Jump to content



Linux Fight Club


jimakos21

Recommended Posts

μπορείς να βάλεις μια εύκολη διανομή, να μάθεις τα βασικά, να μπεις στο κλίμα και στη νοοτροπία και μετά συνεχίζεις με δυσκολότερες κτλ.

Εγώ ψήθηκα να δοκιμάσω τα arch και έφαγα μια πόρτα ΝΑ...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Γιατί όλος ο κόσμος είναι άσχετος με υπολογιστες και n00bας μεχρι εκει που δεν σπέρνει

Ίσα ρε μπόμπο που θα μας πεις και άσχετους. Γιατί; Επειδή έγινες ο αρχιερέας του linux κι έμαθες να γράφεις την MS σαν M$, πρέπει να είναι όλοι experts για να ανοίγουν το pc;

Ή για να χρησιμοποιήσει κάποιος το internet, θα πρέπει να είναι pro και να ξέρει να συντάσει sudo και να αλλάζει επεξεργαστές; Και για να πάρω μια Toyota Corolla θα πρέπει να παίρνω τις στροφές σαν τον Ραϊκόνεν; Και για να μπαίνω σε αεροπλάνο θα πρέπει να έχω δίπλωμα πιλότου;

Εγώ δηλαδή που δεν γουστάρω να κάνω τεμενάδες στην ΗΡ για να μου δώσει οδηγούς για το scanner μου, είμαι n00bάς, σαν κι αυτόν που δεν έχει οδηγήσει στην πίστα, στο πλευρό του Senna, αλλά απλώς οδηγεί το αμάξι του στη δουλειά;

Ένας από τους λόγους που δεν πήγα ποτέ το linux, είναι γιατί φοβόμουν να μη γίνω σαν κάτι τυπάκια (καλή ώρα) που ανακάλυψαν κάτι καινούριο γι'αυτούς και νομίζουν ότι πρέπει να βγούνε σταυροφορία να σώσουν τους υπόλοιπους ανυποψίαστους χρήστες Η/Υ αυτού του πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι πάντως να εξαπλωθούν κ άλλο μπας και υπάρξει σοβαρή υποστήριξη από εταιρίες.

Για games δε συζητώ καν ακόμα.Και όχι, wine cedega δεν είναι λύσεις για τον χρήστη που πατάει το κουμπί και βάζει το cd και θέλει να παίξει.

Από κει και πέρα, όρεξη και χρόνος να υπάρχει , και μαθαίνεις λινουξάκι πιο εύκολα απ ότι win95.

Υπάρχει τεράστιο community πλέον+πληθώρα από distros, το θέμα είναι, ΓΙΑΤΙ να παω σε λινουξ;

Προσωπικά τα fonts που έχει ο firefox δε τα αντέχω με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι πάντως να εξαπλωθούν κ άλλο μπας και υπάρξει σοβαρή υποστήριξη από εταιρίες.

Για games δε συζητώ καν ακόμα.Και όχι, wine cedega δεν είναι λύσεις για τον χρήστη που πατάει το κουμπί και βάζει το cd και θέλει να παίξει.

Από κει και πέρα, όρεξη και χρόνος να υπάρχει , και μαθαίνεις λινουξάκι πιο εύκολα απ ότι win95.

Υπάρχει τεράστιο community πλέον+πληθώρα από distros, το θέμα είναι, ΓΙΑΤΙ να παω σε λινουξ;

Προσωπικά τα fonts που έχει ο firefox δε τα αντέχω με τίποτα...

οντως αυτο το ΓΙΑΤΙ μας βασανιζει ολους..

παντω το community δεν λεει και πολλα γιατι αν ειναι να φαω μια βδομαδα για να να βαλω μια εφαρμογη βγαζοντας τα ματια μου στα φορα τοτε δεν εχει νοημα

γιατι σε μια βδομαδα ετοιμαζω 100 αλλα λειτουργικα στο τσακ μπαμ

εγω θελω να το δω και να ασχοληθω αλα χωρις σαπορτ πως...

