Jump to content



Ποια ηταν η καλυτερη μητρικη για P3??? ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!!!


BeetleJuice

Recommended Posts

λοιπον τα κεφαλια μεσα και θυμηθειτε!

απο προσωπικη εμπειρια και καμια 100σταρια mobo που ειχαν περασει αποτ α χειρα μου σε καποια παλια μου δουλεια εχω κατασταλαξει στην asus CUV-4xE που εδινε 3,6 στις ραμ και 2 και κατι στο cpu

ειχε το 694Χ chipset και jumperless και δεν κολαγε απο το oc με τπτ

παρομοιες επιδοσεις αλλα χωρις εξτρα βολταζ και κολπα εχει η qdi Α10Τ και Α10F με 694Τ και 694Χ αντιστοιχα

αλλα θελει πολυ μονταρισμα για να παιξει με πολλα βολτ κτλ...

θυμαται καποιος κατι καλυτερο απο αυτο , κατι σουπερ ξερω γω κτλ?

το βχ440 ηταν επισης καλο αλλα εγω τοχω δει μονο σε σλοτ1 πλατφορμα , οκ παιζει και με ανταπτορα απο σλοτ1 σε σοκετ 370 αλλα σαν μητρικες δεν ειχαν τπτ το ιδιαιτερο...

ελα ελα να θυμομαστε ειναι σημαντικο για την ομαδα μας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

CUSL 2 και δεν θυμαμαι αν ειχε και κανα "+" στον τιτλο. Πανε πολλα χρονια απο τοτε που την ειχα με τον celly 566.

Σε σοκετ 370 νομιζω δεν παιζοτανε. Αλλα εσυ μιλας για μητρικη που να ανεβαζει FSB... και δεν ξερω αν υπηρχε καμμια αλλη που να ανεβαζε περισσοτερο. Αυτη ηταν all around.

Αυτες που επαιρναν Tualatin ηταν με το 915 chipset?? ASUS TUSL πρεπει να πηγαιναν πολυ καλα...

Link to comment
Share on other sites

BX440 δεν λεγοταν ρα παιδια?

εχω τετοιο μομπο αλλα λεμε ειναι σλοτ 1 και οκ επαιζε πολυ γρηρορα τις μνημες αλλα τα μομπο δεν ειχαν δυνατοτητες

πχ δεν αναγνωριζαν ολες τις μνημες και απο oc πολυ λιγα πραγματα

εγω εχω δει καλες επιδοσεις με via 694x και 694T

810 και τετοια που λετε δεν ταχω δει ποτε

μιλαω για SDRAM παντα ε?

γιατι δεν το διευκρινησα στην αρχη

μια εξισου καλη ερωτηση ειναι αν πηγαιναν καλυτερα με ddr ή με sdram

γενικα για βοηθειστε λιγο γιατι πρεπει μαλλον να αγορασω ενα καλο μομπο να το βαλω στο ss γιατι εχω πολλα cpu και καλες mems...

οποιος εχει και κανα λινκακι θα βοηθουσε πολυ

λογικα e-bay ε?

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα εκείνες τις εποχές το μόνο που μπορούσες να κάνεις ήταν να επιλέξεις κάτι μεταξύ 100 και 133FSB.

Υπήρχαν κάποιες ελάχιστες επιλογές ανάμεσα (π.χ. 112 ή 115FSB) αλλά σε μερικά μπόρντ και τίποτα άλλο.

Παραπάνω από 133 δεν θυμάμαι να έχω δεί κάτι και μιλάμε πάντα για SD-RAM μνήμες.

Διάβασε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_440BX

και στο τέλος του άρθρου κτύπα το link intel chipset comparison list για να τα δείς ΟΛΑ όσα υπήρχαν.

Σημείωσε ακόμα ότι τότε ΔΕΝ έπαιζε κλείδωμα agp/pci οπότε μαζί με τις cpu & ram ανέβαιναν και ΟΛΑ τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα εκείνες τις εποχές το μόνο που μπορούσες να κάνεις ήταν να επιλέξεις κάτι μεταξύ 100 και 133FSB.

Υπήρχαν κάποιες ελάχιστες επιλογές ανάμεσα (π.χ. 112 ή 115FSB) αλλά σε μερικά μπόρντ και τίποτα άλλο.

Παραπάνω από 133 δεν θυμάμαι να έχω δεί κάτι και μιλάμε πάντα για SD-RAM μνήμες.

Διάβασε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_440BX

και στο τέλος του άρθρου κτύπα το link intel chipset comparison list για να τα δείς ΟΛΑ όσα υπήρχαν.

