Jump to content



Intel Core i7 Reviews


AN7 OverClocker

Recommended Posts

Μετά από παρότρυνση του Chosen ώστε να φτιάξω ένα thread και να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου με τους Core i7 είπα να φτιάξω αυτό το thread με έναυσμα το review που μόλις κάναμε στο hwbox και να συγκεντρώσουμε και άλλα reviews.

Σίγουρα μου άρεσε πάρα πολύ η τεχνολογία turbo boost όπου στο sli σύστημα που είχαμε στα 3D έκανε παπάδες κυριολεκτικά.

Το triple channel μαζί με τον ενσωματομένο memory controler έδωσαν έναν άλλον αέρα κυριολεκτικά στην απόκριση του συστήματος.Θυμήθηκα εποχές Α64....

Το ΗΤ με ψιλο απογοήτευεσε μιας και την μία ήταν έτσι και την άλλη γουβέτσι.

Αρκετά κακή διαχείρηση από μονοπύρηνες εφαρμογές αλλά τρελή δύναμη σε πραγματικά πολυπύρηνες.

Μπορώ να πώ ότι εγώ με τον gnzp κουραστήκαμε αρκετά αλλά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλο :)

Ευχαριστούμε τα Multirama Extreme που μου διέθεσε όλο τον εξοπλισμό και την Plaisio Computers για τον 940.

Περισσότερα από κάτω :)

Intel Core i7 920 & 940 Review

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Πολυ καλο το review με πολλα αποτελεσματα-bench ετσι ωστε να ξερει ο καθενας τι να περιμενει.

Μπραβο για τον κοπο σας....

Παντως ο ενας εκ των 2 reviewer ειναι ετοιμος για την αλλαγη....οπως ειπε.

Link to comment
Share on other sites

:inlove:

Ο λαός θέλει και OC review

:D

Από Τρίτη ξέρω ότι έρχονται οι νέες ψύκτρες/brackets, οπότε θα γίνει κανα κολπάκι ;) ;)

ωραια μπραβο παιδες . Πολυ καυτος ο 920 , ακου εκει 80ρες. Throttling εκανε εκει?

Μπα man, κάπου στους 100 το ξεκινούσε (και αν). Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί είναι τόσο ζεστός, είναι και ο 2ος μάλιστα που έχω δοκιμάσει...

Απλά ζεσταίνονται σαν τρελοί, αλλά κλοκάρουν μια χαρά, no problem. Κάτσε να τους βάλω με μια γομαρόψυκτρα πάνω να δούμε τι παίζει ;)

Πολυ καλο το review με πολλα αποτελεσματα-bench ετσι ωστε να ξερει ο καθενας τι να περιμενει.

Μπραβο για τον κοπο σας....

Παντως ο ενας εκ των 2 reviewer ειναι ετοιμος για την αλλαγη....οπως ειπε.

Άνετα Ζάχο, με το που είδα την "αποκρισημότητα" του Opteron και το φοβερό bonus που δίνει το ΗΤ (μόνο στις πολυπύρηνες εφαρμογές βέβαια και στο βαρύ multi-tasking) + τα νούμερα του Triple Channel IMC (που σε βαριές εφαρμογές μετράνε)...τους ερωτεύτηκα.

Το μόνο που με νοιάζει πλέον είναι το πόσο θα ανεβαίνουν με καλή αερόψυξη :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε παίδες.

O/C review είναι ήδη στον δρόμο ;)

ωραια μπραβο παιδες . Πολυ καυτος ο 920 , ακου εκει 80ρες. Throttling εκανε εκει?

Throtling δεν είδα αλλά το αστείο της υπόθεσης είναι ότι στον 920 ήμασταν οριακά ώστε να μας κατεβάσει το turbo boost 0,5 πολλαπλασιαστή κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ η παρουσίαση του Core I7 και τη βρήκα αντικειμενική.

Θα κάνω μόνο μια διευκρίνηση.

Το multi threading, διαφέρει από το multi processing.

Ένας μονοπύρηνος επεξεργαστής μπορεί να υποστηρίζει multi threading προγράμματα, αλλά δεν μπορεί να υποστηρίξει multi processing προγράμματα.

