Jump to content



Γιατί Linux


dannys

Recommended Posts

Γιατί Linux

Ο μύθος που υπάρχει, ότι τα Linux είναι μόνο για άτομα με γνώσεις και φοιτητές σχολών πληροφορικής σιγά σιγά καταρρέει. Το Ubuntu ήταν ίσως η πρώτη διανομή που έφερε το Linux κοντά στον απλό χρήστη. Με κάθε καινούρια έκδοση τα πράγματα βελτιώνονται ακόμα περισσότερο. Εδώ, θα προσπαθήσουμε να αναλύσουμε τα πλεονεκτήματα, αλλά και μερικά από τα μειονεκτήματα, του Linux σε σχέση με τα Windows.

Ιοί: Απλά δεν υπάρχουν. Υπολογιστές που κλείνουν μόνοι τους, παράθυρα με διαφημίσεις που ανοίγουν χωρίς να το θέλετε, ιοί που διαδίδονται σε όλες σας τις επαφές εν αγνοία σας, Trojans, Adware, Spyware είναι πράγματα που δεν υπάρχουν στο Linux. Άρα, δεν υπάρχει και ανάγκη για Antivirus που κάνουν το σύστημά σας πιο βαρύ.

Σταθερότητα: Λίγο ή πολύ, όλοι μας έχουμε οδυνηρές εμπειρίες με τα κολλήματα και τις μπλε οθόνες των Windows. Τα πράγματα βέβαια έχουν βελτιωθεί στις τελευταίες εκδόσεις των Windows, αλλά δεν έχουν φτάσει ακόμα στο επίπεδο της σταθερότητας του Linux.

Χρήματα: Με την τιμή των Windows Vista Ultimate να φτάνει μέχρι και τα 600 ευρώ, γιατί να μην δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο που του προσφέρεται δωρεάν και κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα; Πολλοί βέβαια χρησιμοποιούν πειρατικά Windows, κάτι το οποίο φυσικά είναι κατακριτέο, αλλά και με τα “σπασμένα” Windows θα έχετε να αντιμετωπίσετε πολλές δυσκολίες όμως τα updates που για να γίνουν χρειάζονται αυθεντικά Windows. Τα Linux είναι δωρεάν και μπορείτε τα κατεβάσετε αυτή τη στιγμή ή να παραγγείλετε ένα CD αν δεν διαθέτετε broadband σύνδεση.(Order Ubuntu CD)

Πειρατεία: Crack, Serial numbers, patches, είναι λέξεις που θα τις αφήσετε πίσω σας αν μεταβείτε στο Linux. Το μεγαλύτερο ποσοστό των προγραμμάτων που θα βρείτε για Linux είναι δωρεάν. Βέβαια, υπάρχουν και commercial προγράμματα, όπως το Nero για Linux, αλλά υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα, τα οποία ίσως να είναι και καλύτερα από τα commercial.

Προγράμματα: Αγοράζουμε έναν καινούριο υπολογιστή με Windows, τι μπορεί να κάνει αυτός ο υπολογιστής; Ελάχιστα πράγματα, τα προγράμματα που υπάρχουν προεγκατεστημένα είναι περιορισμένα. Στο Linux όμως, όλες οι διανομές έχουν πληθώρα προγραμμάτων, ακόμα και στην έκδοση του Live CD (στο DVD υπάρχουν ακόμα περισσότερα, από την σουίτα γραφείου OpenOffice μέχρι πρόγραμματα επεξεργασίας εικόνας.

Αναβάθμιση: Όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα, αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αναβαθμίζονται με ένα κλικ. Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται μόνοι σας για το αν κυκλοφόρησε μια καινούρια έκδοση κάποιου προγράμματος που έχετε. Το Linux σας ενημερώνει αυτόματα και εσείς απλά επιλέγεται το πότε και φυσικά αν θα κάνετε την αναβάθμιση.

Νέα προγράμματα: Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται εσείς για κάποιο πρόγραμμα που χρειάζεστε. Όλα τα προγράμματα είναι συγκεντρωμένα στα repositories, και το μόνο που χρειάζεται είναι μια αναζήτηση και ένα κλικ για την εγκατάσταση (τέρμα τα Next, και Accept, και ξανά Next…)

Desktop effects: Ένα καλαίσθητο desktop κάνει την καθημερινότητά μας ομορφότερη. Το Compiz Fusion που υπάρχει προεγκατεστημένο και ενεργοποιημένο στο Gutsy, δεν ομορφαίνει απλά το desktop, αλλά το ανεβάζει σε ένα άλλο επίπεδο και αφήνει το Aero των Vista χρόνια πίσω. Τα λόγια όμως είναι περιττά, ένα βίντεο λέει πολλά περισσότερα.

http://www.youtube.com/watch?v=_ImW0-MgR8I

Ανασυγκρότηση: Ανασυγκρότηση δίσκου; Τι είναι αυτό; Στο Linux δεν υπάρχει, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται.