Σημείωσε ακόμα ότι τότε ΔΕΝ έπαιζε κλείδωμα agp/pci οπότε μαζί με τις cpu & ram ανέβαιναν και ΟΛΑ τα άλλα.

Μα επαιζα πολλα cpu στα 166 mhz αν θυμαμαι καλα

εχω μνημακια sdram που πανε 2-2-2-5 στα 160mhz με 3,6 βολτ

το cuv4x-e 200αριζε για την πλακα του και benchαριζε και 32Μ σε....κατι ωρες φυσικα...

οτι γινεται αυτο που λεω γινεται , σηκωναν fsb αρκετα αρκει ναχες καλο μομπο

εμενα το cuv4x-e μου καηκε γμτ...

εχω παρει κατι ποντους απο καλα κλοκια με μητρικες ομως χαμηλων απαιτησεων

αυτες για να τις κανεις οβερκλοκ θες τα κερατα σου

δεν εχει ουτε jumpers ουτε τπτ

πρεπει να σηκωνεις ποδαρακια , να κανεις μοντα με jumper δικα σου για να ξεγελασεις το ολοκληρωμενο και να δωσει vcore , 3,3voltmod , και πολλα αλλα

ΔΕΝ γινονται αυτα με τριμερ και δεν ξερω γιατι

εκτος και αν κατι δεν εχω πιασει εγω σωστα...

κολαση κοινως...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μιά ματιά εδώ: http://www.cpudatabase.com/

Πήγαινε στο url που γράφει απάνω και δες αριστερά στο link που γράφει Search Database. Επέλεξε τον επεξεργαστή που έχεις και θα σου βγάλει με ποιές μητρικές έχουν πάει και πόσο.

post-173-1416073427,9938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτες που ειπαμε παιζουν κυριως αποσο βλεπω

το celeron μου ειναι τοσο σπανιο που το database ειναι αδειο...

καλο κομματι για ποντους στην ομαδα...

το ζητημα ειναι οτι θελω πανω απο 2 βολτ σιγουρα

και οκ δεν ξερω αν τα καλα αποτελεσματα ειναι με ddr1 ή με sdram

δεν μπορω να κοιταξω τοσες πολλες μητρικες τι ηταν η καθεμια...

Link to comment
Share on other sites

bx master και bh6

440bx ηταν το απολυτο chipset για p3. default 100mhz αλλα με μια nvidia που αντεχε να παιζει το agp ψηλα ανεβαζες οσο ηθελες.

pci lock ειχαν κανονικα, agp δεν ειχαν

τον p3 650 τον επαιζε στα 975 aka 6.5*150 με tnt2 σε διαυλο 100mhz απο 66.

τα 815 ειχαν agp lock αλλα 512 μαξιμουμ μνημη ενω τα via ηταν επιεικώς για τα πανυγηρια απο θέμα ταχυτητας και drivers.

οι p3 ειχαν ταβανι στα 1ghz και κατι ψηλά λόγω σχεδίασης. αυτο αλλαξε με τους tualatin αλλα δεν εμειναν πολυ στην αγορα λογω p4/

οσο ταση και να δωσεις δεν προκειται να ακουσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλές όλες αυτές οι μητρικές που λέτε αλλά εμένα με είχε εντυπωσιάσει μια άλλη μητρική τότε. Η soyo sy6ba+III. Τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναδεί. Απίστευτο oc, είχε auto pci lock από 33 έως 41 ανεξάρτητα από το fsb που είχες βάλει και είχε τα πάντα από εξοπλισμό. Δεν την άλλαζα με τίποτα για καμμιά asus. Που να τη βρεις θα μου πεις τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Η της φωτογραφιας , που αν και εμπαινε ασταθεστατα και 1250/6.5 (/4 το pci !) windows η ποιο "κοντινη" φωτο που βρηκα σωσμενη ηταν η ποιο κατω. Παντως πανω απο 150κατι/4 θυμαμαι η φτηνιαρα 100αρα δικτυου με το RT8139 τα φτυνε ,οποτε εχει υποψην σου τον παραγοντα pci=fsb/4 ;( (με τον μαξτορ D740L κατι.. δεν ειχα παντως προβλημα και ζει και βασιλευει ο δισκος μεχρι και σημερα)

P3-1151.gif

.

.

....CUSL2-C φυσικα :D

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μητρική που να χρησιμοποιει το Via Apollo Pro 133A θα μπορούσες να κοιτάξεις! Εγώ είχα μια της Asus και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Hταν slot1 και χρησιμοποιούσα adaptor. Δεν ξέρω όμως απο o/c πως τα πήγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.