Jump to content



KINGSTON 800Mhz 2gb : Testing


scider

Recommended Posts

Μαλιστα, 4-4-4-12 στα 2,0V λοιπον, εγω ειμαι της γνωμης να τους δωσεις ισα ισα λιγο παραπανω, το επομενο "ανεβασμα" ισα ισα για να'σαι καλυμενος οτι δεν θα σε κοβουν, 2,05 πρεπει να'ναι λογικα. αλλαξε κιολας το τελευταιο 13ρι καντο 12ρι. Δεν ξερω τι παιζει με την εγγυηση βεβαια, η OCZ πχ που εχω εγω παιζει στα 2,10 αλλα σου λεει εντος εγγυησης και τα 2,15, οποτε τα'χω χωρις φοβο στα 2,15, δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου και να παιχτει καμια στραβη και τα τρεχεις μετα.. Παντως αμφιβαλω αν θα παθει το παραμικρο με 2,05 ακομα και 24/7... Ας πει την γνωμη του και καποιος αλλιως και αποφασιζεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

ευχαριστω φιλε

το 13αρι το εκανα 12αρι οπως ειπες..επισης το MEMORY CLOCK FREQUENCY το εβαλα 800Mhz απο Auto που ηταν.. και το memory timing ειναι 2Τ..

τωρα απο ρευματα δεν εχω ιδεα οποτε καλυτερα θα ηταν να μου ελεγε καποιος που ξερει καλυτερα τι να εκανα.. λογικα με το 2,05V δε νομιζω να υπαρχει κινδυνος για τις μνημες.. ειναι πολυ μικρο οριακο ανεβασμα..

:)

Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ δε βρισκω κατι..

στο ADVANCED VOLTAGE CONTROL μου δεινει τα εξης:

CPU Vcore Offset Voltage [disabled]

DDR2 Termination Voltage

CPU to NB HT Voltage

NB to SB HT Voltage

NB Core/PCI-E Voltage [auto]

SB Core/PCI-E Voltage [auto]

SB Standby Core Voltage [+1.50V]

..........

στο AI TUNING που εχει overclocking parameters εχει μια επιλογη DDR2 Voltage Control [Auto] και σαν options δινει 1,8V / 1.825V / 1.850V / ~ 2.500V

.........

τελος στο DRAM Configuration εκει που αλλαξα τα timings ,δε βλεπω κατι που να με αφηνει να αλλαξω το βολτ..

εχει ομως μια επιλογη SLI READY MEMORY [disabled].. με επιλογες OPTIMAL / HIGH FREQUENCY / HIGH PERFORMANCE.. οι μνημες που πηρα ειναι SLI READY οπως σου εδειξα και πιο πανω.. να το πειραξω αυτο?

μπερδεμα..

η mobo ειναι ASUS M2N32-SLI DELUXE

Link to comment
Share on other sites

Απλως για να καταλαβεις μεσες ακρες τι γινεται, παρολο που οι μνημες ερχονται ετοιμες να παιξουν κανονικοτατα στα 800 με 4ρια σε 2V, η μητρικη σου δεν μπορει να τις αναγνωρισει με την μια ωστε να τις ρυθμισει αυτοματα, γι'αυτο βαζει καλου κακου τα timings σε 5ρια (ή αν ηταν 1066 θα σου ριχνε την συχνοτητα σε 800 oπως εκανε στις δικες μου) που ξερει οτι θα παιζει στανταρ. Εκει πρεπει να επεμβεις εσυ και να της οχι θα τα παιζεις με 4-4-4-12 και να τους δωσεις 2V οπως οριζει η Kingston. Μετα απο εκει (εκτος αν ειναι ελλατωματικο κομματι που δεν πιστευω) θα σου παιζουν κανονικοτατα. Αν οχι (λεμε τωρα) εχεις καθε δικαιωμα να ζητησεις RMA Αντικατασταση. Πιστευω οτι τωρα θα εισαι αρχοντας, καλοριζικες :T:

Link to comment
Share on other sites

Εκει στο DDR2 Voltage Control βαλτο manual και 2,0V και θα'σε κυριλε.

οκ αυτο θα το κανω

τελος στο DRAM Configuration εκει που αλλαξα τα timings ,δε βλεπω κατι που να με αφηνει να αλλαξω το βολτ..

εχει ομως μια επιλογη SLI READY MEMORY [disabled].. με επιλογες OPTIMAL / HIGH FREQUENCY / HIGH PERFORMANCE.. οι μνημες που πηρα ειναι SLI READY οπως σου εδειξα και πιο πανω.. να το πειραξω αυτο?

αυτο να το πειραξω?

Thanks για τη βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

χεχε οχι :p

καλα αστο αυτο προς το παρον..

θα βαλω και αυτο με τα V και θα τσεκαρω το συστημα 3-4 μερουλες να δω αν κανει τπτ περιεργα restarts..

