Jump to content



Γιατί Linux


dannys

Recommended Posts

φιλε μου δεν εχει ηχο για πολλους λογους αλλα δυστηχος μονο σε εναν απο αυτους μπορω να βοηθησω/ουμε!

ανοιξε αν θες new thread και δωσε πληροφοριες για την καρτα ηχου σου και την διανομη που εχεις!

:) thnx αλλά δεν υπάρχει λύση ακόμα :) Υπομονή μερικούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
Linux Distribution Chooser και δωκιμασε

Πολύ χρήσιμος οδηγός, και τον έχουνε και σε πολλές γλώσσες:

Македонски (Macedonian)

Ελληνικά (Greek)

Magyarul (Hungarian)

Που'ναι οι λαβαροφόροι να αρχίσουνε τα report στο Youtube τώρα; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμος οδηγός, και τον έχουνε και σε πολλές γλώσσες:

Македонски (Macedonian)

Ελληνικά (Greek)

Magyarul (Hungarian)

Που'ναι οι λαβαροφόροι να αρχίσουνε τα report στο Youtube τώρα; :hehe:

off%20topic.gif moderator?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Αν βαλει Slackware Θα φτυσει αιμα, θα βρισει, θα απελπιστει και πολυ πιθανον να τα παρατησει. Αν δεν το κανει, οταν μεταβει στο Ubuntu θα εχει για πλακα ολα(σχεδον) τα προβληματα που θα του παρουσιαστουν καθως θα ειναι (σχεδον) master of terminal.

είναι μεγάλες η διαφορές ακόμα και στο terminal από slackware σε ubuntu (debian)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο καθένας τα λέει όπως θελει ΤΑ λινουξ.Εγώ εννοω τα περίπου 2 εκατομμύρια διαφορετικά distroz που υπάρχουν.

Φιλε μου, αν ο καθενας ελεγε οτι ηθελε . . . . δεν θα υπηρχε σωστή πληροφοριση. Ωφειλω λοιπον να διευκρινισω οτι το σωστο ειναι το GNU/Linux. Γιατι το linux ειναι ο πυρήνας kernel και οχι οι διανομες.

Φιλικα πάντα:beer:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως πολλοι δεν μεταβαινουν σε linux για τον μοναδικο λογο της ασυμβατοτητας games κ πολλων προγραμματων.

Εχω δοκιμασει το Ubuntu και σε KDE και σε GNOME. Αν πω οτι δεν μου αρεσε, θα ειμαι ψευτης. Ομαρφα παραθυρακια, ευκολα ρυθμιζεις οτι θες, αλλα μολις το εγκαθιστας κ λες "Ωραια, τι να παιξω τωρα", εκει κολας...

Οσο για μπλε οθονες, εχω να δω απο εποχη XP-SP1 !

Αν μπορουσα να εχω και τα προγραμματα και τα games μου σε linux, σιγουρα θα το δοκιμαζα.

Αλλα, οπως προ-ειπαν, με 80 Ευρω και εγω καθαρισα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως που δε μου αρεσει σε διαφορους γνωστους μου που εχουν λινουξ ειναι τα διαφορα κολληματα τους. δεν τους αρκει να εχουν λινουξ πρεπει οπωσδηποτε να το βαλεις και εσυ. αν τυχων πω πως δε μου αρεσε και πως μετα απο 1 μηνα με ubuntu ειχα ξενερωσει τη ζωη μου τοτε πρεπει οπωσδηποτε να "παραδεχτω" πως δεν ξερω λινουξ για αυτο και δε μου αρεσε.

για καθε θετικο που λες πιστευω γυρναει πολυ ευκολα υπερ των xp

πχ

Σταθερότητα: εχω sp3 και εχω να δω μπλε οθονη ή κολλημα απο το sp1

Χρήματα: 40 ευρω αγορασα αυθεντικα τα pro κιολας . εχουν 8 χρονια στην αγορα δηλαδη μου στοιχιζουν...5 ευρω το χρονο

Πειρατεία: μα φυσικα και δεν υπαρχουν crack. αφου δεν υπαρχουν τα αντιστοιχα προγραμματα ή παιχνιδια που ο μεσος "πειρατης" εχει στο pc του. θετικο ειναι αυτο?