Link to comment
Share on other sites

αν και έχουμε βγει ήδη εκτος θέματος...

δυστυχώς ρωτάμε και απαντάμε σαν λάθος άτομα*έβαλα και εμενα μέσα*

πολύ βιβλιογραφία υπάρχει στο internet εκεί μπορούμε να βρούμε το γιατί

αυτό μου ακούγεται σωστό

προσωπικά μου αρέσουν σαν άτομα και σαν προσωπικότητες οι Richard Stallman και Linus Torvalds από τον βασίλη πόρτα

edit: έπεσα πάνω σε αυτό!!! :o

δεν έχω δει κάτι παρόμοιο στην ελλάδα:giveup:

1--2

Link to comment
Share on other sites

Πανέα, ζεις σε μια μονοδιάστατη ουτοπία μερικές φορές.

1) Ζεις σε ένα κόσμο που το 90++% του πληθυσμού παλεύει για να βγάλει τα προς το ζειν. Όταν ο κόσμος αυτός γυρίζει από την καθημερινή του ρουτίνα και θέλει να έχει μια στιγμή χαλάρωσης, το μόνο που δεν πρόκειται να κάνει είναι να κάτσει να ασχοληθεί με κάτι νέο, όπως το Ubuntu (δεν υπάρχει και περίπτωση να πιάσουν και κάτι άλλο). Η όρεξη για μάθηση και για εξερεύνηση του νέου, χάνεται όταν χωθείς σε αυτή τη ρουτίνα. Το Linux σε αυτόν τον κόσμο, έχει χάσει από χέρι, μιας και ελάχιστοι θα ασχοληθούν με την πάρτη του, με την πρώτη δυσκολία δε, θα το πετάξουν.

2) Η νεολαία, πάντα ανοιχτή σε νέες ιδέες, σε κάθε εποχή, δε βλέπω να ασχολείται και πολύ. Εδώ και 15 χρόνια ακούω ότι το Linux σπέρνει, όλοι όμως παίρνουν ΧΒΟΧ και φοράνε Windows για να παίζουν παιχνίδια. Το να ασχοληθούν τους φαίνεται κι αυτούς ένας "Γολγοθάς", ενώ δεν είναι. Αυτά τα παιδιά όμως, είναι το μέλλον. Και το μέλλον, πάλι λέει Μ$.

3) Αν πετύχει ποτέ το Linux, θα πετύχει μια διανομή αυτού, και κατά πάσα πιθανότητα το Ubuntu, λόγω ευχρηστίας. Καθότι όμως απαγορευτικό για την Intel και την AMD και όλο το σόι τους μέσα, λόγω της "ελαφρότητας" που έχει, ξαφνικά θα "βαρύνει" σε βαθμό που θα συγκρίνεται με τα ήδη θεόβαρα Windows κάθε γενιάς. Τα κεφάλαια που παίζονται από πίσω είναι ύψους δις δολαρίων και κανείς δε θέλει να τα δει να χάνονται (με το Ubuntu όπως είναι τώρα π.χ., δε θα χρειαζόταν αναβάθμιση ούτε σε 5 χρόνια ένα PC).

4) Οι promoters του Linux, όλοι εσείς δηλαδή, είστε για τα μπάζα. Sorry που σου μιλάω έτσι, αλλά ο τρόπος που διαφημίζετε το Linux είναι σα να το θάβετε.

Εξηγούμαι:

α) Οι κομμουνιστές που χαρακτηρίζονται γραφικοί, γίνονται έτσι γιατί το μόνο που λένε είναι μια κασέτα:

"Κάτω η παγκοσμιοποίηση, ζήτω η ελευθερία, κάτω ο καπιταλισμός", and so on. Αντί να πιάσουν τον καθένα, με λόγο και επιχειρήματα όμορφα, χωρίς υπεροπτισμό και γραφικό ύφος, κάθονται και "φωνάζουν" 24/7. Πως νομίζεις ότι μαθαίνει κάποιος καλύτερα για την παγκοσμιοποίηση, από τον "φλεγόμενο κομμουνιστή" ή από ταινίες σαν το Zeitgeist?