Αργό λειτουργικό: Όταν ανοίξετε τα Windows για πρώτη φορά, όλα είναι μια χαρά, γρήγορη ανταπόκριση και ταχύτητα. Τι γίνεται όμως μετά από 6 μήνες, μετά από 1 χρόνο; Όσο περισσότερα προγράμματα εγκαθιστάτε τόσο πιο αργό γίνεται το σύστημα, τόσο μεγαλύτερη και “δυσκίνητη” γίνεται η registry. Σίγουρα δεν είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστούμε, δεν είναι όλοι οι υπολογιστές έτσι. Στο Linux δεν υπάρχει registry, προγράμματα όπως το Registry Cleaner δεν χρειάζονται και το σύστημα δεν γίνεται πιο αργό συνεχώς. Η λέξη “φορμάτ” μπαίνει και αυτή στη λίστα των λέξεων που διαγράφουμε από το μυαλό μας αφήνοντας πίσω τα Windows.

Υποστήριξη: Εκτός από την επίσημη υποστήριξη που παρέχουν τόσο η Microsoft για τα Windows, όσο και οι διάφορες εταιρίες που βρίσκονται πίσω από τις μεγάλες διανομές του Linux, το Linux έχει το ατού, μιας πολύ δραστήριας κοινότητας ατόμων πρόθυμων να βοηθήσουν κάθε χρήστη που αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Η κοινότητα του Ubuntu είναι ίσως η μεγαλύτερη και θα σας βοηθήσουν σε κάθε πρόβλημα. (Ubuntu forums)

Workspaces: Μήπως σας ζαλίζουν τα πολλά ανοιχτά προγράμματα και παράθυρα; Χρησιμοποιείστε Workspace. Τα Workspaces είναι εικονικά desktop στα οποία μπορείτε να μοιράσετε τα ανοιχτά παράθυρα, και να μεταφέρεστε στο Workspace όπου υπάρχει το πρόγραμμα στο οποίο θέλετε να δουλέψετε κάθε φορά.

Επανεκκίνηση: Πόσες φορές σας έχει τύχει να βάλετε κάποιο μικρής σημασίας update στα Windows και αμέσως μετά να σας ζητηθεί επανεκκίνηση; Πόσες φορές ένα πρόγραμμα που μόλις εγκαταστήσατε σας ζητάει επανεκκίνηση του υπολογιστή; Στο Linux, οι φορές που θα σας ζητηθεί επανεκκίνηση, μετά από κάποιο update, είναι ελάχιστες και πάντα μετά από κάποια σοβαρή αναβάθμιση, όπως αναβάθμιση του kernel. Υπάρχουν Linux servers που λειτουργούν για χρόνια χωρίς να επανεκκινηθούν ποτέ.

Hardware: Τα Windows σε κάθε καινούρια έκδοση χρειάζονται καλύτερο hardware, περισσότερη μνήμη RAM, καλύτερο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. Με τις απαιτήσεις να φτάνουν πραγματικά πολύ ψηλά με την κυκλοφορία των Vista. Οι απαιτήσεις των Linux είναι σαφώς χαμηλότερες, κάτι που τα κάνει ικανά να τρέξουν χωρίς προβλήματα σε υπολογιστές 6, 7 ή και 8 χρόνων. Η διανομή του Ubuntu με τις μικρότερες απαιτήσεις είναι το Xubuntu,το οποίο χρειάζεται μόλις 192mb RAM. (Link to Xubuntu)

Αρνητικά: Φυσικά στο Linux δεν είναι όλα τέλεια, αλλά τα βασικά του αρνητικά σημεία είναι η υποστήριξη από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου. Τα προγράμματα της Adobe και τα παιχνίδια είναι τα 2 βασικότερα αρνητικά σημεία του Linux. Όμως, δειλά δειλά, και αυτά τα 2 τελευταία κάστρα πέφτουν. Η Adobe, μετά την κυκλοφορία του Flash Player για Linux, κυκλοφόρησε και το πρώτο της πρόγραμμα για Linux, το Flex Builder. Όμως και στα παιχνίδια η κατάσταση δείχνει να αλλάζει. Ήδη κυκλοφορεί το Quake Wars για Linux, και το Unreal Tournament 3.

