Jump to content



Συμβουλή gia mobo


neuromancer

Recommended Posts

Θέλω να στήσω παιχνιδοPC για τον ανηψιό με core2Duo 3GHz (1333FSB) (τον 8400 μάλλον), 8800GT και 2 GB DDR2 στα 1066 (για να κρατήσω την τιμή χαμηλά). Το config θα συμπληρωθεί με 1 SATA δίσκο 320GB και τα λοιπά βασικα (keybord, κτλ).

Το O/C δεν ενδιαφέρει οπότε πιστέυω ένα μέτριο 500άρι τροφοδοτικό θα είναι οκ, σωστά?

Επειδή με τα chipset έχω χάσει επαφή εδώ και 1.5 χρόνο (τελευταία είχα ψάξει επί εποχής 965) μήπως κανείς μπρορεί να προτείνει chipset ή/και μητρική. Το ποσό για μητρική είναι μέχρι περίπου 140. Ενδιαφέρει κυρίως το απροβλημάτιστο setάρισμα. Το μηχάνημα θα τρέχει XP.

thanks

Link to comment
Share on other sites

- Asus P5K (σταθερή αξία)

- Gigabyte GA-EP35C-DS3R (αν υπάρχει προοπτική για RAID + DDR3)

Δες και αυτό το low budget story αν δεν το έχεις δει αν έχεις όρεξη και χρόνο να παίξεις :p

To 500άρη και πολύ είναι, δες : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=913286

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1076523

Link to comment
Share on other sites

Από χρόνο άστα να πάνε...

Το τροφοδοτικό πολύ κυρίλα το πήγες... εγώ είχα υπόψη μου κάτι τέτοιο.

Επίσης λέω να μείνω με Intel Cooler + ένα 12άρι φαν να βγάζει από πίσω. Mobo μάλλον σε P35 αλλά παίζει και το 965. RAID σενάριο δεν υπάρχει.

Σε 2 χρόνια ο μικρός ή δεν θα ασχολείτε και θα το έχει για web η αδερφή μου ή θα έχει περάσει "on the other side" και θα θέλει καινούριο. Ξεκίνησα με όριο το 1000άρικο (με 19άρα 4:3) αλλά μάλλον θα το ρίξω πιο κάτω όπως εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Άσε το 965, πάλιοσε. P5K.

Το τροφοδοτικό που σκέφτεσαι δεν είναι και άσχημο από τιμή αλλά αυτα που σου προτείνω έχουν ΠΟΛΥ καλύτερο efficiency 85% έναντι στο 76%, που σημαίνει μεγαλύτερη οικονομία στο ρεύμα (ειδικά αν μπει DSL και μένει ώρες ανοιχτό να ανεβοκατεβάζει)

Αν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λίγο Ο/C θα σου πρότεινα έναν 4500 @ 3.0 GHz (ανεβαίνει πανεύκολα, και μάλλον εκεί θα παίξει και με default ρεύματα άρα και μια stock ψύκτρα σου κάνει) που θα έπαιζε άνετα τα παιχνίδια με την 8800GT αλλιώς και ο 8400 @ stock (για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο) jet είναι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο μικρός είναι Αθήνα και δε θέλω πρήξιμο για κανένα λόγο (αν και πολύ φοβάμαι ότι θα πάρει φωτιά το τηλέφωνο...).

Σκέφτηκα να ξεφορτώσω την 975 τη δική μου με τον Ε6400 και τις μνήμες πακέτο, αλλά πρέπει πρώτα να τους πείσω. Κρίμα να κάαααααθεται ο 3άρης.....

Για το τροφοδοτικό έχεις δίκαιο, απλά δεν το έψαξα καθόλου λόγου χρόνου. Στο δικό μου το είχα ψάξει με το efficiency - πρέπει να είναι πάνω απο 86%.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να ξεφορτώσω την 975 τη δική μου με τον Ε6400 και τις μνήμες πακέτο, αλλά πρέπει πρώτα να τους πείσω. Κρίμα να κάαααααθεται ο 3άρης.....
just_do_it.jpg

Θα είναι και ευκολο το support μιας και το ξέρεις το DFI :D

Αλλά για σένα θα πας σε μητρική με raid.. P5E that is :D

Link to comment
Share on other sites

Για μνήμη κάντο καλύτερα 4GB και 1000ΜΗΖ

105 ευρώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554811

40 ευρώ είναι η διαφορά τους με τις πιο φτηνές 2GB @ 1066mhz

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554817

Καλή πρόταση αλλά όχι για τον μικρό - λέω να του βάλω ΧP γιατι

τα παλεύουν και οι γονεις του και παίζουν και στο σχολείο λίγο.

Να μην τουσ μπλέξω με Vista. Οποτε 2 GB θα είναι καλά.