Αυτό το παράδειγμα στο λέω γιατί το ίδιο κάνεις κι εσύ - γίνεσαι γραφικός.

"Noobάδες" και λοιποί χαρακτηρισμοί, μόνο αυτό σε κάνουν, εννοείται αποτρέπωντας και τον αναγνώστη από το να σκεφτεί "Ρε λες να αξίζει?". Τους βλέπετε όλους με ένα υπεροπτικό βλέμμα και αυτοί σας κοιτάνε και λένε "freaks" και "nerds". Αντί να διαφημίσετε το λειτουργικό, είναι σα να το μποϊκοτάρετε, με τέτοια συμπεριφορά.

β) Οι υπόλοιποι χρήστες του Linux, είναι αυτοί που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να δείχνουν ΑΧΡΗΣΤΑ πράγματα για eye candy. Ο κύβος είναι άχρηστος, το να βλέπω σε alt+tab όλα τα video που έχω στο σκληρό μου να παίζουν επίσης, κι ας είναι και σε Pentium 2 400 όλα αυτά. Ναι, μου δείχνεις ότι είναι ελαφρύ, αλλά με ΛΑΘΟΣ τρόπο. Τι να τα κάνω τα 50 ανοιχτά video? Τι να τον κάνω τον κύβο?

Προς Θεού δε λέω μην τα δείξεις, αλλά ΜΗΝ στηρίζεις το "campaign" της διαφήμισής σου πάνω σε αυτά. Αυτό κάνουν ΠΑΡΑ πολλοί και εκεί το Linux χάνει, στη λάθος διαφήμιση.

Μη με ρωτάς πως να γίνει σωστά, δεν είμαι του είδους. Αλλά σίγουρα, αν κάποιος "σπάσει" το Μάρκο και τον βάλει στα Linux και βγάλει 10.000 περισσότερα "μαρκάκια" από τα ΧΡ, σίγουρα θα κινήσει το βλέμμα ΠΟΛΛΩΝ αδαών ;)

5) Τέλος, κατάλαβε ότι η τεράστια πλειοψηφία του κόσμου, ο παππούς όπως λες, αν δει ένα dual boot θα σαστίσει. Θα πει "χάλασε". Δυστυχώς έτσι είναι και δεν μπορείς να το αλλάξεις, όταν δεν υπάρχει παιδεία.

Προσωπικά θεωρώ το Linux το κορυφαίο λειτουργικό που υπάρχει. Αλλά ξέρω ότι αν αυτό το πράγμα εδραιωθεί κάποια μέρα, θα "χαλάσει". Όσο open source και να ναι.

Ο κόσμος πρέπει να καταννοήσει ότι στο Ubuntu, μπορείς να κάνεις ότι θες, ότι κάνεις και με τα Windows, το ίδιο γρήγορα, αλλά σε πολύ χειρότερο PC. Γιατί αν του λες ότι "στο Ubuntu κάνεις ότι και στα Windows", σου λέει - και εύλογα - γιατί να πάω στο Ubuntu τότε?

Αν όμως μάθει ότι όσα κάνει με έναν Core 2 θα τα έκανε στο Linux με έναν Athlon XP, τότε θα "ξυπνήσει" κάπως.

Ο σκοπός σου είναι να βοηθήσεις τον noobά να μάθει, όχι να το παίζεις "grandmaster".

Έτσι θα διαφημίσεις το Linux.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα διαφωνήσω στο θέμα "βάρους". Άμα γίνουν θεόβαρα, απλά υπάρχουν άλλα 100 distro που δε θα είναι. Και αν δεν υπάρχουν , θα τα φτιάξουν άτομα..

Εγώ π.χ. , θέλω να βάλω τα arch και να υποστηρίζουν μόνο ότι έχει το pc και τίποτα άλλο, ούτε κύβος, ούτε σαίτες , ούτε φλόγες κτλ.

