Jump to content



Linux Fight Club


jimakos21

Recommended Posts

υπαρχει photoshop για λινουξ της μανας του να τρεχει κανονικα στο ubuntu?

λογικα πρεπει να θεριζει...

επισης μιας και το θεμα ειναι ασφαλεια να ρωτησω κατι πανω σαυτο

το κατεβαστηρι μου απαξ και το στησω με λινουξ και εναν web browser και ενα torrentclient ολα της μανας του χωρις wine ειναι ΑΛΩΒΗΤΟ?

δλδ δεν θελω κατι σαν adaware ή κατι σαν αντιβιοτικο ή κατι σαν firewall?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Να πω κι εγώ την γνώμη μου στο ωραίο αυτό thread.

Ή για να χρησιμοποιήσει κάποιος το internet, θα πρέπει να είναι pro και να ξέρει να συντάσει sudo και να αλλάζει επεξεργαστές; Και για να πάρω μια Toyota Corolla θα πρέπει να παίρνω τις στροφές σαν τον Ραϊκόνεν; Και για να μπαίνω σε αεροπλάνο θα πρέπει να έχω δίπλωμα πιλότου;

Πάνω σε αυτό το θέμα, και γενικά το θέμα με τον παππού/πιτσιρίκο/θειά που δεν μπορεί να κάνει τίποτα σε linux, το βλέπετε λάθος το θέμα.

Αν κάποιος έχει μάθει windows και δοκιμάσει ΜΕΤΑ linux, τότε ναι, θα του φανεί δύσκολο. Ειδικά αν είναι "power user" θα φάει μεγάλη πίκρα, και μετά θα καταριέται το linux, απλώς επειδή τα πράγματα δεν είναι ίδια.Και για τα απλά καθημερινά πράγματα, δεν χρειάζεσαι κονσόλα. Απλά αν την χρησιμοποιήσεις κάνεις την δουλειά σου πιο εύκολα και γρήγορα.

Εδώ δεν μπορεί κάποιος να αλλάξει π.χ. audio player ή browser. Πείτε σε κάποιον να αλλάξει το winamp που χρησιμοποιεί 8 χρόνια, με τον windows media player. Θα τσαντιστεί αν δεν μπορεί να κάνει σε 5 λέπτα, όσα έκανε με το winamp παλιότερα.

Σχετικά με το post 48 του gznp:

1+2) Αν μπει στα σχολεία το linux, τότε τα windows θα γίνουν "αυτή η παράξενη m@l@kia που πρέπει να βάλω για να παίζω μόνο παιχνίδια" κτλ. Και κατ' επέκταση, οι windows users θα γίνουν 1337 κι έτσι. Είναι θέμα συνήθειας και λόγω windows!=linux.

3)Και να γίνει αυτό, δηλ. η "κυρίαρχη" διανομή βαριά θα κάνουμε ότι κάνει ο χρήστης που θέλει να καθαρίσει το windows pc: Θα βγάλει default προγράμματα, services κτλ.

Μόνο που σε linux έχει ακόμα πιο πολλές δυνατότητες tweaking.

Συν το ότι σου παρέχεται κι η δυνατότητα να στήσεις διανομή από το 0.

Αλήθεια, κάτι τέτοιο δεν προσφέρουν και τα Windows Server 2008?

4) Εξαρτάται από τον άνθρωπο αυτό το θέμα. Αν ο άλλος είναι "ψωνάρα" (κι υπάρχουν ολόκληρες τέτοιες communities) θα σου πετάξει ένα ξερό RTFM. Αλλά υπάρχουν κι άλλοι που σου κρατάνε το χεράκι και σου λένε ένα τυφλοσούρτη για να μην γκρινιάξεις.

Εμένα μου αρέσει μία μέση λύση, εξήγηση του τι κάνεις και γιατί (κι όχι βαρέθηκα πάενε διάβασε 3 τόμους manpages ή είσαι ζώο κάνε copy-paste αυτό κι εκείνο). Αυτό εξαρτάται όμως κι από τον δάσκαλο κι από τον μαθητή ;)

Για το β συμφωνώ απόλυτα. Απλώς κάνε ένα poll και θα δεις ότι τα 3d-fancy stuff είναι ένας από τους δύο-τρεις λόγους που βάλαν κάποιοι linux. (EDIT: χρησιμοποιώ καθημερινά compiz-fusion = κύβος αλλά γιατί έχει αρκετά χρηστικά στοιχεία κι είναι σε κάποια σημεία όπως τα virtual desktops, πιο intuitive)

5) Απάντησα στην αρχή.