πηγη:www.myubuntu.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Ο gdp77 ξανάρχεται...:hehe:

Καταρχάς τα vista ultimate πλεων είναι κάτω από 400 ευρώ στα σοβαρά καταστήματα

2ον. Οποιος θέλει να ασχοληθεί με λιγο 'προγραμματισμό' βάζει Linux αλλα για την πλειοψηφία των χρηστών τα windows είναι μονόδρομος λόγω συμβατοτήτων...

Αν σου αρέσουν τα βάζεις αν οχι δεν τα βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ulti τα πήρα 200 ευρώ, και σε ελληνικά είχαν 170.Σίγουρα τσαμπα δεν είναι , αλλά με προοπτική να κρατήσουν 3-4 χρόνια το παραπάνω ποσό για μένα δεν ήταν ανασταλτικός παράγοντας.

Τα μόνα bsod ήταν επειδή οι μνήμες δεν άντεχαν τόσο oc :p

Επίσης από θέματα ταχύτητας κτλ, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,δε ξαναγυρνάω στα xp ούτε με σφαίρες :)

Τώρα στο θέμα των λινουξ, το πρόβλημα δεν είναι του λειτουργικού, αλλά των χ εταιρειων που δε παρεχουν υποστηριξη. Τι να τα κανω τα τσαμπα προγραμματα, τα κομπιζ φιουζιον αν δεν εχω ηχο π.χ. ή δεν εχω πριντερ η σκανερ ή οτιδηποτε..Και προς το παρον άλλη όρεξη δεν είχα απ το να ψάχνω μερα νυχτα τις λύσεις για τα προβληματα...

Και μετα το τραγικο θεμα του gaming...:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πηρα τα vista home premium με 80 ευρω αυθεντικότατα και δεν τα κλαίω...

Ναι τα 7 θα ειναι καλύτερα, αλλα δεν νομίζω να εχουν και τόσο διαφορά (δεν το εχω ψαξει να δω τι παίζει ).

Επίσης οταν κατεβάζω τα ubuntu live και δεν παίζουν σε κανένα απο τα 2 pc που εχω, πως να τα κανω και Install ?

Δεν ειμαι με κανενός το μέρος, αν τα linux γίνουν καλύτερα οσο αφορά με την συμβατότητα να ξερεις πως θα τα δοκιμάσω...;)

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε SirDiman το gnu/linux δεν ειναι μονο το ubuntu! δωκιμασε αν θες αλλες διανομες!

ποτε δεν μου αρεσε το ubuntu!και δεν χρειαζεται να το κανεις install!υπαρχουν πολλες live διανομες! Linux Distribution Chooser

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Linux

Ο μύθος που υπάρχει, ότι τα Linux είναι μόνο για άτομα με γνώσεις και φοιτητές σχολών πληροφορικής σιγά σιγά καταρρέει. Το Ubuntu ήταν ίσως η πρώτη διανομή που έφερε το Linux κοντά στον απλό χρήστη. Με κάθε καινούρια έκδοση τα πράγματα βελτιώνονται ακόμα περισσότερο. Εδώ, θα προσπαθήσουμε να αναλύσουμε τα πλεονεκτήματα, αλλά και μερικά από τα μειονεκτήματα, του Linux σε σχέση με τα Windows.

Ιοί: Απλά δεν υπάρχουν. Υπολογιστές που κλείνουν μόνοι τους, παράθυρα με διαφημίσεις που ανοίγουν χωρίς να το θέλετε, ιοί που διαδίδονται σε όλες σας τις επαφές εν αγνοία σας, Trojans, Adware, Spyware είναι πράγματα που δεν υπάρχουν στο Linux. Άρα, δεν υπάρχει και ανάγκη για Antivirus που κάνουν το σύστημά σας πιο βαρύ.

Ιοι κτλ εισχωρουν απο το χρηστη. Ομοιως αν σου δωσω ενα πακετο που να ανοιγει ενα διαφημιστικο παραθυρο καθε 1 ωρα κ εσυ το περασεις στη διανομη σου, τοτε καθε μια ωρα θα βλεπεις τις διαφημισεις μου. Τεσπα, για να μη το κουραζουμε, απο win2000 κ μετα μπορεις να κανεις ενα λογαριασμο χωρις admin rights κ γλιτωνεις απο τα περισσοτερα προβληματα.

Σταθερότητα: Λίγο ή πολύ, όλοι μας έχουμε οδυνηρές εμπειρίες με τα κολλήματα και τις μπλε οθόνες των Windows. Τα πράγματα βέβαια έχουν βελτιωθεί στις τελευταίες εκδόσεις των Windows, αλλά δεν έχουν φτάσει ακόμα στο επίπεδο της σταθερότητας του Linux.

