Jump to content



CrossFire και ανάγκες τροφοδοσίας


AN7 OverClocker

Recommended Posts

1 Φυσικά και το είπες

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=725323&postcount=642

2 Και ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ότι είναι στο όριο?

Όταν με ρωτάει "για 2*3870Χ2 ρε παιδιά τι τροφοδοτικό χρειάζεται?" θα του πώ ένα ποιοτικό 850άρι,και ναι θα αντέξει σίγουρα και μελοντικές κάρτες.

Όταν εσένα θα σε ρωτήσει τι τροφοδοτικό να πάρει και του πείς 1200 όταν το ένα κάνει 120€ και το άλλο 310€ και κόψει απ τον επεξεργαστή λεφτά ή απο κάτι άλλο και μετά μάθει ότι δεν χρειαζόταν,ΕΣΥ τι θα του πείς?

3 Ή μας δουλεύεις όλου κάτω απ την μύτη μας...ή δεν ξέρεις αγγλικά.

Certified products include graphics cards and motherboards based on AMD chipsets and components that are critical to build a successful ATI CrossFireX™ platform. For the best assurance of quality, interoperability and a positive user experience, choose a Certified product.

Έλα τώρα,άνθρωπος που δούλευε στην Ati χρησημοποιεί τέτοιο calculator?

4) Εδώ τα κράζουμε εμείς ότι λένε λάθος..

4 Αφου ειναι λαθος γιατι τα προτεινετε στον κοσμο να κανει τους υπολογισμους του? http://www.thelab.gr/showpost.php?p=723520&postcount=623

1 Αυτο εδω σημαινει οτι ειπα οτι χρειαζονται 1200 watts υποχρεωτικα ? http://www.thelab.gr/showpost.php?p=725323&postcount=642 θα τρελαθουμε? Ειδες που λεω οτι δεν ..... τι διαβαζεις...?

3 Λες?....

Μιλαει για ... platform γενικοτατα και γι αυτο ο astrolabos σωστα παρατηρησε οτι ειδε απο 670 εως 1200. Απο το χερακι θελεις να σε πιασει και να στα αναλυσει ολα ?? Παλι δεν ...... τι διαβαζεις...

2 Ναι θα του πω να παρει 1000 η 1200 για να μην με βριζει "αυριο".

Αν θελει και μπορει ας μ ακουσει , εγω θα εχω κανει αυτο που θεωρω σωστο.

**Τελικα τωρα καταλαβαινω γιατι λενε τους Ελληνες "αρπακολατζηδες".... ενταξει παιδια , εχω αδικο.

Επειδη αυτη η αντιπαραθεση τελικα εχει αλλες βασεις , η γνωμη μου για την τροφοδοσια ειναι αυτη που αναφερω για τους λογους που αναφερω' ειναι η αποψη μου και δεν αλλαζει , το θεμα το σταματω εδω γιατι καταντησε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply
4 Αφου ειναι λαθος γιατι τα προτεινετε στον κοσμο να κανει τους υπολογισμους του? http://www.thelab.gr/showpost.php?p=723520&postcount=623

1 Αυτο εδω σημαινει οτι ειπα οτι χρειαζονται 1200 watts υποχρεωτικα ? http://www.thelab.gr/showpost.php?p=725323&postcount=642 θα τρελαθουμε? Ειδες που λεω οτι δεν ..... τι διαβαζεις...?

3 Λες?....

Μιλαει για ... platform γενικοτατα και γι αυτο ο astrolabos σωστα παρατηρησε οτι ειδε απο 670 εως 1200. Απο το χερακι θελεις να σε πιασει και να στα αναλυσει ολα ?? Παλι δεν ...... τι διαβαζεις...

2 Ναι θα του πω να παρει 1000 η 1200 για να μην με βριζει "αυριο".

Αν θελει και μπορει ας μ ακουσει , εγω θα εχω κανει αυτο που θεωρω σωστο.