Επίσης ο στόχος του migration του απλού χρήστη, είναι καλός, αλλά αν δεν υπάρχει η συμβατότητα στα προγράμματα και ένα γενικότερο πλαίσιο τήρησης των διεθνών κανονισμών (βλέπε ISO), δεν μπορεί ο απλός χρήστης να κάνει το όποιο migration, ό,τι και να του πεις, ό,τι και αν του δείξεις. Αν έχει την όρεξη να μάθει, μπορεί να το κάνει χωρίς διδασκάλους, δεν είναι και επιστήμη, ένα λειτουργικό σύστημα είναι.

Συμφωνώ επίσης 100%. Δυστυχώς όμως, ακόμα και σήμερα βασιλεύεουν τα ηλίθια πρότυπα. Το OOXML νίκησε το πολύ καλύτερο κι OSS πρότυπο ODF.

edit2: KoMM αν θέλεις να βάλεις arch δεν είναι δύσκολο, απλώς πρέπει να ξέρεις δύο-τρία πράματα πριν το install, κάνε και κανά thread. Κι αν προέρχεσαι από *buntu, δοκίμασε την μετάβαση σε debian (testing ή sid). Εμένα η μετάβαση σε debian μου είχε φανεί σχετικά εύκολη. Θα έχεις και τα πιο πολλά πλεονοκτήματα που έχεις και στο Arch.

Link to comment
Share on other sites

I see, κατευθείαν στα βαθιά.

Έχεις διαβάσει, ή πας κατευθείαν ξεβράκωτος στα αγγούρια? (omg γ' λυκείου dejavu)

Το arch αν το στήσεις, μετά είναι εύκολα maintainable εκτός αν πέσεις σε φάση άκυρου πακέτου.

Good luck.

Link to comment
Share on other sites

Κατανομασα κανεναν ; Μιλησα για σενα ή καποιο αλλο μελος εδω περα ;

Κανέναν; Όχι, απλά όλο τον κόσμο.

εγω προσωπικα εσενα σε θεωρω advanced user και ψαχνεσαι και ασχολεισαι με το αντικειμενο.

Μα και γω geek είμαι ρε μάστορα. Το pc μου το έχω για UT και σερφάρισμα, που σημαίνει ότι δεν ήταν απαραίτητο να αλλάξω 4 διαφορετικούς QX επεξεργαστές.

Αλλά πιστεύω ότι όλοι έχουν το δικαίωμα να έχουνε έναν Η/Υ στο σπίτι τους και να μπορούν να εγκαταστήσουν την καινούρια τους webcam, βάζοντας μέσα το CD και ακολουθώντας τις οδηγίες πατώντας "Next-OK-Next-Finish", αντί να πρέπει να ανοίξουνε prompt και να γράψουνε "mount -t usbdevfs none /proc/bus/usb" ως ένα από τα απαραίτητα βήματα. Κι αν δεν ξέρουν να το κάνουνε, δεν θα τους την πω, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ. Μαγκιά τους και καμποϋλίκι τους στην τελική.

Νο Offence ρε μαν, αλλα μαλλον πρεπει να εχεις την μυγα και να μυγιαζεσαι....

Ναι, δεν είπα κάτι το διαφορετικό: είμαι n00bάς και τσατίστηκα που μου την είπες. Σε παραξένεψα με την αντίδραση αυτή;

Άμα πας στον μανάβη της γειτονιάς και του πεις "omg τι νουμπάς που είσαι που έχεις το pc με Window$ ενώ θα μπορούσες να έχεις το πανάλαφρο linux, και θα είχες 68.5 περισσότερα MB ελεύθερη RAM, αρκεί να μάθεις 400 βασικές εντολές", τι πιστεύεις ότι θα συμβεί:

α) Θα σε γράψει στα λελέ του, γιατί σιγά να μην τον νοιάζει πόσα μεγκαμπάιτ έχει το τσοντοκούτι του

β) Θα τσαντιστεί χωρίς να ξέρει ακριβώς τον λόγο, αλλά επειδή υποψιάζεται ότι το "n00bάς" είναι προσβολή που αφορά την μάνα του

γάμα) Θα το βουλώσει και θα υποστεί τον θάνατο της αλεπούς, γιατί στην τελική ο Πανέας είναι "και μ@μ0 τα παιδια"

Εξακολουθώ να πιστευώ ότι οι πλειονότητα χρηστών PC ειναι άσχετοι και αυτό δεν εχει κανει με κανεναν προσωπικα, ποσο μαλλον απο μελη του thelab. Ελεος δλδ.

Θα στο ξαναπώ: ΔΕΝ είναι οι υπόλοιποι άσχετοι, εμείς είμαστε οι geeks. Δεν είναι ούτε φυσιολογικό, ούτε απαραίτητο ρε αδερφέ να ξέρεις που πέφτει το Control Panel και τι κάνει το sudo.