Παλια ηταν ετσι, βεβαια ηταν κ πολυ πιο δυσχρηστο το στησιμο του λινουξ σε desktop. Απο win2000 κ μετα τα παραθυρα ειανι σταθεροτατα. Αμα καποιος εχει σκοπο να κολλησει τα win, καλλιστα μπορει να κολλησει κ μια διανομη λινουξ.

Χρήματα: Με την τιμή των Windows Vista Ultimate να φτάνει μέχρι και τα 600 ευρώ, γιατί να μην δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο που του προσφέρεται δωρεάν και κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα; Πολλοί βέβαια χρησιμοποιούν πειρατικά Windows, κάτι το οποίο φυσικά είναι κατακριτέο, αλλά και με τα “σπασμένα” Windows θα έχετε να αντιμετωπίσετε πολλές δυσκολίες όμως τα updates που για να γίνουν χρειάζονται αυθεντικά Windows. Τα Linux είναι δωρεάν και μπορείτε τα κατεβάσετε αυτή τη στιγμή ή να παραγγείλετε ένα CD αν δεν διαθέτετε broadband σύνδεση.(Order Ubuntu CD)

Ο κυριοτερος λογος για τη χρηση λινουξ κ ισως ο μοναδικος. Ειδικα για γραφεια κτλ γλιτωνεις αρκετα χρηματα , κ εχεις αξιοπρεπες λειτουργικο για να κανεις τη δουλεια σου.

Πειρατεία: Crack, Serial numbers, patches, είναι λέξεις που θα τις αφήσετε πίσω σας αν μεταβείτε στο Linux. Το μεγαλύτερο ποσοστό των προγραμμάτων που θα βρείτε για Linux είναι δωρεάν. Βέβαια, υπάρχουν και commercial προγράμματα, όπως το Nero για Linux, αλλά υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα, τα οποία ίσως να είναι και καλύτερα από τα commercial.

Οτι free προγραμμα υπαρχει σε λινουξ, υπαρχει κ για win ακριβως το ιδιο και αλλες 50 επιλογες ακομα.

Προγράμματα: Αγοράζουμε έναν καινούριο υπολογιστή με Windows, τι μπορεί να κάνει αυτός ο υπολογιστής; Ελάχιστα πράγματα, τα προγράμματα που υπάρχουν προεγκατεστημένα είναι περιορισμένα. Στο Linux όμως, όλες οι διανομές έχουν πληθώρα προγραμμάτων, ακόμα και στην έκδοση του Live CD (στο DVD υπάρχουν ακόμα περισσότερα, από την σουίτα γραφείου OpenOffice μέχρι πρόγραμματα επεξεργασίας εικόνας.

Το ειπαμε, υπαρχουν δεκαδες διαφορετικες επιλογες free λογισμικου για παραθυρα.

Αναβάθμιση: Όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα, αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αναβαθμίζονται με ένα κλικ. Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται μόνοι σας για το αν κυκλοφόρησε μια καινούρια έκδοση κάποιου προγράμματος που έχετε. Το Linux σας ενημερώνει αυτόματα και εσείς απλά επιλέγεται το πότε και φυσικά αν θα κάνετε την αναβάθμιση.

Βεβαια δε αναφερεις το κυνηγι pools κ αν ειναι το ταδε για τη διανομη μου, ή το δεινα δεν εχει βγει ακομα σε debian package κτλ κτλ κτλ.

Νέα προγράμματα: Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται εσείς για κάποιο πρόγραμμα που χρειάζεστε. Όλα τα προγράμματα είναι συγκεντρωμένα στα repositories, και το μόνο που χρειάζεται είναι μια αναζήτηση και ένα κλικ για την εγκατάσταση (τέρμα τα Next, και Accept, και ξανά Next…)

Βαζεις 5-6 απο αυτο που ψαχνεις κ μετα τα δοκιμαζεις ολα για να δεις αν σου κανουν. Εγω παντως παντα γκογκλαρα για περισσοτερες λεπτομερειες/εικονες των προγραμματων που εψαχνα. Δεν αναφερουμε το χαμο για τα προαπαιτουμενα πακετα κ τις διαφορες εμπλοκες που μπορει να σου παρουσιαστουν.

Desktop effects: Ένα καλαίσθητο desktop κάνει την καθημερινότητά μας ομορφότερη. Το Compiz Fusion που υπάρχει προεγκατεστημένο και ενεργοποιημένο στο Gutsy, δεν ομορφαίνει απλά το desktop, αλλά το ανεβάζει σε ένα άλλο επίπεδο και αφήνει το Aero των Vista χρόνια πίσω. Τα λόγια όμως είναι περιττά, ένα βίντεο λέει πολλά περισσότερα.

