Jump to content



Vista και προβλήματα


HotPeanut

Recommended Posts

Έχω τα vista ultimate και παρατηρώ κάποια πράγματα.

1) Βάζοντας στο windows color and appearence σαν color scheme το Windows vista basic διακρίνω μια καθυστέρηση στο maximaze και στο minimize των παραθύρων από και προς την μπάρα εργασίας. Ακόμα αυτή η καθυστέρηση εμφανίζεται στον browser όταν πατάω π.χ. στο σύνδεσμο Quiqklinks του thelab και το αναδυόμενο μενού εμφανίζειται "σπαστά" δηλ αργεί. Σκέφτηκα μήπως είναι η επιτάχυνση υλικού, αλλά πηγαίνοντας να το ρυθμίσω βλέπω ότι δεν μπορώ:

post-6133-1416073478,276_thumb.jpg

Όταν όμως βάζω σαν color scheme το Aero, τα παραθύρια πάνε σφαίρα θα έλεγα. Τί μπορεί να φταίει?

2) Αυτό το ποσοστό χρησιμοποίησης ram είναι λογικό με ανοικτό πρόγραμα μόνο τον mozilla? Εμένα μου φαίνεται πολύ :giveup:

post-6133-1416073480,4417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η διαθέσιμη μνήμη καθώς και η αργή απόκριση μου φαίνονται εντελώς λογικά. Είναι γνωστό ότι τα Vista είναι αρκετά βαριά για να δικαιολογούν τέτοια προβληματάκια. Ακόμη και σε πολύ καλά συστήματα όπως το δικό σου δεν έχουν σε καμιά περίπτωση την απόκριση και ταχύτητα που είχαμε συνηθίσει με τα XP.

Link to comment
Share on other sites

Η διαθέσιμη μνήμη καθώς και η αργή απόκριση μου φαίνονται εντελώς λογικά. Είναι γνωστό ότι τα Vista είναι αρκετά βαριά για να δικαιολογούν τέτοια προβληματάκια. Ακόμη και σε πολύ καλά συστήματα όπως το δικό σου δεν έχουν σε καμιά περίπτωση την απόκριση και ταχύτητα που είχαμε συνηθίσει με τα XP.

Μπορεί να είναι και αυτό, το ότι δηλαδή είναι κάπως "βαριά" τα vista.

Ένα άλλο που έχω δει είναι ότι στο Internet έχω καθυστέρηση στην εμφάνιση των σελίδων, σαν lagαρισμα ένα πράγμα. Σημ έχω Firefox. Το μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα Vista δεν είχα "κάτσει" καλά και τα ξαναπέρασα (έτρωγα και κάτι μπλε οθόνες :rant:).

Μια ερώτηση: Το !@$#screen saver πως το κάνουμε να δουλέψει? Πριν τα ξανακάνω εγκατάσταση δούλευε κανονικά. Με την νέα εγκατάσταση τπτ. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Ούτε η οθόνη σβήνει που την ρυθμίζω να σβήσει σε 10 λεπτά π.χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αδελφε εχεις UPS in da house?εχω ακουσει μηχανημα να κανει τετοιες δυσλειτουργιες λογω ναζιων της ΔΕΗ ...(και καθοτι εχω σπιτι και εκει κατω ξερω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο απο ρευμα)

Link to comment
Share on other sites

μήπως να δοκίμαζεις να εγκαταστήσεις τα vista σε όχι κλοκαρισμένο μηχάνημα. Μετά το ανεβάζεις.

Όταν τα εγκατέστησα το μηχάνημα ήταν σε default καταστάσεις, μετά το ανέβασα.

αδελφε εχεις UPS in da house?εχω ακουσει μηχανημα να κανει τετοιες δυσλειτουργιες λογω ναζιων της ΔΕΗ ...(και καθοτι εχω σπιτι και εκει κατω ξερω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο απο ρευμα)

Έχω ups στο οποίο μου ανάβει το λαμπάκι της μπαταρίας το οποίο σημαίνει ότι και καλά είναι "πεσμένη"...εγώ υποψιάζομαι το kaspersky. To έχω βγάλει τώρα για να δω αν θα μου το ξανακάνει. Υπόψιν ότι bsod πετάει ή στο shut down ή λίγο μετά την εκίννηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.