Προγράμματα: οταν η microsoft πηγε να βαλει τα παντα στα windows πεσανε ολοι να την φανε για μονοπωλειο. τωρα που σου δινει τη δυνατοτητα να βαλεις μονος σου οτι θες την κατηγορουμε πως πουλα γυμνο λειτουργικο?..

Αναβάθμιση : ποτε ομως βγαινει μια αναβαθμιση για linux και ποτε για windows ?? εγω θυμαμαι οταν ειχα βαλει ubuntu τα αντιστοιχα προγραμματα που χρησιμοποιουσα στα windows ηταν μια ή και δυο γεννιες πισω. βλεπε με adobe

Νέα προγράμματα: δηλαδη το να πατησεις 2 φορες next προκειμενου να κανεις customize το προγραμμα οπως το θες ειναι κοπος?

Desktop effects: και τα vista και το ubuntu για εμενα παντα εχουν εφε χωρις λογο. δηλαδη τι να το κανω το aero glass και ποσες φορες θα χρησιμοποιησω το εφε του κυβου στο λινουξ που το περιστρεφω γυρω γυρω και μετα διαλεγω επιφανεια εργασειας?..

Ανασυγκρότηση: αυτο ομως που λες ισχυει εως το 80% αν κανεις το λαθος και γεμισεις το δισκο πανω απο το 80% τοτε πεφτει πολυ η αποδοση. θελω να δω μετα απο αυτο το σημειο που θα βρει καποιος προγραμμα για defrag

Αργό λειτουργικό: το να βαλεις μια φορα το χρονο ή καθε δυο χρονια το λειτουγικο ειναι μιση ωρα δουλεια. ακομα και format να μη θες απλα το ξαναπερνας και εισαι αρχοντας. δε βλεπω καποιο προβλημα εδω

τελοσπαντων μπορουσα να συνεχιζω επ απειρον. φιλικα τα λεω ολα. προσωπικα μενω με xp και περιμενω πως και πως τα windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως αξιοθαυμαστη η δουλεια που εχει γινει σε επιπεδο ασφαλειας και σε ολα οσα βοηθουν τον χρηστη να κανει την δουλεια του χωρις να εχει μεγαλα προβληματα...ομως ακομα ειναι νωρις για τα Linux,ακομα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο την πλοιονοτητα των pc users γιατοι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι πεζουμε και κανα παιχνιδακι καινουριο.Σιγα σιγα εξαλλου και τα windows αρχιζουν να φτιαχνουν σε θεματα ασφαλειας,η αρχη μαλιστα εγινε με τα Vista...βεβαια εχουν μελλον μπροστα τους.Τελος και τα δυο λειτουργικα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.Εγω προσωπικα θα μεινω στα windows εως οτου φτιαξουν λιγο ακομα τα Linux.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟρφέα

Είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό γούστο

Σε αυτά που αναφέρεις

2 γενιές πίσω είναι τα προγράμματα που εξαρτώνται από εμπορικές εταιρείες. Έχουμε 1000 τρόπους να δούμε τα pdf μας

Έβαλες sp3? Συγχαρητήρια μόλις έπαψε να λειτουργεί το symantec winfax. Όσο και να ψάξεις τόσο καλό fax πρόγραμμα δεν πρόκειται να βρεις. Η symantec δεν το υποστηρίζει πια οπότε πώς θα το κοιτάξεις μπας και μπορέσεις να το φτιάξεις?

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ

Και για αυτό ένα φόρουμ , μία εταιρεία ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων βρήκε τι χάλασαν τα sp3 και το πουλάνε ως λύση μόνο 30 ευρώ...