Πολυ ωραιο, πριν δεκα χρονια αν μου το ελεγες δε θα το πιστευα. Πολλα μπραβο αν κ εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει το 3d desktop σε κανενα λειτουργικο.

http://www.youtube.com/watch?v=_ImW0-MgR8I

Ανασυγκρότηση: Ανασυγκρότηση δίσκου; Τι είναι αυτό; Στο Linux δεν υπάρχει, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται.

Ειναι στοιχειο του filesystem, τι να κανουμε?

Αργό λειτουργικό: Όταν ανοίξετε τα Windows για πρώτη φορά, όλα είναι μια χαρά, γρήγορη ανταπόκριση και ταχύτητα. Τι γίνεται όμως μετά από 6 μήνες, μετά από 1 χρόνο; Όσο περισσότερα προγράμματα εγκαθιστάτε τόσο πιο αργό γίνεται το σύστημα, τόσο μεγαλύτερη και “δυσκίνητη” γίνεται η registry. Σίγουρα δεν είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστούμε, δεν είναι όλοι οι υπολογιστές έτσι. Στο Linux δεν υπάρχει registry, προγράμματα όπως το Registry Cleaner δεν χρειάζονται και το σύστημα δεν γίνεται πιο αργό συνεχώς. Η λέξη “φορμάτ” μπαίνει και αυτή στη λίστα των λέξεων που διαγράφουμε από το μυαλό μας αφήνοντας πίσω τα Windows.

Υποστήριξη: Εκτός από την επίσημη υποστήριξη που παρέχουν τόσο η Microsoft για τα Windows, όσο και οι διάφορες εταιρίες που βρίσκονται πίσω από τις μεγάλες διανομές του Linux, το Linux έχει το ατού, μιας πολύ δραστήριας κοινότητας ατόμων πρόθυμων να βοηθήσουν κάθε χρήστη που αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Η κοινότητα του Ubuntu είναι ίσως η μεγαλύτερη και θα σας βοηθήσουν σε κάθε πρόβλημα. (Ubuntu forums)

Το ιδιο γινεται κ στο λινουξ, μετα απο 6 μηνες κ 1000 προγραμματα που θα βαλεις, θα εχεις γεμισει περιττα services το λειτουργικο με αποτελεμα να καθυστερει σε σχεση με την αρχη. Αν κοψεις τα services το λειτουργικο θα αποκτησει κ παλι την ταχυτητα που ειχε ειτε αυτο ειναι λινουξ ειτε παραθυρα.

Οσο για την κοινοτητα, ειδικα στην Ελλαδα, δεν ειναι καθολου οπως το περιγραφεις. Υπαρχουν σιγουρα παιδια που βοηθανε αλλα οι περισσοτεροι ξυνουν ταβανι με τη μυτη +ειναι εχθρικοι/ειρωνικοι με τους χρηστες των win κτλ κτλ που τα ξερεις.

Workspaces: Μήπως σας ζαλίζουν τα πολλά ανοιχτά προγράμματα και παράθυρα; Χρησιμοποιείστε Workspace. Τα Workspaces είναι εικονικά desktop στα οποία μπορείτε να μοιράσετε τα ανοιχτά παράθυρα, και να μεταφέρεστε στο Workspace όπου υπάρχει το πρόγραμμα στο οποίο θέλετε να δουλέψετε κάθε φορά.

..... καλο ειναι να ζαλιζομαστε για να βγαινουμε κ καμια βολτα εξω, μην κολλαμε στα σκατοπισια :p

Επανεκκίνηση: Πόσες φορές σας έχει τύχει να βάλετε κάποιο μικρής σημασίας update στα Windows και αμέσως μετά να σας ζητηθεί επανεκκίνηση; Πόσες φορές ένα πρόγραμμα που μόλις εγκαταστήσατε σας ζητάει επανεκκίνηση του υπολογιστή; Στο Linux, οι φορές που θα σας ζητηθεί επανεκκίνηση, μετά από κάποιο update, είναι ελάχιστες και πάντα μετά από κάποια σοβαρή αναβάθμιση, όπως αναβάθμιση του kernel. Υπάρχουν Linux servers που λειτουργούν για χρόνια χωρίς να επανεκκινηθούν ποτέ.