Αν τελικα του δωσω τα δικά μου, η λύση που λες μ'αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

just_do_it.jpg

Θα είναι και ευκολο το support μιας και το ξέρεις το DFI :D

Αλλά για σένα θα πας σε μητρική με raid.. P5E that is :D

Εννοείται ότι θα πάω σε μάνα με xxxR. Θα ήθελα όμως μια DFI ξανά. Με την ASUS έχω ψυχολογικό από RMA. Δε βρίσκω DFI όμως στα γνωστά e-μάγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Άσε το 965, πάλιοσε. P5K.

Το τροφοδοτικό που σκέφτεσαι δεν είναι και άσχημο από τιμή αλλά αυτα που σου προτείνω έχουν ΠΟΛΥ καλύτερο efficiency 85% έναντι στο 76%, που σημαίνει μεγαλύτερη οικονομία στο ρεύμα (ειδικά αν μπει DSL και μένει ώρες ανοιχτό να ανεβοκατεβάζει)

Αν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λίγο Ο/C θα σου πρότεινα έναν 4500 @ 3.0 GHz (ανεβαίνει πανεύκολα, και μάλλον εκεί θα παίξει και με default ρεύματα άρα και μια stock ψύκτρα σου κάνει) που θα έπαιζε άνετα τα παιχνίδια με την 8800GT αλλιώς και ο 8400 @ stock (για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο) jet είναι.

ο 4500 θέλει αρκετό ρεύμα οπότε έχει υψιλούτσικες θερμοκρασίες.Με την thrmalright etxreme 120 έχω 25-30 βαθμούς στα 3,0ghz iddle.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσο ψάξιμο κατέληξα εδώ:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522597

Εναλλακτικά την μεγαλύτερη αδερφή της με το ασύρματο (Wi) που την έστεισα προχτές σε ένα server και την είδα από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσο ψάξιμο κατέληξα εδώ:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522597

Εναλλακτικά την μεγαλύτερη αδερφή της με το ασύρματο (Wi) που την έστεισα προχτές σε ένα server και την είδα από πρώτο χέρι.

Συγνώμη αλλα βάλανε το 24pin διπλα στον επεξεργαστή?Τι βλακεία είναι αυτό.Αμα πας να βάλεις καμιά ψύκτρα μετά να δω πως θα μπαίνει.Καλύτερο αυτή που λέει ο racer.Πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή λες για μεγαλύτερή της?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522549

Την προτείνω ανεπιφύλακτα ;)

ΝΑΙ! αυτή. Βασικά δε με ενδιαφέρει το Wi - κατά τ'άλλα ίδιες είναι.

(Να μην είχε και crossfire ακόμη καλύτερα). Και η διαφορά στην τιμή

δεν είναι κανενα τραγικό νούμερο. Ισως πάρω αυτή που μπορώ να τη

δω γιατί η πρώτη μόνο ταχυδρομικά μπορεί να έρθει και θέλω

να αποφύγω περιπέτειες λόγω στενού time-frame που πρέπει να

γίνει η δουλειά.

Τώρα το δύσκολο ερώτημα:

Έχει δοκιμάσει κανείς να αλλάξει τα σωθικά σε στημένο μηχάνημα? Δηλαδή, πώς πρέπει να κινηθώ για να παίξουν οι δίσκοι (RAID1) με το στημένο λογισμικό πάνω στο νέο mobo? CPU και RAM δεν είναι πρόβλημα. Η VGA παραμένει η ίδια. Λοιπό hardware επίσης το ίδιο (DVD WR, κάρτα οθόνης, USB ADSL model και κλασικό PCI modemάκι.

Σκέφτομαι να κάνω απεγκατάσταση (ή να καταργήσω από τα devices ?) τα σχετικά με τη motherboard, να βάλω την νέα και να bootάρω για να δει νέες συσκευές. Με προβληματίζουν οι οδηγοί του RAID αλλά από την άλλη οι κοντρόλερς είναι της Intel και οι drivers λογικά είναι κοινοί. Αν όμως πάει να χρησιμοποιήσει τα του ICH7R ενώ η νέα mobo έχει ICH9R θα παίξουν οι δίσκοι ή... κλαφτα Χαράλαμπε?? Δεν θέλω ούτε κατα διάνοια να σκεφτά ότι θα ξαναστίσω το PC από την αρχή. Θέλω 10 μέρες - καταστροφή.

Αν το έχει κάνει κανείς ας δώσει workaround.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα βάλανε το 24pin διπλα στον επεξεργαστή?Τι βλακεία είναι αυτό.Αμα πας να βάλεις καμιά ψύκτρα μετά να δω πως θα μπαίνει.Καλύτερο αυτή που λέει ο racer.Πολύ καλή.