Άλλα προγράμματα υποστηρίζουν πολλούς επεξεργαστές, αλλά όχι πολλά threads (νήματα εικονικών επεξεργαστών), άλλα υποστηρίζουν πολλά threads αλλά όχι πολλούς επεξεργαστές, άλλα υποστηρίζουν και τα δύο και άλλα τίποτα.

Στην πράξη, τα προγράμματα που υποστηρίζουν πολλούς πυρήνες είναι καλύτερα και σπάνια χρειάζεται η υποστήριξη από πολλά threads.

Πάντως η Intel ξαναπροσπάθησε στο παρελθόν να πείσει τους προγραμματιστές να προγραμματίζουν για πολλά threads και δεν τα κατάφερε γιατί είναι αρκετά δύσκολο.

Γενικά αν εξαιρέσουμε τα νεότερα bench όπου η Intel φρόντισε επιμελώς να υποστηρίζουν όλα multi threading, στην πράξη τα multi threading προγράμματα είναι ελάχιστα, έως ανύπαρκτα και αμφισβητώ τη χρησιμότητα τους σε desktop εφαρμογές.

Αντίθετα, το multi processing είναι απαραίτητο, ιδιαίτερα χρήσιμο και γίνεται μια γιγαντιαία προσπάθεια υποστήριξης του, γιατί το μέλλον είναι multi core.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.Μπορώ να πώ ότι μέσα στην βιασύνη τα μπλέξαμε λίγο.

Πιστεύω πάντως ότι εφαρμογές που υποστηρίζουν multithreading και multiprocessing μπορούν να διαχειριστούν άψογα απ το ΗΤ των i7.

Σε κάθε άλλη περίπτωση το HT είναι από ανύπαρκτο εως και ζημιογόνο για τις επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με τις multi threading εφαρμογές.

http://www.computer.org/portal/site/computer/menuitem.5d61c1d591162e4b0ef1bd108bcd45f3/index.jsp?&pName=computer_level1_article&TheCat=1005&path=computer/homepage/0506&file=cover.xml&xsl=article.xsl&;jsessionid=JrTD5WwxlssG4QtL9TlSD7hdbTTBJZ8QlPLdn177jhvjnF1FR0vz!288828323

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Intel υποστήριξε το multi threading.

Δύο εξηγήσεις δίνω.

Ειδικά για Web Servers, βοηθάει.

Επειδή στην πράξη οι Nehalem θα είναι ίδιοι και για servers και δεδομένου ότι είχαν έτοιμη την τεχνολογία και δεν τους κόστισε να την ενσωματώσουν το έκαναν.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι οι Deneb δεν έχουν καμιά πιθανότητα να χτυπήσουν τους core I7 στα multi threading benches.

Σε όλα τα άλλα πιστεύω ότι θα πάρουν κεφάλι, αν ισχύουν όσα βλέπουμε τελευταία (αν και αμφιβάλλω και για αυτά).

Αλλά αυτός ο δεύτερος λόγος είναι μικροπρεπής και δεν νομίζω ότι σκέφτηκε έτσι η Intel.

Αλλά αφού το είχαν γιατί να μην το εκμεταλλευτούν και έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχασα.

Που κολλάει αυτό με τους i7?

Εκτός και αν αναφέρεσαι γενικώς στην αποτυχία των multithreaded εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Σε αυτό αναφέρομαι.

Πρόσθεσα κι άλλα στο προηγούμενο ποστ.

Η δουλειά σας είναι άψογη πάντως.

Δύσκολα θα δούμε τόσο καλή και τόσο αντικειμενική παρουσίαση από άλλους στο εξωτερικό.

(Εντυπωσιακά, καθαρά και κατανοητά διαγράμματα. Με τι πρόγραμμα τα φτιάξατε?)

Για υπερχρονισμό το καλύτερο που βρήκα είναι στο XS

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=205688

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Σε αυτό αναφέρομαι.

Πρόσθεσα κι άλλα στο προηγούμενο ποστ.

Η δουλειά σας είναι άψογη πάντως.