Για σκέψουν πόσο γρήγορα θα λυνόταν το αντίστοιχο πρόβλημα στα παραθύρια...Ένα από τα χιλιάδες τσακάλια παγκοσμίως τύπου Jaco θα ρίχνανε μια ματιά και τσουπ έτοιμη η λύση. Τώρα που η Symantec δεν υποστηρίζει, η μικρομαλακή σφυράει αδιάφορα, παπαλα. Και το αναφέρω γιατί με πόνεσε που έκανα την π@π@ριά σε 2-3 πισιά να βάλω sp3 και μετά έχασα τις ατελείωτες ώρες μου... (καλά κάνω και αφήνω απενεργοποιημένα τα updates και σε αγορασμένα παραθύρια)

Όριο δίσκου. Όντως το filesystem κολλάει όταν το παραγεμίσεις αλλά όχι ρε φίλε από το 80%!!! Πάνω από το 90 το είχα παρατηρήσει εγώ, ανάλογα νομίζω και με τη χωρητικότητα του δίσκου.

Desktop effects συμφωνώ ότι είναι άχρηστα σε όλα τα επίπεδα...

Αναβαθμίσεις στο kubunt-άκι μου έχω μπόλικες ημερησίως. Το φοβερό είναι ότι σε διανομές όπως το debian που έχουν package manager , όταν ψάχνει για ενημερώσεις , δεν κοιτάει μόνο το λειτουργικό σου αλλά τα πάντα. Ό,τι έχεις στο σύστημά σου αναβαθμίζεται χωρίς να ψάχνεις σε 10 μεριές.

Επιπλέον , με μια καλή sources.list τέρμα ο γούγλης για προγράμματα. Απλά περιγράφεις απέξω απέξω στον adept τι θες να κάνεις και σου πετάει 10 προγράμματα... Τα βάζεις και παίζεις...

Διαχείριση μνήμης. Δεν αντέχω άλλο να ξεκινάω με 1,5 γίγα ελεύθερο, να κάνω 10 δουλειές και 3 μέρες μετά με τις ίδιες διεργασίες ανοικτέςνα έχω 800 μέγα. Γιατί ρε φίλε? Τι την κάνεις τη μνήμη μου? Δε λέω όταν έχεις την αλεπού στο σύστημά σου με 40-50 καρτέλες ανοικτές ΟΚ να γονατίσει, αλλά το λειτουργικό να μην κρατάει όσο ανεβαίνει το uptime και περισσότερη ram. Αμαρτία!!!

(έχω αυτή τη στιγμή uptime 17 μέρες.Κι όμως έχουν ερθει στιγμές που το γραφικό μου περιβάλλον χώλαινε σοβαρά (αυτές οι ιστορίες με την αλεπού). Έ!!! sudo /etc/init.d/kdm stop , start και έχω νέο σύστημα μέσα σε μισό λεπτό, και όλα ανοίγουν από μόνα τους εκεί που τα είχα...!!!

Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά μαθαίνω joomla.!!!

Πάω να παίξω

Τελικά περί ορέξεως, είμαι σίγουρος ότι και στα παραθύρια θα έκανα ό,τι χρειάζομαι, και κάποια πράγματα ίσως και πιο γρήγορα (το εξής ένα, CovertXtoDVD)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι ολα γουστο και τι βολευει τον καθενα :)

οπως το να δινω εντολες εμενα μου φαινεται μαζοχιστικο ετσι σε καποιον αλλο φαινεται μαζοχιστικο το να ασχολειται/πειραζει τη registry που αρεσει σε εμενα

οσον αφορα το defrag στο νετ αναφερουν τα διαφορα site πως το οριο που αρχιζει ενας δισκος να αργει με λινουξ ειναι απο 80 εως 91 % . εγω τα ειχα περασει σε ραπτορα 74αρη και θυμαμαι αισθητη πτωση σε αποκρισιμοτητα οταν γεμισε το 80% και κατι του δισκου μου. αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά εννοώ ότι όταν δουλέψεις λειτουργικό unixοειδές δεν επιστρέφεις με τίποτα σε μ@μ@κίες win$.

