Jump to content



Δάνεια και κάρτες.....η μόδα του σήμερα


pontium

Recommended Posts

Δηλαδή εσένα σου φαίνεται τίμιο 18,20% τόκος + 2,4% σε περίπτωση καθυστέρησης, που παίζουνε οι περισσότερες γνωστές κάρτες.

Όταν στην άλλη Ευρώπη έχουν γύρο στο 6%.

Ακόμα και εδώ η Visa του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου (που δεν την ξέρει κανένας) έχει 9%.

κοίτα, δίκαιο δεν είναι, αλλά δεν είναι και κάτι που στο κρυβουν,

ούτε σε υποχρεώνει κανείς να το χρησιμοποιήσεις...

εγώ με την χρήση που κάνω, δεν έχω τέτοια επιτόκια...

και θα στο εξηγήσω...

Αυτή τη στιγμή μπορώ να αγοράζω από Κίνα πχ, να κάνω την πληρωμή αμέσως,

και εγώ να δίνω τα χρήματα μετά από 45 ημέρες χωρίς να δώσω ούτε

ένα ευρώ τόκο... η τράπεζα έχει το έξοδο της αποστολής των χρημάτων

στην Κίνα, και μία χασούρα καθαρής παρούσας αξίας 45 ημερών

γιατί ως γνωστόν το χρήμα χάνει αξία κάθε μέρα...

Από που λοιπόν θα βγάλει αυτά τα χρήματα, τα οποία χάνει από την δική μου χρήση?

από το επιτόκιο που θα μου βάλει αν καθυστερίσω να πληρώσω τον μηνιαίο λογαριασμό...

στο χέρι μου είναι να τον πληρώσω στην ώρα του όλο το ποσό, ή να το αφήσω να τοκίζετε...

οπότε για αυτό το λόγο και εγώ λεώ ότι με σύνεση το τραπεζικό σύστημα είναι ένα χρήσιμο εργαλείο...

να σου δώσω και ένα άλλο παράδειγμα, πριν από 2-3 χρόνια ήθελα να προλάβω μια προσφορά

που είχα από κάτι κινέζους, και καιγόμουνα για ένα ποσό που μου έλειπε,

πήγα λοιπόν στην τράπεζα, και επειδή με είδε ότι βιαζόμουνα, μου πρότεινε επιτόκιο 13%...

αυτός την δουλειά του έκανε, και εγώ τη δική μου...

επειδή με εξόργισε αυτό που έκανε, αφού ήμουν πελάτης πολλά χρόνια, και καλοπληρωτής,

άλλαξα τράπεζα, και μετέφερα όλους τους λογαριασμούς στην τάδεbank

γιατί μου έδωσαν τα χρήματα για δυο χρόνια με επιτόκιο 5% ετησίως άσχετα αν εγώ ζήτησα 1-2 μήνες...

ούτε ποινή προεξόφλησης, ούτε τίποτα...

αν και αυτοί μου κάνουν νερά, αλλαγή και πάμε για άλλα...

Για αυτό λέω ότι πρέπει να υπάρχει σύνεση, πελάτες είμαστε όχι πρόβατα, ούτε κορόιδα...

στο χέρι μας είναι αν θα είμαστε κερδισμένοι ή χαμένοι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Οι τράπεζες δεν δανείζουν δικά τους χρήματα.

Δικά μας δανείζουν, πληρώνοντας 3%

Αν πάρει 6% έχει διπλασιάσει το κεφάλαιο της

Οι τράπεζες δανείζονται και καταθέτουν σε άλλες ποιο μεγάλες τράπεζες (χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς)...

μέχρι που από τράπεζα σε τράπεζα στο τέλος όλα πάνε στην παγκόσμια τράπεζα... ελβετία κλπ...

μόνο οι συνεταιριστηκές διαχειρίζονται ιδία αποκλειστικά κεφάλαια όπως πχ η Παγκρήτια...

αυτή την εντύπωση έχω εγώ τουλάχιστον, όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το πει,

γιατί και εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος...

Τέσπα, τα λεφτά πάνε στα λεφτά φίλε ΓιαγκΤ, αυτό είναι γνωστό,

στο χέρι μας είναι αν θα παίξουμε το παιχνίδι σωστά...

και αυτό δεν αφορά μόνο τις κάρτες και τα επαγγελματικά δάνεια...

Βλέπω πολλούς και πάνε και αγοράζουν κάτι τρισάθλιες τρύπες,

300000-350000 ευρώ, και πληρώνουν δόση 600-800 ευρώ το μήνα

για 60 χρόνια... αυτό και αν είναι κοροϊδία...

