Jump to content



CrossFire και ανάγκες τροφοδοσίας


AN7 OverClocker

Recommended Posts

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply
μια που μιλάμε για τροφοδοτικά !! ένα έχω να πω, ότι στην επομένη σειρά της vnidia η τροφοδοσία των καρτών θα γίνεται από δυο οχταπινα !!!

Και θα αναγκάσουν όσους έχουν τροφοδοτικό με 1 8pin pci-e να το αλλάξουν και να πάτουν με 2 8πινα ή για sli 4*8πινα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Atiman για ανοιξε τα ματακια σου και διαβασε σε παρακαλω παρα πολυ την παρακατω σελιδουλα...

http://www.corsairmemory.com/products/tx.aspx

Τι λεει για το 750αρι ? 4x 8πινα? 8 sata? 8 4τραπινα ?

Δηλαδη αυτοι της Corsair βαζουν τοσες υποδοχες για μοστρα?

Κατσε γιατι με αυτα που διαβαζω μας λες πως ενα 750αρι δεν σικωνει CF με 2 3870Χ2..Και αυτοι εδω εχουν μεχρι και 4 8απινα..?

Πραγμα που παει να πει πως ειναι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ οτι τις ΣΙΚΩΝΕΙ και δεν λενε μακακιες...:smoke:

ΑΑΑΑ....Δες και τι λεει η Sapphire στην σελιδα της...Κατω Κατω παρακαλω..

Περιμενε Περιμενε...Να το γραψω κιολας μηπως και δεν το βρεις...

# 550 Watt or greater power supply with two 2x3-pin PCIe® power connectors required (750 Watt and four 6-pin connectors for dual ATI CrossFireX™) .

# For enhanced performance with ATI Overdrive™, a power supply with one 2x3-pin and one 2x4-pin PCIe® power connector is required

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Atiman για ανοιξε τα ματακια σου και διαβασε σε παρακαλω παρα πολυ την παρακατω σελιδουλα...

http://www.corsairmemory.com/products/tx.aspx

Τι λεει για το 750αρι ? 4x 8πινα? 8 sata? 8 4τραπινα ?

Δηλαδη αυτοι της Corsair βαζουν τοσες υποδοχες για μοστρα?

ΑΑΑΑ....Δες και τι λεει η Sapphire στην σελιδα της...Κατω Κατω παρακαλω..

Περιμενε Περιμενε...Να το γραψω κιολας μηπως και δεν το βρεις...

Προσωπικα δεν θα με "επειθε" αυτο της Corsair να το αγορασω εκτος κι ειχα "κλειδωσει" στον εξοπλισμο μου.

Μηπως αυτο που μου λες να δω το εχω πει εγω ηδη? Κοιταξε το σχολιο μου ομως ξανα..

edit

Και για πια 8πινα μιλας? γι αυτα με το ψιλο καλωδιακι που "βγαινουν" παραλληλα απο τα υπαρχοντα?

Σαφως και ειναι "μοστρα".

# PCI Express® based PC is required with one dual-width X16 lane graphics slot available on the motherboard

# 550 Watt or greater power supply with two 2x3-pin PCIe® power connectors required (750 Watt and four 6-pin connectors for dual ATI CrossFireX™)

* Παντα αναφεροναι στο απολυτα ελαχιστο ανεκτο και θα πρεπει επιτελους να το δεχτουμε.

Η απαντηση μου στο θεμα τροφοδοσιας για οποιαδηποτε καρτα θα ειναι παντα αυτη και για τους λογους που αναφερω.

Κι αντε και το δεχομαι. Το τροφοδοτικο ο καθενας το αγοραζει για μια χρηση και μονο?

"Αυριο" ερχονται αλλες καρτες με αλλες απαιτησεις , οταν αυτος που σ ακουει παει και παρει σημερα ενα 850αρι τοτε που θα σε ρωτησει αν φτανει τι θ απαντησεις?

