Jump to content



Συναρμολόγηση PC για video editing???


maxcomgr

Recommended Posts

Επειδή δεν ξέρω που θα έπρεπε να μπει αυτή η ερώτηση ελπίζω να μην πειράζει να την βάλω εδώ.

Έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα την άποψη σας.

Έχω έναν ξάδερφο που ασχολείται με video editing (Pinnacle Studio), είναι φωτογράφος για γάμους.

Θέλει να φτιάξει ένα pc για να δουλεύει με το παραπάνω πρόγραμμα και προσπαθώ να του βρω μια λύση.

Σημείωση ότι πήρε ένα imac και σε 3 μήνες έβγαλε πρόβλημα (κοινός γκαντέμης).

Μήπως θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος έναν συνδυασμό motherboard/cpu/ram/hdd για να φτιάξουμε ένα αξιόλογο σύστημα αλλά και όχι πανάκριβο (ζητάω πολλά);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, μέχρι πριν κανά 6μηνο, έτρεχα την έκδοση 9 του συγκεκριμένου προγράμματος σε εναν Ρ4@2,4 και 2γιγα ραμ @266 χωρίς προβλήματα. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν χρειάζεται κάτι το εξωγήινο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Συγκεκριμένα, πιστεύω πως με τα παρακάτω θα μπορεί να κάνει πολύ καλή δουλεία, τόσο για την έκδοση 11 που υπάρχει ΄τώρα όσο και για την επερχόμενη 12. Να πω πως cost cutting στο κόστος στην παρακάτω σύνθεση θα μπορούσε να γίνει στη motherboard, άντε και στην κάρτα γραφικών, καθώς ένας μεγάλος δίσκος και γρήγορες μνήμες είναι απαραίτητες, ενώ θέλει και μία καλή κάρτα γραφικών για hardware acceleration σε hd video που ενδεχομένως θα χρειαστεί να φτιάξει.

post-8177-1416073532,5235_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανω στα λεγομενα του φιλου θελω ενα συστημα για παραπλησιο λογο.Για παρακολουθηση hd και ριπαρισμα ταινιων κατα βαση και για παιχνιδια κατα δευτερο λογο.Σε επεξεργαστη εχω καταληξει(8400 c2d) και σε καρτα γραφικων(amd 3870).Mου μενει η μητρικη.Θελω να ειναι συμβατη,Tουλαχιστον με PCI E*2.Για βοηθατε.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για το x38 για μελλοντική επένδυση.

Αυτός που θέλω να του κάνω το σύστημα έχει απογοητευτεί μέχρι τώρα από τις επιδόσεις του PC στο Pinnacle και θέλω να του κάνω κάτι που να δουλεύει άψογα.

Από την άλλη μου άρεσε το P5E που έχει πάνω τα heatpipes:spell:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέληξα σε κάποια πράματα.

M/B

- ASUS P5K Premium 140 Euro

CPU

- QUAD CORE Q6600 (1066 fsb) 173 Euro

COOLER

- ZALMAN 9700 50 Euro

ή

- THERMALTAKE CL-W0075 BIGWATER 735 LCS 81.50 Euro

RAM DDR2 1066/800/667

- OCZ OCZ2RPR10664GK 4GB (2X2GB) PC-8500 1066MHZ REAPER HPC EDITION DUAL CHANNEL KIT 109 Euro

ή

- Mushkin XP2-8000 5-5-5-15 (2x2GB) REDLINE 98 Euro

VGA

- ASUS EAH3850/HTDI 512MB PCI-E RETAIL 125 Euro

HDD

- SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2 72 Euro

Τώρα σκέπτομαι τι τροφοδοτικό να πάρω , ελπίζω ένα 500 να φτάνει και φυσικά ένα ευρύχωρο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

το bigwater δεν νομίζω ότι αξίζει να το σκέφτεσαι...έχω ίδια cpu και cooler και οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά.για RAM καλύτερα η OCZ αφού είναι στα 1066-αξίζουν τα παραπάνω 10 ευρώ. την ΑΤΙ έχω καμιά δεκαετία να τη δουλέψω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την 3850, αλλά θα πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένως από την 8800gt μου, αλλά υποθέτω σκέφτεσαι ίσως και μελλοντικά κανά Crossfire?τώρα για το τροφοδικό και το κουτί, είναι καθαρά θέμα budget...για το πρώτο πάρε κάτι επώνυμο και +20% πάνω από αυτό που αρχικά σκέφτεσαι (δηλαδή 600αρι) γιατί μπορεί στο μέλλον να το χρειαστείς. το δεύτερο...περι ορέξεως!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και εγώ προτιμώ την ocz την μνήμη και το cooler της zalman.

Άρα έκλεισε προχωράω σε παραγγελία. Μόλις το συναρμολογήσω και βάλω και τα xp θα σας κάνω ένα review:clap:

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.