Jump to content



Ποια 2.0 ή 2.1 ηχεία


Dorian

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Για μουσική και όχι dvd/games/... και π@π@ρ!ες πιστεύω ότι ένα ποιοτικό 2.0 σύστημα είναι καλύτερο από 2.1, 5.1 κλπ. Τώρα, PC sound (PCI/onboard audio cards, mp3, computer speakers, ανεμιστήρια, καλώδια του κ*λου κλπ) και audiophile δύσκολα συνδυάζονται. Πάντως σε δύο συστήματα (όχι δικά μου *) έβαλα τα Creative GigaWorksT20 (προσοχή, όχι τα T40) και ακούγονται σχετικά καλά - σε πολλά reviews τα βγάζουν καλύτερα από αντίστοιχα της Logitech και δεν έχω λόγο να διαφωνίσω, κι ας μη χωνεύω την Creative. Έχω αγοράσει τόσες συσκεύες Logitech που την έχω κάνει πλούσια. Ωστόσο ηχεία καλά για μουσική χωρίς αχρείαστα μπάσα και souround δε βρήκα άλλα σε αυτήν την κατηγορία τιμής.

* Προσωπικά έχω Harman Kardon και Logitech Z5500

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα στην πλάκα, έχω κάτι νέες προσθήκες:

(αυτά τα βρήκε ο Dem)

Roister iQ

Εδώ λένε ότι τα σπάνε, για τα ~200Ε που ζητάνε. Παίζει να είναι διαμαντάκια, οι τυπάδες από ότι κατάλαβα την ψάχνουν πολύ τη δουλειά και τους άρεσαν πολύ. Και σημείωση: η Roister είναι ελληνική!

Η 2η πρόταση είναι τα M-Audio BX-5a και BX-8a (<-- αρκετά πιο ακριβά), τα οποία είναι ξεκάθαρα monitors. Δεν έχω ακούσει για πολύ ώρα Monitors για να κρίνω, σε Studio μέσα έχω ακούσει μερικές φορές, αλλά όχι αρκετά ώστε να πω αν θα μου αρέσουν για να παίζουν μουσική στο PC μου. Πάντως, οι διάφοροι DJ και παραγωγοί λένε για τα BX-8a ότι απλά τα σπάνε, ενώ τα BX-5a δεν πάνε πίσω.

Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα φαίνεται σε κάποιον που δεν έχει ακούσει ποτέ του Monitors, ο "ξερός" τους ήχος, είναι όμως αυτός που πρέπει, αυτός που ηχογραφήθηκε, αυτός που είναι ο "σωστός".

Σίγουρα, με 255Ε, το σκέφτεται άνετα κανείς να κάνει το βήμα. Δεν τα έχω ακούσει όμως live, ούτε τα 5άρια ούτε τα 8άρια για να έχω άποψη...Κανείς να βοηθήσει?

Πάντως σίγουρα ψήνομαι να τσιμπήσω τα 8άρια για το σπίτι με όσα διάβασα στα γρήγορα στο νετ. Φτιάχνω και μουσικούλα στα κέφια, οπότε μάλλον θα είμαι jet.

BX-5a

BX-8a

Όσο για αυτό που λέει ο φίλος gorg, συμφωνώ απόλυτα. Το Sub πλέον το έχουμε κάνει το ηχείο για "όλες τις δουλειές". Ότι ατέλειες έχουν οι δορυφόροι, καλύπτονται από ένα "εντυπωσιακό" sub, που δίνει το boombastic feeling, αλλά δεν κοιτάμε τους δορυφόρους που είναι κάπως "ανύπαρκτοι"...

Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνω σε φίλους και να ακούω τα σετ τους και το Sub να ξεχωρίζει μακράν από το υπόλοιπο σύστημα...

Το Sub πρέπει να είναι "κρυμμένο", όχι οπτικά, αλλά ακουστικά. Ότι δεν μπορούν να παράγουν τα woofer/midrange των δορυφόρων, να τα αναλαμβάνει αυτό, όχι να αναλαμβάνει ότι υπάρχει στον ήχο...

Πολλοί το βάζουν στα 120Hz να κάνει Crossover και...δεν ξέρω... Το ΤΗΧ από την άλλη λέει 80Hz - ναι για ταινίες ΙΣΩΣ (και πάλι δύσκολα), στη μουσική?

Το Sub δεν πρέπει να φαίνεται στο αυτί, πρέπει να νομίζουμε ότι ο ήχος βγαίνει από τα ηχεία, όχι από εκεί. Όχι "βββμμβμβμμβμβμβ" να τρέμει το σπίτι, παίζοντας ένα Bon Jovi...

Αν π.χ. κάποιος πάρει το Sub BX-10s των M-Audio, θα το πάρει για να καλύψει ότι δεν μπορούν να παράγουν τα 5άρια ή τα 8άρια, όχι για να το κάνει Party.

Πάντα βέβαια, μιλώντας για ανθρώπους που νοιάζονται να ακούνε το πιατίνι όπως το χτυπάει ο drummer, να "πιάνουν" το κλαβιέ στο πιάνο και να νιώθουν τη μπότα σα να είναι μπροστά τους. Ξέρω, υπερβολές, αλλά έτσι μας αρέσει :D

Link to comment
Share on other sites

gznp, και λοιποί: σας μισώ :p

Πήγαινα για τα z3, αλλά μετά από αυτά που διάβασα, στην χειρότερη (για το πορτοφόλι μου) περίπτωση θα πάω για τα 5021 της altec :p

Link to comment
Share on other sites

@George:

Λογικά ο Πέτρος θα συγκρίνει τα logi 5450/5500 με τα Mega/Giga-works, που κι εγώ τα θεωρώ καλύτερα εδώ που τα λέμε.

Όταν θα ανέβω πάνω, θα προσπαθήσω να κανονίσουμε τπτ να ακούσεις και τα AKG για να δεις τι εννοώ, θα σου φέρω και μουσικούλα :D

Οκ έχεις δίκιο για τα μεσαία.Κατάλαβα τι λες με μια πρώτη ''ματιά'':p.

Δεν το πολύ ψιρισα πάντως με την καρτα ηχου(γιατι δεν ξερω και τι ειδους μουσικη ηταν αυτο που ακουγα),απλά το έβαλα να παίξει με τις everyday ρυθμίσεις.

Αλλα η παραμόρφωση που διαπίστωσα αρχίζει στα πολύ δυνατά και πάλι,πάνω από τα 2/3 της έντασης,πραγμα το οποιο δεν συμβαίνει σε αυτά που ακούω εγώ.

Εγω προσωπικά δεν θα άκουγα ποτέ Nightwish στα δυνατά (η τουλάχιστον αν άκουγα δεν θα ήμουν στους 50cm οπως τωρα - σε κανένα τραγούδι δεν μπορώ),οποτε πιστευω δεν θα καταλάβαινα την αλλοίωση.:T::T:

Link to comment
Share on other sites

Aν και ψιλοάσχετο μιας και μιλάμε για 2.1 , το e-shop έχει τα z-5500 240e . wtf . πολύ φθηνά δεν ειναι ?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501597

Τώρα μισώ εγώ εσένα:p Πάνω που είχα πειστεί για τα 5021, μου βάζεις μπρίζες. Δεν τα φέρνει και τόσο καιρό το Πλάισιο και μπορεί να ξεφύγει το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.