Hardware: Τα Windows σε κάθε καινούρια έκδοση χρειάζονται καλύτερο hardware, περισσότερη μνήμη RAM, καλύτερο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. Με τις απαιτήσεις να φτάνουν πραγματικά πολύ ψηλά με την κυκλοφορία των Vista. Οι απαιτήσεις των Linux είναι σαφώς χαμηλότερες, κάτι που τα κάνει ικανά να τρέξουν χωρίς προβλήματα σε υπολογιστές 6, 7 ή και 8 χρόνων. Η διανομή του Ubuntu με τις μικρότερες απαιτήσεις είναι το Xubuntu,το οποίο χρειάζεται μόλις 192mb RAM. (Link to Xubuntu)

Εξαρταται τη διανομη.΄Υπαρχουν διανομες κ στησιματα λινουξ ομοια με βιστα. Και αυτο μπορεις να το δεις στα λαπτοπ.

Αρνητικά: Φυσικά στο Linux δεν είναι όλα τέλεια, αλλά τα βασικά του αρνητικά σημεία είναι η υποστήριξη από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου. Τα προγράμματα της Adobe και τα παιχνίδια είναι τα 2 βασικότερα αρνητικά σημεία του Linux. Όμως, δειλά δειλά, και αυτά τα 2 τελευταία κάστρα πέφτουν. Η Adobe, μετά την κυκλοφορία του Flash Player για Linux, κυκλοφόρησε και το πρώτο της πρόγραμμα για Linux, το Flex Builder. Όμως και στα παιχνίδια η κατάσταση δείχνει να αλλάζει. Ήδη κυκλοφορεί το Quake Wars για Linux, και το Unreal Tournament 3.

πηγη:www.myubuntu.gr

Μακαρι να γινουν αυτα. Προσωπικα χρησιμοποιω λινουξ σε 3 μηχανηματα στο γραφειο μου. Δε το γνωριζω τελεια, αλλα με τη βοηθεια faq pages εχω λυσει ολα τα προβληματα που εχω συναντησει. Θελω να πω, οτι το λινουξ το βλεπω πολυ θετικα κ ειμαι χρηστης του. Αλλα πραγματικα δε γουσταρω τους αφορισμους, τα διλληματα (ή το ενα ή το αλλο), το τρελλο κ ασχετο σπαμ και την εξιδανικευση (του οποιουδηποτε λειτουργικου).

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γινουν αυτα. Προσωπικα χρησιμοποιω λινουξ σε 3 μηχανηματα στο γραφειο μου. Δε το γνωριζω τελεια, αλλα με τη βοηθεια faq pages εχω λυσει ολα τα προβληματα που εχω συναντησει. Θελω να πω, οτι το λινουξ το βλεπω πολυ θετικα κ ειμαι χρηστης του. Αλλα πραγματικα δε γουσταρω τους αφορισμους, τα διλληματα (ή το ενα ή το αλλο), το τρελλο κ ασχετο σπαμ και την εξιδανικευση (του οποιουδηποτε λειτουργικου).

Άλφα χ σε νιώθω σε αυτά που λες, αλλά δεν τα βλέπω όλα έγκυρα.

Πχ για να σε δω να μου δίνεις ένα πακέτο να ανοίγει διαφήμιση κάθε μία ώρα......

Δεύτερον τα παραθύρια όντως στα ΧΡ ας πούμε τα λες πλέον σταθερά. Τουλάστιχον μετά από 2 sp είναι ΟΚ σε σταθερότητα. Μέχρι να πετύχεις πρόγραμμα που από δικό του σφάλμα σκίζει το σύστημα. Τι επιλογές έχεις εκτός από reset button ? Εγώ όταν το έπαθα control alt f1 ,console login, ps aux ,kill XXXXXXX ........... και όλα κομπλέ

Αλλά αυτό περί βάρους μετά από μήνες χρήσης φίλε μου δεν παίζει.

Όταν η registry βαρύνει την έχεις κάτσει τη βάρκα. Όταν έχεις γεμίσει από προγράμματα που σε βαραίνουν και μετά πεις ότι τα βγάζεις, θες έξτρα προγράμματα να προσπαθήσουν να διώξουν τα σκουπίδια που τα πρώτα αφήσαν πίσω τους....

Για το λινουξάκι τι 1 μήνας τι 1 χρόνος. Πρέπει να κάνεις πολλά κιλά παπάρες για να του κάνεις ζημιά. Προσωπικά επειδή είμαι σε λίνουξ εδώ και κοντά χρόνο 24-7 μπορώ να πω ότι έχω καταστρέψει λινουξάκι 2-3 φορές. Κάθε φορά ο ίδιος λόγος. Θεωρώ ότι μπορώ να παίξω με τον πυρήνα....!!!!!:wall::wall::wall:

Όσον αφορά τα προγράμματα έχεις δίκιο και άδικο.Αν στα παραθύρια πάντα υπάρχει αυτό που θες , στο λινουξάκι υπάρχει σχεδόν πάντα. Στο λινουξάκι σχεδόν πάντα θα είναι free open source. Στα παραθύρια πιθανότατα shareware.

