Jump to content



Προτάσεις για mouse


l2phile

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.

Χθες λόγω νεύρων έσπασα το προηγούμενο ποντίκι (ευτυχώς ήταν MS Optical Basic DSP = 8 ευρώ) και τώρα σκέφτομαι ποιο να πάρω.

Το ex-ποντίκι μου υπηρέτησε άψογα τον κάτοχο του για πάνω από 3 χρόνια.Οπότε σκέφτομαι μήπως πάρω το ίδιο, μιας κ φθηνό είναι κ την δουλειά του την κάνει άνετα.Απλά είδα κάτι razer στο hacshop και ψήθηκα άγρια...:laughing:

Τέσπα, είμαι ανάμεσα στα εξής:

MS Optical Basic DSP - 7,29€

Logitech MX400 Laser - 29,89€

και σε κάποιο Razer από Hacshop < 60€

Για να σας διευκολύνω.Η κύρια δραστηριότητα μου στο πισι είναι βόλτες με το ποντίκι σε φακέλους/αρχεία,web browsing/και πουυ κ πουυυυυυ κανένα παίγνιο.Οπότε δεν θέλω κάτι τόσο τέλειο για παιχνίδια όσο το να είναι ξεκούραστο.(το logitech μου κάνει για τέτοιο)

Εσείς τι έχετε, και τί μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

EDIT: Μouse pad έχω το κλασσικό του Πλαισίου με jel το οποίο μου έχει σώσει τον καρπό.Προτείνετε κάποιο άλλο ή να μείνω με αυτό ( κ μόλις χαλάσει να πάρω το ίδιο)

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι.Αυτό σου λέω το είχα 3 χρόνια.Απλά ήταν η κακιά στιγμή (κ οι δυνατές μπουνιές)

Α κ κάτι που ξέχασα.Που θα δω διαφορά ας πούμε από το MS Basic Optical των 7 ευρώ από το logitech των 29;Θα είναι πιο ξεκούραστο λόγω σχήματος;Και με τα dpi που λένε ισχύει ότι όσα περισσότερα τόσο καλύτερα;Εγώ θα καταλάβω διαφορά όταν ψάχνω να βρώ ένα λινκ ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι εκανα εγω...

Πηγα σε ενα καταστημα που τα ειχε ολα ανοιχτα σε demo και τα δοκιμαζα ενα ενα για να δω ποιο "καθεται" καλυτερα στο χερι μου

Αν και ψηνομουν για Logitech,τελικα δεν με βολευαν οσο αυτο που πηρα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Το logitech το ανέφερα γιατί εμένα μου καθόταν :o καλά (μισό λεπτό που το δοκίμασα)

Απλά ρωτάω μήπως έχει κάποιος κάποιο ακριβό mouse ( 1000000 dpi, 50 πλήκτρα, 5 ροδέλες,φωτάκια,ζάντες) και τον βολεύει πιο πολύ από τα απλά.Αν κ το logitech 30* που κάνει δεν νομίζω να είναι πολύ απλό.

*

Ήμουν της πολιτικής...

-Ποιό είναι το πιο φθηνό σας ποντίκι;

-Αυτό

-Πόσο κάνει;

-3,5 ευρώ

-:o Πιο φθηνό δεν έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το Logitech MX Revolution και ειμαι απισευτα ικανοποιημενος. Αξιζε ολα τα λεφτα του. Μου καθεται απιστευτα στο χερι και εχει τρομερα γρηγορη αποκριση (οπως εαν ηταν ενσυρματο) . Το μονο αρνητικο ηταν η τιμη του η οποια οπως ειπα αφου το ειδα στην πραξη δεν την ξανασκεφτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το Logitech MX Revolution και ειμαι απισευτα ικανοποιημενος. Αξιζε ολα τα λεφτα του. Μου καθεται απιστευτα στο χερι και εχει τρομερα γρηγορη αποκριση (οπως εαν ηταν ενσυρματο) . Το μονο αρνητικο ηταν η τιμη του η οποια οπως ειπα αφου το ειδα στην πραξη δεν την ξανασκεφτηκα..

+1.....Kαι μια πιο φ8ηνη λυση ειναι το ΜΧ1000....

Για all around χρηση αυτα τα δυο ειναι πολυ καλες επιλογες.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το Logitech MX Revolution και ειμαι απισευτα ικανοποιημενος. Αξιζε ολα τα λεφτα του. Μου καθεται απιστευτα στο χερι και εχει τρομερα γρηγορη αποκριση (οπως εαν ηταν ενσυρματο) . Το μονο αρνητικο ηταν η τιμη του η οποια οπως ειπα αφου το ειδα στην πραξη δεν την ξανασκεφτηκα..

Ίσως το καλύτερο ποντίκι για Strategy Games, καταπληκτικό.

Μέσα στο λειτουργικό από την άλλη, ειδικά σε browsing...δεν περίμενα τα reviews να έχουν τόσο δίκιο. Φοβερή ροδέλα, απίστευτο + πολύ άνετο στο χέρι.

Μόνο μειονέκτημα - ξεχνάω να το φορτίζω :p και >σημαντικό< κάνει "παράσιτα" με τα ασύρματα ηχεία (Ζ-5450) που χω, γι αυτό του έχω τον receiver πολύ κοντά.

Δείτε και αυτό όσοι το έχετε:

http://www.mstarmetro.net/users/rlowens/uberOptions/

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε παιδιά αυτά αλλά από τα 7 ευρώ του MS Basic Optical να πάω στα 90 παραπάει.

Άντε πείτε ασάπ.Αλλιώς αύριο πάω κέντρο για Deathadder (το βρήκα στο Γραμμη 48 ευρά)

Link to comment
Share on other sites

εγω με το habu microsoft ειμαι πολυ ευχαρηστιμένος. έχει γύρο στα 40 ευρα.

γρήγορο και άνετο.

πήγενε σε μαγαζί που να τα έχει demo και δοκιμασέτα. όποιο σου κάτσει καλύτερα τσίμπα το;)

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Το DeathAdder ψώφησε....

Το συνδέω, αναγνωρίζει usb device, την εγκαθιστά, και μετά σου πετάει ένα ωραίο usb device malfunctioned....(το μόνο που λειτουργεί είναι το φωτάκι στην ροδέλα)

Άντε να δούμε αύριο το πως τα πάει κ το RMA

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.