Δύσκολα θα δούμε τόσο καλή και τόσο αντικειμενική παρουσίαση από άλλους στο εξωτερικό.

(Εντυπωσιακά, καθαρά και κατανοητά διαγράμματα. Με τι πρόγραμμα τα φτιάξατε?)

Για υπερχρονισμό το καλύτερο που βρήκα είναι στο XS

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=205688

Thanx Μάριε και πανέα

Το πρόγραμμα ειλικρινά δεν το ξέρω.Δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα charts.

Ευελπιστώ μόλις έρθουν ψύκτρες και βρεθεί πάλι χρόνος να γίνει και κάτι αξιόλογο με το o/c :)

Link to comment
Share on other sites

(Εντυπωσιακά, καθαρά και κατανοητά διαγράμματα. Με τι πρόγραμμα τα φτιάξατε?)

Animated Chart λέγεται - μπορεί να κάνει ωραία δουλίτσα, αλλά με σκίζει από πλευράς ευχρηστίας, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί έχει κάποια...σπαστικά ας το πούμε bugs.

Πάντως το συνήθισα πλέον και όλα εκεί τα κάνω.

Πολυ ωραίο review! Τρομερό θα έλεγα!

Ηθελα να ξερα, τι κανετε και σας δίνουν το hardware για test :p

Τι κάνουμε ε...?

Κάτσε να σκεφτώ (είναι πολλά).

Ξεκινάμε με μια δέηση στον Ποσειδώνα (ΜεγαλοΔύναμε Παντοκράτορα της Θαλάσσης και τα συναφή).

Μετά στέλνουμε ένα e-mail στο liako@poulos.gr με θέμα "Που είναι οι ΕΛ?"

Έρχεται απάντηση - "Έρχονται!"

Απευθείας δέηση στον Κεραύνιο Δία και θυσία ενός AMD Phenom.

Καθ'όλη τη διάρκεια παίζει στο repeat τα Judas Priest - Nostradamus & Prophecy.

Σε 5 λεπτά η UPS είναι στην πόρτα μου με τα πράγματα στο χέρι και αποστολέα τον Οδυσσέα.

...

Δεν πιστεύω να μη σε έπεισα? (διαβάζω πολύ Μανφρέντι τελευταία μου φαίνεται :sarcastic: )

Πίστεψέ με, το πιο εύκολο πράγμα είναι, αν έχεις τη θέληση, να γίνεις Reviewer. Αρκετές εταιρείες ψοφάνε για τέτοια διαφήμιση, ενώ κονέ με το Χ-Ψ-Ζ τρόπο έχουμε πλέον σχεδόν όλοι.

Το θέμα είναι να κάνεις σωστό Review και όχι σαν κάποια που βλέπω έξω να γίνονται.

Άμα σου το δώσουν εσένα, μπορείς να κάνεις τέτοιο review? ;)

Ξέρουν πού τα δίνουν.

Το κακό είναι ότι δεν τους τα χαρίζουν.

Τους τα παίρνουν πίσω και τους αφήνουν με τη δόξα.

Καλώς ή κακώς, το κίνητρο για έναν Reviewer όπως και να το κάνουμε, είναι το να του μείνει και κάτι. Ακόμα και αυτός που το κάνει καθαρά από κέφι, κάποια στιγμή θα θελήσει λίγο μέλι.

Το ζήτημα είναι να μην το παρακάνουμε. Ούτε να γινόμαστε υπερ-άπληστοι (ΩΩ θα μου μείνουν όλα, νέο PC τζάμπα), ούτε να έχουμε το χέρι απλωμένο. Η σωστή δουλειά, θα αποφέρει καρπούς, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Αλλά προς Θεού, μην ακούω ιστορίες του στυλ "Καβατζώθηκαν αυτοί τώρα"...Να μου ρχονται π.μ./msn και να μου λένε "Τι καλά που είσαι Reviewer και καβάτζωσες 4 FreeAgent Pro τζάμπα" και να μου πέφτουν τα μαλλιά...

Στο τέλος θα σκανάρω και τις αποδείξεις...:turn:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.