Jump to content



6600 GT RMA MULTIRAMA


Aris137

Recommended Posts

Παιδιά θέλω την γνώμη σας για μια ακόμη φορά..Έχω μια leadtek 6600GT που είχα αγοράσει 200 κάτι το 2005,η εγγυησή της λήγει τον αύγουστο,πριν από ένα μήνα κάηκε το Pin του ανεμιστήρα της και δεν μπορώ να συνδέσω αλλό ανεμιστήρα εκεί παρά μόνο εάν τροφοδοτείται εξωτερικά από ένα τετράπινο.Απόφασισα λοιπόν να πάω σε ένα multirama για να ζητήσω αντικατάσταση ή επισκευή,να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα απαίτηση για αντίστοιχης αξίας κάρτα αλλά μια 8600gt-gs θεώρησα πως θα ήταν ΟΚ για τις ανάγκες μου στο pc για ελαφρές εφαρμογές και internet.Μου τηλεφώνησαν σήμερα και μου είπανε πως η κάρτα δουλεύει άψογα(και πράγματι έτσι είναι αν δεν ζεσταίνεται) απλά θέλει ένα after market ανεμιστήρα για να μην ζεσταίνεται μετά από ώρα.Εδώ λοιπόν να ρωτήσω μήπως δικαιούμε ένα ανεμιστηράκι χωρίς να το πληρώσω?Κοίταζα τιμές και κάτω από 25 ευρώ δεν βρήκα τίποτα,συγκεκριμένα ένα που μου είπανε ότι ταιριάζει στοιχίζει 35 ενώ με 50 μπορώ να πάρω μια μεταχειρισμένη κάρτα μην πώ καινούρια.Ποιά θα ήταν η αντίδρασή σας αν ήσασταν στην θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

απο τη στιγμη που η καρτα εστω και σε ενα μικρο κομματι της δεν λειτουργει οπως θα επρεπε (και ειναι εντος εγγυησης) δικαιουσαι αντικατασταση με νεα καρτα (αντιστοιχων επιδόσεων ή την αμέσως καλυτερη) καθως δεν επισκευαζονται.

να προσθεσω οτι εαν ειναι εκτος εγγυησης και δεν θες να μπεις σε εξοδα παρε ενα απλο ανεμιστηρακι με 5 ευρω και στηριξε το πανω στην καρτα σου.εαν τον στηριξεις σωστα και δεν κινδυνευει να πεσει μεσα στο κουτι μια χαρα θα παιζει η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

μα η εγγυηση καλυπτει ΟΛΟ το προιον.Δηλαδη πρεπει να πας με καμμενο πυρηνα για να το αντικαταστησουν η να το επιδιορθωσουν?Λεει πουθενα μεσα στην εγγυηση οτι δεν καλυπτεται ο ανεμιστηρας?Και στο κατω κατω τι σημαινει "να μην ζεσταινεται μετα απο ωρα"?Ο κατασκευαστης την δινει για να της πινεις το αιμα με τις ωρες,λεει πουθενα στις οδηγιες "μην την χρησιμοποιειτε πανω απο 2ωρες?"?Και στο κατω κατω εαν κανεις οποιαδηποτε επεμβαση στο συστημα ψυξης και αλλαξεις τον ανεμιστηρα ακυρωνεις την εγγυηση,το λεει με κατι γραμματα ΝΑ!Γιατι τοτε μια χαρα μπορουν να σου πουν "Ααα μεγαλε εβαλες πολυ μικρης ροης ανεμιστηρα και καηκε"...

Ειναι Υποχρεωμενοι η να στο αντικαταστησουν Η εφοσον ειναι εξουσιοδοτημενοι απο τον κατασκευαστη να επιδιορθωσουν τον ανεμιστηρα.

