Jump to content



Γιατί Linux


dannys

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Οτιδήποτε και αν πάρει ένας άσχετος χρήστης ή ακόμα χειρότερα ένας ημιμαθής που νομίζει ότι τα ξέρει όλα, θα το κάνει π@υτ@ν@ σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Αυτό είναι νομοτελιακό και ισχύει για όλους νομίζω.

'Ετσι μάθαμε και οι περισσότεροι εξάλλου, μέθοδος trial and error.

Από εκεί και μετά το να καθόμαστε να συγκρίνουμε εν έτη 2008 τα δύο λειτουργικά είναι μάλλον άτοπο.

Και τα δύο έχουν εξελιχθεί και συνεχίζουν να βελτιώνονται πάρα πολύ μέσα στα χρόνια.

Και τα δύο έχουν θετικά και αρνητικά.

Και τα δύο κάνουν λίγο πολύ τα ίδια πράματα.

Από εκεί και μετά είναι νομίζω στην κρίση του καθενώς να αποφασίσει με ποιό θα ασχοληθεί και πού θα επενδύσει τον χρόνο του.

Άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει Slackware Θα φτυσει αιμα, θα βρισει, θα απελπιστει και πολυ πιθανον να τα παρατησει. Αν δεν το κανει, οταν μεταβει στο Ubuntu θα εχει για πλακα ολα(σχεδον) τα προβληματα που θα του παρουσιαστουν καθως θα ειναι (σχεδον) master of terminal.

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι θα έχει καλύτερη γνώση του λειτουργικού. Δηλαδή θα ξέρει τι ήδη φακέλων υπάρχουν μεσα στο root και τι αποθηκεύτεται στον καθένα, γιατι θα χρειαστεί να το μάθει. Καθώς και άλλα πράγματα, τα οποία στο Ubuntu δεν χρειαζεται να τα ξερεις, το λειτουργικο ειναι πανεύκολο και σχεδόν στημένο. Είναι για μενα, τρομερό Linux OS. Αλλα νομίζω πως αν καποιος θελει να ασχοληθει σοβαρά με το Linux, Debian και Slack ειναι οτι καλύτερο για να πειραματιστείς.

btw επειδη θα ξεφυγω απο το θεμα (πάλι :p).

Ειναι όντως ασφαλής το Linux ; Πηρε πρεφα κανεις τι εγινε με το ssh προσφατα ; Η μεγαλυτερη πατάτα του αιώνα.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινουν αυτα Dr. Βεβαια νομιζω απο τα λιγα που διαβασα, αφορουσε μονο Ubuntu κ αλλη μια διανομη, χωρις ομως να μαι σιγουρος.

Απο ολο αυτο παντως το πιο αστειο ειναι οτι στην ελληνικη κοινοτητα λινουξ περασε στα ψιλα, ενω οποτε ανακοινωνεται κατι αντιστοιχο για ms os ... εχουμε γλεντι flame.

Link to comment
Share on other sites

Dr_Paneas το πρόβλημα δεν επηρέαζε τους απλούς χρήστες και διορθώθηκε αμέσως. Το πρόβλημα ξεκίνησε από ένα απλό comment που έβαλε ένας developer σε μια γραμμή κώδικα και φυσικά πέρασε μετά σε όλες τις διανομές παράγωγα του debian όπως είναι και το ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε μου ολα αυτα τα εφε αλλα το θεμα ειναι αλλο!CALL 4 παιζεις η καποιο αλλο καλο παιχνιδακι οπως assasin's creed,bioshock,wow και τα λοιπα????

Όχι λέμε. Αν θες να τρέχεις Windows εφαρμογές δεν βάζεις linux, βάζεις . . . WINDOWS!

Οπότε είσαι σε λάθος sub-forum :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όντως ασφαλής το Linux ; Πηρε πρεφα κανεις τι εγινε με το ssh προσφατα ; Η μεγαλυτερη πατάτα του αιώνα.

Δεν το συζητάμε ότι ήταν τρομερή πατάτα...