Αλλά όταν ξαφνικά δεν έχω νετ και δεν έχω ιδέα τι να κάνω για να το φτιάξω και να κατεβάσω kde-gnome-whatever τι κάνω; Εκεί πάσχουν οι διανομές νομίζω.Είναι τόσες πολλές που δεν υπάρχει 1 guide, υπάρχουν 200....

Τεσπα, καλό βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Windows rulez πάντως. Εγώ χρησιμοποιώ τα Niva edition (windows xp) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και γρήγορα είναι, και ασφαλή, και σταθερά. Δεν έχουν και τις eye candy υπερφορτωμένες παπαριές. Αν είχαν και ένα shell θα ήταν άψογα. Το linux-άκι κάνει μια χαρά τη δουλειά του όντας στο modem/router, χωρίς να είναι υπερφορτωμένο και χωρίς να τρέχει περιττές υπηρεσίες.

4) Οι promoters του Linux, όλοι εσείς δηλαδή, είστε για τα μπάζα. Sorry που σου μιλάω έτσι, αλλά ο τρόπος που διαφημίζετε το Linux είναι σα να το θάβετε.

Εδώ πρέπει να καταλάβεις ότι ο promoter του Linux που σέβεται τον εαυτό του, σε έχει γραμμένο. Δηλαδή τι με νοιάζει εμένα αν εγώ σου δείξω linux και εσύ βάλεις windows. Μήπως θα χάσω το εισόδημά μου? Ή μήπως θα σταματήσει το linux να έχει τα όποια πλεονεκτήματά του?

Το τι κάνει ο καθένας είναι προσωπική του επιλογή. Απλά καλό είναι όταν κάνεις μια επιλογή, να ξέρεις τις διαθέσιμες εναλλακτικές.

@Chosen το παράδειγμά σου θα ήταν άψογο, αν το δυσκολοδήγητο linux στοίχιζε όσο μια carrera gt. Όμως υπάρχει το παράδοξο να στοιχίζει η Corolla 200-300 ευρώ και η ferrari να είναι τζάμπα, και επειδή δεν έχει ESP + ASR να μην θες να την οδηγήσεις.

Κακά τα ψέματα, δεν σκέφτεται κανείς το linux επειδή είναι superior. Όπου είναι superior χρησιμοποιείται ήδη (servers etc.). Το βασικό του πλεονέκτημα είναι το μηδενικό κόστος του και η άδεια χρήσης. Δηλαδή σε βάθος 10 ετών, πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγει συμφέρον σε σχέση με τα windows, ανεξάρτητα εκπαιδεύσεως. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι πιο εύκολο κλπ., αλλά πιστεύω ότι αν βάλεις σε κάποιον μια συγκεκριμένη δουλειά με ένα συγκεκριμένο τρόπο, θα την κάνει ανεξάρτητα λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πρέπει να καταλάβεις ότι ο promoter του Linux που σέβεται τον εαυτό του, σε έχει γραμμένο. Δηλαδή τι με νοιάζει εμένα αν εγώ σου δείξω linux και εσύ βάλεις windows. Μήπως θα χάσω το εισόδημά μου? Ή μήπως θα σταματήσει το linux να έχει τα όποια πλεονεκτήματά του?

Αν ένα παιδί με βλέπει να κάνω Drift στο Underground 1 με το RX-7 και κάνω 10 εκατομμύρια σε 10 γύρους με ένα drift και μου ζητήσει να του μάθω, δε θα το παίξω "υφάκι" μαν, αλλά θα του δείξω.

Το να γράψεις κάποιον είναι εύκολο - το να τον διδάξεις είναι το δύσκολο. Γι αυτό τα πανεπιστήμια γέμισαν με καθηγητές που απλά κάθονται σε καρέκλες και έδρες.

Αν ο "promoter του Linux που σέβεται τον εαυτό του" με έχει γραμμένο, ας σταματήσει να με πρήζει (λέγοντας εμένα, εννοώ αυτό το 90% που φοράει Windows) κι ας κάτσει στα αυγά του.