Ολα αυτα γινονται για μια σχετικα μικρη χρηματικη διαφορα αναμεσα σ ενα 850 κι ενα 1000 η 1200 watt και γινεται μια και καλη , ειναι φανερα και μπορει καποιος να τα "δει" ειτε δουλευε στη ΑΤΙ ειτε σε μπαρπερικο.

Η ισχυς δεν εβλαψε ποτε, το αντιθετο μαλιστα κι η δικη μου αποψη-προταση ειναι να εχουμε πανω απο 40% "αποθεμα" , ειτε την σεβεται καποιος ειτε την αποριπτει.

Το θεμα δεν ειναι τι "σηκωνει" αλλα ποσο καλα και με ασφαλεια το σηκωνει για αρκετο χρονικο διαστημα. Κι οπως και να το κανουμε εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο ορισμενους ( θελεις μονο απ τα χρονια? ).

Εαν "προσπαθητε" να (με) πεισετε οτι "μπορω" η "πρεπει" ν αγορασω ενα τροφοδοτικο και να το δουλευω στο 80-90% του δεν νομιζω οτι θα τα καταφερετε, διοτι απλα το θεωρω παραλογο.

Αν το εχεις ηδη το "παλευεις" μ οτι αυτο συνεπαγεται, αν ομως προκειτε να το αγορασεις ΓΙΑΤΙ να το κανεις? για τα οποια ελαχιστα χρηματα? εκει θα κανεις την τσιγκουνια σου?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα με "επειθε" αυτο της Corsair να το αγορασω εκτος κι ειχα "κλειδωσει" στον εξοπλισμο μου.

Μηπως αυτο που μου λες να δω το εχω πει εγω ηδη? Κοιταξε το σχολιο μου ομως ξανα..

Η απαντηση μου στο θεμα τροφοδοσιας για οποιαδηποτε καρτα θα ειναι παντα αυτη και για τους λογους που αναφερω.

Το θεμα δεν ειναι τι "σηκωνει" αλλα ποσο καλα και με ασφαλεια το σηκωνει για αρκετο χρονικο διαστημα. Κι οπως και να το κανουμε εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο ορισμενους ( θελεις μονο απ τα χρονια? ).

Εαν "προσπαθητε" να (με) πεισετε οτι "μπορω" η "πρεπει" ν αγορασω ενα τροφοδοτικο και να το δουλευω στο 80-90% του δεν νομιζω οτι θα τα καταφερετε, διοτι απλα το θεωρω παραλογο.

Αν το εχεις ηδη το "παλευεις" μ οτι αυτο συνεπαγεται, αν ομως προκειτε να το αγορασεις ΓΙΑΤΙ να το κανεις? για τα οποια ελαχιστα χρηματα? εκει θα κανεις την τσιγκουνια σου?

Η εμπειρία δεν μετριέται με τα χρόνια που έχει ζήσει ο καθένας.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο..γιατί ο παππούς μου 93 χρονών τότε θα ξέρει καλύτερα και από εσένα τι τροφοδοτικό να βάλουμε.

Όταν θα μάθεις πόσο καίει η κάρτα που "γέννησες" όπως έχεις πεί..όταν θα μάθεις πώς υπολογίζεις τα W απ τα A και όταν θα σταματήσεις να προσποιείσαι ότι είσαι κάποιος που δεν είναι και στην πραγματικότητα δημιουργείς ποινικό αδίκημα(πλαστοπροσωπία) τότε έλα τα να ξανα πούμε.

Όταν μπορέσεις να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ(αφού σχεδίασες την 2900ΧΤ θα έχεις και αντίστοιχα μηχανήματα για να μετρήσεις την κατανάλωση) ότι το 850 ή το 750w θα δουλεύει στο 90% τότε να έρθεις να τα ξανα πούμε.Εγώ μπορώ να σου τραβήξω και βίντεο.2*2900ΧΤ @ 900-960 με ανεβασμένα ρεύματα..άρα και αυξημένη κατανάλωση, με τον 8500 στα 4600 4*2GB ram 2 δίσκους sata(οχι 899 δίσκους σε RAID35) 2 dvd, 1 αντλία, 3 sunon με κατανάλωση 7w each, 3*80μμ ανεμιστήρες , και 2 uv λάμπες.

