Jump to content



Ποια 2.0 ή 2.1 ηχεία


Dorian

Recommended Posts

Thnx ρε φίλος , :) εχεις κανένα απο αυτα ? Απο που τα πήρες online? , στους resellers δεν βλέπω Ελλάδα.

οχι δεν τα εχω, ηθελα τα klipsh δεν επαιζε διαθεσιμοτητα..και επειδη ηθελα ηχεια εκεινη τη στιγμη πηρα παροδικα τα Ζ4. Τα παιρνουμε μαζι ομως και γλυτωνουμε μεταφορικα :hug::D

Πριν παρεις ψαξε λιγο σε διαφορα διεθνη φορα και θα δεις απο μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Πάντως εγώ με τα 5021 έπαθα πλάκα με την ομοιογένεια του ήχου.Δένουν όλα ΠΑΡΑ πολύ καλα. Για τα δικά μου μέτρα έχουν και δύναμη, στα μεγάλια κέφια άντε να παω την ένταση στο 2.5/5 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τα εχω, ηθελα τα klipsh δεν επαιζε διαθεσιμοτητα..και επειδη ηθελα ηχεια εκεινη τη στιγμη πηρα παροδικα τα Ζ4. Τα παιρνουμε μαζι ομως και γλυτωνουμε μεταφορικα :hug::D

Πριν παρεις ψαξε λιγο σε διαφορα διεθνη φορα και θα δεις απο μονος σου.

Λες ε ? Να μην παίρναμε ρε Σπυρο ' τα Klipsch ProMedia απο πλαίσιο που εχει και καλό rma σε περίπτωση λανθασμένου φλασαρίσματος bios :p

Link to comment
Share on other sites

Τα 5021 αν εξαιρέσεις λίγο τα τσιμπημένα πρίμα τους είναι πολύ καλά. Βγάζουν σωστό ήχο.

Όσο για τα klipsch gmx είναι, εδώ στην Ελλάδα, κάπως υπερτιμημένα. Έχουν πολύ καλό ήχο αλλά από εντάσεις δεν λένε και πολλά. Πρέπει να έχουν max χωρίς αλλοίωση των ψηλών γύρω στα 96db(και ίσως να λέω πολλά).

Link to comment
Share on other sites

εχω τα logitech z3 και πρεπει να πω πως πραγματικα ειναι παρα πολυ καλα , τα εχουν ακουσει και ατομα απο το thelab και τους αρεσανε πολυ

αμα τα Ζ4 ειναι σαν τα Ζ3 τοτε χαλαρα για αυτα

τωρα για τα Ζ2300 δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα Logitech δεν θα επαιρνα ουτε στον εχθρο μου, ο ηχος που βγαζουν ειναι για τα μπαζα.

Είναι δυνατόν να μπαίνει κάποιος στο forum και να διαβάζει τέτοια πράγματα? Δεν το καταλαβαίνετε ότι είναι και θέμα γούστου? Όπως είπε κάποιος φίλος εδώ πολλοί ίσως να μην έχουν ακούσει τα Z-2300 με x-fi και γενικώς μια κάρτα ήχου της προκοπής (υπάρχουν και πολλές καλύτερες). 200W χωρίς την παραμικρή παραμόρφωση ήχου. Και αφού το THX δεν είναι και τπτ το ιδιαίτερο γιατί δεν το έχουν όλα?

Δεν έχω ακούσει τα άλλα 2.1 ηχεία που έχουν προτίνει άλλα παιδιά και φαντάζομαι ότι και αυτά θα είναι πολύ καλά....αλλά έλεος

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις,

υπάρχουν δυο κατηγορίες ανθρώπων στα ηχεία. Η "μάζα", που θα ευχαριστηθεί πλήρως από τον ήχο των όποιων Logitech 2300/5450/5500 και οι "audio-philes/junkies/addicts" που απλά, όταν τα ακούνε, στραβώνουν και αποχτούν μια φάτσα σαν το Γεωργίου.

Ο λόγος είναι απλός.

Τα Logi αυτά, με ότι κάρτα ήχου και να τους βάλεις, έχουν:

- Δυνατά πρίμα

- "Εντυπωσιακό" μπάσο

- Σχετικά καλή αντοχή στην παραμόρφωση, όταν βάζεις κάτι Tiesto να παίζουν

BUT:

- Τα πρίμα τους είναι ίσως το καλύτερο (ποιοτικά) σημείο τους, αλλά και πάλι είναι υπερβολικά.

- ΔΕΝ έχουν μεσαία, παίζουν πολύ χαμηλά και "ξερά", δεν μπορείς να νιώσεις τα μεσαία σε αυτά τα ηχεία.

