Jump to content



(Σ)Vista to XP!


SHOG

Recommended Posts

Έχω ένα λάπτοπ (acer aspire 5520) με λειτουργικό vista home premioum...

Όπως καταλαβαίνετε δεν τα αντέχω άλλο..!:woot:

Θέλω να του βάλω ΧΡ, αλλά μετά απο μια επικοινωνία με την εταιρία με ενημέρωσαν οτι δεν υπάρχουν οι drivers για τα ΧΡ...

Μετά απο μια αναζήτηση στο γούγλη βρήκα κάποιους, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι θα λειτουργίσει...

Μήπως έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο??:help:

ps: Στη συσκευασία δεν υπήρχαν CD εγγατάστασης, αλλά μέσω ενός προγράμματος έγραψα όλα τα setup σε ένα DVD

Link to comment
Share on other sites

Σε μια φίλη πριν από 8 μήνες έκανα το ίδιο σε ένα vaio. Drivers δεν υπήρχαν στο επίσημο site αλλά έβαλα από αλλό παρεμφερές μοντέλο και το laptop παίζει μια χαρούλα. Καλού κακού κάνε ένα ghost τον δίσκο με τα vista όπως έχει και αν τα βρείς σκούρα, επανέφερέ το! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε μια φίλη πριν από 8 μήνες έκανα το ίδιο σε ένα vaio. Drivers δεν υπήρχαν στο επίσημο site αλλά έβαλα από αλλό παρεμφερές μοντέλο και το laptop παίζει μια χαρούλα. Καλού κακού κάνε ένα ghost τον δίσκο με τα vista όπως έχει και αν τα βρείς σκούρα, επανέφερέ το! :D

Έχω κ'ανει ghost τον δίσκο...Τώρα θα κυτάξω για οδηγούς κάπιου πλησιέστερου μοντέλου...

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις drivers σε όλα κατά πάσα πιθανότητα.

Αρκεί μόνο να ξέρεις το ακριβές μοντέλο για κάθε τμήμα hardware (Π.χ. να ξέρεις το μοντέλο για τον προσαρμογέα LAN, για το chipset κτλ.).

Έτσι θα πας στο site του εκάστοτε κατασκευαστή και θα βρεις drivers για XP.

Τα Vista με απογοήτευσαν. Η X-Fi υπολειτουργούσε, κάμερα, εκτυπωτής δεν αναγνωρίζονταν και σε αυτά να προσθέσω και τη μειωμένη απόδοση στα παιχνίδια σε σχέση με τα XP, στα οποία το συστηματάκι μου πετάει... Ντάξει τα έχουμε πει άπειρες φορές αυτά, αλλά απλώς δεν μπορώ ούτε κι εγώ να τα κρατήσω...

Link to comment
Share on other sites

Drivers θα βρεις ευκολα απο πλησιεστερα μοντελα..

Το ζορι ειναι με τους sata κατα την εγκατασταση των ΧP που θα χρειαστεις usb floppy και μαλιστα Nec.(απο 4-5 drive που δοκιμασα για καποιο λογο μονο αυτο δουλευε)..

Εκτος αν παλι τους ενσωματωσεις στα XP.

Τρελη ταλαιπωρια.Αστο ετσι...

Υ.Γ. για καποιους controllers τα xp εχουν οδηγους ενσωματωμενους αλλα πολυ σπανια συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας κ τις απαντήσεις σας...

@blindy: Κ εγώ αυτό βρήκα στο γούγλη, αλλά στο site της acer έχει περισσότερους κ όλοι είναι για vista...

@nickstamat: To πρόβλημα με αυτό είναι οτι δεν υπάρχουν manuals για το κάθε ένα...οπώτε περιορίζομαι στις πληροφορίες που μου δίνει το σύστημα...

@Astakos: Ελπίζω να μην αντιμετιμετωπίσω τέτοιο πρόβλημα...!!

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις drivers σε όλα κατά πάσα πιθανότητα.

Αρκεί μόνο να ξέρεις το ακριβές μοντέλο για κάθε τμήμα hardware (Π.χ. να ξέρεις το μοντέλο για τον προσαρμογέα LAN, για το chipset κτλ.).