**Τελικα τωρα καταλαβαινω γιατι λενε τους Ελληνες "αρπακολατχηδες".... ενταξει παιδια , εχω αδικο.

Επειδη αυτη η αντιπαραθεση τελικα εχει αλλες βασεις , η γνωμη μου για την τροφοδοσια ειναι αυτη που αναφερω για τους λογους που αναφερω' ειναι η αποψη μου και δεν αλλαζει , το θεμα το σταματω εδω γιατι καταντησε.....

4.Και σύ το εμπιστεύεσαι?

Όταν ήμουν νέος στο άθλημα το λάμβανα και γώ υπ όψιν μου...

Μήπως είσαι και σύ νέος όμως?

1.Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.***

Σε ρωτάει αν φτάνει το 1200.Και λές αρκεί να είναι ποιοτικό.Άρα υπήρχε περίπτωση τα 1200 να μην του φθάσουν.Δεν είμαι κανένας φιλόλογος αλλά κάτι θυμάμαι ακόμα από συντακτικό.

3.Τι είναι ρε συ μια πλατφόρμα corssfireX?

Μια μητρική με υποστίριξη Crossfire και 2 ή 3 ή 4 κάρτες γραφικών.

Άρα όταν σου λέει πλατφόρμα Crossfire X με 3870Χ2/2900ΧΤ,σου λέει για μητρική που υποστιρίζει crossfire Και τροφοδοτικό που είναι certified για crossfire Και έχει στάνταρ 2*8pin PCI-e Και 2*6pin PCI-e

Άμα μίλαγε για μονές 3870Χ2/2900ΧΤ δεν θα αναφερώταν καθόλου σε πλατφόρμα crossfireX

2.Εσύ κάνε αυτό που θεωρείς σωστό αρκεί να μην παραπληροφορείς τον κόσμο και τον βάζεις σε έξοδα που δεν χρειάζεται.

Άμα η γνώμη σου για την τροφοδοσία είναι αυτή τότε μας έχεις πεί πολλά ψέματα και έχει πέσει πολύ παραπληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Απο την πολη ερχομαι και ..........

Αυτή είναι η αντίκρουσή σου?

Αυτά έχεις να πείς μόνο?

Αυτά έχει να πεί άνθρωπος που δούλευε στην ΑΤι?

Σε ευχαριστώ που απάντησες και μου έδωσες την ευκαιρία αυτή.

4.Και σύ το εμπιστεύεσαι?

Άρα όταν σου λέει πλατφόρμα Crossfire X με 3870Χ2/2900ΧΤ,σου λέει για μητρική που υποστιρίζει crossfire Και τροφοδοτικό που είναι certified για crossfire Και έχει στάνταρ 2*8pin PCI-e Και 2*6pin PCI-e

Άμα μίλαγε για μονές 3870Χ2/2900ΧΤ δεν θα αναφερώταν καθόλου σε πλατφόρμα crossfireX

μια διόρθωση..

Εννοείται ότι μιλάω για 2*3870Χ2 κ 2*2900ΧΤ

Link to comment
Share on other sites

Ε τι θες να πω?

Αφου αυτα που γραφεις καταλαβαινεις , με γεια σου με χαρα σου.

Επειδη γραφει απο 670W παρε ενα συστημα CrossFireΧ βαλε επανω 2 η 3 η 4 καρτες οπως λες και καντο να δουλεψει μ αυτο.

Φιλοσοφια θελει οτι πιανει απο το πιο απλο εως ενα τυπικα πλουσιο συστημα και προτεινει αναλογα?

Ειπαμε , εχω αδικο. Αλλα ασε να κρινουν αυτοι που διαβαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ε τι θες να πω?

Αφου αυτα που γραφεις καταλαβαινεις , με γεια σου με χαρα σου.

Επειδη γραφει απο 670W παρε ενα συστημα CrossFireΧ βαλε επανω 2 η 3 η 4 καρτες οπως λες και καντο να δουλεψει μ αυτο.

