Jump to content



Intel Core i7 Reviews


AN7 OverClocker

Recommended Posts

Δεν χόρτασες να διαβάζεις και ήθελες περισσότερα.

Θα τα δούμε στο μέλλον, πιθανότατα με υπερχρονισμό αρχικά και συγκριτικά με Deneb αργότερα.

Για τους Core 2 Quad υπάρχουν πολλά link για να πάρουμε μια ιδέα.

Αυτό που κράτησα είναι ότι Core I7 έχουν αμεσότητα στην απόκριση, είναι γρήγοροι και ζεστοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Μάριε αν σε ένα review δεν έχεις κάποια σταθερά απόδοσης ας το πούμε δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις! Ωραίοι και γρήγοροι αλλά σύγκριση μεταξύ τους μόνο;Το θέμα δεν είναι να πάρουμε την σειρά quad και να κάνουμε συγκρίσεις μόνο μεταξύ τους, ελπίζω να πιάνεις τον συλλογισμό μου. Τα παιδιά έκαναν πολύ καλή δουλειά απλά θα ήταν ωραίο να υπήρχε και η άμεση σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

Μάριε αν σε ένα review δεν έχεις κάποια σταθερά απόδοσης ας το πούμε δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις! Ωραίοι και γρήγοροι αλλά σύγκριση μεταξύ τους μόνο;Το θέμα δεν είναι να πάρουμε την σειρά quad και να κάνουμε συγκρίσεις μόνο μεταξύ τους, ελπίζω να πιάνεις τον συλλογισμό μου. Τα παιδιά έκαναν πολύ καλή δουλειά απλά θα ήταν ωραίο να υπήρχε και η άμεση σύγκριση

+10000

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο θέμα οι συγκρίσεις και άλλο η παρουσίαση.

Δεν θα ήταν σωστό να μπλέξουν δύο διαφορετικές παρουσιάσεις σε μία.

Καταλαβαίνω ότι πολλοί θα ήθελαν να δούνε συγκρίσεις με ότι υπάρχει και δεν υπάρχει (deneb), αλλά τότε θα χανόμασταν όταν θα τα διαβάζαμε.

Ενώ τώρα έχουμε μια βάση για να καταλάβουμε οτιδήποτε διαβάσουμε στο μέλλον.

Το σημαντικότερο, είναι ότι έχουμε σωστή βάση για να ξεκινήσουμε και να ερμηνεύσουμε οτιδήποτε.

Το θεωρώ πολύ σημαντικό που είδαμε όλα τα bench με turbo on off και hyperthreding on off.

Αυτό είναι που έχει σημασία και όχι σκέτα νούμερα σύγκρισης που στο κάτω κάτω δεν προσφέρουν καμιά πρακτική γνώση.

Άντε και να σου πω ότι στο 3DMark Vantage το CPU score είναι 60% καλύτερο στους core I7 από τους Core2 Quad και 150% ταχύτερο από τους core 2 Duo.

Τι θα καταλάβεις? Θα πεις ουάου, είναι φωτιά αυτοί οι επεξεργαστές, πετάμε τους Core2 Duo και πάμε καρφί για Core I7?

Αν γινόταν τέτοιο συγκριτικό, δεν θα έγραφα μπράβο αλλά ότι χειρότερο μπορείς να φανταστείς.

Αλλά και μόνο με την παρουσίαση των Core I7, ήδη ξέρουμε που βρίσκονται συγκριτικά με οτιδήποτε άλλο υπάρχει, αλλά στην πραγματική του βάση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και μόνο με την παρουσίαση των Core I7, ήδη ξέρουμε που βρίσκονται συγκριτικά με οτιδήποτε άλλο υπάρχει, αλλά στην πραγματική του βάση.

Για δωσε κανενα λινκ γιατι εγω δε ξερω :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν χόρτασες να διαβάζεις και ήθελες περισσότερα.

Θα τα δούμε στο μέλλον, πιθανότατα με υπερχρονισμό αρχικά και συγκριτικά με Deneb αργότερα.

Για τους Core 2 Quad υπάρχουν πολλά link για να πάρουμε μια ιδέα.

Αυτό που κράτησα είναι ότι Core I7 έχουν αμεσότητα στην απόκριση, είναι γρήγοροι και ζεστοί.