Ο υπολογιστής κατά κύριο λόγο είναι εργαλείο για εκατομμύρια ανθρώπους, και κατόπιν χόμπυ μερικών καμένων σαν και μας. Και θα επαναλάβω την προηγούμενη αναλογία, ελπίζοντας αυτή τη φορά να την "πιάσει" το Σωτηράκι και να μην κοιτάει το δάκτυλο: είναι σα να λέει ο μηχανικός της γειτονιάς σου "omg νουμπά, πως σε αφήνουνε να οδηγείς αμάξι στη δουλειά, όταν δεν ξέρεις ούτε καν να λύνεις την μηχανή και να αλλάζεις μπουζί;"

Και δεν ειμαι τυπάκι, αλλα ειμαι και μ@μ0 τα παιδια, ετσι ;

Δυστυχώς δεν μπορείς να αυτοκυρηχθείς, αυτό φροντίζεις να το συμπεράνουν οι άλλοι από τις πράξεις σου.

Δεν ειναι ένα απλο λογισμικό αλλά μια φιλοσοφία.

Λάθος. Η πλειοψηφία καθορίζει τον κανόνα και την εξαίρεση. Που σημαίνει ότι για σένα και άλλους 300 μπορεί να είναι φιλοσοφία, αλλά για τον υπόλοιπο πλανήτη είναι κάτι geeky που δεν τους απασχολεί.

Οποιος θελει να μαθει, τι πιστευω εγω για το Linux με περισσοτερες λεπτομεριες μπορει να παρει το LinuxFormat αυτου του 2μηνου, και εκει στην κατηγορια με τις συνεντευξεις διαβάστε με. username: WiludrakeGR.

Αν είναι στο ίδιο στυλ με τον τρόπο που τα λες εδώ, νομίζω ότι θα απέχω. Για να βάλω linux εγώ ή ο εντελώς άσχετος, θα πρέπει να μας ψήσουνε - όχι να μας εκβιάζουνε, ούτε να μας δουλεύουνε ότι είμαστε άσχετοι.

Εκτός κι αν ο σκοπός μας δεν είναι να βοηθήσουμε τον κόσμο να καταλάβει τι λέμε, αλλά απλώς να την δούμε pr0 σε κάτι και να την πούμε στους άλλους για πρώτη φορά και μεις στη ζωή μας ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλοσοφία που δε συμπεριλαμβάνει την ψυχαγωγια...και ΟΧΙ τα παιχνιδακια που έχει -πασιέντζες σκακι ταβλι ποκερ mahjongdingdog κτλ- δε μετρανε.

I see, κατευθείαν στα βαθιά.

Έχεις διαβάσει, ή πας κατευθείαν ξεβράκωτος στα αγγούρια? (omg γ' λυκείου dejavu)

Το arch αν το στήσεις, μετά είναι εύκολα maintainable εκτός αν πέσεις σε φάση άκυρου πακέτου.

Good luck.

χαχα ε στο λαπτοπι το έστησα, απλά κόλλησα σε μια μαύρη οθόνη που αναβόσβηνε ενας κέρσορας :hehe: :hehe:

δεν μπόρεσα να σεταρω το νετ με τπτ.Γενικά έχασα την μπάλα, θυμήθηκα εποχές suse 6.2....

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα αναρρωτιέμαι αμα μπεί είδηση η οποία να περιέχει τις λέξεις "Intel", "AMD", "Windows", "Linux" στο Λάμπη τι θα γίνει. Παίζει να ξεκινήσει και ο Γ' Παγκόσμιος ε;

Αν έχει και "Nvidia" και "ATI" κάτι γίνεται.

Πάντως μπορεί να είμαστε τίγκα στα offtopic αλλά δεν νομίζω ότι ξεφύγε το thread τελείως. Γιατί δεν γίνετε ένα split σε νέο topic με όλα τα ooftopic μηνύματα?

@ KoMM

Θα έπρεπε να είχες net μετά την εγκατάσταση. Δεν δουλεύει ο pacman καθόλου ε?

Φτιάχτο στο rc.conf και το /etc/resolv.conf

Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω thread τρελά! chosen εχεις δικαιο ρε φιλε, αλλα αν διαβαζες το αρχικο μου ποστ εγραφα να μην τα παρετε σοβαρα γιατι καθομαι και παριστανω τον κάφρο προκειμενου να μην διαβασω φυσικη, οποτε το εκανα επιτηδες λιγακι αν δεν το καταλαβες.

