Jump to content



Asus Maximus Fomula vs Asus Striker II Formula


AlexanderK

Recommended Posts

Για πείτε την γνώμη σας.

Ανεβαίνουν η striker καλα?

Θα καταφέρω να δουλέψω τον q6600 στα 3,6 όπως τον έχω τώρα στη maximus?

Σκέφτομαι να πάω σε sli σιγά σιγά....

Link to comment
Share on other sites

4χ1...αυτη τη στιγμή δουλέυουν στα 1203...

Νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα και με τις μνημες.Απα να ξερεις οτι δεν ειναι ευκολες μητρικες οσες εχουν nvidia chipset και μπορει να σε ταλαιπορισει λιγο μεχρι να βρεις τα ιδανικα settings;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα και με τις μνημες.Απα να ξερεις οτι δεν ειναι ευκολες μητρικες οσες εχουν nvidia chipset και μπορει να σε ταλαιπορισει λιγο μεχρι να βρεις τα ιδανικα settings;)

Κατάλαβα...

Κάτι άλλο να σε ρωτήσω...

Την maximus την έχω w/c σε nb και sb. Θα καταφέρω να τα βάλω στη striker?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

Κάτι άλλο να σε ρωτήσω...

Την maximus την έχω w/c σε nb και sb. Θα καταφέρω να τα βάλω στη striker?

Τι να σου πω δεν ξερω αν θα ταριαζουν οι τρυπες.Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι η striker αριστερα απο το SB εχει το NF200 το οποιο λενε οτι δεν χρειαζεται ψυξη αλλα δεν θα το ρισκαριζα.Εγω το μονο που εχω κανει ηταν να ξυλωσω το συστημα ψυξης και να αντικαταστησω τη παστα που ειχε η οποια ειχε ξεραθει τελιως και επρεπε να την ξυσω με κατσαβιδι.Βεβαια δεν ειδα και καμια τρελη διαφορα.Θα ελεγα απλα κανε το ιδιο και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες....

Θα δείξει...

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Τιποτα νασαι καλα.

Το μονο θεμα που εχω με τη Striker ειναι οτι εχω σχετικα χαμηλο memory bandwith το οποιο μαλον εχει να κανει με τη χρηση cpu Kensfield(απο κουβεντα σε εξελιξη στο XS).Με Yorkfield ειχα δει μεγαλη διαφορα,αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα bios και θα διορθωθει.

Και κατι αλλο.Αν βαλεις μπλοκ στο ΝΒ δεν θα μπορεις να βαλεις τριτη καρτα για triple SLI(λεπτομερια αλλα εχε το υποψιν).

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα νασαι καλα.

Το μονο θεμα που εχω με τη Striker ειναι οτι εχω σχετικα χαμηλο memory bandwith το οποιο μαλον εχει να κανει με τη χρηση cpu Kensfield(απο κουβεντα σε εξελιξη στο XS).Με Yorkfield ειχα δει μεγαλη διαφορα,αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα bios και θα διορθωθει.

Και κατι αλλο.Αν βαλεις μπλοκ στο ΝΒ δεν θα μπορεις να βαλεις τριτη καρτα για triple SLI(λεπτομερια αλλα εχε το υποψιν).

Έχεις κανένα σχεδιάγραμμα να δω που βρίσκεται το nb και που το sb γιατι έχω μπερδευτεί λίγο....:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο που μπερδευεσαι μιας και στα γραφω μια ετσι μια αλλιως(τωρα πινω καφε:D )

Το ΝΒ ειναι αυτο που ειναι κοντα στον επεξεργαστη.Με το SB θα εχεις προβλημα για triple SLI αν βαλεις μπλοκ(ειναι πισω απο τη δευτερη PCI-e)

Link to comment
Share on other sites

Μαλον θα ειναι λιγο δισκολο γιατι το επανω μερος της ψυκτρας του ΝΒ ειναι απο αλουμινιο και εχει fins.Μονο αν μπορουσε να βγει αυτο το κομματι και να αφισεις το κατω που ειναι χαλκος με τα heatpippes.Αλλα δεν δοκιμασα να δω αν βγαινει οταν το ειχα βγαλει.Αργοτερα θα σου ανεβασω photos γιατι τωρα πρεπει να φυγω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλον θα ειναι λιγο δισκολο γιατι το επανω μερος της ψυκτρας του ΝΒ ειναι απο αλουμινιο και εχει fins.Μονο αν μπορουσε να βγει αυτο το κομματι και να αφισεις το κατω που ειναι χαλκος με τα heatpippes.Αλλα δεν δοκιμασα να δω αν βγαινει οταν το ειχα βγαλει.Αργοτερα θα σου ανεβασω photos γιατι τωρα πρεπει να φυγω.

Κάπου διάβασα ότι βγαίνει.

Σ'ευχαριστω φίλε.

Περιμένω φωτος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.