Jump to content



Linux Fight Club


jimakos21

Recommended Posts

Ειμαι με sVista.

Η γρηγοροτερη εγκατάσταση που εχω κανει ποτέ σε Windows για να πω την αληθεια. Ομορφα εφέ αλλά ξεζουμίζουν τον υπολογιστή. Καμια σχεση δε με το compiz fusion που ειναι ετη φωτος καλυτερο. Μου εβγαλαν την πιστη για να μπω στο Internet και στο τελος που μπηκαν, δεν καταλαβα τι έφταιξε. Τα γνωστα κουλά της M$. Γενικότερα καθομαι περιπου 3 ωρες και τα ρυθμιζω διαβαζοντας τον οδηγο του mariosalice που ειναι εργο τέχνης. Θελει δουλειά ακόμα το πράγμα όμως.

Σε συγκριση με το Ubuntu, απλα ειναι εκτός συναγωνισμού, γιατί είναι καλύτερο σε επιδοσεις, εφέ, ασφάλεια, σταθερότητα.

Θελω να σταθώ σε ένα και μονο γεγονός, ότι τα Vista δεν εχουν καθολου καλη υποστηριξη απο drivers. Αν και αναγνωριστηκαν ολα μου τα hardware, πως ξερω αν λειτουργουν στο full αφού δεν εχω drivers ακομα και για την μητρικη. Βεβαια βρηκα κατι στο website της ASUS αλλα δεν γινονται install. Δηλαδη, αν το μεγάλο ατού των Windows που ήταν η συμβατότητα και τα παιχνίδια αρχίζει να φθήρετε τοτε ...:jump:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

παρ ότι παντελώς offtopic τα βιστα κατ εμε, σε τωρινό η/υ, πόσο μάλλον στα τούμπανα που έχουμε οι πιο πολλοί, τρέχουν νερό.Ειδικά εκδόσεις χ64, με 4+ ραμ, μετά από 7-10 μέρες που το superfetch πιάνει δουλεία, πάνε εμφανώς πιο γρήγορα από xp.

Από θεμα οδηγών, εγώ τους πέρασα όλους απο cd-sites και δεν έχω κανένα πρόβλημα απ το Νοέμβρη που τα έβαλα για πρώτη φορά.

Σε επιδόσεις -φπς- σίγουρα είναι χειρότερα από xp αλλά όχι ιδιαίτερα, και ΣΙΓΟΥΡΑ δε το αντιλαμβάνεσαι με ένα σύγχρονο η/υ.Στην τελική μπορείς να βγάλεις και όλα τα εφέ αν είσαι performance freak.

Σε σταθερότητα τα μόνα bsod που έχω δει είναι όταν είναι σε hibernation και παίξει το ρεύμα, εκεί σε μένα έπαιξε πρόβλημα, και εν τέλει το άλλαξα και τα κάνω κανονικά shutdown...

Στο θέμα ασφάλεια, εγώ ποτέ δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με καμία έκδοση win.Σίγουρα έχω κολλήσει ιούς, αφού έτρεχα "nortoncrack"και λοιπές μπούρδες πριν πολλά χρόνια.Τα τελευταία κρούσματα ιων που κολλάς από σελίδες οφείλονται κατ εμέ στη διάδοση των win και όχι 100% στο λειτουργικό.

Τέλος, τα win κατ εμέ δεν έχουν μεγάλο ατου τη συμβατότητα αυτή καθ αυτή, αλλά το γεγονός ότι τα πάντα παίζουν out of the box.

Τι να το κάνω που το λινουξ παίζει παιχνίδια αν πρέπει να κάνω 200 βήματα για να το τρέξω...

Δε θέλω να κάνω συγκρίσεις κτλ, αφού ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες, αλλά εγώ πραγματικά δε βρίσκω κανένα λόγο να βάλω λινουξ.

Για το χαβαλέ και για αλλαγή μόνο, άντε και για να μάθουμε και κάτι παραπάνω. Αλλά δε νομίζω το ubuntu να έχει αυτό ως στόχο...

ΟΝtopic τώρα, είναι κανείς με arch? θα με τρελάνει αυτή η διανομή.Μ αρέσει σαν concept ότι δεν έχει "σαβούρα" και ότι πρέπει να κάνεις και 2 πράματα manually και να αλλάξεις τα πάντα κτλ κτλ, απλά η διαδικασία μου φαίνεται λίγο -ΠΟΛΥ- δύσκολη.Και δεν μπορώ να βρω κανα καλό guide αναλυτικό για complete noobs :/

Link to comment
Share on other sites

ΚοΜΜ, για την 1η παράγραφο συμφωνώ. Για το out of the box δεν συμφωνώ, το linux είναι καλύτερο αν υπάρχουν drivers, σ' αυτόν τον τομέα.

Όσο για το Arch, έχω εγώ:bigsmile:

Δες το FAQ και το Beginner's Guide, μαζί με τον Official Installation Guide.

Γενικά, πρέπει να ξέρεις να κάνεις partitioning (μάθε λίγο τα filesystems, και κυρίως την οργάνωση του root partition στο linux), να ξέρεις να edit-άρεις κάποια βασικά αρχεία, τα modules που χρησιμοποιεί ο kernel για το hardware σου (υπάρχει αυτόματη αναγνώριση και φόρτωμα, αλλά μπορεί να μην δουλέψει και τέλεια) κ.α.

Άμα γίνει σωστά η εγκατάσταση, μετά είναι πρακτικά γελοίο, να βγεις σε Desktop.

Δες και τον Οδηγό του Wantilles στο ADSLgr. Είναι καλός και πρακτικά είναι τυφλοσούρτης και για τον πιο αρχάριο χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Seph1roth, τα χω κοιτάξει όλα αυτά, θα ανοίξω θρεντ για το αρκ να μη σπαμαρουμε εδώ.

Όπως λες και συ, ΑΝ υπάρχουν drivers :D εκεί είναι το πρόβλημα.Φυσικά δε είναι πρόβλημα του λινουξ, αλλά όσο να ναι σε αποτρέπει απ τη χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.