Jump to content



CrossFire και ανάγκες τροφοδοσίας


AN7 OverClocker

Recommended Posts

OMFG

:hehe: :hehe: :hehe:

Άλλοι φτιάχνουν κάρτες γραφικών..και άλλοι τις γεννάνε :hehe:

+1

Sorry για το offtopic:

Εδώ είσαι ΛΑΘΟΣ και απορώ πως δεν σε διόρθωσε κανείς μέχρι σήμερα. Ένα 6-pin PCIE παίρνει τα 12V από κάποιο rail (multi-rail or single-rail τροφοδοτικά). Αν το rail αυτό μπορεί να διαθέσει 200Watt στο 6-pin PCIE, τότε θα τα δώσει. Τα καλώδια των 6-pinPCIE αντέχουν αυτά τα Ampere -συμβαίνει στο 99% των περιπτώσεων- μιας και τα 200Watt είναι λίγα και έχει να κάνει με την ποιότητα του τροφοδοτικού.

Δεν υπάρχει "ασφάλεια" στα τροφοδοτικά (αν γνωρίζεται κάποιο πείτε ποιο είναι) που να αφήνει 75/12 ~ 6Amperes μόνο στα 6-pin PCIE. Η 2900ΧΤ "έπαιζε" και με 2 6πινα μόνο (καταργούσε το overdrive) ενώ άλλες (πχ nvidia) δεν παίζουν.

Δεν έχουν over current protection μου λές δηλαδή?

Και τί γίνεται?

Άμα του ζητήσεις 60Α από 1 τροφοδοτικό των 500w συνολικά το οποίο είναι φτιαγμένο για να σου προσφέρει φορτίο μέχρι 500w θα σου δώσει 60Α στο pci-e?δλδ 12*60= 720W?

Ή 1 τροφοδοτικό με 4 σπαστές γραμμές των 20Α θα σου δώσει 60Α σε 1 pci-e άμα του το ζητήσεις?

Το να δώσει 1 τροφοδοτικό το οποίο όπως είπες μπορεί να δώσει 200w , Σε 1 pci-e παίζει.

Το να αντέξουν αν θα αντέξουν τα καλώδια,είναι καθαρά θέμα κατασκευής του τροφοδοτικού.

30-40-60-70 Α

δεν είναι στραγάλια.

λοοολ

Μάλλον δεν έχεις δει τροφοδοτικά των 30€ :p

Καλό είναι να διαβάζουμε κάποια στοιχειωδη πράματα πρίν μπλεχτούμε και αμφισβιτήσουμε κάποιον ;)

Κυρίως το τι ορίζουν τα ATX specs ;)

Συγκεκριμένα Α(αμερ) σε συγκεκριμένες γραμμές.

Βάση αυτών γίνονται όλα.

Άσχετα αν οι "καλές" εταιρείες καταστευής τροφοδοτικών προτιμούν να φτιάχνουν τροφοδοτικά με 1 12άρα και στα specs την αναφέρουν σπαστή για να μπαίνουν στα ATX specs

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply
Σιγουρα? με δυο 3870x2 τα 700w επαρκούν!

Φιλε μου δεν ειμαι σιγουρος οτι επαρκουν 700w για 2 3870Χ2:hmm:

Με 1 3870Χ2, (οχι στα default...) το 750 της υπογραφης, και τον q6600 κοντα στα 4

μπορω να σου πω οτι ειμαι οριακα, αν κρινω απο κατι περιεργα restart...

Eκτος βεβαια, αν δεν κανω κατι καλα,γιατι κι αυτο παιζει...:look:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ενα 1200w τις σηκωνει και τις 2, ετσι δεν ειναι;:)

Φυσικα, αρκει να ειναι ποιοτικο, μονο που εγω δεν εχω επανω στο συστημα οτι φαινεται στην υπογραφη,

οποτε δεν φτανει .;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως γίνεται. Εδώ κυκλοφορούν certified προϊόντα όπως αυτό το οποίο έχω δει να σηκώνει άνετα 2Χ3870Χ2 με έναν 8500 στα 4.6 (μπορεί να μην είναι 4πύρηνος αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη η απόκλιση).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάφερα να βρώ κάποιο άλλο συγκριτικό από πιο γνωστά site με power consumption πάνω στο ίδιο hardware βρήκα αυτό.

Μπορεί να έχουν απόκλιση τα νούμερα απ την πραγματικότητα,μπορεί και όχι,αλλά ότι απόκλιση έχει στην 3870Χ2 θα έχει και στην 2900ΧΤ

http://arstechnica.com/reviews/hardware/ati-3870x2-review.ars/4

Καλό βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

3870Χ2 όχι

αλλά 2900ΧΤ σε CF υπάρχει, σε 2 850άρια τροφοδοτικά(ΟCZ 850 gamexstream by FSP και Chieftech 850w turbo series by CWT , όχι και τα 2 μαζί)

Και στα 2 έπαιζαν κανονικά.

900-960 χρονισμούς(άρα αρκετά μεγαλύτερη απαίτηση σε Watt από μια stock και σίγουρα περισσότερη από 2 3870Χ2) και τον 8500 στα 4,6

Ούτε 1000άρια τροφοδοτικά ούτε ιστορίες για αρκούδες και μπλε άλογα

Αρκεί κύριε?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιοτικό 750άρι αντέχει.

Και μιλάμε πάντα για CF καταστάσεις,δλδ 2*3870Χ2.(edit + 2*2900ΧΤ)

Αλλά μερικοί νομίζουν ότι το μέγεθος μετράει(στα τροφοδοτικά) και έτσι παραπληροφορεί κόσμο και τον βάζει στο τρυπάκι να αγοράσει τροφοδοτικό χωρίς να χρειάζεται.

Όταν μάλιστα "έχει γεννήσει" την 2900ΧΤ.

Για να καταλαβαίνουμε μερικά πράγματα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.