Jump to content



Η τύχη μου και ο Q6600


racer

Recommended Posts

Πιάσε την ψύκτρα με το χέρι. Αν πάθεις έγκαυμα, κάτι δεν πάει καλά με το τσιπάκι και θέλεις καλύτερη ψύκτρα.

Αν η ψύκτρα είναι χλυαρή, τότε δεν πατάει καλά.

Αν τίποτα από τα παραπάνω, πάρε την κουρτίνα 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.. Φοβήθηκα και το έκλεισα. Πριν ανοίξω το "Εργαλείο Αποκομμάτων", είχε περίπου 85 βαθμούς και έλεγε VID 1.25V, που είναι και το πραγματικό.. Όταν πήγα να τραβήξω το SS τρελάθηκε..

Μετά από αυτό, 80 κάτι έλεγε και στο BIOS..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι πιο θερμός. Ακριβώς αυτούς τους 2 είχα κι εγώ πριν λίγο καιρό και στην ίδια συχνότητα

και τάση (3,78-1.525) ο 731 είχε 6-7 βαθμούς παραπάνω σε prime95.

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια δεν ήρθαν, αλλά είπα να δω πόσο πάει περίπου με γτπ υδρόψυξη..

Δεν έτρεξα κάποιο bench (κάνει throttling από τα 3.8:rofl:), αλλά αυτό είναι το μέγιστο μέχρι στιγμής. Θερμοκρασίες στο περίπου: 67-65-χ-χ (δε θυμάμαι:giveup:).

Στα 445x9, είχα 75 βαθμούς μέσα στο BIOS και έκλεινε πριν αρχίσει το boot..:cry:

post-4655-1416073485,5084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια δεν ήρθαν, αλλά είπα να δω πόσο πάει περίπου με γτπ υδρόψυξη..

Δεν έτρεξα κάποιο bench (κάνει throttling από τα 3.8:rofl:), αλλά αυτό είναι το μέγιστο μέχρι στιγμής. Θερμοκρασίες στο περίπου: 67-65-χ-χ (δε θυμάμαι:giveup:).

Στα 445x9, είχα 75 βαθμούς μέσα στο BIOS και έκλεινε πριν αρχίσει το boot..:cry:

Τρελές θερμοκρασίες πάντως αυτές που βλέπεις. Με coretemp τις βλέπεις ή με realtemp? Το coretemp δείχνει αρκετά παραπάνω (οι θερμοκρασίες που σου είπα στο πμ ήταν με coretemp), αλλά δίνει και 10 βαθμούς παραπάνω TJunction ήτοι 105. Σε τι θερμοκρασία αρχίζει να κάνει throttling? Αν το βρεις αυτό, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και ποιο από τα δύο προγράμματα είναι πιο αξιόπιστο (μέσω του tjunction). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Με CoreTemp τις βλέπω. TJunction μου έχει 100 βαθμούς.

Το throttling μου το έκανε ανάμεσα σε 3.7-3.8, σε 2Κ6 και spi. Στο 2Κ6, είχα ανοιχτό το CoreTemp και από το G15 έβλεπα τις θερμοκρασίες. Περίπου 75 για κάθε πυρήνα. CPU Score μου έβγαλε περίπου 5000, ενώ θα έπρεπε να έχω 5400+.

Real Temp δεν έχω κατεβάσει ακόμα, τώρα θα το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Τώρα? :confused:

Οι τελευταίες θερμοκρασίες που μας έδειξες είναι κάπως καλύτερες. Άλλαξες κάτι στην ψύξη του? Ο λόγος που σου λέμε ότι ακόμα είναι υψηλές, είναι γιατί στο superpi το cpu utilization είναι περίπου 25%. Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί μόνο τον ένα πυρήνα πλήρως. Θα έπρεπε με την τάση αυτή να έχεις περίπου 40 βαθμούς. Άντε στη χειρότερη 45.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν άλλαξα κάτι. Σε λίγο θα κάνω edit σε αυτό το post και θα βάλω temps με τον Quad στρεσαρισμένο.

EDIT: Στρεσάρισμα σε δύο πυρήνες, λυπάμαι να βασανίζω και τους 4 με αυτές τις θερμοκρασίες

post-4655-1416073492,5776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Στρεσάρισμα σε δύο πυρήνες, λυπάμαι να βασανίζω και τους 4 με αυτές τις θερμοκρασίες

Καλά κάνεις και τους λυπάσαι γιατί είναι πολύ υψηλές οι θερμοκρασίες. Αν στρεσάρεις και τους 4 θα δεις πάνω από 100. Εξακολουθώ βέβαια να μην μπορώ να καταλάβω γιατί ζεσταίνεται τόσο πολύ. Όσο στραβός κι αν είναι (αν φυσικά είναι στραβός).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.