Ακόμα και στο calculator που δοκίμασες εσύ..στο peak μου λέει 743w(peak)...που είναι περίπου +60w απ το πραγματικό στο χαλαρό.

45274526xu5.jpg

important

Εδώ ανέβασες μέτρηση του συστήματός σου στο calculator

Αλήθεια...εσύ πώς έχεις 12 δίσκους , 6 dvd , 6pci κάρτες και 4 pci-e 16x κάρτες.

Ειδική παραγγελιά μητρικής με περισσότερες υποδοχές και κουτί με 250 rack?

Απ όσο ξέρω η μητρική σου έχει 2pci 2 pci-e 16X όπου βάζεις τις κάρτες

Πώς κατάφερες να τα βάλεις όλα αυτά αφού φυσικά και μόνο δεν χωράνε?

Και αν δεν τα βάζεις όλα μαζί αλλά βγάζεις το 1 και βάζεις το άλλο..τι σε νοιάζει πόσο καίνε όλα μαζί?

Δείξε μας κάποια ταυτότητα της ati βρε παιδί μου...κάτι..

Νομίζω "the party itS over"

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναπώ?

Τι σχέση έχει η ηλικία φίλε μου?

Άμα ήταν έτσι,όταν ο παππούς μου είχε ένα ολόκληρο δωμάτιο με υπολογιστές μεγαλύτερους από ντουλάπα πολλοί απ αυτούς που δουλεύουν στην ΑΤι δεν ζούσαν καν.

Αλλά ο παππούς μου δεν έμαθε ποτέ γιατί είχε εκείνο το δωμάτιο ....

edit

Όλο υπεκφεύγεις να απαντήσεις σε κρίσιμα ερωτήματα....γιατί άραγε?

ps.

Δείξε μας κάποια ταυτότητα της ati βρε παιδί μου...κάτι που να αποδεικνύει αυτό που λές με τόσο καμάρι....ότι δουλεύεις στην ΑΤι και ότι τα ξέρεις καλύτερα απ όλους μας και ότι έχουν δεί τα μάτια σου...ουυυυ..πολλά

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλέπετε, εχει δημιουργηθει ενα νέο θέμα μετα την εκκαθάριση. Θα παρακαλουσα μόνο να χαλαρωσουν λιγο οι τονοι καθώς γράφουμε δημόσια και το θέμα εχει ενδιαφέρον για πολλους. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ηλικία δέν παίζει ρόλο...ούτε επίσης το αν είχε κάποιος πρώτος pc μιας και τώρα μπορεί να τα έχει παρατήσει ή να υπάρχει κάποιος μικρότερος του που να το ψάχνει περισσότερο.....:D Νομίζω είμαι αρκετά λογικός σε αυτό που λέω και δέν είμαι υπερβολικός...

Link to comment
Share on other sites

Σαφως εισαι λογικος και θα δεχτω οτι δεν παιζει τοσο ρολο.

Δεν γινεται ομως σε καμια περιπτωση η αλεπου 100 και το αλεποπουλο 110....Κι εδω με την λογικη παρτο.

Να ξεκαθαρισουμε κατι , η μια αποψη ειναι η ερασιτεχνικη (σωστη) κι η αλλη η επαγγελματικη (σωστοτερη), κι εγω ερασιτεχνης δεν ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

1. το 2ο 1000ρι το πήρες εξαρχής λόγω υπολογισμών και εκτιμήσεων κ με βάση το σκεπτικό να έχεις >40% αέρα (σεβαστό και όχι λάθος να μη δουλεύει κάποιος στο όριο) Ή το πήρες μετά έχοντας αστάθειες με το ενλόγω σύστημα??

