Jump to content



Recommended Posts

Υπαρχει καποιο λαθος με τον διαυλο ?

Το εχω βαλει στο bios σε 3.

Ο φιλος πιο πανω με την 660ti χτυπαει πιο πολυ απο εμενα :crazy:.

Είναι αρκετά πιο πάνω σε core clock γι'αυτό.

Στα perfomance tests και γενικά οπουδήποτε χωρίς μπόλικο ΑΑ, μην περιμένεις να δεις διαφορά μεταξύ 660Τi και 670.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα γιατι το δειχνει σαν PCI-E 2.0.

Στο bios το εχω γυρισει σε 3.

Ο φιλος με την 660ti πιο πανω βγαζει μεγαλυτερο σκορ μηπως δεν εχω ρυθμισει κατι καλα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα γιατι το δειχνει σαν PCI-E 2.0.

Στο bios το εχω γυρισει σε 3.

Ο φιλος με την 660ti πιο πανω βγαζει μεγαλυτερο σκορ μηπως δεν εχω ρυθμισει κατι καλα.

Ευχαριστω.

SB & SB-E δεν υποστηρίζουν PCI-E 3.0 , ασχέτως αν το υποστηρίζει η 670, οπότε γυρνάει σε 2.0

Το PCI-E 3.0 υποστηρίζεται από ΙΒ και λογικά IB-E που θα βγουν κάποια στιγμή.

Δεν νομίζω να οφείλεται εκεί πάντως το χαμηλότερο σκορ σου, αλλά κυρίως στη χαμηλή συχνότητα του πυρήνα της 670 σου. Κλόκαρε την και βλέπεις.

Υπόψιν το boost clock δεν είναι αυτό που αναγράφει το gpu-z. Στο Monitoring, τσέκαρε το Core clock -> Show in OSD για να δεις πόσο πραγματικά πάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Η μητρικη μου υποστιριζει 3.0, η cpu ομως οχι, δηλαδη να το γυρισω ξανα σε 2 στο bios?.

Μεχρι 1157 την εχω δει να φτανει μεσα σε game.

Συγνωμη δεν καταλαβα οτι εκανα 2 φορες το ιδιο ποστ.

Έγινε επεξεργασία από matteus
Link to comment
Share on other sites

Χμ τι παιζει περιμενα παραπανω απο τις μνημες 2133 c9 με 1866 c9.Μηπως το vantage δε ακουει τοσο πολυ σε mhz μνημων αλλα σε Mhz πυρηνα το CPu score?

Δεν εχουμε τις ιδιες μνημες αλλα εβαλα τα δικα σου timings.

van4700.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] θα κανω ενα formataki γιατι εχω καιρο με την εγκατασταση και θα το ξανατρεξω.Να σαι καλα παντως σιγουρα 500 ποντους ειναι τρανη διαφορα.Περιεργο παντως που στο 3dmk11 δε εχω αποκλιση :turn:

EDIT εβαλα ακριβως τα ιδια timings με σενα.Κοιτα αποκλιση το CPU score ενω το memory ειναι ταμαμ με το δικο σου

Παιζει uncore στο ιvybridge or something?

Kανε μου μια χαρη τρεξε μια και 2400 c10-11-12-1t με 4700 το cpu μια.Εγω εβγαλα 33450 εκει

post-163-1416076968,9685_thumb.jpg

post-163-1416076969,1796_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] to cpuz για να δείχνει συχνότητα λειτουργίας cpu έχεις απενεργοποιήσει τα c states....με αυτά ενεργοποιημένα από ποιο εργαλείο τραβάμε screenshots ωστε να φαίνεται σε ποιά συχνότητα έτρεξε το cpu;

και ένα δικό μου , cpu στα 4,5

post-5271-1416076982,4415_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

@zpaf to cpuz για να δείχνει συχνότητα λειτουργίας cpu έχεις απενεργοποιήσει τα c states....με αυτά ενεργοποιημένα από ποιο εργαλείο τραβάμε screenshots ωστε να φαίνεται σε ποιά συχνότητα έτρεξε το cpu;

και ένα δικό μου , cpu στα 4,5

Βάλε να τρέχει από κάτω ένα prime95 ή ένα linx για να ανέβει η συχνότητα, ή κλείσε τα c-states...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.