H απόκριση μέσα στα windows είναι κατά ΠΟΛΥ καλύτερη από τους C2D.

Εδώ ακόμα και οι Athlon64 s939 είχαν καλύτερη,όσο και να κλόκαρες τον C2D.

Μάριε αν σε ένα review δεν έχεις κάποια σταθερά απόδοσης ας το πούμε δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις! Ωραίοι και γρήγοροι αλλά σύγκριση μεταξύ τους μόνο;Το θέμα δεν είναι να πάρουμε την σειρά quad και να κάνουμε συγκρίσεις μόνο μεταξύ τους, ελπίζω να πιάνεις τον συλλογισμό μου. Τα παιδιά έκαναν πολύ καλή δουλειά απλά θα ήταν ωραίο να υπήρχε και η άμεση σύγκριση
Είναι άλλο θέμα οι συγκρίσεις και άλλο η παρουσίαση.

Δεν θα ήταν σωστό να μπλέξουν δύο διαφορετικές παρουσιάσεις σε μία.

Καταλαβαίνω ότι πολλοί θα ήθελαν να δούνε συγκρίσεις με ότι υπάρχει και δεν υπάρχει (deneb), αλλά τότε θα χανόμασταν όταν θα τα διαβάζαμε.

Άκριβώς αυτό. :T:

Έχουμε σκοπό να το κάνουμε αυτό άμα μας το επιτρέψει και ο χρόνος.

Βέβαια,έχουμε τόσο αναλυτικά αποτελέσματα στα δισδιάστατα που μπορεί κάλλιστα ο καθένας να βάλει τον C2Q του στην συχνότητα αυτή και να τρέξει τα προγράμματα και να διαπιστώσει και μόνος του το τι παίζει.

Μην ξεχνάμε είμαστε και μεις άνθρωποι,έφαγα ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες για να τραβήξω αυτά τα νούμερα,σκέψου να έπρεπε να το κάνω αμέσως και σε έναν C2Q s775.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην παρουσίαση που κάνατε δεν έχετε Turbo off HT off, νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος σύγκρισης με άλλους επεξεργαστές είναι με Turbo on HT off, αφού υπολογίσουμε τη συχνότητα που δίνει το turbo on και βάλουμε ίδια συχνότητα στον προς σύγκριση επεξεργαστή.

Η γνώμη μου είναι ότι μόνο έτσι θα καταλήξουμε σε ασφαλή πρακτικά συμπεράσματα.

Είναι γεγονός ότι είχα καλομάθει με τους Athlon 64x2 939 και μου κακοφάνηκε όταν πήρα Core 2 Duo πριν από κάποια χρόνια.

Ο λόγος ήταν η απόκριση.

Επιτέλους θα έχουμε γρήγορους επεξεργαστές, όπως περίπου είναι και oi core 2 και λίγο γρηγορότερους από άποψη επεξεργαστικής δύναμης, αλλά με πολύ καλύτερο bandwidth, πολύ καλύτερη απόκριση συστήματος, υποστήριξη Hyper threading (κυρίως για καλύτερα bench scores) και υποστήριξη SLI και CF.

Το μόνο τίμημα είναι η αυξημένη θερμοκρασία της CPU, αφού αθροιστικά μπαίνει στον επεξεργαστή και το μεγαλύτερο κομμάτι της ζέστης που έβγαζε το northbridge.

Αλλά το chipset πλέον είναι κρύο, δεν χρειάζεται υδρόψυξη και μένει να ψύξουμε σωστά έναν επεξεργαστή.

Ε μια υδρόψυξη χρειάζεται με ένα block στη CPU και τίποτα άλλο. Γλυτώνουμε τo δεύτερο block στο northbridge.

Συνολικά η ζέστη που θα βγάλει ο υπολογιστής είναι πιθανότατα μικρότερη από όλες τις προηγούμενες Intel πλατφόρμες (είτε με intel είτε με Nvidia chipsets).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην παρουσίαση που κάνατε δεν έχετε Turbo off HT off, νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος σύγκρισης με άλλους επεξεργαστές είναι με Turbo on HT off, αφού υπολογίσουμε τη συχνότητα που δίνει το turbo on και βάλουμε ίδια συχνότητα στον προς σύγκριση επεξεργαστή.