2. από τη μία δίνεις wattage με ΟΛΑ τα υποσυστήματα ΜΑΖΙ, από την άλλη προφανώς δε λειτουργούν όλα μαζί, το παραδέχεσαι λέγοντας βγάζεις τη μία gpu κλπ αλλά επιμένεις για τα watt...

3. τί να τα κάνω τα peak watt όταν ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ real life δε θα τα πιάσεις τα peak και σε όλες τις συσκευές ταυτόχρονα...

4. στον file server μου όταν κάηκε το hiper 580w για 2 μέρες μέχρι να το αντικαταστήσω έπαιζε με hec 380w... c2d 6300 , 2gb ram, pcie 2gbit lan card, pcie raid controller, 8x320gb@raid 50, 1x80gb system, 3x1tb backup hdds, dvdrw, floppy, pci απλή gpu... 4 fans... οπότε μην πας να δικαιολογήσεις τα watt από τα οπτικά και τους σκληρούς μιας και από τις κάρτες έτσι κ αλλιώς ΔΕΝ μαζεύονται...

5. τόσο flame από πολλούς, τόσες απαντήσεις, τόση φασαρία, τόσοι υπαινιγμοί και OYTE MIA σοβαρή κ ξεκάθαρη απάντηση σε κάποια από αυτές... να μας βουλώσεις όλους αν είμαστε πια τόσο ενοχλητικοί, λάθος, προσβλητικοί σε μηνύσιμο βαθμό κλπ κλπ και επειδή δλδ σε είπα παπάκο/παπάτζα τί φταίει το λαμπ και απειλείς και λες διάφορα? είσαι δεν είσαι ο Κώστας. και ξέρεις ότι δεν μπορώ να πω ανοιχτά όσα ξέρω γιατί θα εκθέσω πολλούς...

6. ούτε εμείς είμαστε χτεσινοί... ένα τρολ το καταλαβαίνουμε όταν το βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

1. το 2ο 1000ρι το πήρες εξαρχής λόγω υπολογισμών και εκτιμήσεων κ με βάση το σκεπτικό να έχεις >40% αέρα (σεβαστό και όχι λάθος να μη δουλεύει κάποιος στο όριο) Ή το πήρες μετά έχοντας αστάθειες με το ενλόγω σύστημα??

2. από τη μία δίνεις wattage με ΟΛΑ τα υποσυστήματα ΜΑΖΙ, από την άλλη προφανώς δε λειτουργούν όλα μαζί, το παραδέχεσαι λέγοντας βγάζεις τη μία gpu κλπ αλλά επιμένεις για τα watt...

3. τί να τα κάνω τα peak watt όταν ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ real life δε θα τα πιάσεις τα peak και σε όλες τις συσκευές ταυτόχρονα...

4. στον file server μου όταν κάηκε το hiper 580w για 2 μέρες μέχρι να το αντικαταστήσω έπαιζε με hec 380w... c2d 6300 , 2gb ram, pcie 2gbit lan card, pcie raid controller, 8x320gb@raid 50, 1x80gb system, 3x1tb backup hdds, dvdrw, floppy, pci απλή gpu... 4 fans... οπότε μην πας να δικαιολογήσεις τα watt από τα οπτικά και τους σκληρούς μιας και από τις κάρτες έτσι κ αλλιώς ΔΕΝ μαζεύονται...

5. τόσο flame από πολλούς, τόσες απαντήσεις, τόση φασαρία, τόσοι υπαινιγμοί και OYTE MIA σοβαρή κ ξεκάθαρη απάντηση σε κάποια από αυτές... να μας βουλώσεις όλους αν είμαστε πια τόσο ενοχλητικοί, λάθος, προσβλητικοί σε μηνύσιμο βαθμό κλπ κλπ και επειδή δλδ σε είπα παπάκο/παπάτζα τί φταίει το λαμπ και απειλείς και λες διάφορα? είσαι δεν είσαι ο Κώστας. και ξέρεις ότι δεν μπορώ να πω ανοιχτά όσα ξέρω γιατί θα εκθέσω πολλούς...