Φιλοσοφια θελει οτι πιανει απο το πιο απλο εως ενα τυπικα πλουσιο συστημα και προτεινει αναλογα?

Άρα 2*2900XT/2*3870Χ2 μπορούν να τρέξουν ακόμα και σε τροφοδοτικό 670W

Φυσικά δεν θα έχει υπολογίσει μόνο κάρτες.

Αλλά και επεξεργαστή και μητρική.

Ας πούμε ότι το έχουν υπολογίσει με 2 πύρηνο,και χωρίς υδρόψυξη,

Πάνω από 200w διαφορά δεν θα βγεί αν βάλεις υδρόψυξη, quadcore, και μια ντουζίνα δίσκους για να έχουμε να αλλάζουμε ;)

Ειπαμε , εχω αδικο. Αλλα ασε να κρινουν αυτοι που διαβαζουν.

:happy2::happy2::happy2:

Link to comment
Share on other sites

Άρα 2*2900XT/2*3870Χ2 μπορούν να τρέξουν ακόμα και σε τροφοδοτικό 670W

Φυσικά δεν θα έχει υπολογίσει μόνο κάρτες.

Αλλά και επεξεργαστή και μητρική.

Μ αρεσουν τα συμπερασματα σου..Μην το κανεις μοναχα...

Τα 1200αρια που εχει μεσα δεν μου ειπες ομως που χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει τα μεγάλα ρε μάστορα?

Υπήρχε περίπτωση να μην είναι certified?

Εμάς τα μικρά μας νοιάζουν.

Άμα ακόμα και η AMD/ATI μου λέει ότι με 670w κάνω crossfire τότε ποιος είναι ποιο υπεύθυνος και αρμόδιος να μου το πεί?

ΕΣΥ? :rofl:

Πάρε και άλλο 1 παράδειγμα

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2808771&postcount=4

Δες την υπογραφή του.

QX 9650 5ghz with 1.55v 4.8 with 1.5 24/7 in a VAPOLI V-2000B+ Single stage phase cooling.

DFI LP LT X-38 T2R

2X 3870x2 Quadfire

PC P&C 750 Quad (Crossfire edition)

4x Seagate 250gb in RAID 0

Crucial ram , many kits, many timings.

edit

Βέβαια αυτός δεν γράφει ότι θέλει στην υπογραφή του...όπως μερικοί μερικοί(ονόματα δεν λέμε,οικογένειες δεν θύγουμε

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις θα με τρελανετε?

Καθε καρτα εχει 2x4pin= 150w , 2x3pin= 75w minimum απαιτησεις, συνολο 225w , 200 σου βαζω εγω.

Αρα οι δυο περιπου 400w

Καθε δισκος περιπου 20w , ας βαλουμε 2 = 40w

Καθε DVD περιπου 30w , ας βαλουμε 2 = 60w

Καθε ανεμιστηρας 7w , ας βαλουμε 4 = 28w

Καθε pci καρτα 40w , ας βαλουμε 1 = 40w

Ενας κοινος cpu 150w , 1 = 150w

Μια M/B περιπου 50w , 1 = 50w

Αν τα προσθεσουμε αυτα μας δινουν 768w +- 50w και συνηθως ειναι περισσοτερα αυτα που βαζουμε σ ενα συστημα κι αν τ αφησουμε σ ενα 850αρι το δουλεουμε στο οριο.

Τωρα τι βαζει ο καθενας και τι λεει ειναι δικαιωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε σε υπολογισμούς είσαι πρώτος...αλλά οι υπολογισμοί σου είναι στα χαρτιά έ...

Μεγάλη διαφορά απ την πράξη.

Σίγουρα η ΑΤι τα υπολόγισε καλύτερα από εσένα.

Σε αντικρούω με το σιτε που μου έδωσες εσύ ο ίδιος λέμε.

Όντως..ο καθένας λέει ότι θέλει όταν είναι ανυπόγραφα και πίσω από μια οθόνη.