νασαι καλα ευχαριστω και παλι ρε συ :D

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβαζω σε καποια tests-reviews της μητρικης σου με καποιες SLi Ready μνημες (μπορεις να δεις εδω αν θες, προς το τελος της σελιδας) εχει να κανει με καποια profile που μπορεις να αποθηκευεις στο bios ωστε να εχεις καποιες καλυτερες επιδοσεις, πιθανον αν εβαζες εξαρχης high performance σε αυτην την επιλογη θα σου αλλαζε αυτοματα τους χρονισμους σε 4ρια. Εγω αυτα δεν τα πολυεμπιστευομαι να σου πω την αληθεια, αν δεν ξερεις πολλα απο αυτα, και σου παιζει κανονικα με 4ρια στα 800 με τις τωρινες ρυθμισεις (με 2V ρευμα) γνωμη μου ειναι να το αφησεις disabled οπως ειναι...

Για να εισαι σιγουρος οτι οι μνημες σου δουλευουν απροβληματιστα, κατεβασε το Memtest απο εδω, τρεξε 2 φορες το .exe, βαλε 1000 στο ενα και " all free memory " στο αλλο, και αστα να κανουν 200% χωρις να κανεις χρηση του pc, καντο πριν πας για εναν καφε πχ, αν το ολοκληρωσουν και τα δυο χωρις errors, σημαινει οτι εισαι rock stable απο θεμα μνημης :T:

Δεν κανει τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα περι sli-ready ειναι τριχες (και ενιοτε κατσαρες, τι δουλεια εχουν οι μνημες με το sli:rolleyes: οπως ειπε και το παιδι πιο πανω εχουν να κανουν με τα spd profiles σε καποιες μητρικες)---- παντα manual τα timings και τις τασεις, ειδικα αν το mobo ειναι asus (για τις τασεις, και manual δηλαδη να τις βαλεις παλι τα δικα της κανει)

Link to comment
Share on other sites

EPP Memory in Use: http://www.sudhian.com/index.php?/articles/show/sli_ready_memory_enhanced_performance_profiles_overview/sli-ready-epp_memory_in_use

Αυτοματο OC ειναι στην ουσια... αν δε κανω λαθος πουσαρετε και η gpu. Γι αυτο το λενε SLi.

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι σιγουρος οτι οι μνημες σου δουλευουν απροβληματιστα, κατεβασε το Memtest απο εδω, τρεξε 2 φορες το .exe, βαλε 1000 στο ενα και " all free memory " στο αλλο, και αστα να κανουν 200% χωρις να κανεις χρηση του pc, καντο πριν πας για εναν καφε πχ, αν το ολοκληρωσουν και τα δυο χωρις errors, σημαινει οτι εισαι rock stable απο θεμα μνημης :T:

ελα ρε φιλε .. μετα απο περιεργα κολληματα και μπλε οθονες σε διαφορα παιχνιδια.. και αφου τα τεσταρα και σε 2 καρτες γραφικων.. κατεβασα αυτο το memtest να δω τι παιζει.. εκανα τα τεστ οπως μου ειπς και δες τι μου εβγαζε..

mem03vb6.jpg

τα errors ηταν αυτης της μορφης..

mem01eu1.jpg

mem02bu2.jpg

:nada::nada::hmm::hmm::shutup::shutup::fist::fist::rant::rant::TD:

Φυσικα δεν τα ολοκληρωσα τα τεστ μιας και σε ενα σημειο εβρισκε error σε καθε physical adress και παταγα ολο ΟΚ και δεν επαιζε περιπτωση να το πηγαινα ετσι μεχρι το 100%..

εκανα end task το προγραμμα και μου πεταξε και μια μπλε οθονη PFN_LIST_CORRUPT :nada:

οι μνημες πανε πισω αλλαγη τωρα? εχουν προβλημα η παιζει καπου αλλου (πχ μητρικη):nada:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..

πηρα απο ενα φιλαρακι ενα boot cd με το MemTest-86 v3.4 , για να κανω τεστ στις μνημες σε καθαρο Dos.. και οχι μεσα απο windows, τα οποια λογικα τα εχουν παιξει και παω για format..

εβαλα στην αρχη το ενα dimmaki.. εκανα το τεστ 5 ( 5 passes ) και το τεστ 8 ( 2 passes )και βγηκε καθαρο χωρις errors

εβαλα μετα και το δευτερο μαζι (συνολο 2gb) εκανα το τεστ 5 ( 8 passes ) και το τεστ 8 (1 pass ) οπου και αυτο βγηκε καθαρο χωρις errors..:flag:

το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι τα παιξαν τα windows.. :boxed: τι αλλο να ειναι ?

το πρωι που εκανα uninstall το gamer OSD application της Asus κατι εκανε στραβα με αποτελεσμα το Norton να μην δουλευει ( ccApp.exe is missing / MSVCR71.dll error ) το photoshop να μην δουλευει και ουτε ο media player (internal application error) .. σκετο μπαχαλο Γ#$@Ω τα pc ρε AMIGA forever να πουμε.. ελεος!:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.