πρωτοακουσα..... πραγματικα εβλεπα να

γραφουν διαφορα αλλα ελεγα......ελα μωρε σιγα ποσο ποια......

τελικα φιλε ειναι μεγαλη η διαφορα ισως η ποιο καλη μοντα που εκανα (ο hipro την εκανε)

για το pc μου

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα σαν το emoticon είμαι

:drool:

ναι αλλα δεν λες τιποτα......απο αλλους τα ακουμε για πες για πες

@levelone

απο οτι καταλαβες θα μπουν αρκετοι στην μπριζα για αλλαγες με το νημα που ανοιξες

Link to comment
Share on other sites

Τον κακόμοιρο τον Zero ( http://www.head-fi.org/forums/f5/review-zero-24-bit-192khz-dac-headphone-amp-pre-amp-269458/ ) δεν τον είχα δοκιμάσει και καθόλου και ο ΚΑΚΟΣ με έψησε να τον μοντάρω με καινούρια Opamp (από eBay τα πήρε - him u ask) και τα βάλαμε πάνω και....

Απλά respect - τον LM4562 τον πάτησαν κάτω οι OPA627BP. Απίστευτος ήχος, χαζέψαμε. Και μιλάμε για onboard κάρτα ήχου, που να δοκιμαστεί σε Vista (καλύτερος ήχος) και καμιά Auzen/Xonar...

Εδώ να φανταστείς έχω πάρει τη Xonar D2X για το καινούριο PC και τώρα που άκουσα τον 627, πήρα και τους έβαλα πάνω στην Auzentech Prelude και ψήνομαι να την κρατήσω έτσι.

Θα πέσουν δοκιμές όταν ευκαιρήσουμε αμφότεροι, κόλαση θα γίνει.

Ειδικά σε ένα κομμάτι (καταπληκτικό) με πιάνο που είχε ο Μήτσος ήταν...άστα.

Ηδονές.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο george καλη ακροαση φιλε

οσο διαβασα στο νετ αλλαζει και αρκετα ο ηχος μετα απο το στρωσημο

οποτε ετοιμασου για ακομα ποιο μεγαλες ηδονες

ρε παιδια πως την λενε την βαση που πατανε πανω τα opamp για να δω στο νετ ?

σαν τι θα κανω αναζητηση ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα πραγματα ηρθαν χθες και μετα απο μια επισκεψη στον ανθρωπο που κανει κεντημα

με το κολλητηρι :clap:........a.k.a ( hipro5 )

http://www.thelab.gr/attachment.php?attachmentid=30604&d=1208615850

:giveup: ο ανθρωπος ζωγραφιζει

ωραια καρτα και thread:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.