Jump to content



CrossFire και ανάγκες τροφοδοσίας


AN7 OverClocker

Recommended Posts

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply

Παίδες εγώ για να είμαι ειλικρινής τον καιρό που είχα δυο 2900ΧΤ σε CF τις είχα στο παλιό μου PC (τώρα Linux box) που έχει ένα απλό 700αρι FSP που είχα πάρει - ούτε καν 8πινα PCI-e δεν έχει αυτό. Τώρα για τις 2 3870X2 που έχω πάνω, τις έχω με ένα Akasa 900αρι, μόνο κ μόνο γιατί ήταν ένα από τα συστήματα που είχαμε στη Βαρσοβία όταν κάναμε launch την Spider platform και πήρα αυτούσιο το κουτί εδώ στην Ελλάδα. Πάντως κατ εμένα τα πιο "παραμελημένα" κομμάτια ενός υπολογιστή είναι το τροφοδοτικό και οι μνήμες - αξίζει να δώσετε κάτι παραπάνω εκεί να πάρετε επώνυμα προϊόντα, αυξάνοντας τη σταθερότητα του συστήματός σας.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εμείς μετρήσαμε αυτά με 4ghz quad και 3x9800gtx...

http://www.hwbox.gr/review/wattage.swf

ακόμα δεν είπες τι έχεις εσύ παπάκο και θες 2χ1000

Αφεντικό.

Περιμένω απάντηση πριν από σένα.

Στην σειρά σου έ.

:p

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω και ξαναδιαβαζω για να δω ποιος αλλος εχει 2 Χ 1000 η ποιος ειναι ο παπακος και δεν βλεπω.

Αν ρωτας για μενα λοιπον, η νεα υπογραφη εχει την απαντηση.

Αν οχι , ακυρο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ατιμαν περιπένω ακόμα κάποιες εξηγήσεις για τα watt που χρειάζεσαι 2*3870Χ2

Πιο πάνω ισχυρίζεσαι ότι θές 1200w για 2*3870Χ2.

Όταν εγώ μπορώ να σου τραβήξω βίντεο με 2*3870Χ2 σε 850w(chieftec...) όλα κλοκαρισμένα

850w se 1200w είναι 350w.

Νομίζω τραγική διαφορά για κάποιον που δούλευε(?) στην ΑΤι.Όπως ισχυρίζεσαι εσύ τουλάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

AN7 θελεις και μια αβαντα απο watt, τι να δουλευεις στα πικ το τροφοδοτικο και το καλοκαιρακι να το παρεις στα χερια για ανταλλακτικα! Πολλα μου φαινονται τα watt που λεει, εκτος και αν υπολογιζει μεγαλη αποθηκη διαθεισιμων watt!!!!Παντως σαν καρτουλα δεν αξιζει και για εμενα γενικα δεν αξιζουν οι διπυρηνες καρτες! Χτυπας μια 9800 gtx και σε ολα εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Μιπως ρε ΑΤΙΜΑΝ δεν δουλευες στην ΑΤΙ και δουλευες σε εταιρια τροφοδοτικων και θελεις να μας πασαρεις πολλα watt!!!! Πλακα κανω φιλαρακο!

Οσο για την ΑΤΙ γενικα θα πω οτι η 3870χ2 , υπαρχουν παιχνιδια που σε απογειωνει και σε αλλα κλαις τα λεφτα που εσκασες, πιστευω οτι με νεους drivers θα φτιαξει αυτο! Βεβαια το μεγλο μειων της ειναι η φασαρια που κανει , θελει επειγωντος blockακι!

Link to comment
Share on other sites

AN7,,

Η παρεξηγεις οσα διαβαζεις , η δεν τα καταλαβαινεις.

Πουθενα δεν ισχυριστηκα οτι θελεις 1200 watts για 2 * 3870Χ2 και μονο γι αυτες κι αν καπου το ειδες πες το μου να το διορθωσω.

Πρεπει να σου θυμισω αλλα και σ ολους οσους μας διαβαζουν οτι ενα συστημα δεν ειναι ιδιο με καποιο αλλο κι οτι δεν μπορεις να "πεις" με βεβαιοτητα οτι κανεις δεν θ αυξησει τις συσκευες του αυριο? ( δισκους, CPU, λαμπακια, ανεμιστηρες, υδροψυξη κλπ κλπ)

Οταν η ΑΤΙ λεει οτι για μια μονη της θελεις 550 watt η μεγαλυτερο πως τα 850 σιγουρα αρκουν και εχεις και αποθεμα για τις δυο?

Αναφερεις βιντεο που δειχνει 850 watt. Και που ειναι η αντηρηση απο μερους μου?

Πρεπει ομως να ασπαστουμε την αποψη σου και να δουλεουμε ενα τροφοδοτικο στο οριο μ ολα τα πιθανα προβληματα και βεβαια χωρις καμια δυνατοτητα επεκτασης του συστηματος ? ΓΙΑΤΙ ?

Κι αντε και το δεχομαι. Το τροφοδοτικο ο καθενας το αγοραζει για μια χρηση και μονο?

"Αυριο" ερχονται αλλες καρτες με αλλες απαιτησεις , οταν αυτος που σ ακουει παει και παρει σημερα ενα 850αρι τοτε που θα σε ρωτησει αν φτανει τι θ απαντησεις?

Ολα αυτα γινονται για μια σχετικα μικρη χρηματικη διαφορα αναμεσα σ ενα 850 κι ενα 1000 η 1200 watt και γινεται μια και καλη , ειναι φανερα και μπορει καποιος να τα "δει" ειτε δουλευε στη ΑΤΙ ειτε σε μπαρπερικο.