Αν όμως θέλει να το promotάρει, να βρει ένα σωστό τρόπο. Η διάδοση της γνώσης είναι καλύτερη από την ίδια τη γνώση για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα παιδί με βλέπει να κάνω Drift στο Underground 1 με το RX-7 και κάνω 10 εκατομμύρια σε 10 γύρους με ένα drift και μου ζητήσει να του μάθω, δε θα το παίξω "υφάκι" μαν, αλλά θα του δείξω.

Το να γράψεις κάποιον είναι εύκολο - το να τον διδάξεις είναι το δύσκολο. Γι αυτό τα πανεπιστήμια γέμισαν με καθηγητές που απλά κάθονται σε καρέκλες και έδρες.

Αν ο "promoter του Linux που σέβεται τον εαυτό του" με έχει γραμμένο, ας σταματήσει να με πρήζει (λέγοντας εμένα, εννοώ αυτό το 90% που φοράει Windows) κι ας κάτσει στα αυγά του.

Αν όμως θέλει να το promotάρει, να βρει ένα σωστό τρόπο. Η διάδοση της γνώσης είναι καλύτερη από την ίδια τη γνώση για μένα.

Δεν διαφωνώ, δεν έχουν όμως όλοι την όρεξη ούτε να διδάξουν ούτε να μάθουν τον άλλον κάτι / μεταδώσουν τη γνώση. Πολλοί δεν έχουν καν την ικανότητα (γιατί το να μπορείς να διδάξεις κάποιον κάτι, το θεωρώ πολύ μεγάλη ικανότητα). Επίσης είναι και στον χαρακτήρα του άλλου, δηλαδή, εσύ που ξέρεις να κάνεις 10million drift στο nfsu, αν ήξερες linux, θα το έδειχνες, αντίστοιχα εγώ, αν έκανα 10million drift στο nfsu, δεν θα έλεγα σε κανέναν πώς το κάνω (καταλαβαίνεις την αντιστοιχία πιστεύω και ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα αλλά γενικό :) )

Επίσης ο στόχος του migration του απλού χρήστη, είναι καλός, αλλά αν δεν υπάρχει η συμβατότητα στα προγράμματα και ένα γενικότερο πλαίσιο τήρησης των διεθνών κανονισμών (βλέπε ISO), δεν μπορεί ο απλός χρήστης να κάνει το όποιο migration, ό,τι και να του πεις, ό,τι και αν του δείξεις. Αν έχει την όρεξη να μάθει, μπορεί να το κάνει χωρίς διδασκάλους, δεν είναι και επιστήμη, ένα λειτουργικό σύστημα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ρε μπόμπο που θα μας πεις και άσχετους. Γιατί; Επειδή έγινες ο αρχιερέας του linux κι έμαθες να γράφεις την MS σαν M$, πρέπει να είναι όλοι experts για να ανοίγουν το pc;

Κατανομασα κανεναν ; Μιλησα για σενα ή καποιο αλλο μελος εδω περα ; Το ακριβως αντίθετο, δηλαδη, εγω προσωπικα εσενα σε θεωρω advanced user και ψαχνεσαι και ασχολεισαι με το αντικειμενο. Νο Offence ρε μαν, αλλα μαλλον πρεπει να εχεις την μυγα και να μυγιαζεσαι....

Εξακολουθώ να πιστευώ ότι οι πλειονότητα χρηστών PC ειναι άσχετοι και αυτό δεν εχει κανει με κανεναν προσωπικα, ποσο μαλλον απο μελη του thelab. Ελεος δλδ.

Ένας από τους λόγους που δεν πήγα ποτέ το linux, είναι γιατί φοβόμουν να μη γίνω σαν κάτι τυπάκια (καλή ώρα) που ανακάλυψαν κάτι καινούριο γι'αυτούς και νομίζουν ότι πρέπει να βγούνε σταυροφορία να σώσουν τους υπόλοιπους ανυποψίαστους χρήστες Η/Υ αυτού του πλανήτη.