Repos hunting ε εντάξει, όχι ότι μας λείπουν κιόλας. Και δε συγκρίνεται με την καμία έτσι? Το 90% των προγραμμάτων μπορείς να τα βρεις πληκτρολογώντας λίγα γράμματα από το όνομα, την περιγραφή, το τι ονειρεύεσαι ότι θα ήθελες ένα πρόγραμμα να κάνει και τέτοια κόλπα. Και με ένα δεξί κλικ το έχεις εγκαταστήσει. Debian φορέβα λέμε.

Προβλήματα με εγκαταστάσεις ,last year.

Όσον αφορά τα 3d εφέ ούτε εμένα με καίνε. Αλλά κοίτα τι φτιάξανε άτομα που ασχολούνται με ένα δωρεάν και ανοικτό project. Ρισπεκτ

Προσωπική εκτίμηση.

Είμαι ως 24-7 χρήστης του λίνουξ κάνα χρόνο. Χρειάζομαι πού και πού το virtuαlBox αλλά για ελάχιστα πλέον πράγματα. Το λίνουξ φτάνει πλέον σε σημεία που δε θα φανταζόμουνα .Το τελευταίο που με εντυπωσίασε.

Άνετος και τσακ μπαμ πλήρης συγχρονισμός sony ericsson κινητού με το Wammu. Έμεινα μακάκας μιλάμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

1)οτι ειναι στα ρεπος ειναι 99,9% ασφαλες!

2) αν ψαξεις για ποσοστα σταθεροτητας θα δεις οτι ειναι πολυ ποιο σταθερα και δεν χτυπανε ουτε με οδηγους (nv και ati)ουτε με update τον windows

3)για τα free εχεις λιγο πολυ δικιο απλα θα πρεπει να μην εισαι αρχαριος

4)για τα 3d effe εμενα με βοηθανε πολυ γιατι εχω ανοιχτα πολλα προγραματα ταυτοχρονα και με το γυρισμα της ροδας (του mouse)βλεπω οτι χρειαζομαι!

5)μην ξεχνας το linux δεν εχει registry αυτο τα λεει ολλα νομιζω δλδ οσα soft και να περασεις η πυθανοτητες του συστηματος σου να ειναι παλη σταθερο ειναι κατα πολυ περισοτερες απο οτι σε παραθυρα!

6)για να βαλεις vista σηγουρα δεν μπωρεις να το κανεις σε pc 4 χρονων ενω μπωρεις να εχεις linux και χωρεις δισκο και χωρεις αντιγραφικο(πλεον και windows μπωρεις)και σε pc 15 χρονων!

7)οπως και να το κανουμε τα παιχνιδια ειναι για windows

και δεν ξερω για σας αλλα γιατι να δωσω εστω και 20Ε για κατι που μπορω να το εχω free και εγκατεστημενο μεσα σε 5 λεπτα(δες sidux) και να μην παρω ενα φλασακι/dvd/παω για καφε?

μετα να δωσω και αλλα 30 για antivirus?γιατι τα free δεν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα antivirus/firewalls στα Linux δεν είναι καλά...:shifty:

ναι αν εισαι απλος χρηστης γιατι σε μπερδευουν και δεν ξερεις πως να τα στησεις αλλα τοτε δεν τα χρειαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Όλα οπως τα λεω ειναι ΚΑΙ οπως τα λες. Τα ιδια λεμε. Δε διαφωνουμε καπου. Το λινουξ εχει κανει μεγαλη προοδο κ ολοι χαιρομαστε. Σου ειπα, χρησιμοποιω μεπις στο γραφειο μου, πρωτη φορα με λινουξ ασχοληθηκα με suse 6.2 κ πραγματικα η προοδος ειναι τεραστια απο τοτε. Αλλα μην υπερβαλλουμε με win.

Για τη registry συμφωνω, αμα βαρυνει θελει καθαρισμα... ομως θελει πολυ δουλεια για να φτασει να βαρυνει. Ειδικα τωρα που τα uninstall αφαιρουνε καταχωρησεις. Διοτι παλια δυστυχως δε γινοταν αυτο με αποτελεσμα τη συσσωρευση κ το προβλημα. Ε, δε φταει η ms για τους καγκουρες προγραμματιστες. Επισης το μεγαλυτερο προβλημα ειναι στα services... εδω βαζεις adobe reader κ norton ghost κ μονο αυτα σου ξεκινανε 5 services... ε ενταξει... θα αργει μετα.

