Jump to content



Ερώτηση για HTPC


Melkon

Recommended Posts

στο συκγεκριμενο κουτακι δεν μου αρεσει το μπροστινο του!

Επισης θελω να ρωτησω αν οι μνημες οι crucial που εχω βαλει σηκωνουν OC?

Περι της καρτας γραφικων προτιμω να την εχω πανω για να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να παιξει HD!

Link to comment
Share on other sites

Για HTPC είναι μαλλον καλυτερα AMD λόγω καλυτερου IGP (780), σε καθε περιπτωση δεν χρειαζεσαι εξτρα VGA αν παρεις κάτι τέτοιο που εχει HDMI, ειναι σαφως πιο γρηγορο απο G31 και εχει μαλλον χαμηλοτερη καταναλωση απο G31 + HD3450.

Link to comment
Share on other sites

πάρε κανένα πιο μεγάλο σκληρό να βάλεις τα mp3 σου άνετα και τα DVD ριπαρισμένα να τα βλέπεις με την άνεσή σου, όποτε θες. Τα πράγματα θα είναι στριμωγμένα εκεί μέσα για να προσθέτεις αφαιρείς σκληρούς κάθε τρεις και λίγο.

για τη μνήμη και το oc αφού ο 2180 έχει 800fsb=>200*2 ΜΗz οι μνήμες 1:1 θα σου φτάνουν οι 667 που διάλεξες για να το ανεβάσεις κάπως. Μπορείς να πάρεις τις 800άρες πάλι crusial μόνο 6€ ακριβότερες είναι, για να είσαι πιο άνετος. Bέβαια δεν συνηθίζεται να ανεβάζεις τα ΗΤPC. Το σημαντικό είναι να διαλέξεις ένα κουτί που να χαίρεσε να το βλέπεις και να σε εξυπηρετεί, και όχι και τόσο οι επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια την VGA την παιρνω για μελλοντικα στα video.Περι του δισκου θα παρω πιο μενα εναν εξωτερικο για ολα αυτα επισης δεν ξερω ακομα αν θα κανω OC και αν θα ειναι πολυ μικρο!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον morpheus στο θέμα του board. προσωπικά πήρα αυτό και τον 2160 και παίζει μέχρι και 1080p μια χαρά. έχει onboard hdmi-vga-dvi και για ήχο optical-coaxial-analog. Με τη διαφορά πάρε δίσκο. θα σου χρειαστεί :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1072056

δλδ αυτη η mobo με τον 2180 τις crucial που εχω βαλει και μπορει λιγο OC με μια ψυκτρα απο τον q6600 μου θα μπορεσει να παιξει 1080p και θα εχει μικρη καταναλωση και προτιστως θα μπορει να γινει OC?

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1072056

δλδ αυτη η mobo με τον 2180 τις crucial που εχω βαλει και μπορει λιγο OC με μια ψυκτρα απο τον q6600 μου θα μπορεσει να παιξει 1080p και θα εχει μικρη καταναλωση και προτιστως θα μπορει να γινει OC?

Jet θα είναι. Εδώ με G31 (που δεν έχει HD) και με stock 2180 (@2Ghz) παίζει HD (1280x800) 40-60% cpu load.
συμφωνώ με τον morpheus στο θέμα του board. προσωπικά πήρα αυτό και τον 2160 και παίζει μέχρι και 1080p μια χαρά. έχει onboard hdmi-vga-dvi και για ήχο optical-coaxial-analog. Με τη διαφορά πάρε δίσκο. θα σου χρειαστεί :)
Πόσο cpu load έχεις σε HD video ?
Link to comment
Share on other sites

Jet θα είναι. Εδώ με G31 (που δεν έχει HD) και με stock 2180 (@2Ghz) παίζει HD (1280x800) 40-60% cpu load.

Περίεργο... Εγώ με 690G και τον AMD 4200+@default δεν έχω πάνω από ~45% και δεν κάνει και decoding η κάρτα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1072056

δλδ αυτη η mobo με τον 2180 τις crucial που εχω βαλει και μπορει λιγο OC με μια ψυκτρα απο τον q6600 μου θα μπορεσει να παιξει 1080p και θα εχει μικρη καταναλωση και προτιστως θα μπορει να γινει OC?

Μικρή κατανάλωση με quad καi oc δεν θα έχεις δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... Εγώ με 690G και τον AMD 4200+@default δεν έχω πάνω από ~45% και δεν κάνει και decoding η κάρτα.
Οι συγκρίσεις είναι ατυχείς όταν δεν χρησιμοποιούνται τα ίδια video, codecs και player.
Link to comment
Share on other sites

Οι συγκρίσεις είναι ατυχείς όταν δεν χρησιμοποιούνται τα ίδια video, codecs και player.

Οι επισημάνσεις πιστεύω είναι αποδεκτές όταν οι Players που παίζουν στα HTPCs είναι 4 (CoreAVC, BSplayer, MP classic, VLC).

Οπότε υπάρχει σημείο άξιο αναφοράς και όχι σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.