Έτσι θα πας στο site του εκάστοτε κατασκευαστή και θα βρεις drivers για XP.

Αυτό που λες δεν ισχύει 100% νομίζω. Κάποιοι κατασκευαστές laptop χρησιμοποιούν μοναδικά κομμάτια που δεν υπάρχουν σε ευρεία παραγωγή, άρα και η εύρεση οδηγών μερικές φορές μπορεί να γίνει προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απ' τη acer μου είπαν οτι άν έχω δημιουργήσει ta DVD που το πρόγραμμα της acer τα ονομάζει "Εφεδρικός δίσκος εργ. επιλογής", θα μπορώ να τον επαναφέρω όπως όταν το άνοιξα για πρώτη φορά...(να γίνει εγγατάσταση των vista δηλ.) άν δεν πετύχει η εγγατάσταση των xp ή των drivers...

Όντως ισχύει ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται...???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω ένα λάπτοπ (acer aspire 5520) με λειτουργικό vista home premioum...

Όπως καταλαβαίνετε δεν τα αντέχω άλλο..!:woot:

Θέλω να του βάλω ΧΡ, αλλά μετά απο μια επικοινωνία με την εταιρία με ενημέρωσαν οτι δεν υπάρχουν οι drivers για τα ΧΡ...

Μετά απο μια αναζήτηση στο γούγλη βρήκα κάποιους, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι θα λειτουργίσει...

Μήπως έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο??:help:

ps: Στη συσκευασία δεν υπήρχαν CD εγγατάστασης, αλλά μέσω ενός προγράμματος έγραψα όλα τα setup σε ένα DVD

Φιλε κ γω τον ιδιο υπολογιστη εχω, drivers θα βρεις εδω :daisy: http://www.acerpanam.com/flex/acerdrivers/bin/drivers.html?CFID=460690&CFTOKEN=37817833

εγω εβαλα XP Dark v.6 και ολα καλα.

Οσο για το Recovery που ρωτησες σε μενα δε δουλεψε,μην το ψαχνεις..κατεβασε xp απ τη σελιδα που σου δωσα (δαλεγεις μοντελο κ δεξι κλικ στον ντραιβερ να σου βγαλει πληροφορια αν ειναι για βιστα η xp κ κατεβαζεις) κ vista απ το επισημο.

καλη τυχη :lock:

Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε μου! Θα τους κατεβάσω..., αν και μάλλον θα αφήσω τα vista γιατί τα ΧΡ σε λίγο καιρό...:bye:

Εσύ πώς το βλέπεις πάει καλύτερα με τα ΧΡ?

εχουν πολλα ψωμια τα xp ακομη μην ανησυχεις.προσωπικα πιστευω τα vista ηταν μια ατυχης προσπαθεια,παρολο που αχουν καποια καλα σημεια,μισο χρονο που τα χρησιμοποιησα μου σπασαν τα νευρα(πολυ ασταθη κ ασυμβατα με αρκετα προγραμματα ασε που για παιχνιδια δεν το συζηταω).

θα περιμενω τα W7 να δω πως θα πανε στην αρχη κ αν λενε κατι ισως τοτε να κανω αναβαθμιση.

Οσο για τα XP μεχρι τωρα παει σουπερ το πιτσι,αναγωρισε αμεσως καμερες,εκτυπωτες κτλπ (που με τα βιστα θα ταν θαυμα),τα games μια χαρα,ολα τα προγραμματα παιζουν,updates κανονικοτατα κ δεν ειχα ουτε ενα κολλημα απο τοτε που βγαλα τα vista.

με λιγα λογια ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ :-O

ΥΓ.αν σκεφτεσαι τοπεριβαλλον μπορεις να το αλλαξεις με tuneup :magic:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτά που λές για τα vista...!!! Και εγώ συνέχια τα χειρότερα λέω...

Μάλλον θα τα βάλω τα ΧΡ ή θα περιμένω κ εγώ τα 7....

Για το περιβάλλον δεν ανυσυχώ!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω XP μαζι με τα Vista εδω και κανα εξαμηνο πανω στο δικο μου Acer...δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρεις drivers...ακομα και για modem και card reader.

Αν πραγματικα τα χρειαζεσαι προχωρα το...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.