Εγω προσωπικα, βοηθάω στην μεταφραση του Gnome. Οποτε εχω ελευθερο χρονο, προσπαθω να γραφω tutorials για να μεταδιδω την γνωση μου στους αλλους. Αυτο ειναι το πνεύμα του Open Source και αυτός στηρίζω. Και δεν ειμαι τυπάκι, αλλα ειμαι και μ@μ0 τα παιδια, ετσι ;

@gnzp εχεις δικαιο και συμφωνω σε ολα αυτα που λες. Προσωπικα εμενα με ενδιαφερει να ξέρει ο κόσμος τι ειναι το linux. Δεν ειναι ένα απλο λογισμικό αλλά μια φιλοσοφία. Για παράδειγμα, οπως υπαρχει η HOT και η OutofSpecs. Περα απο το overclocking, τα μελη της ομαδας ανήκουν σε αυτοί γιατί περνάνε καλά, δεν τους ενδιαφέρουν τόσο οι πόντοι αλλα οι δεσμοι φιλίας (ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω πως ισχυει). Καπως έτσι είναι το linux για μένα.

...Το οτι γινομαι πολλες φορες γραφικός είναι αλήθεια...

Οποιος θελει να μαθει, τι πιστευω εγω για το Linux με περισσοτερες λεπτομεριες μπορει να παρει το LinuxFormat αυτου του 2μηνου, και εκει στην κατηγορια με τις συνεντευξεις διαβάστε με. username: WiludrakeGR.

Αυτα ειχα να πω

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικες αποψεις σημερα

gznp τα λες πολυ σωστα

και εμενα μαρεσει να δειχνω οτι κανω και τοχω αποδειξει

δυστυχως ομως πολυ λιγες φορες μου εχουν δειξει κατι

συνηθως βγαζω τα ματια μου μονος μου και ο αλλος παιρνει μασημενη τροφη

αλλα οκ αν το αξιζει ο αλλος δεν με πειραζει

το ζητημα ειναι οτι καποιοι κανουν μερικες φορες λες και εχουν πιασει τον παπα ξερετε απο που και αρχιζει μια μυστικοπαθεια τυπου στοας

ακαταλαβηστικες λεξεις μονο και μονο για ποζερια και ενδειξη επιπεδου και μπορει και να μη λενε και τπτ μεταξυ τους

σου πλασαρουν ενα High level γνωσης υπολογιστων (οχι μονο λειτουργικου) και εσυ κοιτας σαν χανος (και εγω και δεν το κρυβω)

σε μειωνουν οτι εσυ εισαι χαζος και δεν ξερεις , ενω υπαρχει η χρυση τομη που ειναι τσαμπα , αλλα σου λενε κιολας οτι πρεπει να σκιστεις για να γινεις μετοχος αυτης της σουπερ χρυσης τομης που λεγεται λινουξ

και λεω εγω

αν εξαιρεσουμε την μοναδικη περιπτωση που εγω ΕΧΩ χρνο να διαθεσω , ολα καλα

αν ΔΕΝ ΕΧΩ χρονο απλα τους καταργιεμαι και δεν ασχολουμαι καν

θα μου πεις και τι θες ρε φιλε να ερθει καποιος σπιτι σου να σου κανει ιδιαιτερο?

οχι προς θεου

αλλα οταν κατεβαζω kde και ηδη απο το τι να κατεβασω εχω χασει την μπαλα , ε δεν χρειαζεται να παω και σε εγκατασταση εφαρμογων για να αρχισω να απογοητευομαι

προσωπικα εφτασα μεχρι να κανω μια ωραιοτατη εγκατασταση σωστοτατη αλλα μετα ΤΙ?

το κοιτουσα και ελεγα τι ωραιο ειναι και ποσ οκαλα παει

ομως μετα τι μπορω να εγκαταστησω και πως?

τι θα τρεχει και τι οχι?