- Το μπάσο είναι υπερβολικό. Όχι μόνο πολύ έντονο, αλλά και "πλαδαρό", δεν είναι ούτε "κοφτό" και ξεκάθαρο, ούτε στη σωστή δοσολογία. Άσε που ποιοτικά είναι για τα μπάζα - τα specs του ούτε κατα διάννοια δεν τα πιάνει. Όπως σου είπα όμως, είναι "εντυπωσιακό", επειδή έχει μεγάλη ένταση, σου δίνει μια αίσθηση πληρότητας, αυτό το "boom-boom" αρέσει σε πολλούς.

- Έχουν παραμόρφωση αρκετά έντονη, στα "ανύπαρκτα" μεσαία. Μπορεί στα πρίμα να μην έχουν, αλλά έχουν στα μεσαία. Όταν ανεβάζεις την ένταση επικίνδυνα, τα μεσαία μπλέκονται σε έναν αχταρμά.

Αυτά βέβαια όμως, αν δεν ακούς jazz/metal/classic/ambient/blues/rock/κτλ, δεν τα "εντοπίζεις", πολύ απλά γιατί ο Tiesto και τα RnB, δεν είναι ποιοτικά, αλλά ποντάρουν στον εντυπωσιασμό, όπως και τα ηχεία αυτά.

Αν βέβαια ακούς jazz ή metal και ικανοποιήσε με τον ήχο των 2300/5450/5500, τότε αν ακούσεις κάτι πραγματικά ποιοτικό και καλοστημένο, θα αλλάξει ο τρόπος που ακούς μουσική.

Έχω δοκιμάσει τα Ζ-2300, έχω τα Ζ-5450 σπίτι στη Θεσ/νίκη και έχω δει/ακούσει σε φίλους/γνωστούς τα Ζ-5500 ουκ ολίγες φορές, σε κάρτες από X-Fi Fatal1ty μέχρι Auzentech Meridian και Prelude.

ΔΕΝ είναι καλά ηχεία για έναν που γουστάρει τη μουσική όπως ένας Audiophile.

Είναι όμως εξαιρετικά για τη μάζα. Γιατί η μάζα δε νοιάζεται για την ποιότητα, όχι γιατί είναι χαζοί ή τπτ τέτοιο, απλά γιατί δεν τους ενδιαφέρει.

Γι αυτό βλέπεις τέτοιες ίσως "ακραίες" αντιλήψεις.

Ένας audiophile, ποτέ δε θα πρότεινε αυτά τα ηχεία. Θα πρότεινε τουλάχιστον, τα 5021.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου gznp σαφώς αυτό που είπα δεν είχε να κάνει με σένα. Ίσα ίσα όπως λες έχεις ακούσει αρκετά και τα έχεις συγκρίνει και έχεις και επιχειρήματα. Εγώ τα Z-2300 τα είχα πάρει τέλη 2005 αν θυμάμαι καλά και τότε θυμάμαι δεν είχαν ιδιαίτερο ανταγωνισμό.

Πίστεψέ με έχω τρελό κόλλημα με τον ήχο. Metal ακούω και το ψειρίζω αρκετά το θέμα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από την καθαρότητα και την απόδοσή τους αλλά ίσως αυτή τη στιγμή θα ήταν καλύτερο να είχα κάποια από τα 2.1 που λες.

Απλά δεν μου αρέσει να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Φιλε gznp εχεις να μου προτείνεις ενα κομματι jazz η οτι αλλο θες για να καταλαβω τι εννοεις?Να μπουκωσω τα μεσαια μου ..Να ξεφυγω απο την μαζα ρε παιδι μου λιγο..:p

Εγω ακόμα παντώς περιμένω να ακούσω απάντηση για αυτό:

Οσο για το επίτευγμα ΤΗΧ ...εχεις να μου προτείνεις κατι ποιο ''σοβαρο'' που να μην αποτελείτε απο Spare κομμάτια στα ίδια λ7?

Και για αυτο:

Προσωπικά οταν "επιδεικνύω" τα watt μου...(:p:p)..τα αυτια μου δεν ειναι σε θεση να ακουσουν την λεπτομερια..οταν καθομαι διπλα τους ή μεσα στο δωματιο.(Can u?)

Γιατι συνεχιζω να ακουω σχολια του Στυλ ¨:

''Άσε που ποιοτικά είναι για τα μπάζα - τα specs του ούτε κατα διάννοια δεν τα πιάνει.''

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Φιλε gznp εχεις να μου προτείνεις ενα κομματι jazz η οτι αλλο θες για να καταλαβω τι εννοεις?Να μπουκωσω τα μεσαια μου ..Να ξεφυγω απο την μαζα ρε παιδι μου λιγο..:p

Εγω ακόμα παντώς περιμένω να ακούσω απάντηση για αυτό:

Και για αυτο:

Γιατι συνεχιζω να ακουω σχολια του Στυλ ¨:

''Άσε που ποιοτικά είναι για τα μπάζα - τα specs του ούτε κατα διάννοια δεν τα πιάνει.''