6. ούτε εμείς είμαστε χτεσινοί... ένα τρολ το καταλαβαίνουμε όταν το βλέπουμε...

1. Ναι το πηρα εξ αρχης λογω εκτιμησεων με βασει το σκεπτικο του δεν ξερω τι θα μπει επανω αργοτερα.

2. Μα δινω ενδεικτικη ισχυ , δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητα. Θελεις αυτο που βλεπεις στην μετρηση να ειναι απο 1175 , 800-900? Για ποιον λογο να μην ειναι μοιρασμενα στη μεση σχεδον οι παροχες? Εσυ στην ιδια θεση τι θα επελεγες με μια καταναλωση εκει κοντα?

3. Μακροζωια και ησυχο κεφαλι...

4. Αυτο παει να πει οτι μια λυση αναγκης οπως η συγκεκριμενη ειναι ο κανονας? Γιατι δεν το αφηνεις μονιμα ετσι τοτε?

5. Δεν καταλαβαινω για τι πραγμα μιλας? Ακουω ονοματα , χαρακτηρισμους που μου ειναι παντελως αγνωστα.

Εαν αυτα που υποστηριζεις οτι ξερεις ειναι αληθεια , τι σημαινει θα εκθεσω πολλους? ΠΕΣΤΑ , μαλιστα σε προκαλω σ αυτο , η υπαρχουν και ΠΜ.

Δεν ειμαι εδω για να "βουλωνω" στοματα , ηρθα για λιγο διαστημα να βοηθησω οσο μπορω μερικους που χρειαζονται βοηθεια (οπως κι εκανα) .

Αν παραδεχεσαι οτι γινεστε προσβλητικοί τοτε να ρωτησω ΓΙΑ ποιον λογο γινεστε? Εαν καποια απο αυτα που λεω ειναι λαθος με τον τροπο σας τα διορθωνετε η δεν τ ακουτε. Κατ εμενα διαφορετικη συμπεριφορα φανερωνει μια κρυφη "μ@γκια" που νοημα δεν εχει γιατι δεν καταλαβαινω το κερδος. Εκτος αν μιλαμε για κ@μπλεξ.

Δηλαδη "εσυ" μου ζητας να φανερωσω πραγματα και στοιχεια της προσωπικοτητας μου για να πειστεις οτι ειμαι αυτος που λεω? Ε..ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, με ποιο δικαιωμα αλωστε?. Δεν ζητησα να με πιστεψεις , ζητησα να φερθεις με τον τροπο που "σου" φερομαι , κοσμια. Δεν ειμαστε μονοι μας σ αυτο τον κοσμο.

6. Τρολ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το νόμισμα έχει δύο όψεις.

Αφενώς όταν προκαλείς με τα λεγόμενα(γιατί πράξεις ακόμα δεν είδαμε) και συνεχίζεις να μοστράρεσαι όλο και πιο προκλητικα, να είσαι έτοιμος να δεχτείς και τις αντιδράσεις των υπολοίπων μελών. Ναι είναι φόρουμ, ναι υπάρχει μια σχετική ελευθερία του λόγου, ναι μπορείς να κάνεις 3000 ριπόρτ όποιο ποστ θέλεις αν νομίζεις ότι σε θίγει. Άλλα όχι δεν γίνεται να πούμε σε τόσους χρήστες να μη ζητούν εξηγήσεις απο σένα και απο τα λεγόμενα σου.

Αφετέρου δεν μπορώ να καταλάβω τι σκάλωμα έχετε φάει όσοι το φάγατε. Πρώτη φορά αντιμετωπίζετε τέτοια συμπεριφορά ονλάιν? Το έργο το έχουμε ξαναδεί. Καμιά φορά το ignore είναι η καλύτερη λύση. Αφενώς για τα δικά σας νεύρα αφετέρου για όλους τους υπόλοιπους χρήστες που πρέπει να τα διαβάζουν όλα αυτά σε κάθε θρέντ.