Οσο για το διαφημιστικο, δε καταλαβα τι εννοεις? Αν περασεις εσυ ενα τετοιο πακετο ο κερνελ θα καταλαβει οτι ειναι κακοβουλο κ δε θα εκτελεσει τις εντολες? Δε νομιζω. Εφοσον ο αντμιν το περασει, αυτο θα λειτουργησει κανονικοτατα. Ομοιως κ στα win αμα ο αντμιν βαλει το σκουληκι, αυτο θα δουλεψει.

Παντως ισχυει το εξης για τους ιους κτλ.:

Ο χρηστης που θα κολλησει ευκολα ιους κ σκουληκια ΔΕ μπορει να δουλεψει λινουξ.

Οταν ο ιδιος χρηστης θα μπορει να δουλευει λινουξ τοτε στα win ΔΕ θα κολλαει ιους...

Ομοιως προβληματα στο λινουξ συνανταμε με τα προαπαιτουμενα πακετα κ πολλες φορες αντικρουομενα με αποτελεσμα να μη μπορουμε να εχουμε ταυτοχρονα 2 εφαρμογες που θελουμε. Επισης το xorg τρωει κολληματα ουκ ολιγες φορες.

Πρακτικα κ για να ειμαστε ειλικρινεις, οσο πιο αυτοματοποιημενα γινουν τα linux distros τοσο περισσοτερα προβληματα θα βγαινουν στην επιφανεια. Επισης το χαος με τις διανομες, τα πακετα κτλ.

Τεσπα, δε μ αρεσει να λεω τα - του λινουξ διοτι δεν ειμαι απεναντι του... το αντιθετο θελω να συνεχισει καλα. Οπως επισης δε μ αρεσει η μανια καποιων χρηστων λινουξ εναντι της ms. H ms εβαλε τα desktop στα σπιτια μας κ γ αυτο κ μονο εχει την συμπαθεια μου. Οπου δεν βγαλει καλο προιον θα πατωσει κ το αντιστροφο (βλεπε ΙΕ-Νavigator/IE-firefox). Οι νομοι της αγορας αυτοι ειναι, κ συναισθηματα δε χωρανε...

Link to comment
Share on other sites

Καναν οδηγο για Linux newbs εχεις? Για ubuntu ή οτι θεωρείς περισσότερο windows friendly...

Επίσης , υπάρχει καμιά έκδοση LIVE που να είναι σχετικά ελαφριά(σαν τα xp και ποιο ελαφριά) και να μπαίνει σε cd?

Link to comment
Share on other sites

Αν περασεις εσυ ενα τετοιο πακετο ο κερνελ θα καταλαβει οτι ειναι κακοβουλο κ δε θα εκτελεσει τις εντολες? Δε νομιζω. Εφοσον ο αντμιν το περασει, αυτο θα λειτουργησει κανονικοτατα. Ομοιως κ στα win αμα ο αντμιν βαλει το σκουληκι, αυτο θα δουλεψει.

για να περασω ενα τετοιο πακετο στο linux θα πρεπει να το παρω απο αλου και δεν υπαρχει λογος να το κανω αυτο γιατι ειναι ολα στα reposotory!

Παντως ισχυει το εξης για τους ιους κτλ.:

Ο χρηστης που θα κολλησει ευκολα ιους κ σκουληκια ΔΕ μπορει να δουλεψει λινουξ.

Οταν ο ιδιος χρηστης θα μπορει να δουλευει λινουξ τοτε στα win ΔΕ θα κολλαει ιους...

χερω ερκετα παιδια που δεν χερουν windows και χερουν αποιαστα deb και gentoo

αλλο να μην κολλας ιους (γιατι απλα δεν μπενεις σε σελιδες για cracks-porno) και αλλο να γραφεις nano /etc/X11/xorg.conf

Τεσπα, δε μ αρεσει να λεω τα - του λινουξ διοτι δεν ειμαι απεναντι του... το αντιθετο θελω να συνεχισει καλα. Οπως επισης δε μ αρεσει η μανια καποιων χρηστων λινουξ εναντι της ms. H ms εβαλε τα desktop στα σπιτια μας κ γ αυτο κ μονο εχει την συμπαθεια μου.

εγω παλι για αυτο την αντιπαθω γιατι ο τροπως που το κανει αυτο δεν ειναι καθολου ανθωπινος(δικαιωμα της)

Οπου δεν βγαλει καλο προιον θα πατωσει κ το αντιστροφο (βλεπε ΙΕ-Νavigator/IE-firefox). Οι νομοι της αγορας αυτοι ειναι, κ συναισθηματα δε χωρανε...

SirDiman δες εδω

οσο για οδηγο η καθε διανομη εχει το manual!

αν εχεις προβλεμ με κατι απλα ρωτας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.