Αλλά όταν πρόκειται για μια εταιρία αυτού του μεγέθους δεν την παίρνει να κάνει λάθη ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναθυμιζω οτι πουθενα δεν λεει οτι μπορεις να κανεις crossfire με 670w.

Διαφορετικα θα σου ζητησω να μου το δειξεις.

# PCI Express® based PC is required with one dual-width X16 lane graphics slot available on the motherboard

# 550 Watt or greater power supply with two 2x3-pin PCIe® power connectors required (750 Watt and four 6-pin connectors for dual ATI CrossFireX™)

Παντα αναφεροναι στο απολυτα ελαχιστο ανεκτο και θα πρεπει επιτελους να το δεχτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναθυμιζω οτι πουθενα δεν λεει οτι μπορεις να κανεις crossfire με 670w.

Διαφορετικα θα σου ζητησω να μου το δειξεις.

# PCI Express® based PC is required with one dual-width X16 lane graphics slot available on the motherboard

# 550 Watt or greater power supply with two 2x3-pin PCIe® power connectors required (750 Watt and four 6-pin connectors for dual ATI CrossFireX™)

Παντα αναφεροναι στο απολυτα ελαχιστο ανεκτο και θα πρεπει επιτελους να το δεχτουμε.

Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει το site της ΑΤι αναφέρεται σε crossfire λύση.

Στην κατηγορία 3870Χ2 και 2900ΧΤ crossfire X το ελάχιστο που έχει γίνει certified είναι 670W

Και πές ότι την 3870Χ2 την θεωρεί crossfire από μόνη της.

Την 2900ΧΤ την θεωρεί από μόνη της crossfire?

Τι δεν καταλαβαίνουμε?

Ακόμα και αυτό που αναφέρεις λέει ξεκάθαρα 750W

Ούτε 1000 ούτε 1200 ούτε 2*1000w

Και για μονή 3870Χ2 λέει για 550w

Link to comment
Share on other sites

Το ελαχιστο , με τα ελαχιστα απαραιτητα υλικα , σε AMD πλατφορμα κι οχι οτι γινεται , αλλα οτι θα μπορουσε να γινει με συγκεκριμενο τροφοδοτικο κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες.

Και για να φανει καθαρα οτι μιλαμε για ελαχιστα ορια αναλυω αυτο (750 Watt and four 6-pin connectors for dual ATI CrossFireX™) , λεει 4 x 6-pin , μηπως μας λειπουν 75W + 75W που θελουμε ακομα για να εχουμε 2x 8-pin?

Δηλαδη ποσο πιο λιανα πρεπει να γινει για να το καταλαβεις?

Παιζουμε με τις λεξεις? η πρεπει σωνει και ντε να πουμε οτι εχεις δικιο για να τελειωνει η ιστορια?

Εγω παντως , με οποια ιδιοτητα κι αν θελεις να πιστευεις οτι εχω , δεν θα πω σε κανεναν ποτε να βαλει 850αρι. Ξεκαθαρα .

edit,

Μην θεωρηθει υπεκφυγη, αλλα θεωρω οτι το θεμα εξαντληθηκε κι αλλη απαντηση απο μεριας μου δεν θα δοθει πανω σ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι λεει η ατι νομιζω παίδες (που για χ, ψ λόγους να έβαλε και το 670 εκεί )... το θεμα είναι τι θα κάνουμε εμείς στην τελική.Και δεν είναι άλλο από το να προτιμήσει κάποιος για 3870x2 crossfire τουλάχιστον ένα τροφοδοτικό 750watt.Δεν νομίζω οτι το πράμα χωρά ακόμα αμφιβολίες.:whistling

Link to comment
Share on other sites

Το ελαχιστο , με τα ελαχιστα απαραιτητα υλικα , σε AMD πλατφορμα κι οχι οτι γινεται , αλλα οτι θα μπορουσε να γινει με συγκεκριμενο τροφοδοτικο κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες.