Εγω πηρα την p5k pro πριν καμια βδομαδα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Γενικα δεν ημουν ποτε fan της ASUS, αλλα παιζει αυτη η μητρικη να με κανει! Και απο overclock τα παει πολυ καλα. Δεν εχω προλαβει να ψαξω παρα πολυ ακομα, παντως 530fsb με 1.4v sto north εφτασα, και φαινεται να παιζει και πολυ καλα τις μνημες. Αυτο για το 24πινο το φοβηθηκα και εγω αλλα στην πραξη ειδα οτι δεν σου προκαλει κανενα προβλημα. Μην σου πω οτι ειναι καλυτερο γιατι δεν σου σπαει τα νευρα να ειναι διπλα απο τις μνημες. Γενικα στο κλασσικο σημειο που το βαζουν (δεξια απο τις μνημες) γινεται ενας πανικος απο καλωδια. Εμενα με βολεψε παντως. Το βαζεις 1 φορα και δεν το ξαναβρισκεις ποτε στα ποδια σου. Οσο για την ψυκτρα που λετε οτι μπορει να εμποδιζει, εχω πανω αυτη την στιγμη μια Scythe Zipang (blow down με 14αρι ανεμηστηρα), στην οποια μαλιστα εχω βγαλει τα κλασσικα κουμπωματα και εχω βαλει βιδες με ελατηρια, που ειναι 2πλασια σε υψος. Κανενα απολυτως προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα βάλανε το 24pin διπλα στον επεξεργαστή?Τι βλακεία είναι αυτό.Αμα πας να βάλεις καμιά ψύκτρα μετά να δω πως θα μπαίνει.Καλύτερο αυτή που λέει ο racer.Πολύ καλή.
Έτσι ακριβώς το έχει το 24πινο και η DFI 975X/G που έχει ήδη ο neuromancer και θα αντικατασταθεί από νέα. Είναι λίγο πρόβλημα* γι' αυτούς που το λυνοδένουν κάθε βδομάδα, αλλά και εμένα με είχε βολέψει αυτή η θέση όταν είχα την ίδια DFI, συν του ότι το καλώδιο είχε περάσει κολλητά στην λαμαρίνα του κουτιού (κάτω από το πίσω 12άρη ανεμηστ.) και δεν εμπόδιζε πουθενά τις γομαρόψυκτρες (Νoctua 12αρα + ThermalRight Ulltra 120 Extreme) που πέρασαν από πάνω από την CPU ούτε την ροή του αέρα.

*να χώσεις το χέρι και να βγάλεις βύσμα χωρίς να έχει βγάλει την ψυκτρα της cpu

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε tifozif1, πως με καταλαβαίνεις.... Όπως τα λες είναι βγάζεις-βάζεις τέλος. Και το καλώδιο καβάλα γύρω στο πίσω 12άρι και δέσιμο στη λαμαρίνα. :T:

Για το λειτουργικό δεν μου είπε κανείς όμως. Τι να προσέξω ώστε να παίξει ok μετά τη μεταμόσχευση?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε tifozif1, πως με καταλαβαίνεις.... Όπως τα λες είναι βγάζεις-βάζεις τέλος. Και το καλώδιο καβάλα γύρω στο πίσω 12άρι και δέσιμο στη λαμαρίνα. :T:

Για το λειτουργικό δεν μου είπε κανείς όμως. Τι να προσέξω ώστε να παίξει ok μετά τη μεταμόσχευση?

Τι να σου πω... εγω που πηγα απο p4 και 915P σε c2d και p35 τα xp δεν ξεκιναγαν καν το boot. Κατευθειαν reboot. Βεβαια δεν εκανα τπτ απο drivers γιατι δεν με ενδιεφερε και πολυ. Πανω κατω την ηξερα την δουλεια και ειχα αποφασισει οτι θα κανω format. Τωρα δεν ξερω τι γινεται αν βγαλεις ολους τους drivers. Μιλαω για τα παντα, chipset, southbridge, usb, controllers τα παντα απο οτι εχει η μητρικη πανω. Μπορεις να το δοκιμασεις και ισως να παιξει. Αν και εγω στην θεση σου θα εκανα format να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

BTW το ubuntu επαιξε κανονικα μετα την αλλαγη mobo cpu ram... Linux powa :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγω στην θεση σου θα εκανα format να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Σε κάποια άλλη εποχή θα το έκανα, αλλά τώρα "it's a non-option". "Τρέχουν" πάρα πολλές δουλειές και δεν υπάρχει χρόνος να ξαναστηθεί PC/Εφαρμογές/Ρυθμίσεις/Data. Η δουλειά θα πρέπει να γίνει σε ένα απόγευμα....

Τα Win πάντως μέχρι και το τέλος της εγκατάστασής τους παίζουν με default drivers. Αν καταργήσω λοιπόν τις συσκευές που σχετίζονται με μητρική θα bootάρει (wishfull thinking) με default. Μετά μεταμόσχευση, reboot, bla bla εντόπισα νέες συσκευές, πάρε drivers, finito........

Προφανώς αν δεν καλύψω τα ρίσκα δεν πειράζω.... εκτός αν κάνω ένα Backup το δίσκο αλλά πάλι θα πάρει χρόνο για να το οργανώσω σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.