Jump to content



Κάρτα γραφικών για low-end σύστημα


theovaz

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω μια vga για το μικρό pcάκι μου που το χρησιμοποιώ για surfing,ταινίες,μουσική,downloading,γενικώς χαλαρά πράγματα δλδ.Gaming σε αυτό το pc δεν θα παίζει,για αυτά έχω το pc της υπογραφής:p.Η ανάλυση που θα παίζει θα είναι 1680χ1050. Θα δώσω το πολύ 60ε.Θέλω μια τίμια πρόταση,ικανοποιητική για τα (λίγα) πραγματάκια που την θέλω και προπαντώς να μην κάνει πολύ θόρυβο και να μην έχει προβλήματα υπερθέρμανσης(άρα όχι παθητική ψύξη).Καλό επίσης θα ήταν η κάρτα να έχει hdmi.Το υπόλοιπο σύστημα για να πάρετε μια ιδέα θα είναι: 2χ1γίγα value 800άρες μνήμες,μιτρική albatron p35,470w psu και επεξεργαστή c2d 4500.Περιμένω τις προτάσεις σας με ανυπομονησία:flower:.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω να φαινεται καμια διαφορα. παντως η ατι βγαζει και ηχο στην nv απο αλλο καλωδιο... δλδ αμα βαλεις μια 8800 αντι της 3450 ποση διαφορα θα εχει απο ενα συστημα με φορμουλα και q6600 ας πουμε? τεσπα....

review

http://en.expreview.com/2008/01/15/first-review-amd-radeon-hd-3450-128mb/

εχουνε την 128mb ram version ομως.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ..το pc θα είναι άλλο απ'αυτό της υπογραφής και θα χρησιμοποιείται μόνο για χαλαρά πράγματα, παιχνίδια παίζω με το pc της υπογραφής.Αυτό που λέω είναι ότι έχω ακούσει ότι οι ati έχουν καλύτερη ποιότητα απ'τις αντίστοιχες σε απόδοση nv.

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις διπλα διπλα οηονες ιδιες και να κοιτας επι λεπτα για να βρεις καποια διαφορα αν τη δεις. ποσο μαλλον σε κινουμενη εικονα και αν δεν εχεις και φοβερη οθονη. και αν ισχυει ακομα αυτο....τεσπα. το καταλαβα τι θα κανει το πισι αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το συστημα με δυνατη καρτα γραφικων δεν ειναι καθολου low end. ειναι performance :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο δυνατή δεν είναι, στα 3D. Αλλά αν δεν την θέλεις για games μάλλον δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο.

Αλλιώς δες και αυτήν

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1087525

Link to comment
Share on other sites

βρε με δυνατη καρτα ειπα ειναι performance οχι με την 3450...:)

@ yianni

για htpc τη θελει τη καρτουλα το παιδι στα 1080 ο επεξεργατσης του ριβιου (conroe-L) ειναι στο 5% περιπου οποτε μιααααα χαρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ. Για αυτό έγραψα ότι αν δεν θέλει να παίξει games δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Εδώ στον ξάδερφό μου του είχα βάλει 2400pro σε 46άρα Aquos και έπαιζε 1080p για πλάκα με τον 4000+ Χ2.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και όχι. Η κάρτα δεν αποτελεί πανάκια. Ακόμα και με μια κάρτα που έχει hardware decoding ένα κάποιο cpu utilization υπάρχει. Μην ξεχνάς ότι θέλει και ο ήχος μια κάποια υπολογιστική ισχύ για να αποκωδικοποιηθεί.

Αν ο Ρ3 είναι στο 1GHz ίσως να την παλεύει έστω τουλάχιστον στα 720p.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η παραπληροφοριση του πλαισιου στο μεγαλειο της.. η καρτα αυτη ΔΕΝ εχει memory clock στα 1600mhz , αλλα στα 1000 μιας και εχει DDR2.. :( , για ΗΤPC , ισως δεν ειναι μεγαλο το κακο , αλλα για κανα παιχνιδακι , στην ηδη μετρια 3650 που δεν εχει bandwidth, η διαφορα στο clock φαινεται αισθητα στην αποδοση.

δοκιμαζοντας σημερα μια 3650 με DDR3@1600 , σε Q6600@default , στο 06 , απο 4814(1585 sm2 , 1954 sm3) , χαμηλωνοντας την στα 1000μηζ , κατρακυλισε στα... 3827(1211 sm2 ,1559 sm3) :o , τοσο μεγαλη διαφορα δεν την περιμενα , σιγουρα με ddr2 θα εχει καλυτερα timmings αλλα δε νομιζω οτι θα κερδιζε πολλα σε σχεση με τα 3827..

Link to comment
Share on other sites

στο eshop λέει οτι έχει 256ΜΒ ενω στο interset 512MB.

στις φωτο εχουν διαφορετική ψύκτρα και η τιμή είναι σχεδόν ίδια.

ίσως υπάρχουν και οι δύο ή έχει κάποιο τυπογραφικό λάθος.

θα πάρω αύριο τηλ να ρωτήσω γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτή τη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.