Αλλά ποιος φταίει, ο εργολάβος, ο τραπεζίτης, αυτοί πουλάνε,

και καλά κάνουν και πουλάνε ακριβά...

εμείς φταίμε, και καλά να πάθουμε... 600 ευρώ το μήνα δόση,

ποτέ μη σώσω και πάρω σπίτι... ενοίκιο και άμα το βαρεθώ πάω κάπου αλλού...

οπότε από την στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα της επιλογής,

είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη...

όταν λοιπόν όλοι μας σκεφτόμαστε πριν πράξουμε, τότε

και οι εργολάβοι θα ρίξουν τις τιμές και το ίδιο θα κάνουν και οι τράπεζες...

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που ήρθα αγγλία, καταγράφω ακριβώς τα έξοδά μου σε ένα ημερολόγιο. Γνωρίζω πάνω κάτω πόσα θα φύγουν σε φαγητά, πόσα θα χρειαστώ για διασκέδαση, πόσα θα μου φάει το WoW (και πιστέψτε με, παρότι όλες τις συνδρομές, ξοδεύω μηνιαία πολύ λιγότερα από άλλους που δεν ασχολούνται καν), κτλ κτλ. Έψαχνα να βρω κάποιο πρόγραμμα σε pc/κινητό για να κάνω και synchronization αλλά δεν βρήκα κάτι που να με εντυπωσιάζει. Επειδή κι εγώ είμαι ψιλοfreak στο θέμα οργάνωσης, μπορείς να μου στείλεις κάποιο αντίγραφο του προγράμματός σου?

Επειδη το ξεκινησα οταν ειχαμε ακομη δραχμές μαλλον για εσένα χρειάζονται αρκετες διορθώσεις γιατι το εχω εξατομικευσει αρκετα...θα δω τι μπορω να κάνω...πάντως μην φανταστεις και τιποτα τρομερο ευκολα μπορει να το κανεις και εσυ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά,η μόνη κάρτα που χρησιμοποιώ είναι μια χρεωστική απο την Πειραιώς.Βλέπω κάτι καλό στο ebay,βάζω λεφτά στην κάρτα απο τον καταθετικό λογαριασμό μου και το χτυπάω.Για μένα,έτσι πιστεύω ότι γίνεται σωστή χρήση του πλαστικού χρήματος.

Τώρα περί των άλλων για αγορές πανάκριβων αυτοκινήτων,home cinema,διακοπών κτλ ένα έχω να πω,ότι είμαστε άπλιστοι έτσι και αλλιώς,τίποτα δεν μας είναι αρκετό,ανθρώπινο είναι,απλά κάποιοι ξέρουν να το ελέγχουν και καλά κανουν.Οι περισσότεροι όμως όχι,εδώ είναι το πρόβλημα,τα λεφτά δύσκολα μαζεύονται και εύκολα ξοδεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ξεκινησα οταν ειχαμε ακομη δραχμές μαλλον για εσένα χρειάζονται αρκετες διορθώσεις γιατι το εχω εξατομικευσει αρκετα...θα δω τι μπορω να κάνω...πάντως μην φανταστεις και τιποτα τρομερο ευκολα μπορει να το κανεις και εσυ

Προσπάθησα να φτιάξω κάτι αντίστοιχο στην Access αλλά δεν κατάφερα κάτι που να με ικανοποιούσε...

ΥΓ. Είχα μπει στον κόπο να κάνω edit το ποστ που ήταν στα greeklish αλλά διαγράφτηκε... Άλλη φορα θα γράφω στα αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

ξεκινώντας την.. καριέρα μου (χαχα) δούλεψα σε τράπεζα, συμπτωματικά σε τμήμα καρτικών προϊόντων κι έπεφτα καθημερινά σε περιπτώσεις "κατεστραμένων". ήταν κι η εποχή της μεγάλης φούσκας.

α. καταστράφηκε η σταδιοδρομία μου στον χρηματοοικονομικό τομέα αφού σιχάθηκα την ψυχή μου (δεν ξαναδούλεψα σε τράπεζα)

β. σώθηκα προσωπικά αφού αυξήθηκε δραματικά η διαχειριστική μου ικανότητα στο πλαστικό και γενικά στο "ξένο" χρήμα.

τώρα μεταχειρίζομαι τις πιστωτικές μου (παραμένουν λίγες) σαν χρεωστικές.

ότι αγοράσω αυτό θα εξοφλήσω, αν δεν μπορώ να εξοφλήσω τα πάντα χωρίς ν'αφήσω υπόλοιπο μέσα στον 1 μήνα απλά η αγορά μετακομίζει τον επόμενο.