Δηλαδη ποσο πιο λιανα πρεπει να γινει για να το καταλαβεις?

Παιζουμε με τις λεξεις? η πρεπει σωνει και ντε να πουμε οτι εχεις δικιο για να τελειωνει η ιστορια?

Εγω παντως , με οποια ιδιοτητα κι αν θελεις να πιστευεις οτι εχω , δεν θα πω σε κανεναν ποτε να βαλει 850αρι. Ξεκαθαρα .

edit,

Μην θεωρηθει υπεκφυγη, αλλα θεωρω οτι το θεμα εξαντληθηκε κι αλλη απαντηση απο μεριας μου δεν θα δοθει πανω σ αυτο.

Ελάχιστο ξε ελάχιστο αυτό προτείνει η AMD για Crossfire X platform.

Με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό δεν θα γινόταν τπτ γιατί το έχει δοκιμάσει η Ati,οπότε μάλλον θα ξέρει καλύτερα απο εσένα.

Μην πείς σε κανένα να πάρει.Εγώ θα το λέω.ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ Specs.

Τα 850w δίνουν 62Α στην 12άρα.Ούτε η 3870Χ2 ούτε η 2900ΧΤ δεν ζητάνε πάνω απο 20Α ΜΟΝΕΣ τους..όχι με όλο το σύστημα.

Τι ιδιότητα έχεις μωρέ?

Έχεις αποδείξει τπτ?Ανάθεμα και αν έχεις τα μισά απ αυτά που γράφεις στην υπογραφή σου.

και για αυτό

η πρεπει σωνει και ντε να πουμε οτι εχεις δικιο για να τελειωνει η ιστορια?

Και γιατί πρέπει να γίνει το δικό σου και αυτό που λές εσύ?Είσαι πιο "μάγκας"?

edit

Το θέμα δεν είναι τι λεει η ατι νομιζω παίδες (που για χ, ψ λόγους να έβαλε και το 670 εκεί )... το θεμα είναι τι θα κάνουμε εμείς στην τελική.Και δεν είναι άλλο από το να προτιμήσει κάποιος για 3870x2 crossfire τουλάχιστον ένα τροφοδοτικό 750watt.Δεν νομίζω οτι το πράμα χωρά ακόμα αμφιβολίες.:whistling

Σίγουρα δεν θα πρότεινα σε κάποιον να πάρει ένα 670w PSU.

Θα του έλεγα να πάρει 850w μιας και η διαφορά απ το 750w είναι μικρή και άμα μπορούσε να διαθέσει παραπάνω λεφτά ας πάρει μεγαλύτερο.

Όχι όμως ότι του χρειάζεται απόλυτα το 1000w απ την στιγμή που "βγαίνει" και με το 850άρι άνετα

Link to comment
Share on other sites

Η ισχυς δεν εβλαψε ποτε, το αντιθετο μαλιστα κι η δικη μου αποψη-προταση ειναι να εχουμε πανω απο 40% "αποθεμα" , ειτε την σεβεται καποιος ειτε την αποριπτει.

Πιστεψτε με εχω δει πολλα για να το λεω αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψτε με εχω δει πολλα για να το λεω αυτο...

Καλά...εσύ μιλάς στην θεωρεία(την δικιά σου θεωρεία) και γώ σου μιλάω στην πράξη.

Και επί του θέματος τώρα.

Διάβασα στο TG Daily και έγραψα ότι η χρήση του controller του PCI-Express στην 3870 Χ2 ήταν λάθος, μιας και αυτός ήταν η αιτία όλων των προβλημάτων της κάρτας, μιας και δε συγχρόνιζε σωστά τα δεδομένα που ερχόντουσαν από τους δυο πυρήνες.

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο - ξέρει κανείς τπτ περισσότερο?

Νομίζω είχε δημιουργηθεί 1 θέμα για το PCI-Express 1.0.

Για αυτό και στο pci-express 2.0 έχει υποθεί ότι έχει μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.