αλλά αν το δούμε ποιο ψύχραιμα και τι ακριβώς έχει γίνει τότε δεν είναι του πεθαμού... καταρχήν βάση του debian security advisory το bug δεν είναι στο ssh...! είναι στις οδηγίες του makefile του OpenSSL προς τον compiler για debian kernels... επομένως όλα τα pre-compiled packages από τα APT repositories (apt-get) ήταν προβληματικά, όπως και επίσης το πρόβλημα υπήρχε και σε όσους το έκαναν compile μόνο σε debian kernels...

Τώρα πάμε στο πρόβλημα... δεν είναι το ssh... είναι ο key generator του OpenSSL για ssh κλειδιά... είτε είναι session keys είτε permanent...

Λέει συγκεκριμένα...:

Affected keys include SSH keys, OpenVPN keys, DNSSEC keys, and key 
material for use in X.509 certificates and session keys used in SSL/TLS connections.
Keys generated with GnuPG or GNUTLS are not affected, though.

Eπομένως όλα τα κλειδιά που δεν έχουν δημιουργηθεί με το OpenSSL δεν έχουν πρόβλημα... επίσης το bug είναι ότι τα κλειδιά είναι προβλέψιμα, αλλά δεν αναλύουν τον βαθμό και το πως, οπότε τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος επικινδυνότητας... αν παράγει σε όλους τα ίδια, τότε ναι είναι Η πατάτα, αλλά αν είναι προβλέψιμα μόνο στον συγκεκριμένο υπολογιστή με το συγκεκριμένο hardware κτλ, τότε η πατάτα μικραίνει...

Εν κατακλείδι, τρελή πατάτα για πολλούς και για άλλους όχι (μόνο τους debian), αλλά νομίζω ότι θα τους την συγχωρήσω... δεν το πλήρωσα οπότε δεν μπορώ να τους προσάψω τίποτα... χαίρομαι τουλάχιστον που διορθώθηκε... οπότε συνεχίζουμε ακάθεκτοι...

τώρα όσων αφορά την ms που είπαν κάποιοι, το θέμα είναι ότι το bug δεν θα μπορούσε να το βρει ένας χρήστης και να το κάνει report, γιατί πολύ απλά δεν θα είχε το source code να το κοιτάξει και να το εντοπίσει... που ξέρουμε ότι το ίδιο bug (ή άλλο) δεν το έχει και η ms και εμείς απλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ούτε θα το μάθουμε ποτέ... αυτό που μετράει στο linux είναι η δυνατότητα που σου δίνει λέγοντας σου πάρτο και κάντο ότι θες, πάρε και τον κώδικα και κάνε ότι γουστάρεις... αυτό εμένα μπορεί να μου αρέσει και να το εκμεταλλευτώ ή μπορεί να με αφήνει τελείως αδιάφορο και να μην το πάρω... δεν νομίζω ότι μπορεί να κατηγορηθεί για πολλά πράγματα ένα λειτουργικό το οποίο είναι τσάμπα και όχι υποχρεωτικό, αντίθετα ένα υποχρεωτικό και ακριβό μπορεί να κατηγορηθεί... πάντα imho... :daisy:

Edit...: Το πρόβλημα δεν είναι του kernel...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω όταν κάνεις associate σε έναν τυπικό ssh server το "κλειδί" (hint-> το κλειδί που νομίζω ότι εννοεί δεν είναι το password αλλά αυτό που φτιάχνεται κάθε φορά που κάνεις ένα νέο ssh connection) το φτιάχνει ούτως ή άλλως on the fly, οπότε λος πούλος, και μάλιστα από το 2006. Το θέμα είναι ότι βρέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

@sotiris, ναι όταν είναι session key έτσι γίνεται, την έχεις πατήσει... μόνο ;όσοι είχαν private/public keys σωθήκανε... :whistle2:

(sotiris, τα υπόλοιπα δεν τα λέω για σένα, καθότι είσαι γνώστης, αλλά για όσους θέλουν την καλύτερη ασφάλεια και διαβάζουν το thread...)