έχω ένα δομημένο excel με ακριβής ημ/νίες και τώρα πχ μετράω μέρες μέχρι να κλείσει και αυτός ο μήνας για κάποια απο τις κάρτες προκειμένου να μπορώ να την χρεώσω με την φωτογραφική που περιμένω να αγοράσω απο τον περασμένο ιούνιο.

δεν είμαι ο master της εγκράτειας, κάθε άλλο, απλά σιχάθηκα τον τραπεζικό δανεισμό και με εκνευρίζει αφάνταστα έστω και 0,50e τόκος αν καμιά φορά ξεχάσω κάνα λογαριασμό στο συρτάρι.

η κάρτα είναι ευκολία και μπορεί και να σε σώσει (θα είχα μείνει πολλές φορές στο δρόμο απο βενζίνη με την μοτο απο την αφηρημάδα μου να μην έχω μετρητά μαζί και ρεζίλι σε αρκετά εστιατόρια), αλλά η διαχείρισή της είναι πονοκέφαλος αν ζεις στην σκατούπολη που είναι μια ζωντανή διαφήμιση.

πρέπει να δείτε τα έκπληκτα μούτρα του ταμία όταν το υπόλοιπο είναι μεγάλο και πάρα ταύτα με τον σωστό προγραμματισμό καταφέρνω να το εξοφλώ (δόξα το Θεό), μερικοί με ρωτάνε 2-3 φορές για το ποσό που θα βάλω, δεν το πιστεύουν...

..αυτά για μη on-line πληρωμές ;-)

ps. το 1,20e fee κατάθεσης που είχαν θεσπίσει τα λαμόγια, καταργήθηκε σαν αντισυνταγματικό, προσέξτε μην σας τον ακουμπάνε. (αφού βέβαια με τις ευλογίες του κράτους μας τα πήρανε τόσο καιρό..)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα.Προσέξτε.δε θάλω να τρέχω να βάζω λεφτά μετά.Θέλω να τα έχω απο πριν μέσα και αντι για πορτοφόλι να πληρώνω με αυτήν.Κυρίως βέβαια για αγορες μέσω ιντερνετ.Ποιά προτεινετε?Θέλω μία να μην κρατάει πολλές προμύθιες και να μην έχει τρελούς τόκους σε ότι πας να αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα χρήσης εξαρτάτε από αυτόν που την χρησιμοποιεί

εάν έχει τα μυαλά μέσα στο κεφάλι 'έχει καλός εάν τώρα τα έχει έξω από το κεφάλι ή δεν ξέρω που τότε γιατί να του φταίει η τράπεζα? εκτός και εάν υπάρχει σοβαρός λόγος όπως υγείας τότε πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Έλληνας, σε γενικές γραμμές, ποτέ δεν έμαθε στην αποταμίευση. Ακόμη κι αν οι περισσότεροι από εμάς αποταμιεύαμε όταν ήμασταν μικροί, το κάναμε γτ μας το επέβαλαν κι όχι γτ καταλαβαίναμε γτ έπρεπε να αποταμιεύουμε. Δεν μας αρέσει να μένουν λεφτά στην άκρη, για την κακιά στιγμή.

Αν και κατηγορώ για μερικά πράγματα τους γονείς μου (πχ δεν με άφηναν να πάω να τσακιστώ σε καμιά πλατεία, ή να σπάσω το κεφάλι μου σε κανένα πετροπόλεμο :p), ένα από τα πράγματα που τους χρωστάω είναι ότι με μάθανε να μην ξοδεύω ότι έχω στην άκρη, και να απλώνομαι ως εκεί που φτάνουν οι δυνατότητές μου

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:1.Οι περισσότεροι Έλληνες δεν γνωρίζουν την λέξη αποταμίευση.

2.Ακόμα περισσότεροι δεν γνωρίζουν για την επένδυση.

Μακροχρόνια(σε βάθος 15 ετών) οι σοβαρές χρηματιστηριακές εταιρείες(τράπεζες,τσιμέντα,πετρέλαιο)-ιστορικά-βγάζουν αποδόσεις κοντά στο ετησιοποιημένο 15%. Αν κάποιος, για όσο μένει με τους γονείς του, βάλει π.χ 50.000€(είναι καθόλα εφικτό) στην άκρη, εφόσον είναι εργατικός και με προσόντα, στα 40 του θα έχει συγκεντρώσει τόσα που θα κάνουν το εφάπαξ να μοιάζει με ψίχουλα.

Δυστυχώς όμως όλοι βλέπουν σε ορίζοντα 5ετίας που όλα τα αποτελέσματα(κέρδη-ζημιές) είναι πιθανά. Έτσι βλέπουν σαν τυχερό παιχνίδι τις επενδύσεις και το ρίχνουν στην καλύτερη,στην αποταμίευση που ισούται απλά με αναβλημένη κατανάλωση(επένδυση=θυσιασμένηπαρούσα κατανάλωση για μεγαλύτερη μελλοντική).

