Jump to content



Η τύχη μου και ο Q6600


racer

Recommended Posts

Να και η διάταξη της υδρόψυξης. Βαριόμουν να βγάλω το τρίποδο και βγήκε λίγο κουνημένη:tomato:

Μια χαρά φαίνεται. Έχεις και δύο ψυγεία απ'ότι βλέπω, επομένως οι θερμοκρασίες αυτές δεν δικαιολογούνται. Μου θυμίζει μια περίπτωση που είχα κάποτε έναν pentium 4 631 με ποιοτική υδρόψυξη και είχε 65 βαθμούς idle στα 4,6GHz. Άλλαξα μητρική από P5WD2-E Premium σε απλή P5WD2 Premium και είχε 45 idle. Θα σου έλεγα ότι μπορεί να έχει "παιγμένο" σένσορα ο 6600 όπως συμβαίνει σε μερικούς 8400 αλλά δεν είναι συνηθισμένο. Επίσης μπορεί να δίνει λάθος στοιχεία η μητρική στο πρόγραμμα. Το μόνο που μπορώ πλέον να συστήσω αφού πρώτα δοκιμάσεις αν είναι στραβό το heatsink του, είναι να τον δοκιμάσεις σε άλλο pc (η μητρική μας ενδιαφέρει κυρίως). Αν πάλι γίνεται το ίδιο, τότε υποθέτω έχεις ελαττωματικό κομμάτι και πας για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω πώς θα πάει με το καινούριο WC, αλλιώς... θα δούμε.

Μπορώ να τον επιστρέψω λόγω των θερμοκρασιών? Και αν ο καινούριος δεν ανεβαίνει τόσο? Αν είναι σαν τον παλιό μου, την κάτσαμε:cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα δω πώς θα πάει με το καινούριο WC, αλλιώς... θα δούμε.

Μπορώ να τον επιστρέψω λόγω των θερμοκρασιών? Και αν ο καινούριος δεν ανεβαίνει τόσο? Αν είναι σαν τον παλιό μου, την κάτσαμε:cry:

Ενδέχεται να δυσκολευτείς να τον επιστρέψεις. Τί να τον κάνεις άμα ανεβαίνει και κάνει throttling? Ο παλιός τί batch ήτανε (L7xx)? L739? Αν χρειαστεί πάντως να τον επιστρέψεις και ψάξεις για άλλον, στείλε μου πμ να σου πω όλα τα καλά batches για να μην πάρεις μπανάνα.

Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο είναι, σιγά τη δυσκολία :hehe:

Ναι, ο παλιός L739 ήταν, αλλά υπέρ μπανανέ. Max 430x9, μόνο για spi

Ο 739 που έχω εγώ σε ένα δεύτερο pc είναι αυτός της υπογραφής μου. Για spi πηγαίνει 4,1, και είναι σταθερός 24/7 στα 3,78 με 1,5 πραγματική τάση. Καλό κομμάτι.

Πιο μπανάνα απο αυτούς πoυ έχεις δεν παίζει να είναι...Αμα δεχτούν να στον αλλάξουν go!

Αν πάρει από πλαίσιο τώρα, θα είναι σίγουρα μπανάνα. Έχουν μόνο L8xx οι οποίοι έχουν 1,3125-1325vid και θέλουν τόνους τάση για ν'ανέβουν. Επειδή κι εγώ έψαχνα έναν πρόσφατα, βρήκα ένα καλό κομμάτι στο multirama. L733A με 1,225 vid. Τον κάνω burn-in τώρα και δεν ξέρω ακόμα το όριο του. Αυτή τη στιγμή είναι στα 9χ360=3240 με 1.2.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά είναι όλα guys! Ο δικός μου είναι 737 και έχει bentcάρει 3d με 4250...

Το 737 όμως, υποτίθεται ότι είναι το καλύτερο batch σε 6600 που βγήκε ποτέ. Υποθέτω το ίδιο ισχύει και για 6700. Το 737Β για την ακρίβεια. Λογικό είναι να benchάρεις στα 4,25. Τα καινούρια batches (L8xx) πάντως είναι χάλια, εγγυημένα.

Link to comment
Share on other sites

Το 737 όμως, υποτίθεται ότι είναι το καλύτερο batch σε 6600 που βγήκε ποτέ. Υποθέτω το ίδιο ισχύει και για 6700. Το 737Β για την ακρίβεια. Λογικό είναι να benchάρεις στα 4,25. Τα καινούρια batches (L8xx) πάντως είναι χάλια, εγγυημένα.

Ο 734 τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για το 734. Υποθέτω πάντως ότι είναι καλό, δεδομένου ότι όλα τα καλύτερα batches είναι μεταξύ 731 και 741. Καλά επίσης είναι τα 743Β και 745Α. Οτιδήποτε πάνω από αυτά είναι συνήθως χειρότερο, ενώ πριν από αυτά καλό είναι μόνο το 723Α ίσως και το 724 σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τον στείλω επάνω? Ή να περιμένω να δω πώς πάει με το καινούριο WC? :(

Εγώ λέω να τον δοκιμάσεις και με την καινούρια υδρόψυξη και αν δε δεις διαφορά, στείλτον. Γενικά μην περιμένεις να δεις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες με τον 731. Κι αυτός που είχα εγώ, με απλή υδρόψυξη και τάση γύρω στο 1,35 χτυπούσε 45-50άρια idle. Το ίδιο και με την ultra 120 extreme. Σ'εσένα έπρεπε βέβαια να είναι λίγο πιο ψυχρός λόγω του διπλού ψυγείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OMG!! Έβαλα τη stock ψύκτρα της Intel και στα 3.6 με περίπου 1.33V έχω ίδιες θερμοκρασίες με την υδρόψυξη!!

Μου έχει σπάσει τα αυτιά βέβαια, αλλά δεν το περίμενα..

Την Παρασκευή -επιτέλους- έρχονται τα parts

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.