Η γνώμη μου είναι ότι μόνο έτσι θα καταλήξουμε σε ασφαλή πρακτικά συμπεράσματα.

Το default του πάντως είναι HT on / Turbo off.

Με αυτό θα ήταν σωστό να γίνει η σύγκριση ;)

Αλλά το chipset πλέον είναι κρύο, δεν χρειάζεται υδρόψυξη και μένει να ψύξουμε σωστά έναν επεξεργαστή.

Ε μια υδρόψυξη χρειάζεται με ένα block στη CPU και τίποτα άλλο. Γλυτώνουμε τo δεύτερο block στο northbridge.

Συνολικά η ζέστη που θα βγάλει ο υπολογιστής είναι πιθανότατα μικρότερη από όλες τις προηγούμενες Intel πλατφόρμες (είτε με intel είτε με Nvidia chipsets).

Δεν θα το έλεγα και τόσο κρύο....τις πιάνει τις 50άρες του πάντως

Link to comment
Share on other sites

κριμας :meeting: , αν ειχε/εχει κανενας phenomaki και i7 θα ηταν καλο να μας πει "πως του φανηκαν τα 2 συστηματα" .

είναι πιο γρήγορος σε απόκριση από τον Χ2 ο phenom?

Link to comment
Share on other sites

Το default του πάντως είναι HT on / Turbo off.

Με αυτό θα ήταν σωστό να γίνει η σύγκριση ;)

Δεν θα το έλεγα και τόσο κρύο....τις πιάνει τις 50άρες του πάντως

50 βαθμοί στο NB είναι κρύο. Στο δικό μου μόνο το NF200 πιάνει 70 βαθμούς, το NB 70 και το SB 50.

Αυτά με παθητική ψύξη.

Στους core i7 αν και είναι default το Turbo on, HT on, θα καταλήξουμε σε λάθος συμπεράσματα αν συγκρίνουμε τα default.

Το turbo, υπερχρονίζει μεν αυτόματα 133 πάνω το clock και πράγματι αυτό βοηθάει σε όσους δεν ξέρουν από υπερχρονισμό, αλλά μην ξεχνάμε ότι τέτοιες αυτόματες δυνατότητες υπερχρονισμού για άσχετους, έχουν και οι μητρικές core 2.

Όσο για το HT δεν πρέπει να το υπολογίζουμε, γιατί στην πράξη δεν υπάρχουν desktop προγράμματα πέρα από τα bench που να το χρησιμοποιούν και δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν.

Αν όμως απευθυνόμαστε σε υπερχρονιστές, τότε μετράμε πόσο ανεβαίνουν οι core i7 με κάθε ψύξη, τι πιάνουν με το ΗΤ ενεργοποιημένο και με όποια άλλη ρύθμιση μπορεί να δώσει παραπάνω πόντους στα bench.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά με είχε τρομάξει η αυξημένη θερμοκρασία πριν ένα χρόνο και ήθελα να επιστρέψω τη μητρική, αλλά ήδη την είχα εγκαταστήσει οπότε ήταν χρησιμοποιημένη.

Ανέφερα το πρόβλημα στην ASUS και ζήτησα λύση ή RMA, μου είπαν ότι έχω δίκιο, ότι οι θερμοκρασίες είναι πολύ αυξημένες και με έγραψαν στη συνέχεια όταν με παρέπεμψαν στην ASUS Ελλάδος.

Έβαλα ένα αθόρυβο ανεμιστηράκι και η θερμοκασία πέφτει στους 65°C, αλλά έχω Quad, δύο κάρτες SLI και 8GB μνήμη.

Ο σένσορας που έχω πάνω στο block ψύξης από την κάτω πλευρά, πολύ κοντά (αλλά όχι πάνω) στο NB, μου δείχνει 45°C.

Never mind, μια χαρά κάνει τη δουλειά του με πατέντες.

Για το επόμενο σύστημα θα πήγαινα χαλαρά σε deneb, αλλά δυστυχώς η AMD παντρεύεται καλύτερα με ATI κάρτες και προτιμώ τις Nvidia.

Έτσι προς το παρόν θα κάτσω στα αυγά μου.

Τα έχω κλωσήσει και αποδίδουν όμορφα κοτοπουλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.