Για ολα τ αλλα σχολια σου , ειναι απολυτο δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις , δεν σημαινει ομως οτι μπορεις να επιβαλεις την αποψη σου η να υποτιμας ενα γεγονος επειδη δεν σου "καθεται".

Η ισχυ δεν εβλαψε ποτε, το αντιθετο μαλιστα κι η δικη μου αποψη-προταση ειναι να εχουμε πανω απο 40% "αποθεμα" , ειτε την σεβεται καποιος ειτε την αποριπτει.

Εδω http://game.amd.com/us-en/crossfirex_components.aspx?p=3#ATI%20Radeon%E2%84%A2%20HD%203870%20X2%20/%20ATI%20Radeon%E2%84%A2%20HD%202900%20XT

μπορεις να δεις τα τροφοδοτικα που προτεινει η ΑΤΙ για μια 3870Χ2.

Κι εδω απο site που παραθεσατε πριν απο δυο σελιδες http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp , οι απαιτησεις του δικου μου συστηματος . Να γιατι εχω δυο 1000αρια....

post-9179-1416073509,7402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 παρατηρήσεις:

1 - 3.600, με Kentsfield και 1.35V μόνο? Ωραίος :T:

2 - Δοκίμασε να αφαιρέσεις μία Χ2, η διαφορά ζήτημα είναι να πιάσει τα 150W. Προφανώς τα υπόλοιπα βαραίνουν το σύστημα, που όπως και να το κάνουμε είναι λίγο υπερβολικό (4 CD-RW / 8 HDD / 4 Raptor) για έναν απλό χρήστη ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το είπες

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=725323&postcount=642

Δίσκοι,λαμπάκια,ανεμιστήρες,υδρόψυξη είναι μικρή η κατανάλωση...εκτός και αν για ανεμηστήρες βάλεις delta(που εγώ έχω sunon πάνω και κάει 7w ο ένας).

Το μόνο θέμα είναι ο επεξεργαστής που και πάλι δεν πρόκειται να βρείς κάτι που να σου ξεπεράσει τα 850w

Και ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ότι είναι στο όριο?

Όταν με ρωτάει "για 2*3870Χ2 ρε παιδιά τι τροφοδοτικό χρειάζεται?" θα του πώ ένα ποιοτικό 850άρι,και ναι θα αντέξει σίγουρα και μελοντικές κάρτες.

Όταν εσένα θα σε ρωτήσει τι τροφοδοτικό να πάρει και του πείς 1200 όταν το ένα κάνει 120€ και το άλλο 310€ και κόψει απ τον επεξεργαστή λεφτά ή απο κάτι άλλο και μετά μάθει ότι δεν χρειαζόταν,ΕΣΥ τι θα του πείς?

Αλλά θυμάμαι έγραψες αυτό

1 3870Χ2 = 1 2900ΧΤ + 80

Βρε παιδί μου,να δείς στο σιτε που έδωσες βλέπω αυτό

ATI Radeon™ HD 3870 X2 / ATI Radeon™ HD 2900 XT

Να δείς 1 πράμα..δεν έχει κανένα απ τα 2 τροφοδοτικά μου πάνω.

Λές να είμαι ο μόνος άνθρωπος στον πλανήτη που το έκανε?

Αλλά να δείς...μέσα στην λίστα είναι άλλα 730άρια....750άρια...

Λές η ΑΤι να μην σκέφτεται αν έχεις κάτι άλλο πάνω στο pc?

Δεν νομίζω.Να σου προτείνουν μεγαλύτερο για να στα αρπάξουν είναι κλασικό...αλλά μικρότερο με τπτ..γιατί αν δεν τρέξει θα την κράξουνε.

μπορεις να δεις τα τροφοδοτικα που προτεινει η ΑΤΙ για μια3870Χ2.

2 Γίνονται.

Ή μας δουλεύεις όλου κάτω απ την μύτη μας...ή δεν ξέρεις αγγλικά.

Certified products include graphics cards and motherboards based on AMD chipsets and components that are critical to build a successful ATI CrossFireX™ platform. For the best assurance of quality, interoperability and a positive user experience, choose a Certified product.

Έλα τώρα,άνθρωπος που δούλευε στην Ati χρησημοποιεί τέτοιο calculator?

Εδώ τα κράζουμε εμείς ότι λένε λάθος..

Link to comment
Share on other sites

1) Και μαλιστα τωρα το καλοκαιρι τον εχω εδω κι ειναι μια χαρα.

2) Μπορει να εχεις δικιο και να πεφτει τοσο οσο λες αλλα μιλαω για μεταβλητες καταστασεις του καθενος κι οχι για κανονα του τυπου το 850αρι θα σου εχει κι "αβαντα". Αυτο δεν μπορουμε να το πουμε.

post-9179-1416073509,9488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όταν ρωτάει κάποιος τι τροφοδοτικό χρειάζεται για 2* 3870x2, πιστεύω είναι λιγάκι άστοχη

ερώτηση , διότι δεν σου λέει το σύστημα του, το τωρινό και το μελλοντικό !!! εγώ πριν από

έναν χρόνο είχα αγοράσει το TAGAN 700 DUAL σημερα δεν κάνει, δεν εχει αποσπασμένα καλώδια ο θόρυβος υψηλός , και το σημαντικότερο από όλα, δεν έχει απαραίτητες συνδέσεις ,για τις κάρτες γραφικών !!! εντάξει αν θα βάλω ανταπτορες , θα με καλύψουν τα αμπερ του ρεύματος στις γραμμές !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω τα τωρινά τροφοδοτικά 750+ να μην έχουν τις απαραίτητες προυποθέσεις.

Και 8pin έχουν κάνω που γίνεται 6 και 6pin έχουν πάνω.

Αν δεν έχει ότι "έχει" ο ατιμαν στην υπογραφή του..τότε του φτάνει το 850.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.