εδω να πω οτι πρωτη φορα την noobια μου οτι πραγματικα ειναι καταπληκτικο να βλεπεις ενα μηχανημα να ξεκιναει βρισκοντας τα παντα μονο του και δουλευοντας τα παντα ρολοι

πραγματικα ειναι ειδυλλιακο το αποτελεσμα

αυτα ειχα να πω , σαν ενας ταπεινος δοκιμαστης

Link to comment
Share on other sites

@Paneas

μαστορα ολα καλα αλλα εναν οδηγο στο νετ δεν εχεις βγαλει?

εδω δεν κανεις διαφημιση , δεν θα σου πει κανενας τιποτα αμα πεις "πατε εκει ρε κορμια και δειτε 5 βασικα πραγματα"

με το καλημερα θα πηγαινε ποσος κοσμος να δει και να πειραματιστει

και να στο πω και αλλιως

καλα κανεις και μεταφραζεις

τα σιχαθηκα τα ξενα φορα και τους ξενους οδηγους

και οπως ειχα πει και καποτε

"πως θα μαθω γλωσσα (ή λειτουργικο) υπολογιστη οταν προσπαθει ο αλλος να μου την μεταβιβασει σε ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ"

δλδ κανω 2 μεταφρασεις στο μυαλο μου μεχρι να φτασει η πληροφορια σε γλωσσα εγκεφαλου (απο το γλωσσα μηχανης δανεισμενο)

ΘΕΛΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ και απαξ και το μαθω τοτε δως μου οδηγο και στα κινεζινα

ο αρχαριος δεν μπορει να μαθει ευκολα αλλιως

και αν ειμαι εγω χαζος , τοτε θελω εναν οδηγο λινουξ για αυτιστικους.πειραζει?εγω τετοιο θελω , ολοι εχουμε δικαιωμα

:daisy::daisy:

Link to comment
Share on other sites

Ok, οταν βρω χρονο λοιπον θα γραψω εναν οδηγο για εγκατασταση του Ubuntu αν και νομιζω οτι υπαρχει στο ιντνερνετ μεχρι και ελληνικο βιντέακι που το δειχνει

http://www.myubuntu.gr/index.php/video-tutorials/

http://www.linuxformat.gr/?q=forums/linux/ubuntu-kubuntu

http://www.linuxformat.gr/?q=forum/forums/tips-and-tutorials/tutorials

http://ubuntu.gr/

Οκ, θα ετοιμασω εναν οδηγο που θα παρέχει γενικές γνώσεις + εντολες κονσόλας και και βασικά άλλα πράγματα που πρέπει να ξερεις τι σε περιμένει. Καλη ιδέα, θα στον ετοιμασω, θα βοηθησει πολυ κοσμο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλος ο κόσμος είναι άσχετος με υπολογιστες και n00bας μεχρι εκει που δεν σπέρνει το msn messenger και ο IE.

Αν δεν ηξερα οτι εισαι σεμνο και μετριοφρων παιδι θα εδινα link για το πως δολοφονησες ενα τροφοδοτικο και μια καρτα γραφικων..(σφυρι καλεμι):p

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το βαλω και γω να το δω λοιπον στο μικρο μηχανακι μου...

μια ερωτηση να κανω με την ευκαιρια

το λαν μεταξυ 2 υπολογιστων ο ενας με λινουξ και ο αλλος με winxp για διαχειρηση αρχειων επιτρεπεται?

και κατι ακομα

αν καποιος ας πουμε δουλευει photoshop μπορει να το εγκαταστησει πανω σε λινουξ?

γιατι με το σκεπτικο οτι σε μικρο μηχανημα το λινουξ πεταει , τοτε σε κανονικο μηχανημα για τετοιες βαριες εφαρμογες πρεπει να κανει παπαδες....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις lan μεταξύ windows - linux, θέλει να στήσεις samba ή nfs, αλλά δεν έχω ασχοληθεί για να σε βοηθήσω.

Windows εφαρμογές μπορείς να βάλεις μέσω ενός προγράμματος (wine) γιατί κανονικά οι εφαρμογές windows δεν παίζουν σε linux (και αντίστροφα).

Το photoshop cs2 παίζει μιά χαρά μέσω wine. Βέβαια υπάρχει και το free εναλλακτικό GIMP.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.