Είμαι περίεργος να δω που θα καταλήξει το όλο θέμα. Θα παρακαλούσα πάντως να ενημερωθώ έστω εγώ προσωπικά τι είναι αυτά που ξέρεις ρε συ Κώστα.

Link to comment
Share on other sites

5. Δεν καταλαβαινω για τι πραγμα μιλας? Ακουω ονοματα , χαρακτηρισμους που μου ειναι παντελως αγνωστα.

Εαν αυτα που υποστηριζεις οτι ξερεις ειναι αληθεια , τι σημαινει θα εκθεσω πολλους? ΠΕΣΤΑ , μαλιστα σε προκαλω σ αυτο , η υπαρχουν και ΠΜ.

Δεν ειμαι εδω για να "βουλωνω" στοματα , ηρθα για λιγο διαστημα να βοηθησω οσο μπορω μερικους που χρειαζονται βοηθεια (οπως κι εκανα) .

Αν παραδεχεσαι οτι γινεστε προσβλητικοί τοτε να ρωτησω ΓΙΑ ποιον λογο γινεστε? Εαν καποια απο αυτα που λεω ειναι λαθος με τον τροπο σας τα διορθωνετε η δεν τ ακουτε. Κατ εμενα διαφορετικη συμπεριφορα φανερωνει μια κρυφη "μ@γκια" που νοημα δεν εχει γιατι δεν καταλαβαινω το κερδος. Εκτος αν μιλαμε για κ@μπλεξ.

Δηλαδη "εσυ" μου ζητας να φανερωσω πραγματα και στοιχεια της προσωπικοτητας μου για να πειστεις οτι ειμαι αυτος που λεω? Ε..ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, με ποιο δικαιωμα αλωστε?. Δεν ζητησα να με πιστεψεις , ζητησα να φερθεις με τον τροπο που "σου" φερομαι , κοσμια. Δεν ειμαστε μονοι μας σ αυτο τον κοσμο.

Φιλε atiman,αν δεν κανω λαθος εχεις δηλωσει οτι ησουν/εισαι μηχανικος/τεχνικος/στελεχος/whatever της ΑΤΙ.

Ξερεις ποσοι χρηστες του internet,δηλωνουν αλλη ιδιοτητα απο την πραγματικη τους,εκμεταλλευομενοι την ανωνυμια που τους προσφερεται??

Οι περισσοτεροι εδω μεσα,με τον εναν ή τον αλλον τροπο,γνωριζομαστε.Και ξαφνικα εμφανιζεται καποιος με εναν βαρυγδουπο τιτλο,χωρις να δινει στοιχεια για να επιβεβαιωσουμε τους ισχυρισμους του.Ειναι παραλογο καποιοι να σε αμφισβητουν?

Και για να σου δωσω ενα πολυ απλο παραδειγμα

Αν εγω,εδω και τωρα,δηλωσω οτι στην πραγματικοτητα ειμαι ο Chuck Norris,θα με πιστεψεις??

Link to comment
Share on other sites

Το πραγμα ειναι απλο κι απορω πραγματικα.

Συμφωνα με την λογικη το παραδειγμα σου cptkoulis ειναι ατοπο.

Απο την αλλη μονο εμμεσες αποδειξεις μπορω και θελω να δωσω. Για πες μου που βρισκονται ολοι αυτοι οι beta οδηγοι που ανεβαζω κατα καιρους? Ειναι ενα ερωτημα...

Το θεμα ομως εχει και συνεχεια...Τωρα τελευταια ακουω ολο και περισσοτερο ενα ονομα που δεν κατανοω την ταυτηση μου μ αυτο αφου αγνοω την υπαρξη του.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΓΝΟΡΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΔΡΩ. Για σας οπως ειπατε πριν μπορει να ειναι συνηθισμενο.

edit

Σημ.. Υπαρχουν μελη που μ εχουν γνωριζει προσωπικα κι εχουν δει αυτα που πρεπει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.