ο "σωστός τρόπος" κανονικά είναι να σετάρεις ο χρήστης το κλειδί πχ ένα public/private SSH-2 1024/2048bit και ένα passphrase... το key αυτό το καταχωρείς στα authorized keys του ssh (στο linux) και το κρατάς επίσης στο usb σου πχ... και όταν θες να συνδεθείς χρησιμοποιείς το putty και το δικό σου κλειδί... αν αυτό ισχύει και δεν έχεις δημιουργήσει το κλειδί με το το OpenSSL τότε είσαι ασφαλής...

προσωπικά κατά τύχη τελείως και χωρίς να έχω γνώση βέβαια του bug είχα φτιάξει τα keys μου με το puttygen και τα χρησιμοποιώ με τον παραπάνω τρόπο που περιέγραψα όταν θέλω να συνδεθώ remote στο linux μου... είναι μάλλον ο καλύτερος και ο πιο ασφαλής τρόπος... εκτός και αν βγει off και το puttygen... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όχι λέμε. Αν θες να τρέχεις Windows εφαρμογές δεν βάζεις linux, βάζεις . . . WINDOWS!

Οπότε είσαι σε λάθος sub-forum

Οχι δεν ειμαι σε λαθος sub-forum απλως ηθελα να προσθεσω πως καποιοι θελουν τον υπολογιστη τους ΚΑΙ για να παιζουν!Συμφωνω πως ειναι ωραιο λογισμικο τα linux και πολλυ μα πολλυ πιο σταθερα απο τα windows αλλα τι να τα κανεις οταν το μονο που θα μπορεις να κανεις ειναι να τα θαυμαζεις!(look but don't touch ενα πραγμα αν δεν γνωριζεις απο εντολες)!

Φιλικα παντα :daisy::daisy:

Link to comment
Share on other sites

τα linux και πολλυ μα πολλυ πιο σταθερα απο τα windows αλλα τι να τα κανεις οταν το μονο που θα μπορεις να κανεις ειναι να τα θαυμαζεις!(look but don't touch ενα πραγμα αν δεν γνωριζεις απο εντολες)!

Φιλικα παντα :daisy::daisy:

δεν θα ελεγες αυτα αν ειχες ασχοληθει εστω και λιγο με Το linux φιλε μου!

και φενεται αυτο απο το παραπανωΑν και ξερω οτι θα πεις οτι εννοεις τις διανομες γιατι το ιδιο εκανα και εγω οταν μαθενα τι ειναι debian και ελεγα τα ιδια με σενα και τους παραπανω αλλα κατι μεσα μου ελεγε οτι δεν μπωρει να ειναι ετσι γιατι δεν ειναι "μιγες" τοσα εκατομυρια ανθρωποι που ασχολουνται με αυτο!Αν δεν δωκιμασεις σε βαθος δεν θα μαθεις ουτε γιατι εχεις BSOD ουτε γιατι εχεις παραθυρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας τα λέει όπως θελει ΤΑ λινουξ.Εγώ εννοω τα περίπου 2 εκατομμύρια διαφορετικά distroz που υπάρχουν.

Το θέμα εξακολουθεί να παραμένει, ΓΙΑΤΙ να πάει κάποιος σε λινουξ.

Προσωπικά το θέμα σταθερότητας δε το δέχομαι σα λόγο να παω σε λινουξ γιατί και αυτά μου έχουν κολλήσει αρκετές φορές.

Επαναμβάνω ότι, ότι bsod έχω/ειχα στα βιστα ήταν καθαρά λόγω μνημών, και μερικά από 3α προγράμματα. Αντίστοιχα και σε λινουξ, κρασάρανε ff-adobe και όχι το ίδιο το λειτουργικό.

Τα + είναι παραμετροποίηση και ότι σε σχέση με τα βιστα δε συγκρίνονται στο θέμα "βάρους" .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πήγα γιατί είμαι φανατικός gamer και είχα βαρεθεί τα συνεχή format στα win και τα κρεμάσματα στην απόδοση τους όταν τα φόρτωνες με αρκετά πράγματα. Ετσι αποφάσισα να κάνω τα win μου καθαρά για winstation και να έχω linux για τις βασικές μου δουλείες. Φυσικά ποτέ δεν το μετάνιωσα και τώρα περνάω περισσότερες ώρες με το lnux μου παρά με games στα win.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας τα λέει όπως θελει ΤΑ λινουξ.Εγώ εννοω τα περίπου 2 εκατομμύρια διαφορετικά distroz που υπάρχουν.