Ιδεολογικά δε, και ακράδαντα πιστεύοντας ότι η δύναμη κάθε ανθρώπου βασίζεται στις γνώσεις του κ ως εκ τούτου για την εξέλιξη μας ως άνθρωποι αυτή (η γνώση) πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ελεύθερη κ από τη στιγμή που υπάρχει ένα ολόκληρο κίνημα που υποστηρίζει την ελεύθερη διακίνηση χωρίς να σε καταγράφει, να σε παρακολουθεί κ με την πρώτη ευκαιρία να σου πιάνει κ τον κ@λο ποιός ο λόγος να μένεις σε win$?

Link to comment
Share on other sites

Για τους καμμένους με τα games (δεν το λέω αρνητικά) θα έλεγα το εξής:

Φάτε δημιουργικά το χρόνο σας στην αρχή να βάλετε linux κ να μπορέσετε να τα λειτουργείτε σαν βασικό OS σας (χωρίς δηλαδή dual boot με win μετά από κάποιο καιρό) και στη συνέχεια, αν ακόμα το κάψιμο για games έχει μείνει κ δεν έχει αντικατασταθεί από την τρέλα για τα linux, τρέξτε όποιο παιχνίδι θέλετε σε virtual machine (π.χ. VMWare).

Link to comment
Share on other sites

Το καθε λειτουργικο εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του.Τα Linux ειναι καθαρα για επαγγελματιες και ανθρωπους που δεν κυνηγαν το τελειο.Ειναι ενα λειτουργικο κομμενο και ραμμενο για αυτους.Τα Win ειναι για πιο απαιτητικους χρηστες,εστω και με περισσοτερα ισως μειονεκτηματα σε σχεση με τα Linux...κυριως ομως για gamers.Εγω εχω δουλεψει σε Linux για καποιο καιρο και προσωπικα δεν μου εκαναν κλικ,βεβαια αυτα ειναι γουστα...παντως σκευτομαι να τα ξαναδοκιμασω...:jump1:

Link to comment
Share on other sites

LOL τα παιχνίδια σε vmware έχουν λιγότερες πιθανότητες να παίξουν αφού προς το παρόν η κάρτα γραφικών που κάνουν emulate είναι μπαζοκατάσταση.

Θα δούμε αν και όταν αλλάξει αυτό τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως που δε μου αρεσει σε διαφορους γνωστους μου που εχουν λινουξ ειναι τα διαφορα κολληματα τους. δεν τους αρκει να εχουν λινουξ πρεπει οπωσδηποτε να το βαλεις και εσυ.

:red: όντως....:whistle2:

τεκμηριωμένη απάντηση σε όλα τα επίπεδα

όσον αφορά τη διαθεσιμότητα ορισμένων εφαρμογών ή/και εκδόσεων, εκεί μπαίνουνε τα ...$$ και τα συμφέροντα...γιατι να πληρώσει η Adobe για να διαθέσει το Φοτοσοπ και για πχ Ουμπούντου αφού έχεις τόσες δωρεάν εναλλακτικές; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι μία άλλη λογική το ένα λειτουργικό άλλη το άλλο.Και με τα 2 είσαι άρχοντας.

Για παιχνίδια,τουλάχιστον για την ομάδα χρηστών που ενδιαφέρονται είναι must όπως επίσης και για επαγγελματικές εφαρμόγες και χρήσεις.Εννοείται όχι σπασμένα σε αυτή την περίπτωση το Windows είναι λύση μοναδική.

Όμως για κάποιους που δεν θέλουν σπασμένα,θέλουν ελευθερία και εξέλιξη,που ακόμα και με δικές τους γνώσεις μπορούν να βελτιώσουν,θέλουν σταθερότητα,θέλουν να μάθουν,έχω πολλά να ρίξω ακόμα γιαυτό το σταματάω εδώ,τότε το GNU/Linux είναι το Επαναστατικό λειτουργικό.

To να τσακώνεστε για κάποιους λόγους που αφορούν θέματα λειτουργικών δεν βολεύει κανέναν,γιατί το GNU/Linux δημιουργήθηκε για να χτυπήσει την ελευθερία του ανοιχτού κώδικα και το μονοπώλιο που ήθελε η Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.