υγ 3 χρονια ε?μπας και σου κανουν μαμουνιες για να γλιτωσουν την εγγυηση (οπου ναναι ληγει ) :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωμενοι τουλαχιστον να σου αλλαξουν/επισκευασουν το ανεμιστηρακι να δουλευει. Ή να σου βαλουν μια αφτερ μαρκετ ψυκτρα εκεινοι που εχουν κ καλυτερες τιμες αγορας κ ολο κ καποια θα τους βρισκεται. Παντως νομιζω με multirama δε θα εχεις προβλημα να συνεννοηθεις.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε και απαιτησε να σου την αλλαξουν! ας σου δωσουν εστω μια 9800GTX!:whistling:whistling:jump:!!! περα απο τη πλακα ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν μια νεα καρτα ισης ή μεγαλυτερης αξιας ( εστω και με καποια διαφορα στην τιμη)! παντως μην το αφησεις ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά μιχάλη,θα πάω να την πάρω αύριο.Μίλησα και σήμερα και μου πρότειναν απλά να αλλάξω ανεμιστήρα,απορώ μόνο για τις δήθεν εγγυήσεις καλής λειτουργίας που δίνουνε οι εταιρείες(αντιπροσωπείες πιο σωστά).Ξέρω πώς 2 μηνές προτού λήξει φαίνεται ύποπτο αλλά πραγματικά δεν της έκανα ούτε oc ούτε τίποτα άλλα modifications.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι του είπα τι έγινε.Ένας τεχνικος απο multirama mall,ονομα δεν θυμάμαι,αλλα χαρακτηριστικά ότι μου είπε: "η κάρτα δουλεύει άψογα και το ανεμιστηράκι γυρνάει αλλά λόγω παλαιότητας άνεβάζει θερμοκρασία οπότε καλό θα ήταν να αλλάξετε την ψύκτρα ή οποία επίσης δεν ακουμπάει καλά γιατί από πίσω έχει λασκάρει το κούμπωμα ".Την είχα βγάλει για να βάλω arctic στον πυρήνα στα πρώτα σβησίματα και παίζει να έκανα μαλ@@α όταν την κούμπωσα πάλι αλλά δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα το pinaki έχει καει και φαίνεται και μυρίζει ...ειδικά όταν μπαίνει σε λειτουργία μυρίζει αμέσως .Έπειτα μου πρότεινε να αγοράσω μια ψύκτρα με 25 ευρουδάκια ώστε να συνεχίσω να την δουλεύω.Άν δεν σου χαλάσει στα 2 πρώτα χρόνια και αν δεν καεί εντελώς στον 3ο μάλλον δεν ισχύουν οι εγγυήσεις παιδιά,ειδικά με τις πολλές επιστροφές που αντιμετωπίζουν γενικά οι εταιρίες του κλάδου αυτού είναι επιφυλακτικές και καλά κάνουνε κατά ένα βαθμό γιατί και εμείς μερικές φορές συμπεριφερόμαστε ίσως και πονηρά.Είμαι λίγο μπερδεμένος θα την πάω να την δει και ο μιχάλης απλά για να μου πει ειλικρινά αν έχω δικαίωμα εγγύησης (αντικατάστασης δηλαδή) ή όχι.Θα προτιμούσα να μου πούνε σας την βγάζουμε εκτός εγγύησης γιατί πειράξατε το ανεμιστηράκι παρά τον πλάγιο τρόπο.Απ΄την άλλη κακώς μάλλον τους ανέφερα ότι την είχα αλλάξει την πάστα.Anyway thx παιδιά όπως και να χει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ένα κόπο να την φέρεις από το Multirama Extreme να της ρίξω μία ματιά.

Εμένα με είχατε στείλει στο δίπλα μαγαζί όταν είχα φέρει την 7900 μου :p

Πάντως, δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Τετάρτη την πήγα, Παρασκευή μου είχαν πει να περάσω για να πάρω μια άλλη. Επειδή δεν είχαν 7900 μου έδωσαν επιλογή είτε 8800gt είτε 3870 (τα αμέσως επόμενα μοντέλα), και ως ATifan (κι ουχί ATiman :p) από τα γεννοφάσκια μου, πήρα μια της gigabyte :D

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα Αθήνα και πραγματικά εκεί βλέπεις πόσο πιο καλή είναι η εξυπηρέτηση,δυστηχώς για μένα η καρτούλα βγαίνει εκτός εγγύησης λόγω του ότι έχει κάνει σημάδι καψίματος και πάνω στην πλακέτα και στον πηνίο δίπλα από το πιν αλλά τουλάχιστον έμεινα ικανοποιημένος από την ειλικρίνια των παιδιών κάτω.thx που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και φυσικά και τον Μιχάλη για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Αν καει η καρτα δηλαδη δεν σε καλυπτει?

Απο τι σε καλυπτει? Αν εσυ αυτο το λες καλο RMA

με γκαζακι την εκαψες?

υποθετω οχι

οποτε καλυπτεται,αρα σε δουλευψανε κανονικοτατα.:TD:

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα Αθήνα και πραγματικά εκεί βλέπεις πόσο πιο καλή είναι η εξυπηρέτηση,δυστηχώς για μένα η καρτούλα βγαίνει εκτός εγγύησης λόγω του ότι έχει κάνει σημάδι καψίματος και πάνω στην πλακέτα και στον πηνίο δίπλα από το πιν αλλά τουλάχιστον έμεινα ικανοποιημένος από την ειλικρίνια των παιδιών κάτω.thx που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και φυσικά και τον Μιχάλη για το ενδιαφέρον.

:boxed:και αυτο το λες καλή εξυπηρέτηση?

Link to comment
Share on other sites

η εξυπηρέτηση καλή είναι το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό..αυτό για τα σημάδια μου το χε πει κάποτε και ένας πωλητής από cosmodata.Απορώ όμως γιατί το σημάδι να σε βγάζει εκτός εγγύησης????Δηλαδή αν πάρω μια καινούρια 9800gtx για παράδειγμα και πάρει φωτιά χωρίς καν oc θα βγεί εκτός εγγύησης???

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ΔΕΝ ειναι εκτος εγγυησης.πηγαινε και ζητησε εγγραφως να σου δωσουν το γιατι θεωρουν οτι η καρτα ειναι εκτος εγγυησης.

εαν στο δωσουν ΙΝΚΑ κλπ.

εαν αδυνατουν να στο δωσουν γραπτως απλα ζητας RMA.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.