Εχω στειλει και μαιλ στο μαναβη του Αλ Τσαντιρι, linux ftwindows ρα :hehe: αλλα δεν με παιρνει στα σοβαρα.

Πάντως ναι, σοβαρα τωρα εχεις δικαιο. Απλα κανω λιγο χαβαλε ωρες ωρες γι αυτο χρησοποιω πιο αργκο και γινομαι γραφικος. Ασε με ωρε τωρα που ειμαι πιτσιρικας να τα πω και να χώσω, οταν θα γινω ο συντηριτικος πορνογερος που θα βλεπει κοκκινοtube εχοντας την 69αρια της forthnet τοτε οκ.

Μπορειτε να με ανακηρυξετε επισημα ως astrokafro των windows. lolz :p

Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω thread τρελά! chosen εχεις δικαιο ρε φιλε, αλλα αν διαβαζες το αρχικο μου ποστ εγραφα να μην τα παρετε σοβαρα γιατι καθομαι και παριστανω τον κάφρο προκειμενου να μην διαβασω φυσικη, οποτε το εκανα επιτηδες λιγακι αν δεν το καταλαβες.

Εχω στειλει και μαιλ στο μαναβη του Αλ Τσαντιρι, linux ftwindows ρα :hehe: αλλα δεν με παιρνει στα σοβαρα.

Πάντως ναι, σοβαρα τωρα εχεις δικαιο. Απλα κανω λιγο χαβαλε ωρες ωρες γι αυτο χρησοποιω πιο αργκο και γινομαι γραφικος. Ασε με ωρε τωρα που ειμαι πιτσιρικας να τα πω και να χώσω, οταν θα γινω ο συντηριτικος πορνογερος που θα βλεπει κοκκινοtube εχοντας την 69αρια της forthnet τοτε οκ.

Μπορειτε να με ανακηρυξετε επισημα ως astrokafro των windows. lolz :p

Σοβαρέψου, μπορείς και καλύτερα.

invalid_arg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η προσέγγιση και σχολια chosen-gznp με καλυψαν απόλυτα...

το καλυτερο παράδειγμα ειναι ο ευατος μου....

η σχεση μου με το linux ειναι ανυπαρκτη, αρκετες φορες εχω πει να το δοκιμάσω αλλα συχνα πυκνα κατι ο τροπος, κατι τα λεγομενα και το υφος των linuxαδων ειδικα σε θέματα περι microsoft, intel, vista κτλ με κάνουν να μην θέλω ουτε καν να το δοκιμάσω... ετσι απο αντίδραση.....ο λογος πιστευω ειναι αυτος.... ο σνομπισμος να τον πω?.... που βγαινει (θέλω να πιστευω χωρις προθεση) προς ολους εμας, τους μη βαμμένους linuxaδες που εχουμε windows ακόμα και στο κινητο μας τηλέφωνο....

Οπότε χρειάζεται αλλαγη πλευσης αν οντως θελετε/θελουμε το linux να μην αποτελει το λειτουργικο των λιγων αλλα των πολλων... :)

Link to comment
Share on other sites

Perp καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (και των υπολοίπων).

Όμως, δες το έτσι. Όπως κάποιος δεν δίνει μεγάλη σημασία στα λεγόμενα κάποιων γραφικών που πετάνε ένα XP ftw!! ή Vista rulez (για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε κανέναν, αναφέρομαι στις αστήρικτες "ατάκες" που πετάγονται χωρίς επιχειρήματα), έτσι δεν πρέπει να ακούμε και το M$ SUCKZ , l1nux powa etc. (όπου btw όλοι έχουν ένα vm που λέει κι ο jpavly με pirated wins)

Αυτό δεν είναι θέμα OS, είναι θεμα ανθρώπων (δες vista vs xp).

Εγώ για τα vista προσπάθησα να έχω μία σφαιρική άποψη. Είναι πιο αργά από τα xp στο ίδιο h/w: ναι. Προσφέρουν παραπάνω: ναι. Είναι το μέλλον: ναι. Το θέμα είναι όμως αν μου κάνουν κι εμένα (και του h/w μου), σωστά? Αν δεν μου κάνουν όμως, δεν είναι και για τα μπάζα.

Anyway, εγώ πάντως δεν άκουσα/ρώτησα κάποιον για να βάλω linux. Το έψαξα για λίγο καιρό, και δοκίμαζα ένα livecd για μία βδομάδα. Μετά έκανα install αφού είδα ότι μόνο πλεονεκτήματα είχα. Δεν λέω όποιος δοκιμάσει linux να κάνει το ίδιο.

Κατεβάστε ένα livecd αν ψήνεστε κι αφήστε τη χαρά της ανακάλυψης να σας οδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.