Ρε man σου είπα:

Τα 5021 - δεν υπάρχουν άλλα "έτοιμα" για το PC για μένα. Το ΤΗΧ είναι ένα αυτοκόλλητο, nothing more.

Όσο για τα μπάσα-μπάζα, βάλε τον Άρχοντα 2 στο σημείο της έκρηξης του τείχους ή το Transformers την ώρα που γίνεται η τελική μάχη και ένα ρομπότ περνάει σε slo-mo πάνω από μια τύπισσα. Αυτό που θα ακούσεις είναι ένα "ββββββββμμμμμ", ενώ θα έπρεπε να σου αναταρραχθεί το είναι σου ολόκληρο. Όταν ο ήχος πιάνει κάτι καλά χαμηλά (30-35Ηz ας πούμε), απλά αδυνατεί το sub τους να τα παράγει και βγάζει ένα βουητό "προσπαθώντας". So much για τα 300W που βγάζει το sub των 5500...

Δε λέω ότι τα 5021 θα στο αναταρράξουν, αλλά σίγουρα θα το αναπαράγουν πιο πιστά.

Όσο για κομμάτια, από κάτι jazz συλλογές που μου έφερε ο Dem μέχρι κάτι Choral Works του Mozart που έχω, όλα "χάνουν". Εδώ οι Nightwish χάνουν, αυτά δε θα χαναν?

Ίσως φταίνε και τα ακουστικά που με έβαλαν σε ένα άλλο ακουστικό επίπεδο, αλλά πλέον τα 5450 μου δεν μπορώ να τα ακούω. Θα τα πουλήσω να πάρω τα 5021 - σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο klipsch, ένα σετάκι 2.1 στα 400€ περίπου, αξίζει απ'ότι μου φαίνεται Γιώργο.

Πίστεψέ με έχω τρελό κόλλημα με τον ήχο. Metal ακούω και το ψειρίζω αρκετά το θέμα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από την καθαρότητα και την απόδοσή τους αλλά ίσως αυτή τη στιγμή θα ήταν καλύτερο να είχα κάποια από τα 2.1 που λες.

Απλά δεν μου αρέσει να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Αγαπητoί godslayer και georgevasil. Πάρτε ένα καλό σετ ακουστικών πάνω από τα 100€, και τότε θα καταλάβετε τι μετριότητες είναι τα λότζι και πόσο χειρότερα είναι από τα altec και τα creative.

Από τότε που πήρα ακουστικά δεν μπορώ να ακούσω μουσική από τα megaworks και γενικότερα από hi-fi ηχείο. Μιλάμε για live performance και σε προσιτό κόστος. Όσο για τα games, Αποκάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά καλά έχω και γω...αλλά τα βάζω μόνο τη νύχτα για να μην ενοχλώ. Εγώ θέλω όταν ακούγεται το ριφ, τα ντραμς και το μπάσο να πέφτουν τα τσιμέντα.

Και όσο για τις ταινίες...μη μου πεις ότι όταν θα είναι 3-4 άτομα στο δωμάτιο να βάλουμε όλοι ακουστικά...

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά είναι μέτρο αναφοράς για να καταλάβεις τα ηχεία μούφες από τα καλά.

Αλήθεια είναι κλειστού ή ανοικτού τύπου τα ακουστικά σού; Προσανατολισμένα σε gaming ή σε μουσική;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο klipsch, ένα σετάκι 2.1 στα 400€ περίπου, αξίζει απ'ότι μου φαίνεται Γιώργο.

Πλακα μας κανεις ετσι?

400€ ηχεια?

Τι ακριβως συγκρινεις με τα logi και τα creative?

:toomuchne

@gznp: θα μπω στον κόπο και θα κατεβάσω για να δω αν ισχύει αυτό που λες...:T::T:

Link to comment
Share on other sites

Tα αλτεκ 6021 δεν ειναι καλύτερα απο τα 5021?

Είναι πραγματικά θέμα γούστου μάλλον - έχω ακούσει γνώμες μόνο για αυτά. Καλά πρίμα και μπάσα, όχι καλά μεσαία, λένε κάποιοι, ενώ κάποιοι άλλοι τα θεωρούν κορυφαία...

Τι να σ πω, δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει :)

@George:

Λογικά ο Πέτρος θα συγκρίνει τα logi 5450/5500 με τα Mega/Giga-works, που κι εγώ τα θεωρώ καλύτερα εδώ που τα λέμε.

Όταν θα ανέβω πάνω, θα προσπαθήσω να κανονίσουμε τπτ να ακούσεις και τα AKG για να δεις τι εννοώ, θα σου φέρω και μουσικούλα :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.