Jump to content



KINGSTON 800Mhz 2gb : Testing


scider

Recommended Posts

στο τεστ 5 εκανα 8+ passes , ενω στο 8 που ειναι το πιο αργο και κανει πιο "ψαγμενο ελεγχο" εκανα 1-2 στο συνολο..

ναφησω καποια στιγμη το 8 να κανει πιο πολλα?

υπαρχει περιπτωση να εφταιγε το γεγονος οτι αλλαξα τα timings απο 5-5-5-16 σε 4-4-4-12 ? ( τα υποστηριζουν και τα δυο οι μνημες )

μπορει να εφταιγαν τα win που τα ειχαν παιξει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

πρώτον δεν μα λες πιες μνήμες είναι η hyperx ή οι απλές. δεύτερον τι πρόγραμμα χρησιμοποίησες και τρίτον σε τι συχνότητα τα 4-4-4-12. λοιπόν αν πούμε ότι την συχνότητα δεν την έχεις στο auto και είναι στα 800 και ta timmings 4-4-4-12 και δεν αναίβασες την τάση λογικό είναι να σε βγάζει περισσότερα προβλήματα στο pass 8 που λες. καταρχάς τρέξε memtest 2.01 από dos με την αρχική του συχνότητα και την αρχική του τάση να δεις άμα είναι καλές και μετά βάλε 4-4-4-12 με 2.1 -2.2 volt και τα 800 mhz καρφωτά. το παραπάνω με την προηπόθεση ότι είναι οι xyperx

Link to comment
Share on other sites

ειναι οι HYPER X .. το memtest86 to ετρεξα boot απο cd... τα timings otan to ekana htan 4-4-4-12 στα 800mhz...

@AGRIMI: βασικα πιο πανω αναφερω και τα προγραμματα που δοκιμασα.. ( memtest windows / memtest 86 DOS ) και τα timings ( αρχικα μπηκαν auto στο bios 5-5-5-16 και εγω τα πηγα 4-4-4-12 μιας και η KINGSTON αναφερει οτι τοσο πανε οι μνημες ):p

παντως οταν εκανα το update bios δεν ξαναπαρουσιαστηκε προβλημα.. εκανα και φορματ λογω νεου σκληρου οποτε ας δω πως θα παει αυτες τις μερες.. οποιος εχει καμια ιδεα το τι μπορει να εφταιγε ας το ριξει εδω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας παιδια

να ρωτησω.. υπαρχει καποιος τροπος να δω στα ποσα voltage τρεχουν αυτη τη στιγμη οι μνημες μου?

στο bios τελικα τις εβαλα 4-4-4-12 στα 2.0 v 800mhz

με το CPU-z μου δειχνει αυτο..

25248222ts6.th.jpgthpix.gif

πως μπορω να δω τα voltage της μνημης μεσα απο τα windows?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.