Εχεις δικιο μπωρεις να το πεις οπως θελεις το linux και οτι αλλο θελουμε γιατι ειναι μονο ονοματα(εγω το λειτουργικο συστημα windows που το ονομαζει η M$ εγω το λεω χαμενα λευτα) απλα αν θελεις να εισαι σωστος (με ολλες τις εννοιες)καλο ειναι να λες αυτο που θεωρειται σωστο απ'ολο τον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο την στηγμη που βλεπεις σε οποιοδηποτε forum και αυτο εδω (για να μην πω για experts-exchange και αλλα τετοια) οτι στα περισοτερα post η λυση απο ιους και προβληματα ειναι μεσα και το format και οταν πας το pc σε υποτηθεμενο τεχνικο παλι τα ιδια σκεφτικα να δωσω μια ευκερια στο linux (που σε κανενα forum δεν εχω δει να λενε για format με OS linux πανω)να μου αποδηξει οτι εχουν δικιο μερικοι που το ενθαρινουν και μου το απεδηξε μεσα σε τρις μηνες τοτε εχω καθε δηκαιωμα και αισθηση οτι ναι τα "παραθυρα" ειναι μονο για το καλοκαιρι για κανενα game αρα για μενα χαμενα λαυτα!

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε συ κάποιος που είναι άσχετος απο ''προγραμματισμό'' και δεν έχει χρόνο για να ασχοληθεί με linux, τι θα κάνει ?δεν θα πάρει pc?

Και ωραία κάνεις format τα linux, και για κάποιο λόγο δεν έχεις internet λόγω drivers, τι κάνεις σε αυτή την κατάσταση?

Γι αυτό αγοράζεις windows και κάνεις την δουλειά σου τσάκα τσάκα...;)

Και επειδή το έφερε η κουβέντα, μιας και μου τελιωνει ο χώρος στους δίσκους σκέφτομαι να πάρω και άλλον και να δοκιμάσω τα Linux...

Αλλα τουλάχιστον θέλω οταν τα βάλω να παίζουν σωστά...:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα παράθυρα βλέπω και ταινίες και ακούω μουσική όμως πέρα απ τα παιχνιδάκια, ενω στο λινουξ δεν έχω ήχο. :)

Δε χρειάζεται να είσαι απόλυτος.

Πάντως θα ήταν καλύτερα αν τα στόχευαν πρώτα να κερδίσουν εταιρείες και μετά το desktop :S

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε συ κάποιος που είναι άσχετος απο ''προγραμματισμό'' και δεν έχει χρόνο για να ασχοληθεί με linux, τι θα κάνει ?δεν θα πάρει pc?

εγω δεν ξερω απο προγραματισμο και ομως εχω linux σαν βασικο OS εδω και 1χ1/2 χρονο!

Και ωραία κάνεις format τα linux, και για κάποιο λόγο δεν έχεις internet λόγω drivers, τι κάνεις σε αυτή την κατάσταση?

απλα δωκιμαζεις νεο πυρινα!

Γι αυτό αγοράζεις windows και κάνεις την δουλειά σου τσάκα τσάκα...;)

αυτο ελειπε να μην εδειναν οδηγους με οσα κανουν...

Και επειδή το έφερε η κουβέντα, μιας και μου τελιωνει ο χώρος στους δίσκους σκέφτομαι να πάρω και άλλον και να δοκιμάσω τα Linux...

Αλλα τουλάχιστον θέλω οταν τα βάλω να παίζουν σωστά...:nothing:

Linux Distribution Chooserκαι δωκιμασε

Εγώ στα παράθυρα βλέπω και ταινίες και ακούω μουσική όμως πέρα απ τα παιχνιδάκια, ενω στο λινουξ δεν έχω ήχο. :)

Δε χρειάζεται να είσαι απόλυτος.

φιλε μου δεν εχει ηχο για πολλους λογους αλλα δυστηχος μονο σε εναν απο αυτους μπορω να βοηθησω/ουμε!

ανοιξε αν θες new thread και δωσε πληροφοριες για την καρτα ηχου σου και την διανομη που εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.