Link to comment
Share on other sites

''Σύμφωνα με την Τράπεζα της Ελλάδος το περασμένο έτος τα δάνεια των νοικοκυριών αυξήθηκαν κατα 18,3 δισεκατομμύρια € (δηλαδή δανείζονταν 1,5 δισ. € το μήνα για στέγη και κατανάλωση) ενώ κατα 17,7 δισ. € αυξήθηκαν τα δάνεια των επιχειρήσεων.

Χαρακτηρηστικό είναι το στοιχείο οτι οι συνολικές οφειλές των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων αντιστοιχουν περίπου στο 93% του ΑΕΠ,κάτι που σημαίνει πως πως οι Έλληνες δανείζονται σχεδόν τόσο όσο παράγουν.''

-Απο την σημερινή City Press-

Χ@σε ψηλά κ' αγνάντευε...

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με το chip+pin εχει λυσει αρκετα τα χερια πάνω... εδω πάλι ακόμα με την υπογραφη στο χαρτακι ειμαστε....

Θα αλλάξει και αυτό σε πολύ σύντομο διάστημα αλλά πίστεψε με, είναι πολύ ποιό «ασφαλές» για τους χρήστες το παλιό σύστημα από τις chip+pin...

H παγίδα ονομάζεται «liability shift» που σημαίνει ότι με την αυξημένη προστασία του chip της κάρτας ΚΑΙ του προσωπικού Pin που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή οι τράπεζες ΔΕΝ αναγνωρίζουν πλέον οποιαδήποτε απάτη σε βάρος του πελάτη.

Δηλαδή, μέχρι τώρα οι τράπεζες, αν έπεφτες θύμα απάτης (κλοπή κάρτας κλπ), επωμίζονταν αυτές το κόστος της κλοπής και δεν σε χρέωναν σε περίπτωση που έκανες καταγγελία αλλά προλάβαιναν να κάνουν αγορές με την κάρτα σου.

Πλέον αυτό παύει να ισχύει και ότι γίνει η τράπεζα θα σε χρεώσει.

Φυσικά, να σου κλέψουν την κάρτα ΚΑΙ το Pin μαζί είναι ακραίο, αλλά σκέψου πόσοι και πόσοι είναι αυτοί που γράφουν τα pin επάνω στις κάρτες για να μην τα ξεχνάνε...

Ή ακόμα και στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί «πειραγμένο» μηχανάκι και υποκλέψουν αριθμό κάρτας και pin για να κάνουν ηλεκτρονικές συναλλαγές η τράπεζα δεν θα αναγνωρίσει την απάτη, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που αναφέρθηκε η επένδυση πιο πάνω.Ναι στη θεωρία όλα καλά.Αλλα πώς να κάνεις επένδυση?με 200Ε μαχ που θα κρατήσεις στην άκρη?δε γίνεται.το κόστος ζωής έχει πάει πολύ ψηλά.τσίμα τσίμα τα φέρνουμε βόλτα.και να μιλήσω για τον εαυτό μου.Δε κάνω στπατάλες αλλα ρε παίδες λεφτά δε κάθονται.Και ούτε εξόδους να ξοδεύω 100Ε το Σκ ούτε τέτοια.Αλλα δε φτάνουν.Νομίζω οι περισσότεροι απο εδώ μέσα έχουνε αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες δεν δανείζουν δικά τους χρήματα.

Δικά μας δανείζουν, πληρώνοντας 3%

Αν πάρει 6% έχει διπλασιάσει το κεφάλαιο της

Θα ελεγα οτι οι τραπεζες στην Ελλάδα δεν δανείζουν χρήμα αλλά το "πουλάνε"...

Link to comment
Share on other sites

+ ποσα εχουν μεινει απουλητα. συμφερει να αγορασεις σπιτι πλεον, παρα να νοικιασεις. να αγορασεις με την προυποθεση να εχεις και κατι στην ακρη,οχι με δανειο 30 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

π.χ που λετε για αυτοκινητο αυτος που θελει να παρει το καινουργιο με δανειο ειναι ανοιπομονος και ετσι την παταει με τα επιτοκια . τον 6,9 8,5 και αλα γνωστα! εγω ψωνιζω σε μαγαζια που κανουν ατοκες δοσεις μεγαλα πολυκαταστιματα ο ελληνας δεν κοιταει τα ψηλα γραματα? παντως εξω που κιταξα για καινουργια αμαξια στο εξωτερικο η τιμες εινια πανω κατω ηδιες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.