Jump to content



Το φαινόμενο της στριφογυριστής γκόμενας


alexis2044

Recommended Posts

Μη μου πανικοβάλλεσαι,

μια οπτική απάτη είναι. Δε νομίζω να παίζει ρόλο το αν χρησιμοποιείς όλον τον εγκέφαλο και τα συναφή, αν και ποτέ δεν ξέρεις. Για όλον τον εγκέφαλο υπάρχουν παιχνίδια (είχα δει ένα στο pc-technology μια μέρα), αυτό δε νομίζω να είναι.

ΕΟπτική απάτη ;)

http://www.blackstate.gr/Brain_game.htm

Nαι αλλά για να δημιουργηθεί η οφθαλμαπάτη πρέπει να λειτουργούν την δεδομένη στιγμή διαφορετικά εγκεφαλικά κέντρα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Στρεφοντας την προσοχη μου αλλου,και βλεποντας την εικονα με την "περιφερειακη" μου οραση ηταν σαφες οτι η γκομενα γυριζει οπως θες.Να τοκαναν και στα αληθεια:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει λόγω του .gif, εσύ το αντιλαμβάνεσαι να αλλάζει.

@ Rock_H: Αυτό με τα εγκεφαλικά κέντρα που μου πες, στη συγκεκριμένη οφθαλμαπάτη λες να παίζουν ρόλο τα κέντρα (δεξίς-αριστερός εγκέφαλος όπως λένε και αυτοί που η διέδωσαν, ή απλά να είναι θέμα αντίληψης?

Η μάνα μου π.χ. απευθείας είδε αριστερόστροφη περιστροφή, δυσκολευόταν στη δεξιόστροφη. Εγώ, το αντίθετο, αν και πλέον την κάνω και πάει αριστερόστροφα κατά βούληση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει σχέση και με το πιο είναι το επικρατητικό ημισφαίριο στον κάθε άνθρωπο.Στο 90% επικρατητικό είναι το αριστερό (εξού και η δεξιοχειρία) και το 10% το δεξιό.

Οπότε ανάλογα με το πιο ημισφαίριο είναι σε διέγερση-εγρήγορση την δεδομένη στιγμή που κοιτάει κανείς την εικόνα την βλέπει με συγκεκριμένη φορά.Δεν είπα οτι είναι ευκολο να την βλέπεις να αλλάζει φορά.Προσωπικά πάντα την βλέπω να γυρνάει με την φορά των ρολογιών, και αν προσπαθήσω να την δώ να αλλάζει φορά τότε αυτό γίνεται εφικτό.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

[fragmas]ρε σταματήστε να αυτοσυγκεντρώνεστε για να γυρίσετε κατά βούληση ένα πιπίνι σε gif, και βγείτε έξω να τσιμπήσετε κανένα πιπινάκι[/fragmas] :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.